• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Technologia 3D w medycynie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W wizualizacji medycznej wykorzystuje się komputery do tworzenia obrazów 3D na podstawie zbiorów danych z obrazowania medycznego. To stosunkowo nowa dziedzina nauki, ale mimo swojej krótkiej historii technologia ta już zrewolucjonizowała medycynę. Znaczna część nowoczesnej medycyny opiera się na obrazowaniu 3D, które możliwe jest dzięki skanerom obrazowania rezonansem magnetycznym i skanerom tomografii komputerowej (CT) budującym obrazy 3D z plastrów 2D. To podstawa niemal całej chirurgii i leczenia onkologicznego w rozwiniętym świecie.

  Dodano: 12.03.2013. 16:37  Czytaj więcej

  Profilaktyka raka szyjki macicy - cudowny sen czy koszmar?

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Od lat dąży się do tego, aby Polki chętniej odwiedzały ginekologów i zachęca się je do regularnego wykonywania cytologii. Rokrocznie tysiące zaproszeń na badania przesiewowe trafia do rąk kobiet między 25-59 rokiem życia. A co by się stało, gdyby faktycznie wszystkie Polki zdecydowałyby się odwiedzić ginekologów? Czy system opieki zdrowotnej byłby w stanie udźwignąć taki zryw? Co by się stało z pacjentkami, u których wykryto by stany przedrakowe lub inne nieprawidłowości? Nawet dziś, przy stanowczo zbyt niskiej zgłaszalności na badania cytologiczne, kobietom zdarza się usłyszeć z ust lekarzy "Nie mamy pieniędzy na leczenie chorób szyjki macicy. Mamy tylko pieniądze na raka." Co stałoby się zatem, gdyby pacjentek było jeszcze więcej?

  Dodano: 07.03.2013. 17:37  Czytaj więcej

  Jaskra - podstępna złodziejka wzroku

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  8 milionów ludzi na świecie całkowicie straciło wzrok z powodu późnego wykrycia jaskry. Jak podkreśla Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jaskra jest jedną z głównych przyczyn ślepoty. Badanie dna oka, ocena pola widzenia oraz pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego to proste badanie, które mogą uratować nasz wzrok. W tym roku od 10 do 16 marca na całym świecie obchodzony będzie Międzynarodowy Tydzień Jaskry.

  Dodano: 07.03.2013. 16:52  Czytaj więcej

  Nowa metoda leczenia szpiczaka mnogiego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Szpiczak mnogi to nowotwór charakteryzujący się niekontrolowanym wzrostem liczebności komórek plazmatycznych w szpiku kostnym, które powodują uszkodzenie kości oraz zwiększają podatność chorego na anemię, infekcje i niewydolność nerek. W ramach terapii, u wielu chorych można stosować przeszczep szpiku kostnego. Szpiczak mnogi rozwija się jednak nawet po przeszczepie. W tym kontekście, europejscy naukowcy szukają alternatywnej metody leczenia, koncentrując się na wyciągach i substancjach aktywnych pochodzenia morskiego.

  Dodano: 07.03.2013. 16:26  Czytaj więcej

  Wyłowić nowe leki z oceanu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Za każdym razem, gdy zażywamy antybiotyk, słabsze szczepy bakterii są zabijane, a silniejsze, bardziej wirulentne przeżywają i mnożą się. Dawniej zjawisko to nie budziło większych obaw, ponieważ zawsze znajdował się nowy lek, który umożliwiał zwalczanie infekcji. Obecnie jednak dotychczasowe możliwości leczenia wyczerpują się.

  Dodano: 28.02.2013. 16:26  Czytaj więcej

  Walka z niedosłuchem

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Około 16 procent dorosłych Europejczyków cierpi na niedosłuch, który jest na tyle poważny, że znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Niedosłuch utrudnia porozumiewanie się - słyszenie, przetwarzanie dźwięku i odpowiadanie na bodźce dźwiękowe. Nieleczony, niedosłuch może być przyczyną osłabienia relacji społecznych, prowadząc do depresji, lęków i poczucia odizolowania od reszty świata. Osoby cierpiące na to schorzenie częściej wyrażają niezadowolenie ze swojego życia towarzyskiego i rodzinnego, zdrowia oraz spraw finansowych. U osób starszych często występuje depresja.

  Dodano: 28.02.2013. 11:26  Czytaj więcej

  Nowe badania nad schorzeniami mózgu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Schorzenia mózgu, w tym zaburzenia rozwojowe, psychiatryczne i zaburzenia zwyrodnieniowe układu nerwowego, są ogromnym obciążeniem, zarówno pod względem ogromu ludzkich cierpień, jak i kosztów gospodarczych. Wiele schorzeń ma charakter chroniczny i nieuleczalny, przy czym mogą im towarzyszyć różne rodzaje niepełnosprawności, trwających wiele lat, a nawet dziesięcioleci. Oznacza to, że obciążenia związane z tymi schorzeniami są znacznie większe niż mogłyby na to wskazywać same wskaźniki śmiertelności. Ponadto, według badań przeprowadzonych niedawno przez Europejską Radę Mózgu (European Brain Council - EBC), przewiduje się, że koszty związane ze schorzeniami, takimi jak depresja, lęk, bezsenność czy demencja, będą rosnąć wraz ze wzrostem długości życia, stając się najważniejszym wyzwaniem ekonomicznym dla europejskiej opieki zdrowotnej.

  Dodano: 25.02.2013. 16:17  Czytaj więcej

  Sprawność fizyczna przez całe życie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Coraz większa liczba Europejczyków żyje coraz dłużej. Wedle przewidywań do roku 2050 liczba obywateli UE powyżej 65 roku życia ma wzrosnąć o 70%, a liczba tych powyżej 80 lat o 170%. To stwarza poważne wyzwania XXI w. - zaspokojenie nasilającego się zapotrzebowania na opiekę zdrowotną oraz dostosowanie systemów opieki zdrowotnej do potrzeb starzejącej się populacji i zapewnienie zrównoważonej opieki społecznej przy zmniejszonej sile roboczej.

  Dodano: 22.02.2013. 15:49  Czytaj więcej

  Średnia długość życia chorych na HIV coraz lepsza

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wyniki nowych badań przeprowadzonych w Wlk. Brytanii pokazują, że przeciętne dalsze trwanie życia chorych na HIV, poddanych leczeniu antyretrowirusowemu, które stanowi obecnie powszechnie stosowane postępowanie terapeutyczne w leczeniu wirusa, może się obecnie znacznie wydłużyć. Badania zostały dofinansowane z projektu EUROCOORD (Europejska sieć badań kohortowych HIV/AIDS w celu koordynacji badań klinicznych nad HIV/AIDS na szczeblu europejskim i międzynarodowym), który otrzymał wsparcie na kwotę 12 mln EUR z tematu "Zdrowie" Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE. Projekt EUROCOORD gromadzi wiele innych sieci, z których każda odegrała znaczącą rolę w pogłębianiu wiedzy o chorobie, jej postępie i leczeniu.

  Dodano: 16.02.2013. 12:17  Czytaj więcej

  Chip DNA na zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Czy ten opis pasuje też i do twojego dziecka? "Wierci się, doprowadza cię do szału nieustannie tupiąc albo machając nogami, nie jest w stanie skupić się na jednej rzeczy, nie może usiedzieć przy stole w czasie obiadu, cały czas podnosi się i siada na krześle, jakby miało jakiś motorek w środku, ciągle coś opowiada". W szkole słyszysz od nauczycieli, że "nie słucha, nie uważa, wszystko gubi, nie jest w stanie wykonywać przydzielonych mu zadań, na wszystko potrzebuje dużo czasu, popełnia mnóstwo błędów". To tzw. zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD).

  Dodano: 08.02.2013. 17:26  Czytaj więcej

  W przygotowaniu nowa szczepionka przeciw leiszmaniozie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Unia Europejska walczy z globalnym ociepleniem poprzez dążenie do redukcji zużycia energii, promowanie odnawialnych źródeł energii i korzystanie z systemu handlu uprawnieniami do emisji. Globalne ocieplenie sprowadziło jednak kolejne problemy. Już w 2007 r. wybuch chikungunyi w prowincji Rawenna we Włoszech był powodem podwyższonego zaniepokojenia organów publicznej opieki zdrowotnej. Ryzyko reintrodukcji w Europie niektórych z egzotycznych chorób wektorowych stało się gorącym tematem. Ostatnio wybuchy leiszmaniozy miały miejsce we wszystkich krajach Europy Południowej, gdzie odnotowywanych jest co roku 700 przypadków wśród ludności autochtonicznej (3.950 przy uwzględnieniu Turcji).

  Dodano: 05.02.2013. 11:17  Czytaj więcej

  Szybsze docieranie do tkanki nowotworowej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Nowotwory są powodem około 13% wszystkich zgonów na świecie, a przez to stwarzają ogromny problem dla zdrowia publicznego. Każda rodzina w Europie jest w jakiś sposób dotknięta tą wyniszczającą chorobą. Problem polega na tym, że nowotwory to nie jedna choroba, a ponad 200 różnych rodzajów schorzeń, od powszechnie znanych zabójców po rzadsze przypadłości, takie jak szpiczak mnogi czy przewlekła białaczka szpikowa. Obecnie około 90% zgonów z powodu nowotworów jest następstwem przerzutów i niepowodzenia w leczeniu. Mimo iż nieustannie czynione są olbrzymie postępy w badaniach naukowych i leczeniu, nowotwory pozostają głównym problemem zdrowotnym. Jednak UE podjęła działania na rozmaitych frontach, aby ratować chorych i poprawiać jakość życia osób, które przeszły choroby nowotworowe.

  Dodano: 01.02.2013. 16:49  Czytaj więcej

  Nadzieja dla milionów Niemców cierpiących na paradontozę

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dwanaście milionów Niemców cierpi na paradontozę - zapalenie, które nieleczone prowadzi do utraty zębów. Krwawienie dziąseł w czasie szczotkowania lub jedzenia jabłka może być oznaką paradontozy, która jest chorobą zapalną tkanek otaczających i utrzymujących zęby. Płytka bakteryjna atakuje kości, przez co z biegiem czasu zęby mogą się poluzować, a w najgorszym przypadku nawet wypaść, gdyż zostają pozbawione fundamentu, który utrzymuje je na miejscu. Co więcej paradontoza stanowi również ognisko, z którego choroba może rozprzestrzenić się po całym organizmie. Jeżeli bakterie, które potrafią być bardzo agresywne, przedostaną się do krwioobiegu, mogą poczynić dalsze szkody w organizmie. Lekarze podejrzewają, że istnieje powiązanie między patogenami paradontozy a pewnym rodzajem uszkodzenia układu krążenia, które może prowadzić do ataku serca lub udaru. Aby powstrzymać źródło zapalenia, dentyści usuwają kamień i osad z powierzchni zębów, ale to często nie wystarczy. Agresywne bakterie można wyeliminować jedynie za pomocą antybiotyków.

  Dodano: 01.02.2013. 16:37  Czytaj więcej

  Kombinezon, który chroni przed nagłą śmiercią łóżeczkową

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Rodzice noworodków raz po raz skradają się nocą do pokoju dziecinnego, aby sprawdzić, czy ich niemowlę nadal oddycha. Niektórzy wstawiają łóżeczko do swojej sypialni w nadziei, że w razie czego zauważą zatrzymanie oddechu i zareagują zanim będzie za późno. Brak wyjaśnienia jest tym, co sprawia, że zespół nagłego zgonu niemowląt (SIDS) jest tak przerażający. SIDS jest główną przyczyną śmierci małych dzieci w wieku od jednego miesiąca do roku i nadal pozostaje niezrozumiały mimo prowadzonych przez całe lata badań.

  Dodano: 31.01.2013. 16:49  Czytaj więcej

  Wirtualne serce pozwala pogłębić wiedzę o powszechnej chorobie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Badania naukowe nieustannie ujawniają wiele cudów. Najnowszy z nich, opracowany za pomocą nowatorskiej technologii, to wirtualne serce, które pozwala dotrzeć do nowych informacji o jednej z najpowszechniej występujących na świecie chorób serca.

  Dodano: 23.01.2013. 13:26  Czytaj więcej

  Innowacyjna rehabilitacja dla ofiar udaru

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Opracowywany właśnie nowy system rehabilitacji ma podnieść jakość życia osób, które doznały uszkodzenia mózgu.

  Dodano: 11.01.2013. 16:17  Czytaj więcej

  Rzuć palenie i opanuj swój lęk

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wraz z przerzedzaniem się dymu papierosowego staje się jasne, że może on mącić nasze przekonania, co do jego skuteczności w łagodzeniu stresu. Wyniki nowych badań brytyjskich ujawniają, że u palaczy, którym udało się rzucić palenie i zerwać z nałogiem, nastąpił znaczący spadek poziomu lęku. Ustalenia stanowią dorobek prac badawczych przeprowadzonych przez King's College London we współpracy z uczelniami z Southampton, Oksfordu i Cambridge. Odkrycia zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie British Journal of Psychiatry.

  Dodano: 10.01.2013. 17:17  Czytaj więcej

  Rosnące zagrożenie antybiotykoopornością

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Antybiotykooporność oraz nieprawidłowe stosowanie antybiotyków to poważne problemy zarówno w skali europejskiej, jak i światowej. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) szacuje, że co roku oporność na środki przeciwdrobnoustrojowe (AMR) doprowadza do 25.000 zgonów i powiązanych kosztów przekraczających 1,5 mld EUR w postaci nakładów na opiekę zdrowotną i strat zdolności produkcyjnej. W ciągu minionych czterech lat zarysował się wyraźny i nasilający się trend złożonej oporności na wiele antybiotyków zarówno pałeczki zapalenia płuc, jak i E. coli w ponad jednej trzeciej krajów UE/EOG. Ponadto w kilku państwach członkowskich od 25% do ponad 60% pałeczek zapalenia płuc z zakażeń krwi wykazuje złożoną oporność na wiele antybiotyków.

  Dodano: 10.01.2013. 16:37  Czytaj więcej

  Popularna w całej Europie medycyna komplementarna

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wyniki badań ankietowych przeprowadzonych w kilku krajach europejskich wskazały na wysokie zapotrzebowanie na medycynę komplementarną i alternatywną (CAM), gdyż coraz większą liczba obywateli poszukuje takiej pomocy w związku ze schorzeniami, z którymi w ich odczuciu nie radzi sobie tradycyjna terapia. Aż połowa ankietowanych korzysta z alternatywnej opieki zdrowotnej. Komisja Europejska szacuje, że wydatki konsumentów na CAM sięgają obecnie 100 mln EUR. Na dzień dzisiejszy zarejestrowanych jest ponad 150.000 lekarzy z dodatkowym certyfikatem CAM. Niemniej, jeżeli chodzi o poradę w sprawie CAM, to ustalono, że w krajach takich jak Irlandia, Izrael, Norwegia, Turcja i Wlk. Brytania obywatele zwracają się o opinię raczej do swoich przyjaciół i rodziny niż do profesjonalistów.

  Dodano: 28.12.2012. 16:17  Czytaj więcej

  Naukowcy odkryli komórki u podłoża raka podstawnokomórkowego skóry

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Od wielu lat naukowcy podejmują starania, aby ustalić zmiany molekularne, które zachodzą w komórkach inicjujących rozwój guza - od pierwszej mutacji onkogennej, po rozwój inwazyjnej postaci nowotworu. Najczęściej diagnozowanym nowotworem skóry u ludzi jest rak podstawnokomórkowy skóry odpowiadający za ponad milion przypadków zgłaszanych każdego roku. Finansowany ze środków unijnych zespół naukowców, pracujący pod kierunkiem prof. Cédrica Blanpaina z Université libre de Bruxelles (ULB) zidentyfikował zdarzenia molekularne, które zachodzą w czasie inicjacji raka podstawnokomórkowego skóry. Badania, których wyniki opublikowało niedawno czasopismo Nature Cell Biology, zostały dofinansowane na kwotę 1,6 mln EUR z grantu dla początkujących naukowców, jaki Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERBN) przyznała prof. Blanpainowi.

  Dodano: 21.12.2012. 19:37  Czytaj więcej