• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • O naprotechnologii na konferencji w Poznaniu

  02.12.2010. 20:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  O rozpoznawaniu płodności, monitorowaniu zdrowia prokreacyjnego i ginekologicznego oraz leczeniu zaburzeń płodności metodą NaProTECHNOLOGYR będzie mowa 4 grudnia w Poznaniu, podczas konferencji: "Zdrowie prokreacyjne. NaProTECHNOLOGYR w diagnozowaniu i leczeniu niepłodności."

  W spotkaniu wezmą udział m.in. lekarze ginekolodzy-położnicy, lekarze rodzinni, stażyści, studenci medycyny, pielęgniarki i położne.

  Konferencję, która odbędzie się w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym UM w Poznaniu organizuje poznański oddział Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny.

  Organizatorzy podkreślają wagę umiejętności rozpoznawania płodności i jej obserwacji w trakcie cyklu miesiączkowego. NaProTECHNOLOGYR posługuje się metodą Creighton Model FertilityCareTM System, która pozwala na zapis obserwacji biomarkerów cyklu. Analiza tego zapisu umożliwia dostrzeżenie istniejących nieprawidłowości zdrowia prokreacyjnego i zastosowanie odpowiedniego postępowania w zależności od przyczyn.

  Podczas spotkania zostaną także poruszone tematy aspektu psychologicznego niepłodności, przedwczesnego wygasania czynności jajnika, poronień nawykowych oraz niepłodności męskiej.

  Konferencja jest organizowana w ramach programu "Leczenie niepłodności XXI wieku", dofinansowanego z budżetu Miasta Poznania.

  PAP - Nauka w Polsce, Małgorzata Nowak

  agt/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Niepłodność – stan, w którym zachodzi niemożność zajścia w ciążę pomimo rocznego współżycia seksualnego z przeciętną częstotliwością 3–4 stosunków tygodniowo, bez stosowania jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych. Naprotechnologia (NaProTECHNOLOGIA) − metoda, mająca monitorować i utrzymywać zdrowie układu rozrodczego kobiet, stworzona przez Thomasa W. Hilgersa w 1991 roku. Oparta jest głównie na naturalnych metodach planowania rodziny, które są dopuszczalne m.in. przez Kościół katolicki. Metoda stawia nacisk na naukę umiejętności rozpoznawania własnej płodności przez małżonków starających się o potomstwo. Jest adresowana do pacjentów, których niepłodność jest uleczalna i daje się korygować medycznie, czyli do ok. 40% niepłodnych par (nie będą to więc kobiety z niewydolnością jajników, niedrożnością jajowodów czy mężczyźni). Zespół samych komórek Sertolego (zespół del Castillo, ang. Sertoli cell-only syndrome, Del Castillo syndrome, germ cell aplasia) – rzadki zespół objawiający się niepłodnością męską. Stwierdzany na podstawie badania histopatologicznego wycinka pobranego podczas biopsji jąder.

  Żylaki powrózka nasiennego (łac. varicocele, ang. varicocele) – nieprawidłowe poszerzenia światła naczyń żylnych powrózka nasiennego. Żylaki powrózka nasiennego są jedną z najczęstszych przyczyn męskiej niepłodności, odpowiadając za jej 12 do 40% przypadków, gdyż zwiększony przepływ krwi w tej okolicy i co za tym idzie podniesienie temperatury powoduje zwolnienie wytwarzania plemników i zmniejszenie ich liczby. Rewazektomia, wazowazostomia – zabieg chirurgicznego leczenia niepłodności męskiej, polegający na przywróceniu drożności nasieniowodów. Dotyczy mężczyzn, którzy wcześniej poddali się wazektomii (trwałemu przecięciu nasieniowodów).

  Ginekologia – dziedzina medycyny zajmująca się profilaktyką i leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego. Najczęstsze problemy, jakimi zajmują się ginekolodzy, to: zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, antykoncepcja, niepłodność, nowotwory narządów rodnych. Ściśle związana z położnictwem. Podstawowa temperatura ciała (PTC) - temperatura ciała kobiety, służąca rozpoznawaniu faz płodności i niepłodności. Używana w naturalnym planowaniu rodziny w metodach objawowo-termicznych i metodzie termicznej. Zwykle mierzy się ją specjalnym termometrem owulacyjnym

  Klomifen – organiczny związek chemiczny, lek hormonalny z grupy selektywnych modulatorów receptora estrogenowego. Jego działanie polega na blokowaniu efektów żeńskich hormonów płciowych – estrogenów. Wskazany w leczeniu niepłodności z powodu zaburzeń owulacji. Stosowany również przez osoby używające farmakologicznego dopingu wydolnościowego w celu złagodzenia jego skutków ubocznych. Wnętrostwo (łac. cryptorchidismus) – wada rozwojowa u noworodków męskich, polegająca na niewłaściwym umieszczeniu jednego lub obu jąder w jamie brzusznej lub kanale pachwinowym zamiast w mosznie. Niezstąpienie jąder grozi ich przegrzaniem, co sprzyja powstawaniu nowotworów jądra oraz może doprowadzić do zatrzymania produkcji plemników, czego skutkiem jest niepłodność.

  Bariera reprodukcyjna, bariera rozrodcza, czy też bariera niepłodności – w biologii i teorii ewolucji, przeszkoda uniemożliwiająca płciową międzygatunkową wymianę informacji genetycznej, która wynika z nadprogowej odmienności genomów.

  Zespół wielotorbielowatych jajników (łac. syndroma ovariorum policysticum, ang. polycystic ovary syndrome, PCOS) – zaburzenie endokrynne, który dotyka 10–15% kobiet w okresie reprodukcyjnym. Występuje wśród wszystkich ras i narodowości i jest najczęstszym zaburzeniem hormonalnym u kobiet w wieku rozrodczym, a także najczęstszą przyczyną niepłodności. Objawy oraz stopień ich nasilenia różnią się bardzo pomiędzy kobietami. Przyczyny zespołu są nieznane, ale wiadomo, że insulinooporność (często wtórna do otyłości) jest silnie powiązana z PCOS (wykazuje wysoki stopień korelacji).

  Dodano: 02.12.2010. 20:04  


  Najnowsze