• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Naukowcy sprawdzają bezpieczeństwo band hokejowych

  18.05.2012. 17:37
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Hokej to jedna z najtwardszych dyscyplin sportowych. Gracze muszą się wykazać na lodzie nie tylko finezją i szybkością, ale także sporą siłą. Zderzenia z płytami lub panelami szklanymi w czasie pogoni za krążkiem są obciążające dla organizmu. Im silniejsi stają się hokeiści, tym większa liczba urazów. Naukowcy z Finlandii zbadali, czy właściwości amortyzujące różnych struktur i materiałów band mogą wpływać na wskaźnik urazów. Ich odkrycia pokazują, że właściwości amortyzujące poszczególnych rodzajów band znacznie się od siebie różnią.

  Naukowcy z Wydziału Biologii Aktywności Fizycznej Uniwersytetu Jyväskylä w Finlandii zmierzyli parametry fizjologiczne uderzania ciałem w bandy zarówno podczas rzeczywistej gry, jak i w warunkach laboratoryjnych. Jeżeli chodzi o te ostatnie, to zespół obliczył maksymalną siłę wywieraną na bandę przy uderzeniu ciałem oraz przesunięcie bandy. Otrzymane liczby umożliwiły wykonanie obliczeń sztywności systemu band.

  Naukowcy odkryli, że właściwości amortyzujące różnych typów band nie są podobne. Stwierdzili 25% różnicę w pomiarze siły uderzenia między najelastyczniejszą bandą a tradycyjną ramą dwubazową. Wypełnienie elastycznej płyty jest wykonane z tworzywa sztucznego, a ramy dwubazowej z hartowanego szkła.

  Zauważyli również znaczne różnice w przesunięciu. Ich zdaniem przesunięcie najelastyczniejszej płyty było w niektórych przypadkach o 130% większe w stosunku do bandy referencyjnej. Odkryli również, że sztywność najelastyczniejszej bandy stanowi około 30% jej tradycyjnego odpowiednika.

  Badacze stwierdzili, że właściwości amortyzujące metalowych słupków wspornikowych w systemach band są niższe niż w przypadku systemów z elastycznymi osłonami z tworzywa sztucznego.

  Wyniki pokazują, że maksymalna siła w momencie uderzenia ciałem w słupek wspornikowy jest o 70% wyższa niż ta wywierana przez podobne uderzenie ciałem w osłonę ochronną. Naukowcy ustalili również, że słupki są pięciokrotnie sztywniejsze od osłon z tworzywa sztucznego.

  "Zastąpienie powszechnie stosowanego szkła hartowanego osłonami z tworzywa sztucznego spowoduje, że siła z jaką zawodnicy uderzają ciałem w bandy zostanie znacznie obniżona" - mówi profesor Janne Avela i Piritta Poutiainen.

  Należy zauważyć, że systemy band z osłonami z tworzywa sztucznego oraz metalowymi słupkami nie są bezpieczną opcją, ponieważ sztywność metalowych słupków może powodować urazy graczy uderzających o nie ciałem. Nie ma znaczenia, czy osłona z tworzywa sztucznego jest elastyczna - twierdzi zespół. Zmniejszenie siły uderzenia jest możliwe pod warunkiem obniżenia wysokości bandy. Zdaniem naukowców umożliwi to graczowi uderzającemu ciałem upadek na osłonę z tworzywa sztucznego.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Flokowanie - proces technologiczny polegający na nanoszeniu na przedmioty wykonane z tkaniny, drewna, szkła, tworzywa sztucznego lub gumy ozdobnej warstwy ze strzyży tekstylnej. Strzyża tekstylna to włókno z tworzywa sztucznego pocięte na odcinki długości od 0,3 do 5 mm. Strzyża tekstylna nazywana jest flokiem. Tworzywa skóropodobne, materiały skóropodobne - materiały z tworzywa sztucznego stosowane w zamian prawdziwej, naturalnej i wygarbowanej skóry. Gratowanie (często nieprawidłowo nazywane gradowanie) – usuwanie ostrych pozostałości materiału (metalu lub tworzywa sztucznego), tzw. gratów, na krawędziach detalu pozostałych po różnego rodzaju obróbce skrawaniem lub z wyprasek. Celem gratowania jest stępienie ostrych krawędzi, które mogą uszkodzić ciało lub w celu poprawienia estetyki.

  Pas bezpieczeństwa – pas z tkaniny lub tworzywa sztucznego montowany w samochodzie lub samolocie, który po zapięciu częściowo chronią ludzi przed uszkodzeniami ciała w razie zderzenia lub gwałtownego hamowania samochodu, lub wpadnięcia samolotu w turbulencje. Kausza, chomątko, sercówka (ang. thimble) - kształtka metalowa lub z tworzywa sztucznego o kształcie zbliżonym do kroplowego, umieszczona w uchu wykonanym z liny na jej zakończeniu. Stanowi ochronę liny przed przecieraniem, a w przypadku lin sztywnych także przed nadmiernym zgnieceniem, poprzez nadanie temu uchu pożądanego kształtu. Ma zastosowanie zarówno do lin metalowych jak i z tworzywa sztucznego lub roślinnych. Kausza ma na całej swojej długości rynienkę, w którą lina wchodzi do ok. 2/3 swojej średnicy. Lina może otaczać kauszę i być zaciśnięta, po powrocie, do reszty liny, lub też kausza może być wpleciona w linę.

  Szpatułka – narzędzie laboratoryjne lub medyczne, rodzaj wąskiej łopatki. Wykonana może być z drewna lub tworzywa sztucznego, a w zastosowaniach laboratoryjnych - także ze szkła lub metalu. Oliwka – specjalnie ukształtowana końcówka rurek szklanych, metalowych lub z tworzywa sztucznego, lub w rozmaitych sprzętach laboratoryjnych. Ich zadaniem jest zapewnienie szczelnego połączenia węży z aparaturą i zapobieganie ześlizgiwaniu się ich z króćców w trakcie pracy.

  Budka telefoniczna – konstrukcja ze szkła i metalu lub tworzywa sztucznego, w której znajduje się płatny automat telefoniczny. Metka – dołączony do produktu detalicznego (konfekcji) kartonik, fragment materiału lub tworzywa sztucznego z zamieszczoną informacją o towarze. Zawiera zazwyczaj:

  Pipeta – sprzęt laboratoryjny – rurka szklana lub wykonana z tworzywa sztucznego, służąca do przenoszenia i odmierzania cieczy.

  Lutnia wentylacyjna - część lutniociągu, instalacji stosowanej w przewietrzaniu ślepych wyrobisk w kopalniach. Jest to rura metalowa lub elastyczna - z tworzywa sztucznego lub innego materiału, o przekroju kołowym.

  P-75 - polski pistolet samopowtarzalny. Prototyp został wykonany w 1975 roku. Jeden z pierwszych pistoletów ze szkieletem wykonanym z tworzywa sztucznego.

  Dodano: 18.05.2012. 17:37  


  Najnowsze