• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Największe randomizowane badania europejskie potwierdzają nieskuteczność antybiotyków w leczeniu kaszlu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Europejskie badania, które objęły 2.061 osób dorosłych z zakażeniem dolnych dróg oddechowych (LRTI) dowiodły, że przepisywanie antybiotyku - amoksycyliny - nie jest skuteczniejsze w łagodzeniu objawów niż nie przyjmowanie żadnych leków, nawet w przypadku starszych pacjentów. Wyniki największych, randomizowanych badań kontrolowanych placebo nad antybiotykami w ostrych LRTI bez powikłań zostały opublikowane w czasopiśmie The Lancet Infectious Diseases.

  Dodano: 20.12.2012. 17:17  Czytaj więcej

  Naukowcy analizują dietę europejską

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Włoskie risotto, hiszpańska paella i tradycyjna, brytyjska pieczeń niedzielna (składająca się z pieczonego mięsa, pieczonych ziemniaków i warzyw) - to jedynie niewielka próbka potraw, które symbolizują poszczególne kraje i różnorodność kuchni w Europie, poddanych teraz wnikliwej analizie przez naukowców. Prace, których celem jest zbadanie codziennej ekspozycji Europejczyków na zanieczyszczenia żywności, mogą prowadzić do zmian nawyków żywieniowych na rzecz poprawy stanu zdrowia.

  Dodano: 18.12.2012. 17:49  Czytaj więcej

  Koktajl bakterii, który likwiduje infekcję

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W toku niedawno przeprowadzonych badań naukowcy opracowali koktajl bakterii, który likwiduje infekcję Clostridium difficile. Naukowcy wykorzystali w toku prac myszy do stworzenia mieszanki sześciu naturalnie występujących bakterii, które eliminują wysoce zakaźną postać C. difficile - bakterię zakaźną powiązaną z wieloma zgonami szpitalnymi. Trzy z sześciu bakterii zostały opisane po raz pierwszy. To przełomowe odkrycie może przynieść istotne implikacje dla przyszłych metod kontroli i terapii.

  Dodano: 22.11.2012. 17:17  Czytaj więcej

  Otwarcie pierwszego Międzynarodowego Centrum Diagnostyki w Europie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Po raz pierwszy w Europie Londyńska Szkoła Higieny i Medycyny Tropikalnej uruchomiła w tym tygodniu globalne centrum współpracy badawczej - Międzynarodowe Centrum Diagnostyki (IDC). Ta rewolucyjna inicjatywa ma być centrum, forum i ośrodkiem szkoleniowym, zajmującym się priorytetami diagnostycznymi i wyzwaniami, przed jakimi stają obecnie naukowcy-diagnostycy.

  Dodano: 12.11.2012. 17:17  Czytaj więcej

  Unijni naukowcy opracowali zaawansowany test na wykrywanie HIV

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dwoje dofinansowanych ze środków unijnych naukowców opracowało i przetestowało nowoczesny test na wykrywanie HIV. Tandem z Imperial College London, Wlk. Brytania, twierdzi, że test jest dziesięciokrotnie czulszy od innych metod stosowanych do rozpoznawania choroby i jest niedrogi. Ta innowacyjna technika ma olbrzymie szanse na wprowadzenie na rynek, zapewniając sposób na wcześniejsze diagnozowanie HIV. Odkrycia zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Materials.

  Dodano: 30.10.2012. 17:49  Czytaj więcej

  Jasne noce - wpływ cyklu sztucznego oświetlenia na obwód w pasie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Oświetlenie elektryczne od dawna umożliwia nam całodobową pracę, odpoczynek i rozrywkę, ignorując naturalny ruch obrotowy Ziemi, który wyznacza dzień i noc. Kiedy w 1879 r. Thomas Edison przeprowadzał testy pierwszej żarówki, to prawdopodobnie nie przypuszczał, że jego wynalazek może pewnego dnia przyczynić się do globalnej epidemii otyłości.

  Dodano: 04.09.2012. 15:37  Czytaj więcej

  Badania wskazują, że szopy pracze roznoszą w Europie niebezpieczne choroby

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Nic dziwnego w tym, że wiele osób uważa, iż szop pracz wygląda uroczo i byłby doskonałym puchatym przyjacielem, jednak w rzeczywistości ci mali mięsożercy

  Dodano: 31.08.2012. 17:17  Czytaj więcej

  Ekstrakt zielonej herbaty - nowa, potężna broń w arsenale leczenia nowotworów?

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zespół szkockich naukowców wykorzystał związek chemiczny występujący w zielonej herbacie do skutecznego leczenia dwóch typów nowotworów skóry.

  Dodano: 30.08.2012. 16:37  Czytaj więcej

  Nowy projekt UE ma udoskonalić diagnostykę zapalenia płuc

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy finansowani ze środków unijnych właśnie mają rozpocząć prace nad nowych projektem europejskim, w ramach którego ma zostać opracowane opłacalne narzędzie do szybkiej diagnostyki infekcji, takich jak zapalenie płuc.

  Dodano: 30.08.2012. 16:26  Czytaj więcej

  Naukowcy odkrywają geograficzny klucz do MRSA

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy od dawna zastanawiali się nad geograficzną dystrybucją patogenów drobnoustrojowych przede wszystkim dlatego, że poznanie jej wspomogłoby opracowanie strategii ograniczania ich przenoszenia się. Wyniki nowych badań finansowanych ze środków unijnych, opublikowane w czasopiśmie PLoS (Public Library of Science) Medicine, pokazują, że gronkowiec złocisty odporny na metycylinę (MRSA) pojawia się w różnych skupiskach geograficznych w Europie.

  Dodano: 24.08.2012. 18:26  Czytaj więcej

  Dieta śródziemnomorska bogata w oliwę z oliwek może chronić kości

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wyniki nowych badań sugerują, że kluczowym elementem utrzymującym osteoporozę pod kontrolą może być składnik diety śródziemnomorskiej - oliwa z oliwek. Osteoporoza, powodująca stopniowe obniżanie gęstości i jakości kości, to choroba, która dotyka jedną trzecią kobiet i jedną piątą mężczyzn w wieku powyżej 50 lat, a bezpośrednie koszty osteoporozy w Europe szacuje się na 32 mld EUR rocznie. Uznaje się ją za jedną z najpowszechniejszych, wyniszczających i kosztownych chorób przewlekłych w Europie. Z tego właśnie względu tak ważne są wyniki prac hiszpańskiej grupy badawczej. Dorobek badań ma zostać opublikowany w czasopiśmie Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism (JCEM), wydawanym przez Endocrine Society, i wskazać, że dwa lata na diecie śródziemnomorskiej wzbogaconej o oliwę z oliwek przekładają się na podwyższone stężenie osteokalcyny w surowicy, co sugerowałoby ochronny wpływ na kości.

  Dodano: 24.08.2012. 18:17  Czytaj więcej

  Detektywi DNA wyśledzili przyczynę zaburzeń układu nerwowego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Lepsza diagnostyka i terapia wyniszczających, dziedzicznych chorób układu nerwowego mogą być na wyciągnięcie ręki dzięki międzynarodowemu zespołowi, którego członkowie pochodzą z Azji, Europy i USA. Zespół przeszukiwał łańcuchy DNA pod kątem przyczyny dziedzicznej choroby układu nerwowego zwanej ataksją móżdżkowo-rdzeniową, inaczej SCA. Choroba powoduje postępującą utratę zmysłu równowagi, koordynacji mięśniowej i zdolności poruszania się. Dzięki skrupulatnej i detektywistycznej pracy, naukowcy odkryli gen choroby w regionie chromosomu 1, którego powiązanie z postacią SCA zwaną SCA19 wykazał wcześniej inny zespół z Holandii, podczas gdy zespół z Tajwanu przedstawił w nowym artykule dotyczącym pewnej rodziny podobne powiązania z postacią choroby nazwaną SCA22. Międzynarodowy zespół z Francji, Japonii, Tajwanu i USA opublikował swoje odkrycie w czasopiśmie Annals of Neurology. Holenderska grupa również opublikowała wyniki w tym samym wydaniu czasopisma.

  Dodano: 23.08.2012. 17:49  Czytaj więcej

  Nowe narzędzie do identyfikacji mutacji wywołujących nowotwory

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Mechanizmy molekularne powodujące, że "normalne" komórki przekształcają się w nowotworowe od dawna dawały społeczności naukowej wiele do myślenia i na całym świecie podejmuje się ogromne wysiłki, by rozwikłać tę tajemnicę.

  Dodano: 10.08.2012. 17:26  Czytaj więcej

  Świadomość śnienia w czasie snu? Naukowcy badają świadomych marzycieli sennych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Każdy z nas czasami budzi się z uczuciem ulgi albo zawodu, że to co się właśnie stało było tylko snem i w ten właśnie sposób większość ludzi zyskuje świadomość śnienia po przebudzeniu.

  Dodano: 01.08.2012. 17:49  Czytaj więcej

  Naukowcy rozkładają choroby krwi na czynniki pierwsze

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy z Finlandii i USA rzucili światło na mechanizmy funkcjonujące w pewnych niszczycielskich chorobach hematologicznych i otwierają w ten sposób drogę do rozwoju nowych terapii dostosowanych do konkretnej choroby.

  Dodano: 25.07.2012. 16:26  Czytaj więcej

  Unijni naukowcy doprowadzają do perfekcji umiejętność wykrywania superpasożytów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Międzynarodowy zespół naukowców finansowany ze środków unijnych dokonał znaczącego przełomu w badaniach z dziedziny biologii molekularnej nad patogenami drobnoustrojowymi.

  Dodano: 24.07.2012. 22:17  Czytaj więcej

  Wyniki badań drepanocytów zachęcają do szczepień ochronnych dzieci

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wyniki nowych badań pokazują, że anemia sierpowata może nie powodować śmierci wśród afrykańskich dzieci, jeżeli byłyby one poddawane szczepieniom ochronnym przeciw pospolitym zakażeniom, a noworodki byłyby badane pod kątem tej choroby. Opublikowane w czasopiśmie The Lancet wyniki euro-afrykańskich badań pokazują, że dzieci zapadają na tę chorobę z powodu osłabienia układu immunologicznego, który nie jest w stanie zwalczać infekcji bakteryjnych.

  Dodano: 23.07.2012. 16:37  Czytaj więcej

  Nowy element układanki w badaniach nad chorobami człowieka

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Odkrycia dokonane w ramach finansowanych ze środków unijnych badań naukowych nad zmiennością genetyczną w kontekście badań krwi mogą pomóc w lepszym zrozumieniu powiązań z niektórymi powszechnymi chorobami człowieka. Kilka tysięcy osób było zaangażowanych w badania genomu, których wyniki opublikowano w czasopiśmie Nature Genetics.

  Dodano: 23.07.2012. 16:26  Czytaj więcej

  Naukowcy wykorzystują obrazowanie termiczne w walce z otyłością

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Aby stracić na wadze, ludzie gimnastykują się, przestrzegają diety, a nawet zażywają tabletki. Naukowcy z Wlk. Brytanii twierdzą natomiast, że może się znaleźć nowy sposób na walkę z krągłościami. Na czym polega ich metoda? Na obrazowaniu termicznym. Zaprezentowana w czasopiśmie Journal of Pediatrics innowacyjna technika śledzi zapasy brązowego tłuszczu - swoistej tkanki, którą eksperci nazywają "brązową tkanką tłuszczową" - tj. "dobrego tłuszczu". Brązowy tłuszcz pomaga organizmowi spalać kalorie w postaci energii.

  Dodano: 23.07.2012. 15:49  Czytaj więcej

  Znany z prac nad HIV Holy zmarł w wieku 75 lat

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Antonin Holy, wybitny czeski chemik, którego badania przyczyniły się do zrewolucjonizowania prac nad lekami przeciwwirusowymi stosowanymi w leczeniu HIV i zapalenia wątroby typu B, zmarł 16 lipca. Miał 75 lat.

  Dodano: 19.07.2012. 16:37  Czytaj więcej