• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Badania unijne ujawniają powód szybszego rozwoju dzieci karmionych mieszankami mlecznymi

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Niższa zawartość białka w mleku matki w porównaniu do mieszanek mlecznych może być powodem, dlaczego dzieci karmione piersią rozwijają się wolniej od rówieśników karmionych mieszankami mlecznymi dla niemowląt - sugerują wyniki nowych badań finansowanych ze środków unijnych. Zdaniem naukowców odkrycia podkreślają zarówno wagę propagowania karmienia piersią, jak i potrzebę doskonalenia składów mieszanek mlecznych.

  Dodano: 11.06.2012. 17:37  Czytaj więcej

  Udoskonalone wykrywanie choroby Alzheimera - nanoskop budowany w ramach projektu unijnego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Właśnie rozpoczął się nowy projekt badawczy, którego celem jest zbudowanie nanoskopu, umożliwiającego skrining komórek pacjentów i mogącego wspomóc wczesne wykrywanie choroby Alzheimera.

  Dodano: 08.06.2012. 16:37  Czytaj więcej

  Poprawa percepcji wizualnej dzięki stymulacji magnetycznej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  To, co widzimy nie zawsze jest tym, co otrzymujemy. Tak naprawdę, wbrew powszechnemu przekonaniu, osoby o doskonałym wzroku nie zawsze faktycznie dostrzegają wszystko to, co dzieje się wokół nich. Mózg po prostu na to nie pozwala. Działa w ten sposób, abyśmy nie przeciążyli naszych zmysłów i często "buforuje" naszą percepcję, pozwalając nam zarejestrować elementy, które uznaje za właściwe. Ten proces przypomina cyfrową transmisję obrazów, w której na początku wykonywane są skany wizualne, po czym, aby zredukować transmisje danych, przesyłane są wyłącznie zmiany w początkowych skanach.

  Dodano: 07.06.2012. 17:37  Czytaj więcej

  Lepsze poznanie retrowirusów może owocować udoskonalonymi terapiami farmakologicznymi

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Czescy i niemieccy naukowcy jako pierwsi odkryli szczegóły struktury otoczki okalającej materiał genetyczny retrowirusów, kiedy nadal znajdują się na etapie formowania - kluczowym i potencjalnie wrażliwym stadium ich cyklu życiowego.

  Dodano: 07.06.2012. 17:26  Czytaj więcej

  W jaki sposób mózg łączy pamięć z zachowaniem

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zespół naukowców zidentyfikował, które części mózgu są odpowiedzialne za poszczególne rodzaje pamięci, co może mieć ogromne znaczenie dla poznania chorób neuropsychiatrycznych takich jak schizofrenia.

  Dodano: 06.06.2012. 17:17  Czytaj więcej

  Badania dowodzą, że palenie matek wpływa na wagę i wzrost niemowląt

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy już dawno rozpoznali zagrożenie, jakie palenie tytoniu stwarza dla niemowląt, jak np. wady serca czy mózgu. Teraz wyniki nowych badań przeprowadzonych w Hiszpanii dostarczają dowodów na to, że niemowlęta urodzone przez palące matki, rzeczywiście mają mniejszą wagę i wzrost. Odkrycia, zaprezentowane w czasopiśmie Early Human Development, wskazują na to, że wymiary tych niemowląt są znacząco mniejsze w porównaniu do dzieci, których matki nie paliły.

  Dodano: 06.06.2012. 16:49  Czytaj więcej

  O białkach, które ciężko pracują nad wydzielaniem w komórkach

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Finansowani ze środków unijnych naukowcy odkryli, że 15% białek kodowanych przez genom człowieka bierze udział w procesie wydzielania w komórkach.

  Dodano: 06.06.2012. 15:49  Czytaj więcej

  Mniej trenujesz, aby szybciej biegać? Według duńskich badań to możliwe

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wraz z nastaniem letniego sezonu sportowego, biegacze w całej Europie korzystają z dłuższych wieczorów i czerpią garściami z dodatkowych sesji treningowych, kiedy utrzymuje się ładna pogoda.

  Dodano: 05.06.2012. 17:49  Czytaj więcej

  Badania pokazują, że steroidy nie pomagają na świszczący oddech u dzieci

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Leczenie steroidami jest rutynowo ordynowane astmatykom i może mieć decydujące znaczenie w razie ataku, ale jest też często przepisywane dzieciom w wieku przedszkolnym, które mają świszczący oddech z powodu przeziębienia lub grypy, co budzi już pewne kontrowersje. Wyniki nowych badań sugerują, że ta praktyka nie daje rezultatów i należy szukać alternatywnych sposobów leczenia, zwłaszcza że steroidy mogą wywoływać poważne efekty uboczne u dzieci.

  Dodano: 30.05.2012. 17:17  Czytaj więcej

  Rekordowo niski poziom tlenu we krwi alpinistów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Po raz pierwszy pomiaru poziomu tlenu we krwi alpinistów przeprowadzono niedaleko szczytu Mount Everest. Wyczynu tego dokonała ekspedycja prowadzona przez lekarzy z University College w Londynie, Wlk. Brytania. Wyniki przez nią osiągnięte opublikowano niedawno w czasopiśmie New England Journal of Medicine.

  Dodano: 28.05.2012. 17:49  Czytaj więcej

  Naukowcy mówią: kontroluj naczynia krwionośne, walcz z otyłością

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Europejczycy wydają miliony euro każdego roku na walkę z otyłością. Różne artykuły żywnościowe, sprzęt treningowy i tabletki dietetyczne znajdują się na pierwszych miejscach listy rzeczy wybieranych przez konsumentów w celu zrzucenia zbędnych kilogramów. Tymczasem zespół naukowców z Instytutu Karolińskiego w Szwecji informuje, że kluczem do odnalezienia nowej metody leczenia otyłości może być kontrolowanie rozwoju naczyń krwionośnych w tkance tłuszczowej. Wyniki opublikowano niedawno w czasopiśmie Cell Metabolism.

  Dodano: 28.05.2012. 17:37  Czytaj więcej

  Czescy naukowcy rozwikłali tajemnicę déj? vu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W toku przełomowych badań naukowcy z Czech i Wlk. Brytanii odkryli zależność między zjawiskiem déj? vu a strukturami w mózgu człowieka, faktycznie potwierdzając neurologiczne źródło tego fenomenu. Mimo wcześniej podejmowanych prac poświęconych badaniu tego zjawiska u osób zdrowych, nie wypracowano żadnych konkretnych dowodów... aż do tej pory. Badania, których wyniki opublikowało czasopismo Cortex, zostały dofinansowane ze środków unijnych.

  Dodano: 28.05.2012. 16:49  Czytaj więcej

  Budowa igieł iniekcyjnych bakterii rozszyfrowana

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy z Niemiec i USA rozszyfrowali w rozdzielczości atomowej budowę igieł iniekcyjnych bakterii. Wyniki zaprezentowane w czasopiśmie Nature mogą pomóc naukowcom w stworzeniu specjalnych leków i opracowaniu strategii, które w szczególności zapobiegną procesowi infekcji. Choroby wywoływane przez bakterie są niebezpieczne, ponieważ infekcja żywiciela następuje za pośrednictwem aparatu iniekcyjnego. Badania zostały dofinansowane z projektu BIO-NMR (magnetyczny rezonans jądrowy (NMR) w biologii strukturalnej), który otrzymał niemal 9 mln EUR z tematu "Infrastruktury badawcze" Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE.

  Dodano: 23.05.2012. 18:26  Czytaj więcej

  Nowe badania wskazują, który pyłek jest najbardziej agresywny

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wraz ze zbliżaniem się lata, jak co roku, pechowcy, którym doskwiera alergia na pyłki, będą trzymać w pogotowiu swój ekwipunek obronny, a wyniki nowych badań unijnych mogą pomóc im obrać lepszą taktykę, dzięki wskazaniu, które z pyłków są najgroźniejsze.

  Dodano: 23.05.2012. 18:17  Czytaj więcej

  Wzrasta liczba przypadków alergii na ambrozję bylicolistną w Europie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Coraz więcej Europejczyków ma alergię na ambrozję bylicolistną - jak dowiadujemy się z badań sfinansowanych ze środków unijnych, których wyniki opublikowano w czasopiśmie Allergy. Zaskakujące wyniki podkreślają szybkie rozprzestrzenianie się ambrozji bylicolistnej w Europie, wobec czego naukowcy wzywają do podjęcia działań na skalę paneuropejską, polegających na monitorowaniu rozprzestrzeniania się problemu.

  Dodano: 18.05.2012. 18:17  Czytaj więcej

  Naukowcy sprawdzają bezpieczeństwo band hokejowych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Hokej to jedna z najtwardszych dyscyplin sportowych. Gracze muszą się wykazać na lodzie nie tylko finezją i szybkością, ale także sporą siłą. Zderzenia z płytami lub panelami szklanymi w czasie pogoni za krążkiem są obciążające dla organizmu. Im silniejsi stają się hokeiści, tym większa liczba urazów. Naukowcy z Finlandii zbadali, czy właściwości amortyzujące różnych struktur i materiałów band mogą wpływać na wskaźnik urazów. Ich odkrycia pokazują, że właściwości amortyzujące poszczególnych rodzajów band znacznie się od siebie różnią.

  Dodano: 18.05.2012. 17:37  Czytaj więcej

  Badania wskazują korzyści płynące ze spożycia łososia u matek i dzieci

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Według nowego badania przeprowadzonego w Hiszpanii, wskazane jest, by kobiety w ciąży jadły dwie porcje łososia hodowlanego w tygodniu, ponieważ jest to korzystne zarówno dla nich, jak i ich dzieci. Ryby powinny być wzbogacone o kwasy tłuszczowe omega-3. Przedstawione w American Journal of Clinical Nutrition badania zostały sfinansowane częściowo przez projekt SIPS ("Łosoś w badaniu ciąży”) wspierany w ramach siódmego programu ramowego (7PR) Unii Europejskiej.

  Dodano: 16.04.2012. 15:49  Czytaj więcej

  Eksperci: dobre leczenie astmy przynosi oszczędności

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Inwestując w poprawę skuteczności leczenia astmy można obniżyć koszty choroby nawet o 80 proc. - mówili lekarze w piątek na konferencji prasowej w stolicy. Zorganizowano ją w ramach obchodów Światowego Dnia Astmy, który w tym roku przypada 1 maja.


  Dodano: 16.04.2012. 07:11  Czytaj więcej

  Zasilanie bijącego serca - niemieccy naukowcy znaleźli innowacyjne rozwiązania do rozruszników nowej generacji

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Choć bezprzewodowe urządzenia na baterie zdominowały dzisiejszą komunikację, to krótka żywotność ich źródła zasilania stanowi czynnik ograniczający ich zastosowania w medycynie, takie jak implanty czy sondy, które umieszczane są w ciele na wiele lat i nie można ich wyjąć ani naładować tak jak odtwarzacz mp3 czy telefon. Chociaż problem ten w znacznym stopniu został przezwyciężony dzięki systemom opartym na falach radiowych (HF) i systemom indukcyjnym, takim jak rozruszniki, które są w użyciu od dobrego półwiecza, pozostają nadal problemy dotyczące ich sprawności pod względem lokalizacji, położenia i ruchu, a często także ograniczeń zasięgu.

  Dodano: 13.04.2012. 17:17  Czytaj więcej

  Kiedy ofiarą pada rodzeństwo, ryzyko udaru rośnie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Szwedzkie badania pokazują, że zagrożenie potencjalnych ofiar udaru nagłą blokadą lub pęknięciem naczynia krwionośnego wzrasta do 60%, kiedy rodzeństwo tych osób również doznało udaru. Ryzyko udaru w przypadku pacjentów w wieku 55 lat i młodszych jest dwa razy wyższe, jeżeli ich rodzeństwo miało udar w wieku 55 lat lub wcześniej. Odkrycia dokonane w toku badań zostały opublikowane w czasopiśmie Circulation: Cardiovascular Genetics.

  Dodano: 13.04.2012. 16:49  Czytaj więcej