• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Naukowcy odkryli uwarunkowanie genetyczne choroby wieńcowej serca

  06.03.2012. 16:37
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Międzynarodowy zespół badawczy pod przewodnictwem Uniwersytetu w Leicester w Zjednoczonym Królestwie odkrył uwarunkowanie genetyczne choroby wieńcowej serca. Wyniki badania, przedstawione na łamach czasopisma The Lancet, opisują sposób, w jaki zabijająca tysiące ludzi każdego roku choroba serca przechodzi z ojca na syna. Badanie było współfinansowane ze środków szóstego programu ramowego (6PR).

  Naukowcy odkryli, że chromosom Y, będący częścią DNA występującą tylko u mężczyzn, wpływa na przekazywanie przez ojca choroby wieńcowej serca męskiemu potomkowi. Choroba polega na zwężeniu naczyń krwionośnych dostarczających krew do serca. Brak tlenu w sercu wywołuje różne objawy, w tym skurcze klatki piersiowej i zawał serca.

  Według Brytyjskiej Fundacji Kardiologicznej w 2008 r. z powodu choroby wieńcowej serca w Zjednoczonym Królestwie zmarło ponad 88 tys. osób: ponad 49 tys. mężczyzn i około 38 tys. kobiet.

  W tym najnowszym badaniu przeanalizowano DNA ponad 3000 mężczyzn objętych badaniami British Heart Foundation Family Heart Study (BHF-FHS) oraz West of Scotland Coronary Prevention Study (WOSCOPS). Dane pokazują, że 90% należących do Brytyjczyków chromosomów Y należy do 1 z 2 głównych grup: haplogrupy I haplogrupy R1b1b2.

  U mężczyzn z chromosomem Y z haplogrupy 1 ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową serca jest o 50% wyższe. Naukowcy zwracają uwagę, że ryzyko to nie zależy od tradycyjnych czynników, takich jak poziom cholesterolu, wysokie ciśnienie tętnicze czy palenie tytoniu.

  Zależy natomiast od tego, w jaki sposób haplogrupa 1 wpływa na układ odpornościowy i stan zapalny, czyli inaczej mówiąc, jak nasz organizm reaguje na infekcje.

  "Jesteśmy bardzo zadowoleni z tych wyników, ponieważ pozwalają one umieścić chromosom Y na mapie genetycznej podatności na chorobę wieńcową serca", wyjaśnia szef zespołu i główny autor badania dr Maciej Tomaszewski, starszy wykładowca kliniczny na Wydziale Nauk o Chorobach Wieńcowych Uniwersytetu w Leicester. "Chcemy prowadzić dalsze badania ludzkiego chromosomu Y, aby odkryć konkretne geny i warianty odpowiedzialne za to uwarunkowanie".

  Wyjaśnia: "Najważniejszym odkryciem jest to, że rola chromosomu Y w układzie krążenia wydaje się być większa, niż tylko determinowanie płci męskiej, jak dotąd uważano. Uniwersytet w Leicester od lat należy do wiodących ośrodków badań genetycznych. Sukces tego badania był możliwy dzięki doskonałemu systemowi wsparcia analiz genetycznych w Wydziale Nauk o Chorobach Wieńcowych i Biomedycznej Jednostce Badawczej Chorób Układu Krążenia w Leicester".

  W badaniu wzięli także udział naukowcy z King's College London, Uniwersytetu w Glasgow, Uniwersytetu w Leeds, Wellcome Trust Sanger Institute, Uniwersytetu w Cambridge (wszystkie ze Zjednoczonego Królestwa), a także z Uniwersytetu w Ballarat i Instytutu Badań Medycznych Garvan w Australii, Uniwersytetu w Lubece i Ratyzbonie (Niemcy) oraz Uniwersytetu Piotra i Marie Curie i Akademii Medycznej (Francja).

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Pomostowanie aortalno-wieńcowe (ang. Coronary Artery Bypass Graft, CABG) – operacja kardiochirurgiczna wszczepienia pomostów naczyniowych (tzw. by-passów) omijających miejsce zwężenia w tętnicy wieńcowej stosowana w niektórych przypadkach zawału serca i zaawansowanej choroby wieńcowej. Niewydolność serca (łac. insufficiaentia cordis) – stan, w którym nieprawidłowa struktura lub funkcjonowanie serca upośledza zdolność do zapewnienia wystarczającego przepływu krwi zgodnie z zapotrzebowaniem organizmu. Nie należy mylić niewydolności serca z niewydolnością krążenia. Do częstych przyczyn niewydolności serca należą: zawał mięśnia sercowego, nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca, choroby zastawkowe i kardiomiopatie. Niewydolność serca występująca po raz pierwszy, niezależnie od dynamiki zmian jest określana jako świeża. Żyła sercowa mała (vena cordis parva) – inaczej żyła mała serca, jest położona na ścianie tylnej serca w prawej części bruzdy wieńcowej. Uchodzi przez zatokę wieńcową do prawego przedsionka serca.

  Żyła sercowa średnia (vena cordis media) – inaczej żyła średnia serca, zbiera krew od koniuszka serca i leży w bruździe międzykomorowej tylej razem z gałęzią międzykomorową tylną tętnicy wieńcowej prawej. Uchodzi przez zatokę wieńcową do prawego przedsionka serca . Koronaroplastyka - technika przezskórnych interwencji w tętnicach wieńcowych serca. Służy jako zabiegowa metoda leczenia choroby niedokrwiennej serca. Jest podstawowym sposobem leczenia ostrego zawału mięśnia sercowego.

  Dodano: 06.03.2012. 16:37  


  Najnowsze