• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowa metoda leczenia przełyku Barretta

  13.01.2012. 15:25
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Pięciu pacjentów cierpiących na tzw. przełyk Barretta, chorobę często poprzedzającą raka przełyku, zostało w czwartek zoperowanych w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie nową mało inwazyjną metodą o nazwie Halo. 

  Na briefingu prasowym poinformowano, że zabieg jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

  ,,To nowatorska i skuteczna metoda leczenia, a przy tym bezpieczna dla chorego" - powiedział dziennikarzowi PAP dr n. med. Wojciech Dąbrowski z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Hematologicznej warszawskiego IHiT. W Polsce jest wykorzystywana od dwóch lat, głównie Warszawie, gdzie wykonano dotąd ponad 30 takich zabiegów.

  Amerykańska metoda Halo stosowana jest też w Łodzi, Tychach i Poznaniu, ale na razie przeprowadzane są tam jedynie pojedyncze zabiegi. To wciąż nowa metoda, w innych krajach również wykorzystuje się ją zaledwie od kilku lat. Z dotychczasowych obserwacji wynika, ze jej skuteczność sięga 80-90 proc.

  Dr Dąbrowski wyjaśnił, że w leczeniu przełyku Barretta stosowane są również inne techniki zabiegowe, takie jak koagulacja argonowa, mukozektomia endoskopowa i terapia fotodynamiczna. Zalety metody Halo polegają na tym, że jest ona najmniej inwazyjna i nie ma do niej szczególnych przeciwwskazań. Jedynie nie powinno się jej stosować u kobiet w ciąży oraz u osób z owrzodzeniami i stanami zapalnymi przełyku.

  Zabieg polega na działaniu prądem o częstotliwości radiowej na chorą tkankę przełyku. Trwa nie dłużej niż 30 minut. Chory jeszcze tego samego dnia może opuścić szpital. Jeśli za pierwszym razem nie powstanie prawidłowa śluzówka przełyku, zabieg jest powtarzany nawet kilkukrotnie, w odstępie jednego lub dwóch miesięcy.

  W czwartek metodą Halo po raz pierwszy była operowana 62-letnia pacjentka, która od kilkunastu lat chorowała na refluks. "Od ponad roku znacznie gorzej się czułam, mocno nasilały się bóle przełyku i żołądka" - powiedziała dziennikarzowi PAP. Lekarz prowadzący skierował ją na gastroskopię, badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego. Wtedy się okazało, że cierpi na przełyk Barretta z tzw. dysplazją śluzówki, co może doprowadzić do powstania raka przełyku.

  Według dr Dąbrowskiego, 62-letnia pacjentka miała to szczęście, że przeprowadzono u niej w porę gastroskopię. Takie badanie powinno być wykonywane regularnie u wszystkich chorych z przełykiem Barretta, gdyż u co drugiego chorego doprowadza do powstania raka przełyku.

  ,,Każdy pacjent z przełykiem Barretta ma pół procenta szans rocznie na zachorowanie na raka przełyku. Jeśli nie jest leczony, po 30 latach ma 15 proc. szans na rozwój nowotworu. Dlatego chorzy z przełykiem Barretta powinni być pod stałym nadzorem" - twierdzi specjalista.

  Zaleca się też, aby gastroskopii poddawane były osoby po 50 r. życia cierpiące na przewlekły refluks. Jeśli badanie daje jakieś podejrzenie, wówczas należy wykonać biopsję, czyli pobrać wycinek tkanki i przeprowadzić badanie histopatologiczne. Obecność komórek jelitowych w przełyku (jest to tzw. metaplazja jelitowa) świadczy o tym, że powstał przełyk Barretta. Wtedy zagrożenie rakiem przełyku jest kilkadziesiąt razy większe niż u zdrowych ludzi.

  Na nowotwór przełyku mniej narażone są jedynie te osoby z przełykiem Barretta, u których nie ma dysplazji śluzówki. Chory otrzymuje wtedy jedynie leki hamujące wydzielanie kwasu solnego w żołądku (tzw. inhibitory pompy protonowej).

  ,,Trzeba jednak pamiętać, że przełyk Barretta to schorzenie w zasadzie bezobjawowe, pomijając objawy choroby refluksowej. Dlatego można żyć nie wiedząc o nim" - ostrzega dr Dąbrowski. Amerykanie szacują, że tą chorobą zagrożonych jest 1 proc. dorosłej populacji. A na każde 100 wykonanych gastroskopii u jednej osoby diagnozuje się ewidentne zmiany potwierdzające istnienie przełyku Barretta. Mniejsze zmiany mogą być nierozpoznane przez lekarza wykonującego badanie endoskopowe.

  Pierwszym etapem schorzenia może być często powtarzająca się zgaga, czyli pieczenie w przełyku. Jeśli regularnie towarzyszy jej cofanie się treści pokarmowej z żołądka, może powstać stan zapalny przełyku. Do uczucia pieczenia dołączają się wtedy kłopoty z przełykaniem i krwawienia z przełyku, gdyż śluzówka przełyku nie jest tak odporna na kwas solny i enzymy trawienne jak ściany żołądka. Wtedy też jest duże ryzyko, że wyściełający go nabłonek płaski zmieni się w cylindryczny, co świadczy już o powstaniu przełyku Barretta.

  Według dr Anity Gąsiorowskiej z Kliniki Chorób Układu Pokarmowego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, pierwszym niepokojącym sygnałem tej choroby są zaburzenia w przełykaniu pokarmów stałych i płynnych oraz wymioty z krwią. Gdy do tych objawów dołącza się chudnięcie, jest duże ryzyko, że rozwija się już rak przełyku.

  PAP - Nauka w Polsce, Zbigniew Wojtasiński

  zbw/ ula/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Przełyk Barretta – stan chorobowy polegający na pojawianiu się w błonie śluzowej dolnej części przełyku ognisk metaplazji jelitowej. Dochodzi do zastąpienia nabłonka wielowarstwowego płaskiego (prawidłowego dla przełyku) nabłonkiem walcowatym (charakterystycznym dla żołądka). Dochodzi do przemieszczenia granicy pomiędzy nabłonkami (tzw. linia Z) w okolicy połączenia przełyku z żołądkiem. Próba Bernsteina – diagnostyczny test prowokacyjny służący do potwierdzenia przełykowego pochodzenia atypowego bólu odczuwanego w klatce piersiowej. Próba służy ocenie wrażliwości błony śluzowej przełyku na bodziec chemiczny, którym jest podanie roztworu kwasu solnego do przełyku przez zgłębnik. Może być wykorzystywana w diagnostyce choroby refluksowej przełyku. Norman Rupert Barrett (ur. 16 maja 1903 w Adelaide zm. 8 stycznia 1979 roku w Londynie) – brytyjski torakochirurg pochodzenia australijskiego, kojarzony przede wszystkim z opisaną przez niego metaplazją nabłonka przełyku, nazwaną następnie przełykiem Barretta.

  Nienadżerkowa choroba refluksowa – NERD (non-erossive reflux disease) – postać choroby refluksowej przełyku, rozpoznawana u pacjentów zgłaszających zgagę jako objaw chorobowy, u których badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego nie wykazuje zmian nadżerkowych lecz w 24-godzinnym badaniu pH-metrycznym przełyku wykazano patologiczny kwaśny refluks. Mechaniczne rozszerzanie przełyku – metoda endoskopowego, inwazyjnego leczenia zwężenia światła przełyku, stosowana przede wszystkim u pacjentów z achalazją, z istotnym zwężeniem po oparzeniach lub operacji przełyku. Metoda jest skuteczna w leczeniu objawowych pierścieni przełyku. Zabiegu poszerzania dokonuje się przy użyciu specjalnych poszerzadeł różnych typów:

  Choroba refluksowa przełyku (ang. gastroesophageal reflux disease, w skrócie GERD) – schorzenie, polegające na nieprawidłowym cofaniu się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku, z powodu niesprawności zwieracza dolnego przełyku (lower esophageal sphincter – LES). W krajach rozwiniętych 20% populacji ma objawy GERD przynajmniej 1 raz w tygodniu, natomiast 10% odczuwa je codziennie. Fundoplikacja Nissena – przyszycie zmobilizowanego (uwolnionego) dna żołądka wokół dolnej części przełyku u chorych z zarzucaniem żołądkowo-przełykowym jak i przepukliną rozworu przełykowego przepony.

  Eozynofilowe zapalenie przełyku (ang. eosinophilic esophagitis, EE) – przewlekła choroba zapalna przełyku, charakteryzująca się występowaniem izolowanych nacieków eozynofilowych w obrębie nabłonka przełyku oraz zmian makroskopowych (błon, pierścieni) wywołujących zwężenie światła przełyku i objawy kliniczne choroby. Patogeneza choroby nie jest dobrze poznana. Gastrostomia - przetoka pomiędzy środowiskiem zewnętrznym a żołądkiem. Jest stosowana w celu podawania substancji odżywczych u osób z niedrożnym przełykiem, na przykład w wyniku nowotworu czy też powikłań po oparzeniu. Gastrostomia zakładana jest również w przypadkach schorzeń neurologicznych z zaburzonym aktem połykania i u osób w śpiączkach.

  Manometria przełyku - to wysokospecjalistyczne badanie diagnostyczne, stosowane w gastroenterologii, polegająca na wprowadzeniu przez nos do żołądka wielokanałowego cewnika, który umożliwia pomiar ciśnienia (napięcia) na wysokości górnego i dolnego zwieracza przełyku oraz w obrębie mięśniówki przełyku.

  Przełęcz Rogodze Wielkie (także Przełęcz Legionów, ukr. Перевал Легіонів) – przełęcz w Karpatach Wschodnich o wysokości 1110 m n.p.m.

  Przełęcz Medweże - przełęcz w Beskidzie Niskim położona na wysokości ok. 490 m n.p.m. pomiędzy szczytami Małej Kiczerki (545 m n.p.m.) a Kiczery Wielkiej (694 m n.p.m.). Przez przełęcz nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny. Przełączanie (ang. switching over) - zespół czynności łączeniowych przełącznika składający się z co najmniej dwóch kolejnych czynności łączeniowych (w przypadku przełącznika zestykowego wykonanych przez jego przestawienia), po wykonaniu których przełącznik nie powraca do pierwotnego stanu ustalonego.

  Dodano: 13.01.2012. 15:25  


  Najnowsze