• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Naukowcy odkrywają powiązanie między regionem DNA a depresją

  18.05.2011. 17:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Naukowcy z King's College London w Wlk. Brytanii odkryli "usterkę" w kwasie dezoksyrybonukleinowym (DNA) człowieka, która może zwiększać ryzyko zapadnięcia na depresję. Dokonali tego w ramach jednego z dwóch niezależnych badań, których celem było powiązanie genów z depresją. Wyniki opublikowane w czasopiśmie American Journal of Psychiatry mogą pomóc w opracowaniu lepszych terapii zwalczających tę wyniszczającą chorobę.

  Eksperci twierdzą, że na pewnym etapie swojego życia 2% ludzi cierpi na ciężkie zaburzenia depresyjne. Wcześniejsze badania rodzin dostarczyły informacji o tym jak kluczową rolę w depresji odgrywa genetyka. W toku ostatnich badań przeprowadzonych przez King's College London oraz przez Wydział Medycyny Uniwersytetu Waszyngtońskiego w St. Louis w USA zidentyfikowano region DNA złożony z 90 genów.

  Zespół z King's College London przebadał ponad 800 rodzin w Wlk. Brytanii, które cierpią na depresję nawracającą. Natomiast zespół z Uniwersytetu Waszyngtońskiego przeanalizował 25 rodzin z Finlandii i 91 z Australii. Naukowcy podkreślają, że co najmniej dwójka rodzeństwa w każdej rodzinie miała historię depresji, a grupa amerykańska wskazuje, że Finowie i Australijczycy zostali początkowo poddani badaniu, ponieważ osoby te są nałogowymi palaczami.

  Wypowiadając się na temat wyników, dr Gerome Breen, naczelny autor raportu z badań King's College London, powiedział: "Odkrycia te są naprawdę fascynujące. Po raz pierwszy odnaleźliśmy region genetyczny powiązany z depresją, a znamiennym jest to, że wyniki uzyskane w toku obydwu badań są podobne."

  Mimo iż zbiory danych zebrano do różnych celów i poddano ocenie w odmienny sposób, naukowcy zidentyfikowali "szczyt sprzężeń" na chromosomie 3, co oznacza, że rodzeństwo cierpiące na depresję z rodzin objętych jednymi i drugimi badaniami jest nosicielem wielu tych samych zmian genetycznych w tym konkretnym regionie DNA.

  Zdaniem naukowców wyjątkowość tych odkryć polega na tym, że ten konkretny region DNA ma znaczenie dla całego genomu. Pomimo tego, że ani brytyjska ani amerykańska grupa nie wyodrębniła genu powiązanego z podwyższonym ryzykiem depresji ani ich większej liczby, szczyt sprzężeń jest zlokalizowany w części chromosomu, w której według ekspertów znajduje się gen receptora metabotropowego glutaminianu 7 (GRM7). Stwierdzono istnienie sugestywnych powiązań między ciężkimi zaburzeniami depresyjnymi a częściami GRM7.

  "Odkryte przez nas sprzężenia zwracają uwagę na rozległy obszar" - wyjaśnia profesor Michele L. Pergadia, naczelna autorka raportu z badań Uniwersytetu Waszyngtońskiego. "Sądzę, że dopiero zaczynamy odnajdywać drogę w gąszczu czynników oddziałujących na depresję."

  Profesor Pergadia zauważa, że dobrym pomysłem byłoby połączenie zbiorów danych z badań, aby ustalić czy ten region chromosomu 3 nadal będzie mieć kluczowy wpływ.

  Natomiast dr Peter McGuffin, przewodniczący Rady Badań Medycznych Centrum Psychiatrii Społecznej, Genetycznej i Rozwojowej przy King's College London, twierdzi, że odkrycia dokonane w ramach obydwu badań pogłębiają naszą wiedzę o powiązaniu genów z depresją.

  "Odkrycia są przełomowe" - zdaniem dr McGuffina, naczelnego autora raportu z badań King's College London. "Aczkolwiek nadal wyjaśniają jedynie niewielką część ryzyka genetycznego dotyczącego depresji. Potrzebnych będzie więcej badań zakrojonych na szerszą skalę, aby odkryć inne, uczestniczące w tym części genomu."

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Deprywacja snu - czyli jego niedobór, którego konsekwencjami są zaburzenia funkcji poznawczych, rozdrażnienie i ogólny spadek sił witalnych. Zbyt mała ilość snu może być także przyczyną nadwagi, nadmiernego pobudzenia lub cukrzycy, a nawet prowadzić do śmierci w ekstremalnych przypadkach. Do innych potencjalnych skutków należy zaliczyć depresję, niską samoocenę społeczną oraz choroby nowotworowe. Ciekawostką jest też fakt, iż grupa naukowców z Uniwersytetu w Warwick oraz University College of London dowiodła, dając na to wiele argumentów, iż brak snu może więcej niż dwukrotnie zwiększyć ryzyko śmierci na skutek chorób serca.

  Dystymia (depresja nerwicowa, depresyjne zaburzenie osobowości, przewlekła depresja z lękiem) – typ depresji charakteryzujący się przewlekłym (trwającym kilka lat lub dłużej) obniżeniem nastroju o przebiegu łagodniejszym niż w przypadku depresji endogennej. Szacuje się, że około 2-5% populacji ogólnej wykazuje objawy dystymiczne.

  Wiarygodność rozpoznań wprowadza trudności w zmierzeniu względnego wpływu genów i środowiska (przykładowo, objawy w pewnym stopniu pokrywają się z chorobą dwubiegunową i wielką depresją), ale wyniki badań wskazują na to, że czynniki genetyczne w połączeniu ze środowiskowymi są ważnymi czynnikami etiologicznymi schizofrenii. Wyniki badań wykazują, że przyczyny powstania schizofrenii mają silną komponentę dziedziczną, ale początek choroby jest pod silnym wpływem czynników środowiskowych i stresorów. Hipoteza wrodzonej podatności na zranienie (diatezy) u niektórych ludzi, która może być ujawniona przez biologiczne, psychologiczne i środowiskowe stresory jest znana jako model stresu i diatezy (lub encefalopatii). Model wskazujący na istotność czynników biologicznych, psychologicznych i społecznych nosi nazwę "biopsychosocjalnego".

  Depresja maskowana – szczególna forma depresji atypowych, polegająca na tym, że depresja jako objaw podstawowy jest mało nasilona i trudna do wykrycia, a na pierwszy plan obrazu klinicznego wysuwają się objawy somatyczne lub zaburzenia zachowania.

  Imperial College London (właśc. The Imperial College of Science, Technology and Medicine) jest publicznym uniwersytetem położonym w Londynie. Specjalizuje się w badaniach oraz kształceniu w dziedzinie nauki, inżynierii oraz medycyny. Imperial College był częścią Uniwersytetu Londyńskiego do roku 2007, kiedy to uzyskał pełną niezależność, z okazji stulecia swego istnienia. Na Imperial College kształci się około 13 500 studentów, a kadra akademicka liczy ponad 3300 osób.

  Imperial College London (właśc. The Imperial College of Science, Technology and Medicine) jest publicznym uniwersytetem położonym w Londynie. Specjalizuje się w badaniach oraz kształceniu w dziedzinie nauki, inżynierii oraz medycyny. Imperial College był częścią Uniwersytetu Londyńskiego do roku 2007, kiedy to uzyskał pełną niezależność, z okazji stulecia swego istnienia. Na Imperial College kształci się około 13 500 studentów, a kadra akademicka liczy ponad 3300 osób.

  Sir Harrie Stewart Wilson Massey (ur. 16 maja 1908 w St. Kilda, Melbourne lub Invermay, Wiktoria, zm. 27 listopada 1983 w Elmbridge, hrabstwo Surrey lub Cambridge, hrabstwo Cambridgeshire) – australijski fizyk matematyczny, profesor University College London, autor pionierskich prac w zakresie fizyki atomowej i fizyki atmosfery, jeden z inicjatorów i głównych realizatorów programu badań górnych warstw atmosfery, np. jonosfery, z użyciem rakiet sondażowych, założyciel i kierownik British National Committee for Space Research – brytyjskiego oddziału Komitetu do spraw Badań Przestrzeni Kosmicznej, założonego przez Royal Society w roku 1958.

  Dodano: 18.05.2011. 17:17  


  Najnowsze