• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowoczesny akcelerator w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie

  01.07.2010. 19:18
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu ma nowoczesny akcelerator służący do napromieniania chorych na nowotwory. Dzięki temu Pracownia Radioterapii będzie mogła przyjmować więcej pacjentów, w tym także osoby, które muszą przejść naświetlanie całego ciała.

  Nowy sprzęt jest na razie wdrażany do użytkowania klinicznego, ale jeszcze w lipcu powinien być wykorzystany do badania pierwszych pacjentów.

  "Akcelerator ten umożliwia napromienianie rdzenia kręgowego u dzieci za pomocą wiązki elektronowej, co wpływa na zmniejszenie dawki radioterapii w narządach sąsiednich, czyli w tkankach zdrowych" - powiedziała dziennikarzom kierownik Pracowni Radioterapii dr Elżbieta Korab-Chrzanowska.

  Dyrektor szpitala Maciej Kowalczyk zapewnił, że szpital ma w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia obiecane ok. 1,5 mln zł na dodatkowe świadczenia radioterapii.

  Budowa tzw. bunkra, w którym umieszczony jest akcelerator, oraz zakup sprzętu kosztowały 18 mln zł. Suma ta niemal w całości pochodzi z środków Ministerstwa Zdrowia, 1,5 mln zł przekazał Zarząd Województwa Małopolskiego.

  Rocznie w pracowni radioterapii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego przyjmowanych jest 50-60 dzieci oraz ok. 300 pacjentów dorosłych. Dzięki nowemu aparatowi liczbę leczonych osób będzie można zwiększyć.

  W środę o planach modernizacji całego szpitala i zaplanowanych w nim inwestycjach rozmawiał z dyrekcją placówki wiceminister zdrowia Jakub Szulc.

  Dyrektor szpitala prosił o pomoc przy załatwieniu formalności związanych z odnową oddziału chirurgii, która ma być współfinansowana ze środków UE. Dotacje obiecał też prezydent Krakowa, ale zgodnie z wymogami UE chodzi o uzyskanie gwarancji, że władze miasta przekażą na ten cel pieniądze, choć szpital nie jest placówką miejską.

  Na modernizację całego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego potrzeba w ciągu kilku lat 202 mln zł. Jak mówił Szulc, to tyle, ile rocznie na inwestycje ma Ministerstwo Zdrowia. "Projekt modernizacji całego szpitala, jak każdy inny wieloletni program inwestycyjny, musi być opracowany jako tzw. program rozwoju i musi mieć zapewnione finansowanie" - powiedział wiceminister Szulc. Dodał, że na razie dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego takiej gwarancji finansowania nie ma. Nie ma też szans, aby jednorazowo przekazać na ten cel całą potrzebną kwotę. "Ale trzeba zrobić wszystko, żeby pieniądze w jak najkrótszym czasie się znalazły" - powiedział Szulc. Dodał, że zmiana podejścia do prowadzenia inwestycji wieloletnich umożliwia pozyskanie środków z zewnątrz.

  W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym kończy się budowa nowego bloku operacyjnego z intensywną terapią. Inwestycja ta pochłonie ok. 47 mln zł, z czego ok. 25 mln zł pochodzi z funduszy UE, a 22 mln zł z Ministerstwa Zdrowia. Blok ten ma być gotowy wiosną przyszłego roku.

  Szpital złożony z 27 oddziałów ma 592 łóżka. Liczba hospitalizacji to ponad 36 tys. rocznie, a liczba porad w ambulatoriach przekracza 161 tys. Co roku wykonuje się prawie 6 tys. zabiegów chirurgicznych, w tym 390 kardiochirurgicznych. W placówce zatrudnionych jest 1866 pracowników, w tym 319 lekarzy i 647 pielęgniarek.

  Kontrakt szpitala na rok 2010 wynosi ok. 120 mln zł. Według dyrektora, żeby zaspokoić wszystkie potrzeby, powinien być wyższy o ok. 15 mln zł. W 2009 r. tzw. nadwykonania szpitala wyniosły 7,5 mln zł. Zobowiązania wymagalne wynoszą obecnie ok. 18 mln zł. WOS

  PAP - Nauka w Polsce

  itm/ gma/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Szpital Św. Stanisława w Skierniewicach został otwarty 13 października 1872 roku za staraniem Stanisława Rybickiego. Szpital składał się z dwóch sal jedna dla kobiet druga dla mężczyzn posiadając 14 łóżek oraz z dwóch pokojów zapasowych każdy z jednym łóżkiem. Szpital posiadał pokój operacyjny wraz ze swoją apteką. Dodatkowo było pomieszczenie gospodarcze oraz kuchnia. Obsługę szpitala stanowili: starszy felczer na etacie, dwóch młodszych felczerów nieodpłatnych, akuszerka, pisarz, gospodyni i posługacz. Lekarzem kierującym w szpitalu był dr Stanisław Rybicki. Szpital na początku miał kłopoty finansowe lecz pod koniec 1873 r. budżet szpitala wrósł i dysponował 1279 rublami przynosząc zyski. Ze szpitala w 1874 r. skorzystało 123 chorych. Dochód szpitala wyniósł 3490 rubli i 84 kopiejki, natomiast wydatki 1296 rubli. Liczba chorych leczonych w szpitalu nie przekraczała 200 osób rocznie (192 chorych w 1893r. 133 chorych w 1895r.). Lekarstwa dla pacjentów przyrządzano na miejscu. W roku 1881 rezerwa finansowa szpitala przekroczyła 12,000 rubli co w planach było wybudowanie większego i nowego szpitala. Zgłoszone projekty napotkały niechęć i opór ówczesnych władz. Szpital Św. Stanisława funkcjonował do 1895 roku ze względu na przeniesienie szpitala w wydzierżawionym domu. W 1896 roku uzyskano zgodę od Administracji Księstwa Łowickiego na budowę nowego szpitala. Dzięki staraniom Stanisława Rybickiego powstał w Skierniewicach nowoczesny szpital, który otwarto w 1899 r. Szpital św. Anny w Miechowie - szpital założony na podwalinach szpitala średniowiecznego. Obecnie (2008) dysponuje 330 łóżkami w 11 oddziałach. Dodatkowo w oddziałach funkcjonuje 21 sal zabiegowych, dostosowanych do wykonywania opatrunków i drobnych zabiegów. Szpital wyposażony jest w oddział ratownictwa medycznego. Zatrudnienie wynosi 463 osoby. Szpital rzeczowo i finansowo wspierany jest przez Fundację Szpitala św Anny w Miechowie, zarządzającą również apteką na terenie szpitala. Szpital Dzieciątka Jezus, obecnie Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus w Warszawie – szpital w Warszawie w dzielnicy Śródmieście, obecnie zlokalizowany w dzielnicy Ochota przy ul. Lindleya 4. Teren szpitala obejmuje obszar ograniczony ulicami Nowogrodzka – Chałubińskiego – Oczki – Koszykowa. Zespół szpitala wpisany jest do rejestru zabytków nr A-840 z 17.03.2009.

  Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu - Szpital Dziecięcy – szpital położony w dzielnicy Na skarpie w Toruniu przy ulicy Konstytucji 3 Maja 42. Do grudnia 2010 roku samodzielny szpital dziecięcy, włączony w struktury WSzZ, zachowując w pełni autonomię, stanowi oddzielną jednostkę organizacyjną (obok Szpitala Specjalistycznego oraz Centrum Stomatologii). Jeden z dwóch szpitali dziecięcych w województwie kujawsko-pomorskim. W Szpitalu znajduje się także oddział urazowo-ortopedyczny dla dorosłych. Został oddany do użytku w 1988. Szpital jest największą i najnowocześniejszą placówką dziecięcą w regionie, posiadającą m.in. hotel dla matek. Przez pewien czas oficjalna nazwa brzmiała: Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziecka i Matki. Przy szpitalu działają Fundacja o Uśmiech Dziecka oraz oddział toruński Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Cmentarz Szpitala Mariackiego w Olsztynie - nieistniejący cmentarz w Olsztynie położony przy ul. Mariańskiej, w pobliżu dzisiejszego Miejskiego Szpitala Zespolonego (dawniej Szpital Mariacki). Stanowił miejsce pochówków zmarłych pacjentów i personelu szpitala. Do czasów obecnych zachowała się jedynie aleja i drzewostan.

  Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie (do 1 lipca 2012 Szpital uniwersytecki z Przychodnią SP ZoZ UWM) – jedyny szpital kliniczny Wydziału Nauk Medycznych UWM, utworzony w 2009 roku na bazie 103 Szpitala Wojskowego. Na terenie szpitala znajdują się, oprócz oddziałów szpitalnych i poradni specjalistycznych, budynki dydaktyczne tj. Collegium Anatomicum, Katedra Fizjologii Człowieka oraz Katedra Histologii i Embriologii Człowieka. Hermann Julius Otto Soltmann (ur. 17 grudnia 1844 w Berlinie, zm. 19 września 1919 w Szklarskiej Porębie) – niemiecki lekarz pediatra, profesor Uniwersytetu w Lipsku, dyrektor szpitala dziecięcego (Wilhelm-Augusta-Hospital) we Wrocławiu i szpitala dziecięcego w Lipsku. Uważany jest za jednego z twórców neurologii dziecięcej.

  Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki – jeden z największych szpitali w Polsce, położony w Łodzi w dzielnicy Górna. Ma profil ginekologiczno-położniczy i pediatryczny oraz status jednostki badawczo-rozwojowej Ministerstwa Zdrowia. Prowadzi działalność leczniczą, naukową oraz dydaktyczno-szkoleniową. W części ginekologiczno-położniczej mieści się 10 klinik z 396 łóżkami (oraz ok. 100 noworodkowych) i 30 poradni, w części pediatrycznej - 13 klinik z 404 łóżkami i 28 poradni; w instytucie funkcjonuje także 10 zakładów diagnostycznych. Rocznie instytut przyjmuje ok. 40 tysięcy pacjentów na oddziały szpitalne oraz udziela ok. 200 tysięcy porad lekarskich w poradniach przyszpitalnych. Od 1 marca 2011 poradnie szpitala zostały sprywatyzowane. Szpital Zachodni – szpital w Grodzisku Mazowieckim. Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę szpitala nastąpiło 30 maja 1989. W 1992 przerwano budowę, wznawiając ją po 4 latach w 1996. Pierwsze obiekty szpitalne oddano do użytku w 2002, a pierwszych pacjentów przyjęto w kwietniu 2003. W 2004 nadano mu imię Jana Pawła II. Obecna pełna nazwa szpitala: Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Szpital Zachodni im. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim.

  Jan Rudof Raczyński (1865-1918) - lekarz pediatra, profesor nauk medycznych, uczeń profesora Macieja Leona Jakubowskiego, twórcy polskiej szkoły pediatrycznej i jednego z fundatorów dziecięcego szpitala św. Ludwika w Krakowie (dzisiejszego Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika przy ulicy Strzeleckiej).

  Specjalistyczny Szpital im.Stefana Batorego w Wałbrzychu (dawniej szpital Bracki, Szpital Górniczy, Szpital Miejski Nr 2). Wieloprofilowa specjalistyczna placówka mieszczący się przy ulicy Stefana Batorego 4 w dzielnicy Śródmieście. Zabudowa szpitala już w 1908 roku służyła jako placówka szpitalna. Polska placówka powstała w 1945 po zburzeniu szpitala przy ulicy Juliusza Słowackiego na przeciw poczty głównej. Szpital im. Stefana Batorego był pierwszym Polskim szpitalem w Wałbrzychu. Dawniej w administracji niemieckiej był to Szpital Górniczy, który sprawował też opiekę ogólnomiejską. Placówka jest po kompleksowym remoncie, dobrze wyposażona, pawilon pediatryczny jest wyposażony w specjalistyczny ambulans neonatologiczny (N) obsługujący teren dawnego województwa wałbrzyskiego. W szpitalu funkcjonują m.in. oddział wewnętrzny, pawilon pediatryczny z rożnymi oddziałami, okulistyczny, otoloryngologiczny, rehabilitacyjny. Obecnie placówka jest przyłączona do Specjalistycznego Szpitala im.dra Alfreda Sokołowskiego.

  Dodano: 01.07.2010. 19:18  


  Najnowsze