• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gąbczaste rusztowanie do odbudowy kości opracowali uczeni z AGH

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Materiał, który pomoże w odbudowaniu ubytków kości, a potem zostanie wchłonięty przez organizm, opracowali uczeni z Akademii Górniczo-Hutniczej. Dla tkanki kostnej pacjenta materiał będzie rusztowaniem, na którym odbuduje się brakująca część kości. ,,Materiał może być wykorzystywany do leczenia ubytków kości, które powstały w wyniku urazów bądź usunięcia nowotworów. Taki ubytek bardzo często nie może sam się zagoić, dlatego musimy wprowadzić materiał stymulujący komórki, by do niego wnikały, zasiedlały i mogły odtworzyć pożądaną tkankę" - powiedziała PAP kierująca badaniami prof. Elżbieta Pamuła z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH.

  Dodano: 13.02.2012. 07:40  Czytaj więcej

  Nowej generacji skaner do badania serca uruchomiono w Warszawie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zaledwie w trzy minuty nowy aparat pozwala ocenić stan czynności serca u osób po zawale lub z niewydolnością krążenia. Pierwszy taki skaner serca w Europie Środkowo-Wschodniej uruchomiono w Wojskowym Instytucie Medycznym (WIM) w Warszawie. 

  Dodano: 10.02.2012. 10:04  Czytaj więcej

  Pogrzeb prof. Andrzeja Szczeklika

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Prof. Andrzej Szczeklik, wybitny lekarz i naukowiec, spoczął w środę na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie. ,,Żegnamy wielkiego lekarza, jednego z największych, jacy żyli w Krakowie w ostatnim półwieczu" - mówił podczas mszy św. pogrzebowej bp. Grzegorz Ryś. 

  Dodano: 09.02.2012. 07:04  Czytaj więcej

  Na Pomorzu działa bezpłatna infolinia onkologiczna

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pod bezpłatnym numerem 800 08 01 64 można uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące choroby nowotworowej. Pierwszą tego typu infolinię onkologiczną na Pomorzu obsługują wolontariusze - głównie studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, wydziałów lekarskiego i psychologii.

  Dodano: 08.02.2012. 12:19  Czytaj więcej

  Eksperci: nawet 90 proc. osób z depresją nie otrzymuje pomocy

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W krajach rozwiniętych nawet 90 proc. osób cierpiących na depresję nie otrzymuje pomocy, choć jest to schorzenie, które można wyleczyć - mówili eksperci we wtorek w stolicy na warsztatach dla dziennikarzy. Podkreślali, że obecnie istnieje wiele skutecznych metod terapii depresji, w tym leki, psychoterapia oraz sposoby niefarmakologiczne, jak fototerapia w depresji sezonowej.

  Dodano: 08.02.2012. 10:47  Czytaj więcej

  Badanie: sposób komunikacji z pacjentem znacząco wpływa na przebieg leczenia

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Sposób komunikacji ze starszymi pacjentami ma znaczący wpływ na to, jak reagują oni na wiadomość o chorobie. 90 proc. z tych, którzy nagle dowiedzieli się o chorobie zagrażającej ich życiu, na taką wiadomość reaguje rozchwianiem emocjonalnym lub pogorszeniem stosunku do własnej osoby - informują naukowcy z SWPS i UM w Poznaniu.

  Dodano: 08.02.2012. 07:53  Czytaj więcej

  Naukowcy rzucają światło na powiązanie ubytku słuchu z wrażliwością na dotyk

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Europejski zespół naukowców odkrył, że osoby dotknięte swoistą postacią dziedzicznego ubytku słuchu są wrażliwsze na drgania o niższej częstotliwości. Odkrycia, zaprezentowane w czasopiśmie Nature Neuroscience, pogłębiają wiedzę na temat powiązania ubytku słuchu z wrażliwością na dotyk. Aby umożliwić "odczuwanie", muszą zostać wyregulowane wyspecjalizowane komórki skóry.

  Dodano: 07.02.2012. 17:26  Czytaj więcej

  Raport: na Mazowszu mniejsze zagrożenie nowotworami

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Mieszkańcy woj. mazowieckiego nieco rzadziej chorują na nowotwory złośliwe niż reszta mieszkańców naszego kraju. Ci, którzy chorują na raka mają natomiast większe szanse wyleczenia - wynika z najnowszego raportu Krajowego Rejestru Nowotworów. 

  Dodano: 06.02.2012. 19:47  Czytaj więcej

  Czy europejskie dzieci otrzymują wystarczającą ilość witaminy D? Zimowa aura ponownie otwiera debatę

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Nagłe ochłodzenie objęło na dobre znaczną część Europy, a wraz ze spadkiem temperatury na znaczeniu nabiera dbałość o nasze zdrowie. Utrzymywanie odpowiedniego poziomu witaminy D w czasie zimowych miesięcy od dawna było zachwalane, jako istotny czynnik walki z bezlitosnym zimowym klimatem, zwłaszcza jeżeli chodzi o podatne grupy, takie jak małe dzieci.

  Dodano: 06.02.2012. 17:49  Czytaj więcej

  Zmarł wybitny lekarz i naukowiec prof. Andrzej Szczeklik

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Prof. Andrzej Szczeklik, wybitny lekarz i naukowiec, zmarł w piątek w Krakowie po krótkiej chorobie - poinformował PAP dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Andrzej Kulig. W lipcu skończyłby 74 lata.

  Dodano: 03.02.2012. 15:04  Czytaj więcej

  Badania: 56 proc. Polek nie zmienia swojej diety podczas ciąży

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Aż 56 proc. Polek, które były lub są w ciąży, nie zmienia nic w swoim żywieniu w tym okresie - wynika z badań pt. ,,Polka w ciąży", których pierwszą część zaprezentowano we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie. 

  Dodano: 01.02.2012. 07:11  Czytaj więcej

  Golden retrievery pomagają naukowcom śledzić geny chorób człowieka

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zespołowi naukowców finansowanemu ze środków unijnych udało się zidentyfikować gen, który wywołuje problemy skórne u psów i odkrycie to może mieć znaczenie również dla ludzi, którzy cierpią na tę samą chorobę. Niezależnie od tego, czy dotyka golden retrievery czy ludzi, choroba zwana rybią łuską ma te same podstawy genetyczne, a zatem wszelkie nowe postępy w poznawaniu jej u psów mają również zastosowanie w przypadku ludzi. Wcześniej nie zidentyfikowano żadnej molekularnej przyczyny rybiej łuski.

  Dodano: 31.01.2012. 17:49  Czytaj więcej

  Eksperci: Polki ciągle nieświadome korzyści z cytologii

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Polska jako jeden z 9 krajów Europy ma program przesiewowych badań cytologicznych. Jednak Polki ciągle nie są świadome, że regularny udział w nim może ratować zdrowie i życie - podkreślali eksperci w poniedziałek na konferencji prasowej w Warszawie. 

  Dodano: 31.01.2012. 12:04  Czytaj więcej

  Fizjolog: w czasie mrozów pomoże ubranie na cebulę i rozwaga

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ubranie "na cebulę" i aktywność fizyczna mogą pomóc w przetrzymaniu mrozów. Ale to nie wystraczy - potrzebna jest jeszcze rozwaga - radził w rozmowie z PAP fizjolog dr Andrzej Kędziorski z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego

  Dodano: 31.01.2012. 07:33  Czytaj więcej

  Gdańsk realizuje program walki z otyłością dzieci

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Około 26 tys. dzieci z ponad stu szkół w Gdańsku zostanie przebadanych w ramach programu zdrowotnego pozwalającego na wczesne wykrycie chorób cywilizacyjnych. W Gdańsku ok. 15-20 proc. najmłodszych mieszkańców ma nadwagę i otyłość.

  Dodano: 27.01.2012. 00:19  Czytaj więcej

  Wyniki badań wskazują, że nocne hałasy podwyższają ciśnienie krwi

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Nocne hałasy, takie jak huk przelatującego samolotu bądź odgłosy ruchu ulicznego, mogą spowodować wzrost ciśnienia krwi, nawet jeżeli nie budzą ze snu - takie są wyniki nowego badania przeprowadzonego w ramach finansowanego ze środków UE projektu HYENA (Hypertension and exposure to noise near airports - nadciśnienie a ekspozycja na hałas w pobliżu lotnisk). Badanie opublikowane właśnie przez "European Heart Journal" wskazuje na potrzebę zmniejszenia poziomu hałasu emitowanego przez samoloty, w celu ochrony zdrowia osób mieszkających niedaleko lotnisk.

  Dodano: 26.01.2012. 17:17  Czytaj więcej

  Powiązanie między sygnaturą molekularną a chorobą Alzheimera

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy z Finlandii odkryli, że biochemiczna sygnatura może potencjalnie posłużyć do przewidywania postępu choroby Alzheimera. Badania zostały dofinansowane z projektu PREDICTAD (Od danych pacjenta po zindywidualizowaną opiekę zdrowotną w chorobie Alzheimera), który otrzymał niemal 2,9 mln EUR z tematu "Technologie informacyjne i komunikacyjne" (TIK) Siódmego Programu Ramowego (7PR). Wyniki sugerują, że zaburzenie neurologiczne, o którym mowa, jest poprzedzane sygnaturą molekularną wskazującą na niedotlenienie narządów i tkanek oraz na upregulację szlaku pentozofosforanowego. Wyniki badań opublikowane w czasopiśmie Translational Psychiatry mogą pomóc w opracowaniu metod wczesnego wykrywania choroby.

  Dodano: 26.01.2012. 16:26  Czytaj więcej

  W Białymstoku otwarto Euroregionalne Centrum Farmacji

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  54,7 mln zł kosztowało oddane w środę do użytku na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku Euroregionalne Centrum Farmacji. Dzięki centrum znacznie poprawią się warunki kształcenia studentów farmacji, którzy zyskali nowoczesny sprzęt. Inwestycja została dofinansowana z UE.

  Dodano: 26.01.2012. 06:19  Czytaj więcej

  Naukowcy badają zastosowanie systemu HELICS dla potrzeb europejskich oddziałów intensywnej opieki medycznej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Intensywna opieka medyczna to gałąź medycyny zajmująca się systemami podtrzymywania życia i pracy organów u pacjentów w stanie krytycznym. Opieką taką obejmuje się pacjentów o dużych szansach na przeżycie i których stan potencjalnie może wrócić do normy. Zdarza się jednak, że na szpitalnych oddziałach intensywnej opieki medycznej (OIOM) dochodzi do zakażeń, stanowiących dodatkową przyczynę cierpienia dla pacjentów i ich najbliższych.

  Dodano: 24.01.2012. 17:26  Czytaj więcej

  90 lat temu po raz pierwszy zastosowano insulinę

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Dodano: 23.01.2012. 10:40  Czytaj więcej