• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Onkolodzy: w Polsce można przeżyć 20 lat z rakiem piersi

  14.04.2011. 08:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Kobiety, u których wykryto raka piersi, mają w Polsce szanse na przeżycie 20 lat - zapewniali onkolodzy podczas środowej konferencji prasowej przed rozpoczynającym się w czwartek międzynarodowym kongresem "Diagnostyka i leczenie raka piersi".  "To zasługa nowych metod terapii nowotworów, które coraz częściej dopasowane są indywidualnie, do każdego chorego" - powiedział prof. Tadeusz Pieńkowski, szef kliniki nowotworów raka piersi i rekonstrukcji piersi Centrum Onkologii w Warszawie. Jego zdaniem, powodzenie leczenia w znacznym stopniu zależy od właściwego rozpoznania nowotworu, gdyż rak piersi nie jest jedną tylko chorobą. "Gdy zostanie wykryty, trzeba przede wszystkim dokładnie go badać, a nie dążyć głównie do tego, by jak najszybciej rozpocząć leczenie" - podkreślił.

  Dr Agnieszka Gruszfeld z warszawskiego Centrum Onkologii (CO) mówiła, że nie zawsze należy rozpoczynać terapię od usunięcia guza. U co najmniej jednej trzeciej pacjentek operację powinna poprzedzać chemioterapia. Takie leczenie pozwala zmniejszyć rozmiary guza, dzięki czemu po kilku miesiącach można przeprowadzić zabieg oszczędzający, nie wymagający usunięcia całej piersi. U pacjentek z większym guzem taki sposób postępowania pozwala zwiększyć szanse przeżycia.

  "Odpowiednie dopasowanie terapii pozwala skutecznie leczyć również kobiety z rakiem piersi, które są w ciąży" - stwierdził prof. Pieńkowski. Zapewniał, że choć są to trudne przypadki, to leczenie nie zagraża ciąży ani dziecku. Co więcej, przy odpowiednim postępowaniu, nie zmniejszają się szanse przeżycia chorej. "Aborcja w takiej sytuacji nie ma charakteru terapeutycznego i nie poprawia rokowań" - dodał. Jako przykład podał kobiety w ciąży chore na raka piersi, które z powodzeniem są leczone w warszawskim CO.

  Szanse na urodzenie dziecka mają też młode kobiety, które jeszcze nie rodziły, a muszą być poddane chemioterapii i radioterapii. "Proponujemy wtedy zamrożenie jajników, które są wszczepiane po zakończeniu całego cyklu leczenia" - tłumaczył prof. Pieńkowski. Dodał, że do wyboru jest też metoda, polegająca na pobraniu jajeczek i przeprowadzeniu zabiegu in vitro. Uzyskany zarodek jest następnie zamrażany.

  Patolog, dr Wojciech Olszewski z CO przekonywał, że rak coraz częściej przestaje być chorobą śmiertelną. Takie szanse na wieloletnie, skuteczne leczenie dają przede wszystkim tzw. ośrodki pełnoprofilowe, zapewniające kompleksowe leczenie. Jako przykład podał klinikę nowotworów raka piersi CO w Warszawie.

  Zgodnie z najnowszymi rekomendacjami Unii Europejskiej, przynajmniej jedna taka placówka powinna być w każdym województwie. Skuteczność terapii jest wtedy większa średnio o 20-30 proc. - zapewniali onkolodzy.

  "Oferując kompleksowe leczenie jesteśmy w stanie pomóc niemal każdej pacjentce, nawet wtedy, gdy cierpi ona na raka w zaawansowanym stadium z przerzutami do narządów wewnętrznych, kości lub mózgu" - zapewniała dr Anna Niwińska z CO. Takim kobietom można wydłużyć życie, jeśli zastosuje się odpowiednie leczenie operacyjne oraz radioterapię. Zapewniała, że najnowsze metody radioterapii są bezpieczną i skuteczną metodą leczenia. Dziś można tak dobrać dawki promieniowania, że niszczą guza, ale nie są szkodliwe dla zdrowych tkanek.

  PAP - Nauka w Polsce, Zbigniew Wojtasiński

  krf/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Trastuzumab (nazwa handlowa: Herceptin) – rekombinowane, humanizowane przeciwciało monoklonalne IgG1, łączące się wybiórczo z receptorem ludzkiego naskórkowego czynnika wzrostu typu 2 (Human Growth Factor Receptor – HER2). Preparat jest stosowany do leczenia przypadków raka piersi z przerzutami, w których stwierdzono nadekspresję HER2. W kombinacji z innymi chemoterapeutykami istotnie zmniejsza ryzyko nawrotu choroby i stopień odpowiedzi na leczenie. Kontrowersje wzbudzają jednak duże koszty takiej terapii (dochodzące do 100,000 USD rocznie).

  Implanty piersi – protezy stosowane w celu powiększenia rozmiarów kobiecych piersi z powodów kosmetycznych (tzw. augmentacja piersi, powiększenie piersi albo mammoplastyka z powiększeniem piersi) w celu odtworzenia brakującej usuniętej piersi (np. po mastektomii albo w wadach wrodzonych), a także w ramach zmiany płci. Według Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Plastycznych, augmentacja piersi jest najczęściej wykonywanym kosmetycznym zabiegiem chirurgicznym w USA. W 2006 roku w tym kraju przeprowadzono 329000 takich zabiegów.

  Mammografia – radiologiczna metoda badania piersi u kobiet. Polega na wykonaniu serii zdjęć gruczołu przy użyciu promieni rentgenowskich. Jej zdolność do uwidoczniania szeregu charakterystycznych zmian pozwala na wczesne rozpoznanie raka piersi oraz innych patologii sutka, zanim staną się one jawne klinicznie.

  Bałkanica - singel zespołu Piersi (w składzie: Dziadek, Mały, Manio, Asan, Hans, Erwin, Rospor) wydany w 2013 roku. To utwór zapowiadający płytę "Piersi i Przyjaciele 2".

  Róża nowotworowa (łac. erysipelas carcinomatosum) - zaliczana do zespołów paraneoplastycznych. Jest to odczyn zapalny spowodowany szerzącymi się drogą naczyń chłonnych przerzutami nowotworowymi. Najczęściej dotyczy przerzutów wywodzących się z raka piersi.

  Róża nowotworowa (łac. erysipelas carcinomatosum) - zaliczana do zespołów paraneoplastycznych. Jest to odczyn zapalny spowodowany szerzącymi się drogą naczyń chłonnych przerzutami nowotworowymi. Najczęściej dotyczy przerzutów wywodzących się z raka piersi.

  Róża nowotworowa (łac. erysipelas carcinomatosum) - zaliczana do zespołów paraneoplastycznych. Jest to odczyn zapalny spowodowany szerzącymi się drogą naczyń chłonnych przerzutami nowotworowymi. Najczęściej dotyczy przerzutów wywodzących się z raka piersi.

  Dodano: 14.04.2011. 08:19  


  Najnowsze