• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Od 7 marca polskie obchody Światowego Tygodnia Mózgu

  04.03.2011. 13:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Polskie instytucje naukowe kolejny raz organizują obchody "Światowego Tygodnia Mózgu", który odbędzie się między 14 a 20 marca. Na najwięcej atrakcji mogą liczyć mieszkańcy Poznania, Katowic i Warszawy. Stolica obchody rozpoczyna wcześniej - już 7 marca.

  Jakich przełomowych odkryć dokonano w badaniach nad mózgiem i dlaczego kolejne leki na chorobę Alzheimera okazywały się nieskuteczne m.in. tego dowiedzą się goście warszawskich wykładów popularnonaukowych, które w ramach "Tygodnia mózgu" zorganizuje redakcja tygodnika "Polityka".

  Od 7 marca w jej siedzibie przy ul. Słupeckiej będzie można również wysłuchać prelekcji o współczesnych możliwościach stymulacji elektrycznej drogi słuchowej. Odmienność seksualnych reakcji kobiet i mężczyzn będzie tematem wystąpienia prof. Andrzeja Kokoszki, a prof. Małgorzata Skup wygłosi wykład poświęcony obłaskawionym wirusom w leczeniu chorób układu nerwowego.

  Po raz 12 w obchody "Tygodnia Mózgu" włączył się warszawski Instytut Nenckiego Polskiej Akademii Nauk, który 12 marca zorganizuje "Dzień Badacza w Instytucie Nenckiego". Uczestniczący w zajęciach sprawdzą swoją uwagę, pamięć, zmierzą czas reagowania i poznają skutki uszkodzenia mózgu przejawiające się w zachowaniu człowieka.

  Specjaliści zaprezentują również modele zwierzęce pozwalające badać przyczyny zaburzeń pamięci i pokażą roboty wspomagające rehabilitację pacjentów dotkniętych chorobami mózgu. Będzie można również przekonać się, w jaki sposób powstają różnego rodzaju iluzje wzrokowe; iluzje ruchu, kształtu, barwy.

  Dla dzieci zaś Instytut przygotował zajęcia "Co nam w głowie siedzi?", podczas których maluchy poznają podstawowe zagadnienia dotyczące budowy i funkcjonowania ludzkiego mózgu.

  Szczegółowe informacje na temat warszawskich obchodów Tygodnia mózgu można znaleźć na stronie: http://www.ptbun.org.pl/tm2011/index.php?start=1

  Po raz drugi wykłady i warsztaty popularnonaukowe towarzyszące "Tygodniowi Mózgu" przygotowuje Uniwersytet Śląski. "W tym roku organizatorzy (...) postanowili poszerzyć program wydarzenia. Obok wykładów o różnorodnej tematyce znalazły się także warsztaty" - informuje uczelnia.

  Goście organizującego zajęcia Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska dowiedzą się m.in. jakie ograniczenia w postrzeganiu rzeczywistości ma ludzki umysł, czy mamy wolną wolę, co nasz mózg mówi poprzez ciało i jak działają ludzkie zmysły.

  "Tydzień Mózgu 2011" na Śląsku rozpocznie się 14 marca. Więcej informacji na temat wydarzeń przygotowywanych przez UŚ można znaleźć na stronie: www.us.edu.pl/tydzien-mozgu-2011.

  Czy uzależnienia oszukują mózg? Jak rozwijała się integracja naszych funkcji z punktu widzenia ewolucji? Jak mózg zarządza naszą uwagą? Jak żyć z anoreksją i ADHD? Dlaczego prawa półkula mózgu pracuje inaczej niż lewa? Odpowiedzi na takie pytania poznają goście wykładów, które odbędą się w Poznaniu. Organizują je w dniach 14-18 marca specjaliści z Polskiej Akademii Nauk.

  Informacje dotyczące poznańskiego "Tygodnia Mózgu" są dostępne na stronie: http://www.pan.poznan.pl/tydzien_mozgu/

  Z atrakcji "Tygodnia mózgu" będą mogli skorzystać również mieszkańcy Krakowa, którzy dowiedzą się jak powstaje mózg i jak podejmuje decyzje. Prof. Jerzy Vetulani powie o wspólnych korzeniach empatii i agresji, a dr Witold Libionka wyjaśni, czy chirurgia umysłu jest tylko naukową fantazją czy rzeczywistością. Seria siedmiu wykładów, rozpocznie się w poniedziałek 14 marca w Auditorium Maximum UJ.

  Plan wykładów można znaleźć na stronie: http://www.if-pan.krakow.pl/ptp/tydzmozgu2011.htm

  Obchodzony w Polsce "Tydzień mózgu" jest częścią "Światowego Tygodnia Mózgu" (Brain Awareness Week), który odbywa się m.in. w Australii, Chinach, Niemczech, Indiach, Iranie, Rosji, RPA, Szwecji, Ugandzie i Wielkiej Brytanii.

  PAP - Nauka w Polsce

  ekr/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Światowy Tydzień Mózgu, Tydzień Mózgu (ang. Brain Awareness Week) – święto mające na celu popularyzację wiedzy o mózgu i jego działaniu. Obchodzone 12-16 marca od 1996 pierwszy raz w Stanach Zjednoczonych (zapoczątkowane przez Dana Alliance for Brain Initiatives), a w Polsce od 1999 roku. Obchody są organizowane z inicjatywy Instytutu Nenckiego oraz wspierane przez Polskie Towarzystwo Badań Układu Nerwowego, Komitet Neurobiologii PAN i Stowarzyszenie na Rzecz Krzewienia Wiedzy o Mózgu DANA. Akcje edukacyjne odbywają się m.in. w Warszawie i Krakowie.

  Neurostymulator (ang. neurostimulator) – jest zasilanym przez baterię urządzeniem zaprojektowanym w celu elektrycznej stymulacji mózgu. Neurostymulatory są integralną częścią chirurgicznie wszczepianych układów takich jak urządzenie do głębokiej stymulacji mózgu (DBS) czy urządzenie do stymulacji nerwu błędnego (VNS), wykorzystywanych w leczeniu chorób układu nerwowego.

  Głęboka stymulacja mózgu (ang. deep brain stimulation - DBS) – chirurgiczna metoda leczenia, polegająca na implantacji urządzenia zwanego rozrusznikiem mózgu, które wysyła impulsy elektryczne do określonej części mózgu.

  PACI (ang. partial anterior circulation infarct) – częściowy zawał mózgu obejmujący zakres unaczynienia tętnicy przedniej lub środkowej mózgu. Jest to rodzaj zawału mózgu związany z częściową niedrożnością jednej z tętnic krążenia przedniego mózgu (obejmującego tętnicę środkową i tętnicę przednią).

  Śmierć mózgu – definicja śmierci utożsamiająca śmierć człowieka jako całości z nieodwracalnym ustaniem funkcji mózgu. Obecnie przyjęta w Polsce definicja śmierci jako śmierci całego mózgu obowiązuje od 2007 roku. Rozpoznanie śmierci mózgu pozwala na zaprzestanie dalszego, niecelowego leczenia oraz na pobranie ze zwłok narządów do celów transplantacyjnych.

  Ciało modzelowate, spoidło wielkie mózgu (łac. corpus callosum) – część mózgowia, najsilniej rozwinięte spoidło mózgu. Jest to pasmo istoty białej łączące dwie półkule mózgu. Położone jest na dnie szczeliny podłużnej mózgu.

  Ciało modzelowate, spoidło wielkie mózgu (łac. corpus callosum) – część mózgowia, najsilniej rozwinięte spoidło mózgu. Jest to pasmo istoty białej łączące dwie półkule mózgu. Położone jest na dnie szczeliny podłużnej mózgu.

  Dodano: 04.03.2011. 13:04  


  Najnowsze