• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lekarze: gruźlica jest w Polsce pod kontrolą

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Liczba osób chorych na gruźlicę w Polsce spada ale powoli. W ostatnim dziesięcioleciu zachorowalność zmniejszyła się o blisko 30 proc. - mówili lekarze w środę na konferencji prasowej w Warszawie. W 2010 r. na gruźlicę chorowało 7 tys. 509 osób. 

  Dodano: 22.03.2012. 19:33  Czytaj więcej

  Najnowocześniejszą w Polsce salę operacyjną otwarto w Warszawie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Najnowocześniejszą w Polsce hybrydową salę operacyjną otwarto w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie. Wykonywane będą w niej mało inwazyjne zabiegi przeprowadzane wewnątrz naczyń krwionośnych. 

  Dodano: 22.03.2012. 07:40  Czytaj więcej

  Rozwój zarodka w centrum uwagi

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy z Wlk. Brytanii zidentyfikowali ważny proces na wczesnym etapie rozwoju zarodka. Opracowali narzędzie, które jest w stanie naśladować tkankę miękką macicy ssaków, w której następuje implantacja zarodka. Wyniki mogą pomóc w opracowaniu nowych metod leczenia różnych chorób. Badania, których wyniki zaprezentowano w czasopiśmie Nature Communications, zostały częściowo dofinansowane z projektu MASC (Materiały narzucające architekturę w populacji komórek macierzystych), który otrzymał grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN) o wartości niemal 2,3 mln EUR z budżetu Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE.

  Dodano: 21.03.2012. 17:26  Czytaj więcej

  Odkrywanie leków stymulujących funkcję kognitywną

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy odkryli, że istnieje wiele leków pobudzających funkcję kognitywną. Leki te mogłyby pomóc w zrozumieniu zaburzeń kognitywnych, w tym choroby Alzheimera. Badania, których wyniki zaprezentowano w czasopiśmie PLoS Biology, zostały dofinansowane z projektu MEMSTICK (Mechanizmy synaptyczne utraty pamięci - nowe molekuły adhezyjne jako cele terapeutyczne), który otrzymał ponad 2,9 mln EUR z tematu "Zdrowie" Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE.

  Dodano: 20.03.2012. 15:49  Czytaj więcej

  Bezpłatne badania dla studentów w ramach Dni Zdrowia z AKAMEDIK

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Studenci na uczelniach w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych, diagnostycznych i konsultacji lekarskich w ramach "Dni Zdrowia z AKAMEDIK".

  Dodano: 19.03.2012. 15:47  Czytaj więcej

  W chorowaniu na alergie dogoniliśmy kraje wysoko rozwinięte

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Choroby alergiczne są coraz częstsze, co ma wyraźny związek z dobrobytem. Jednak można je leczyć, a prawidłowa terapia chroni także przed innymi schorzeniami - mówili eksperci w piątek w Warszawie na konferencji prasowej. 

  Dodano: 19.03.2012. 08:04  Czytaj więcej

  Unijni naukowcy analizują wagę noworodków

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Kiedy w organizmie kobiety ciężarnej występuje podwyższony poziom polichlorowanych bifenyli (PCB), jej nowo narodzone dzieci będą prawdopodobnie miały niedowagę. Odkrycie to stanowi dorobek badań finansowanych ze środków unijnych, których wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Environmental Health Perspectives.

  Dodano: 16.03.2012. 16:37  Czytaj więcej

  Terapia ogrodnicza pomaga w leczeniu chorych dzieci

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Hortiterapia, czyli terapia ogrodnicza, jest terapią uzupełniającą, która w znakomity sposób pomaga w terapiach konwencjonalnych chorych dzieci - ocenia dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie Stanisław Stępniewski.


  Dodano: 16.03.2012. 08:47  Czytaj więcej

  Eksperci: Bez badania genomu nie będzie nowoczesnej medycyny

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Sekwencjonowanie genomu pacjenta wkrótce stanie się nieodzownym elementem leczenia - mówił dr Marek Zagulski, prezes firmy Genome podczas konferencji "Genomika 2012 - technologie, diagnostyka medyczna, zastosowania " zorganizowanej przez wydawnictwo Elsevier.

  Dodano: 16.03.2012. 07:04  Czytaj więcej

  Innowacyjny sprzęt medyczny - niższe koszty i zużycie energii

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Finansowani ze środków unijnych naukowcy wprowadzają innowacje, a sektor ochrony zdrowia ma być najnowszym beneficjentem ich prac. Naukowcy z projektu DESYRE (Niezawodność systemu na żądanie) opracowują system, który jest niezawodny, bazując jednak na zawodnych komponentach. Projekt DESYRE uzyskał dofinansowanie na kwotę 2,8 mln EUR z tematu "Technologie informacyjne i komunikacyjne" (TIC) Siódmego Programu Ramowego (7PR).

  Dodano: 14.03.2012. 17:17  Czytaj więcej

  Eksperci: Podczas Euro 2012 warto umieć udzielać pierwszej pomocy

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Polacy wciąż słabo są zaznajomieni z metodami udzielania pierwszej pomocy, tymczasem podczas Euro 2012 może się zdarzyć, że trzeba będzie kogoś reanimować - alarmowali w poniedziałek specjaliści podczas spotkania z dziennikarzami w Warszawie. 

  Dodano: 13.03.2012. 08:04  Czytaj więcej

  Ekspert: szybki spacer i gry logiczne utrzymają mózg w dobrej kondycji

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Nowe, trudne intelektualne zadania, porządny wysiłek fizyczny oraz umiar w jedzeniu pomogą nam utrzymać mózg w dobrej kondycji przez długie lata - przypomina specjalistka przed rozpoczynającym się w poniedziałek "Światowym Tygodniem Mózgu".

  Dodano: 09.03.2012. 08:25  Czytaj więcej

  Wyniki finansowanego ze środków UE badania wskazują, że mózg pomaga ciału przystosować się do korzystania z protez

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy zajmujący się tworzeniem sterowanych myślami urządzeń protetycznych, np. dla osób z urazami rdzenia kręgowego czy po amputacjach, powinni ucieszyć się z wyników nowego finansowanego ze środków UE badania, które dowodzi, że mózg jest bardziej elastyczny niż dotąd sądzono.

  Dodano: 08.03.2012. 18:26  Czytaj więcej

  Eksperci: bolesne miesiączki mogą oznaczać poważną chorobę

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Silnych bólów miesiączkowych u dziewcząt i młodych kobiet nie można bagatelizować. Mogą być bowiem objawem endometriozy, przewlekłej choroby grożącej m.in. niepłodnością - mówili lekarze i pacjentki we wtorek na spotkaniu prasowym w stolicy. Zorganizowano je w ramach obchodów Tygodnia Świadomości Endometriozy (5-11 marca).

  Dodano: 08.03.2012. 07:33  Czytaj więcej

  Naukowcy odkrywają, dlaczego marihuana szkodzi pamięci

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Właściwości lecznicze marihuany od dawna są przedmiotem gorących sporów. Przeciwnicy stosowania tej substancji jako środka leczniczego powołują się na jej negatywny wpływ na pamięć operacyjną. O ile te skutki uboczne są znane naukowcom od dłuższego czasu, to teraz międzynarodowy zespół badawczy zdobył nowe informacje na temat ich neurobiologicznego podłoża.

  Dodano: 07.03.2012. 17:17  Czytaj więcej

  Polki po pięćdziesiątce tracą zainteresowanie seksem

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Aż 43 proc. Polek w wieku 50-59 lat przyznało, że ma jedynie małe, bardzo małe lub żadne potrzeby seksualne - wykazał najnowszy raport seksualności Polaków prof. Zbigniewa Izdebskiego.

  Dodano: 07.03.2012. 15:19  Czytaj więcej

  Naukowcy obalają teorie dotyczące choroby neuronu ruchowego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Kiedy myślimy o tym, jak wyniki badań mogą zmienić świat lub pomóc przekroczyć kolejne granice w medycynie, mamy zwykle na myśli wysunięcie nowej hipotezy lub rozwiązanie zagadki. Czasem jednak badania, które obalają jakąś teorię, bywają równie pożyteczne, gdyż dzięki nim naukowcy mogą wyeliminować niektóre hipotezy i oszczędzić sobie lat bezowocnych poszukiwań. Grupa niemieckich naukowców dokonała właśnie tego.

  Dodano: 06.03.2012. 17:17  Czytaj więcej

  Naukowcy odkryli uwarunkowanie genetyczne choroby wieńcowej serca

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Międzynarodowy zespół badawczy pod przewodnictwem Uniwersytetu w Leicester w Zjednoczonym Królestwie odkrył uwarunkowanie genetyczne choroby wieńcowej serca. Wyniki badania, przedstawione na łamach czasopisma The Lancet, opisują sposób, w jaki zabijająca tysiące ludzi każdego roku choroba serca przechodzi z ojca na syna. Badanie było współfinansowane ze środków szóstego programu ramowego (6PR).

  Dodano: 06.03.2012. 16:37  Czytaj więcej

  Naukowcy: temperament kobiety ma związek z płodnością

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Polscy naukowcy wykazali, że kobiecy temperament jest związany z poziomami hormonów reprodukcyjnych - estradiolu i progesteronu. Kobietom o temperamencie sangwiniczki łatwiej zatem zajść w ciążę niż paniom o usposobieniu melancholijnym.

  Dodano: 06.03.2012. 07:47  Czytaj więcej

  Raport: Polacy rzadziej umierają na serce, częściej na nowotwory

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Żyjemy dłużej i rzadziej umieramy na serce, ale coraz więcej osób umiera na nowotwory. Dłuższe życie zwiększa ekspozycję na czynniki rakotwórcze - mówił prof. Witold Zatoński podczas konferencji z okazji prezentacji raportu "Nowotwory złośliwe w Polsce w 2009 roku".


  Dodano: 03.03.2012. 07:19  Czytaj więcej