• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ograniczanie kalorii utrzymuje serce w formie

  12.06.2012. 17:37
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Naukowcy z USA i Włoch odkryli, że osoby, które spożywają mniej kalorii, aby żyć dłużej, mają serca, które pracują tak, jak u osób o 20 lat młodszych. Odkrycia poczynione w toku prac zostały zaprezentowane w czasopiśmie Aging Cell.

  Badacze z Wydziału Medycyny Uniwersytetu Waszyngtońskiego w St. Louis, USA, i z Istituto Superiore di Sanit? w Rzymie, Włochy, ustalili, że kluczowa zdolność serca do przystosowywania się do aktywności fizycznej, stresu, snu i innych elementów wpływających na tempo, w jakim pompuje krew, nie pogarsza się wcale tak szybko u osób, które ograniczają ilość spożywanych kalorii przez około siedem lat w porównaniu do osób, które spożywają kalorie bez ograniczeń.

  "To uderzające, gdyż badając zmiany w zmienności rytmu serca, patrzymy na miarę, która wiele nam mówi o oddziaływaniu autonomicznego układu nerwowego na serce" - mówi dr Luigi Fontana, naukowiec z Wydziału Medycyny Uniwersytetu Waszyngtońskiego i z Istituto Superiore di Sanit?, autor naczelny raportu z badań. "Układ ten ma swój udział nie tylko w pracy serca, ale w trawieniu, rytmie oddychania i wielu innych, mimowolnych czynnościach. Moglibyśmy postawić hipotezę, że lepsza zmienność tętna może być oznaką tego, że wszystkie pozostałe funkcje również działają lepiej".

  Na potrzeby badań zespół wyposażył w przenośne monitory serca 22 badanych, którzy nie tylko ograniczyli spożycie kalorii o 30%, ale również zdrowiej się odżywiali. Każdy z badanych miał nieco ponad 51 lat. Aby móc porównać wyniki, naukowcy poddali także analizie 20 osób, również w wieku około 51 lat, które były na typowej diecie zachodniej. Uzyskane rezultaty wskazują, że częstość akcji serca grupy testowej było znacznie niższa niż w grupie kontrolnej. Badani mieli także większą zmienność rytmu serca w porównaniu do swoich odpowiedników na diecie "zachodniej".

  "Wyższa zmienność tętna oznacza, że serce może szybciej przystosować się do zmieniających się potrzeb" - mówi autor naczelny dr Phyllis K. Stein z Wydziału Medycyny Uniwersytetu Waszyngtońskiego. "Zmienność rytmu serca spada z wiekiem, kiedy nasz układ sercowo-naczyniowy staje się mniej elastyczny, a niska zmienność tętna wiąże się z wyższym ryzykiem zgonu sercowo-naczyniowego".

  Dr Stein dodaje, że w toku badań dążono do ustalenia, czy osoby, które ograniczają kalorie wykazują podobną adaptację zmienności tętna do tej stwierdzonej w toku badań nad zwierzętami na diecie o ograniczonej kaloryczności.

  "Chodziło przede wszystkim o to, aby dowiedzieć się, czy osoby spożywające ograniczoną ilość kalorii, tak jak badane zwierzęta na diecie o ograniczonej kaloryczności, wykazują podobną adaptację zmienności rytmu serca" - dodaje dr Fontana. "Odpowiedź brzmi tak. Przyjrzeliśmy się również normalnym poziomom zmienności tętna wśród osób w różnym wieku i stwierdziliśmy, że ci, którzy ograniczają spożycie kalorii mają serca, które wyglądają i pracują, jakby te osoby były wiele lat młodsze".

  Chociaż dane są nadal świeże, zespół argumentuje, że zdrowe odżywianie się przy ograniczaniu spożywanych kalorii przynosi znaczącą zmianę. "W wielu prowadzonych przez nas badaniach odkryliśmy, że dużo zmian metabolicznych i fizjologicznych zachodzących u zwierząt na diecie o ograniczonej kaloryczności występuje także u ludzi, którzy ograniczają ilość spożywanych kalorii" - wyjaśnia dr Fontana, dodając, że ze względu na wyższą zmienność tętna u osób spożywających mniej kalorii, ich układ sercowo-naczyniowy jest także bardziej elastyczny.

  "Nie mamy jednak absolutnej pewności, że ograniczanie spożywanych kalorii jest w pełni odpowiedzialne za elastyczność układu sercowo-naczyniowego" - mówi dr Stein. "Osoby, które ograniczają spożycie kalorii prowadzą zazwyczaj zdrowsze życie także w innych obszarach i jestem przekonana, że nie mówią sobie - 'dobrze, ograniczę spożycie kalorii, aby dłużej żyć, ale nadal będę wypalać dwie paczki dziennie'. Te osoby są bardzo zmotywowane i zazwyczaj przejawiają wiele bardzo zdrowych zachowań".

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Zmienność rytmu zatokowego (ang. heart rate variability, HRV) - powtarzające się cyklicznie występowanie różnic odstępów RR w badaniu EKG, które zależy od oddziaływania mechanizmów kontrolujących na aktywność węzła zatokowo-przedsionkowego i jest odzwierciedleniem stanu czynnościowego układu autonomicznego serca. Dieta CRON (Calorie Restriction with Optimal Nutrition – Ograniczenie Kalorii z Optymalnym Odżywianiem) – bogata w składniki odżywcze, bardzo niskokaloryczna dieta, której twórcami są Roy Walford i Lisa Walford. Dieta CRON polega na ograniczeniu kalorii w nadziei, że polepszy to stan zdrowia i opóźni starzenie się, w oparciu o wartości określone przez zalecane dzienne spożycie poszczególnych składników odżywczych. Inne nazwy tej diety to: CR-diet, Longevity diet i Anti-Aging Plan. Walfordowie, Delaney i inni założyli Calorie Restriction Society (Stowarzyszenie Ograniczania Kalorii) w celu promocji diety CRON. Mikrowoltowa zmienność załamka T, inaczej naprzemienność załamka T (ang. T-wave alternans, w skrócie TWA) – nieinwazyjne badanie diagnostyczne serca, wykorzystywane w wykrywaniu chorych zagrożonych nagłym zgonem sercowym. Często wykonuje się u pacjentów po zawale mięśnia sercowego i innych z poważnym uszkodzeniem mięśnia sercowego zagrożonych wystąpieniem groźnych zaburzeń rytmu serca. U chorych u których potwierdzono zagrożenie nagłym zgonem stosuje się implantację automatycznego kardiowertera-defibrylatora (ICD), który wygasza powstające niebezpieczne zaburzenia rytmu serca.

  Permareksja - to uzależnienie od bycia na diecie. Polega ono na skrupulatnym ważeniu posiłków, dokładnym liczeniu kalorii i ciągłym planowaniu katorżniczych ograniczeń w codziennym jadłospisie. Sama w sobie nie jest chorobą i nie musi prowadzić do niej. Jednak zdarza się, że ludzie cierpiący na permareksję (szczególnie kobiety) mogą doprowadzić się do anoreksji, poprzez stosowanie diety niezawierającej odpowiedniej liczby kalorii potrzebnej organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Migotanie komór (ang. Ventricular Fibrillation, VF, V-fib) – zaburzenie rytmu serca, polegające na szybkiej i nieskoordynowanej pracy serca (częste pobudzenia mięśnia sercowego w okresie refrakcji względnej), które, jeśli nie zostanie szybko przerwane (do kilku minut), nieuchronnie prowadzi do śmierci.

  Zmienność fluktuacyjna (zmienność modyfikacyjna) - wpływ czynników środowiska na przejawienie się genów. Nie jest ona dziedziczona i dotyczy zwykle tylko jednego pokolenia. Zaburzenie rytmu serca, arytmia, dysrytmia, niemiarowość serca – stan, w którym skurcze mięśnia sercowego są nieregularne, a ich częstotliwość wychodzi poza bezpieczny zakres 60-100 uderzeń na minutę. Stan taki często stanowić może zagrożenie dla życia, chociaż nie jest to regułą.

  Przedsionek serca – jedna z dwóch cienkościennych jam serca, które położone są ponad dwiema pozostałymi jamami – grubościennymi komorami. Przedsionki otrzymują krew z żył i pompują ją do komór. Wyróżnia się 2 przedsionki: Próba dobutaminowa (echokardiograficzna próba obciążeniowa serca z zastosowaniem dobutaminy) – badanie nieinwazyjne polegające na monitorowaniu pracy serca za pomocą echokardiogramu przy zmieniającym się obciążeniu tego narządu. W czasie badania podaje się dożylnie dobutaminę, lek, który wywołuje przyspieszenie czynności serca. Badanie to pozwala stwierdzić istnienie i rozległość niedokrwienia mięśnia sercowego, które pojawia się w przypadku osób chorych po podaniu dobutaminy.

  Dodano: 12.06.2012. 17:37  


  Najnowsze