• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowatorska operacja kręgosłupa

  26.04.2011. 14:53
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Nowatorską operację równoczesnego usunięcia fragmentu kręgu szyjnego przez jamę ustną oraz stabilizacji kręgosłupa przeprowadził zespół neurochirurgów ze Szpitala św. Rafała w Krakowie.


  Jak poinformował rzecznik szpitala Marcin Mikos, 56-letni pacjent poddany tej operacji miał zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe kręgów szyjnych kręgosłupa, powodujące u chorego poważną dysfunkcję ruchową oraz znaczne dolegliwości bólowe, praktycznie uniemożliwiające samodzielne wykonywanie podstawowych czynności życiowych.

  Lekarze uznali, że optymalną metodą leczenia dla tego chorego była skomplikowana i rzadko wykonywana operacja usunięcia fragmentu kręgu szyjnego (zęba obrotnika) przez jamę ustną z równoczesną stabilizacją przeznasadową kręgów szyjnych. W pierwszym etapie operacja była przeprowadzana, gdy pacjent leżał na plecach, w drugim etapie - gdy leżał na brzuchu.

  Trwająca blisko 10-godzin operację przeprowadził zespół dr Roberta Chrzanowskiego.

  ,,Operacja przebiegła pomyślnie i obecnie pacjent powraca do sprawności ruchowej" - zaznaczył Mikos.

  Zabieg wykonany został w ramach kontraktu krakowskiej placówki z Narodowym Funduszem Zdrowia. RGR

  PAP - Nauka w Polsce

  ls/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dobra osobiste mogą być naruszane przez osoby trzecie bezprawnie, ale są przypadki, kiedy dobra te są naruszane zgodnie z prawem np.: zgoda pacjenta na przeprowadzenie operacji (pacjent wyraża tu zgodę na naruszenie swej nietykalności). Należy pamiętać, że zgoda na naruszenie dóbr osobistych ma charakter odwołalny, tzn. że pacjent przed rozpoczęciem operacji ma prawo wycofać się od uprzednio wyrażonej zgody na operację. Zatem naruszenie dóbr osobistych łączy się z pojęciem domniemania bezprawności.

  Kołnierz ortopedyczny - orteza służąca do unieruchomienia odcinka szyjnego kręgosłupa. W razie podejrzenia urazu, stosowany jest jako podstawowy środek w celu zapobieżenia dalszym urazom kręgosłupa szyjnego i rdzenia kręgowego. Zbudowany jest zwykle z zewnętrznej skorupy polietylenowej, nadającej kształt, oraz wyściółki piankowej, zapewniającej komfort pacjentowi. Czasem posiada otwór tracheostomijny, służący także do sprawdzania tętna. Może być jedno- lub dwuczęściowy.

  Operacja Norwooda to operacja serca, która po raz pierwszy została pomyślnie przeprowadzona przez Norwooda i jego współpracowników. Operację tę stosuje się w przypadku leczenia zespołu niedorozwoju lewej części serca, atrezji zastawki dwudzielnej lub innych wad serca o typie pojedynczej komory.

  Operacja Hannibal była niemiecką militarną operacją, mającą na celu ewakuację przez morze niemieckich żołnierzy oraz cywili z Kurlandii, Prus Wschodnich oraz z tzw. Korytarza polskiego w okupowanej Polsce pomiędzy połową stycznia a majem 1945 r. Operacja została przeprowadzona w wyniku radzieckich postępów podczas operacji wschodniopruskiej i pomorskiej oraz w wyniku pomocniczych operacji.

  Operacja GJS (hebr. מבצע גי"ס, Mivca GJS) – izraelska operacja wojskowa przeprowadzona podczas I wojny izraelsko-arabskiej w dniu 27 lipca 1948 (Operacja GJS 1) i w dniach 30 lipca - 2 sierpnia 1948 (Operacja GJS 2) przeciwko egipskiej armii w północno zachodniej części pustyni Negew. Celem operacji było przywrócenia komunikacji z żydowskimi osiedlami na pustyni Negew. Była to kontynuacja Operacji An-Far i Operacji Mavet la-polesz. Izraelczycy ponieśli taktyczną porażkę i nie zdołali osiągnąć zamierzonych celów. W rezultacie musiano przeprowadzić Operację Avak dostarczając zaopatrzenie drogą powietrzną.

  Operacja HaHar (hebr. מבצע ההר, Mivca ha-Har; pol. Operacja Góra) – izraelska operacja wojskowa przeprowadzona podczas I wojny izraelsko-arabskiej w dniach 19-22 października 1948 przeciwko arabskim milicjom. Była prowadzona równolegle z Operacją Joav i Operacją Jekew. Celem operacji było poszerzenie korytarza komunikacyjnego łączącego wybrzeże z Jerozolimą, oraz wyparcie wojsk arabskich z tego obszaru. Operacja zakończyła się sukcesem Izraelczyków.

  Operacja Jekew (hebr. מבצע יקב, Mivca Jekev; pol. Operacja Winnica) – izraelska operacja wojskowa przeprowadzona podczas I wojny izraelsko-arabskiej w dniach 19-21 października 1948 przeciwko arabskim milicjom. Była prowadzona równolegle z Operacją Joav i Operacją HaHar. Celem operacji było przejęcie kontroli nad linią kolejową przebiegającą z wybrzeża do Jerozolimy, oraz wyparcie sił arabskich z tego obszaru. Operacja zakończyła się sukcesem Izraelczyków.

  Dodano: 26.04.2011. 14:53  


  Najnowsze