• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Eksperci: nastąpił ogromny postęp w leczeniu chorób reumatycznych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W leczeniu chorób reumatycznych nastąpił ogromny postęp - przekonywali specjaliści w czwartek w Warszawie, na konferencji ,,Reumatologia 2012. Narzekali jednak, że polscy pacjenci nie w pełni mogą korzystać z tego złotego okresu w rozwoju tej dziedziny.

  Dodano: 13.04.2012. 07:33  Czytaj więcej

  Eksperci o czekoladzie: przede wszystkim smaczna

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wbrew szerzącym się mitom czekolada nie poprawia nastroju, nie rozładowuje stresów i nie wpływa dobrze na potencję. Jej największą zaletą jest smak, który sprawia, że jedzenie czekolady jest dla nas przyjemnością - przekonują eksperci z Uniwersytetu Śląskiego.


  Dodano: 12.04.2012. 22:04  Czytaj więcej

  Raport: Polacy wciąż spożywają zbyt dużo soli

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Przeciętny Polak codziennie spożywa 7,63 g soli dodanej, czyli takiej, która używana jest w domach do solenia i przygotowywania potraw - wynika z najnowszego raportu SGGW w Warszawie. Faktyczne spożycie soli jest jednak jeszcze większe.

  Dodano: 12.04.2012. 08:04  Czytaj więcej

  UWM uruchomił portal weterynaryjny

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Uczelniany portal weterynaryjny uruchomił Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (UWM). Pod adresem http://pl.wet.uwm.edu.pl/ można uzyskać dostęp do unikalnej wiedzy weterynaryjnej, najnowszych wiadomości z tej branży, wyników badań o praktycznym zastosowaniu oraz ciekawostek weterynarii.

  Dodano: 12.04.2012. 06:53  Czytaj więcej

  Prof. Samoliński: na słońce nie można mieć uczulenia

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Spotykamy się czasem ze sformułowaniem, że ktoś ma uczulenie na słońce. Na słońce nie można mieć uczulenia, ponieważ ono nie powoduje zmian w układzie immunologicznym, tylko swoiste zmiany w skórze, a więc niezwiązane z odpornością. Tymczasem alergia to nadwrażliwość zapoczątkowana przez mechanizmy immunologiczne. Czym jest alergia, dlaczego mówimy o jej pandemii - przypomina prof. Bolesław Samoliński z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Od 18 do 21 kwietnia w Wiśle będzie się odbywało III Kliniczne Forum Ekspertów POLASTMA organizowane przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne.

  Dodano: 12.04.2012. 06:19  Czytaj więcej

  Ekspert: ze spożywaniem jajek lepiej nie przesadzać

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Nic się nie stanie, gdy w święta zjemy nieco więcej jajek niż zwykle, ale na co dzień z jajkami lepiej nie przesadzać - powiedziała PAP prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska.

  Dodano: 07.04.2012. 15:47  Czytaj więcej

  Trzy innowacyjne urządzenia do radioterapii powstaną w Świerku

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Mobilny akcelerator elektronów do śródoperacyjnego leczenia miejsc po wycięciu guza, wieloenergetyczny akcelerator do wysokospecjalistycznych procedur radioterapeutycznych oraz przeznaczona dla mniejszych ośrodków onkologicznych igła fotonowa, czyli niskoenergetyczny przyspieszacz elektronów z lampą rentgenowską - to trzy z innowacyjnych urządzeń, jakie opracowuje dla polskich pacjentów Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w Świerku. Nowe technologie rozwijane są w dzięki wartemu 79 milionów projektowi "AiD - akceleratory i detektory".

  Dodano: 06.04.2012. 08:25  Czytaj więcej

  Partnerzy donoszą o obiecujących postępach w projekcie MeDALL

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Przyczyny stojące za epidemicznymi chorobami IgE-zależnymi (alergicznymi) pozostają niejasne, ale naukowcy, pracujący nad finansowanym ze środków unijnych projektem, który ma na celu pogłębienie wiedzy o mechanizmach zapoczątkowywania alergii ze szczególnym naciskiem na dzieciństwo, starają się rozwikłać tę zagadkę. Wyniki, jak do tej pory, są obiecujące.

  Dodano: 04.04.2012. 16:37  Czytaj więcej

  Nowoczesne akceleratory wspomogą terapię onkologiczną

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Nad nowoczesnymi urządzeniami wykorzystującymi akceleratory m.in. w terapii onkologicznej pracuje Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w Świerku. Na prace badawcze i konstrukcyjne przeznaczono 79 mln zł z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. "AiD - akceleratory i detektory" to skrócona nazwa projektu "Rozwój specjalizowanych systemów wykorzystujących akceleratory i detektory promieniowania jonizującego do terapii medycznej oraz wykrywania materiałów niebezpiecznych i odpadów toksycznych".

  Dodano: 03.04.2012. 07:40  Czytaj więcej

  Naukowcy bliżej precyzyjniejszego diagnozowania nowotworów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy z Francji i Wlk. Brytanii ustalili powiązanie między aberracją chromosomową a wyższym ryzykiem zgonu dzieci cierpiących na śmiertelną postać raka mózgu. Odkrycia, zaprezentowane w czasopiśmie Clinical Cancer Research, mogą pomóc naukowcom w opracowaniu nowego testu diagnostycznego do identyfikacji młodych pacjentów zagrożonych wyższym ryzykiem związanym z wyściółczakiem, którzy mogą wymagać bardziej agresywnych terapii ratujących życie.

  Dodano: 02.04.2012. 17:17  Czytaj więcej

  Niski poziom białka wywołuje zespół TAR

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Europejscy naukowcy odkryli, że zespół małopłytkowości i aplazji kości promieniowej (TAR) - rzadka, dziedziczna choroba krwi i kośćca - jest wywoływany niskim poziomem białka Y14. Odkrycia zaprezentowane w czasopiśmie Nature Genetics mogą pomóc w opracowaniu badania, które umożliwi diagnostykę prenatalną i poradnictwo genetyczne skierowane do rodzin dotkniętych zespołem TAR. Badania zostały dofinansowane z projektu NETSIM (Zintegrowane badania trzech nowych ośrodków regulacyjnych w megakariocytach i płytkach krwi, zdefiniowanych jako geny ryzyka zawału mięśnia sercowego w toku badań asocjacyjnych całego genomu i płytek krwi w biologii systemów), któremu przyznano grant o wartości 2,85 mln EUR z programu Działania Marie Curie "Sieci szkolenia wstępnego" Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE.

  Dodano: 02.04.2012. 16:49  Czytaj więcej

  Zmarł prof. Kornel Gibiński

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zmarł prof. Kornel Gibiński - nestor polskiej medycyny, wybitny autorytet w dziedzinie chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej. We wrześniu skończyłby 97 lat.


  Dodano: 02.04.2012. 07:53  Czytaj więcej

  Profesorowie Łępkowski i Łukasiewicz wyróżnieni Wawrzynami Lekarskimi

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Profesorowie Andrzej Łępkowski i Szczepan Łukasiewicz zostali uhonorowani Wawrzynami Lekarskimi - najwyższymi odznaczeniami przyznawanym przez śląski samorząd lekarski wybitnym przedstawicielom tego środowiska. 

  Dodano: 02.04.2012. 07:47  Czytaj więcej

  W katowickiej klinice powstał oddział chirurgii onkologicznej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Oddział chirurgii onkologicznej uroczyście otwarto w piątek w Samodzielnym Szpitalu Klinicznym nr 5 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Znajdzie w nim pomoc nawet 500 pacjentów rocznie. 

  Dodano: 02.04.2012. 07:25  Czytaj więcej

  Chłopiec może chodzić dzięki protezie z Politechniki Białostockiej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy z Politechniki Białostockiej skonstruowali unikatową protezę nogi, dzięki której dwuletni chłopiec może chodzić. Chłopiec jest niepełnosprawny; urodził się bez lewej ręki i lewej nogi. Obecnie naukowcy z tej uczelni pracują nad specjalną protezą ręki dla niego.

  Dodano: 30.03.2012. 23:40  Czytaj więcej

  Unijny projekt rozpoczyna przełomowe, ogólnoświatowe badania nad udarem

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Międzynarodowy zespół naukowców otrzymał grant o wartości niemal 11 mln EUR z tematu "Zdrowie" Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE na opracowanie nowej metody leczenia udaru. Przełomowe, trzyetapowe badania kliniczne obejmą 1.500 ochotników, którzy przeszli udar leczony łagodną hipotermią. W ramach wcześniejszych badań pilotażowych ustalono, że schłodzenie mózgu osoby, która doznała udaru, w ciągu sześciu godzin od zdarzenia może zmniejszyć uszkodzenia organu. Partnerzy projektu EUROHYP-1 (Europejskie, wieloośrodkowe, losowe, trzyetapowe próby kliniczne hipotermii w połączeniu z najlepszą terapią medyczną w stosunku do najlepszej terapii medycznej bez hipotermii w ostrym udarze niedokrwiennym mózgu) twierdzą, że ta procedura mogłaby potencjalnie pomóc każdego roku tysiącom Europejczyków.

  Dodano: 28.03.2012. 16:17  Czytaj więcej

  Eksperci: brakuje nam kompleksowej opieki diabetologicznej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W Polsce brakuje kompleksowej opieki diabetologicznej, która powinna być zapewniona w każdym województwie - stwierdzili eksperci podczas konferencji prasowej "Diabetologia 2012", która we wtorek odbyła się w Warszawie.

  Dodano: 28.03.2012. 12:33  Czytaj więcej

  Na ile bezpieczny jest ibuprofen? Europejscy naukowcy badają sprawę

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Właśnie pozyskano 6.000 pacjenta do europejskich badań nad bezpieczeństwem jednego z najpowszechniej stosowanych leków na świecie.

  Dodano: 28.03.2012. 11:17  Czytaj więcej

  Eksperci: z gruźlicą sobie jeszcze nie poradziliśmy

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  To nieprawda, że z gruźlicą sobie poradziliśmy, a śmiertelne żniwo zbiera ona jedynie w krajach trzeciego świata - przekonywali eksperci na VI Konferencji z okazji Światowego Dnia Gruźlicy, która w piątek rozpoczęła się w Warszawie. 

  Dodano: 24.03.2012. 10:04  Czytaj więcej

  Eksperci: w leczeniu autyzmu większość metod mało efektywnych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Jedynie 30 proc. metod edukacyjno-terapeutycznych stosowanych w leczeniu autyzmu ma potwierdzoną efektywność. Spośród nich niemal wszystkie wywodzą się z psychologii behawioralnej - twierdzą zajmujący się tym schorzeniem psychologowie.

  Dodano: 23.03.2012. 19:19  Czytaj więcej