• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Potencjalnie kluczowe znaczenie witamin w walce z malarią

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Brytyjscy i niemieccy naukowcy, pracujący pod kierunkiem Uniwersytetu w Southampton w Wlk. Brytanii, odkryli, że witaminy mogą pomóc w walce z malarią. Odkrycia zaprezentowane w czasopiśmie Structure mogą zachęcić do opracowania skuteczniejszych leków do walki z tą chorobą. Dotyka ona każdego roku ponad 250 mln osób, a zabija ponad 650.000. Badania uzyskały dofinansowanie w postaci grantu z Szóstego Programu Ramowego (6PR) UE.

  Dodano: 22.02.2012. 16:49  Czytaj więcej

  Społeczna debata o depresji w środę w Och-Teatrze w Warszawie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Debata społeczna pod hasłem ,,W związku z depresją..." odbędzie się w środę o godz. 12 w Och-Teatrze przy ul. Grójeckiej 65 w Warszawie. Wstęp wolny. Debata jest elementem ogólnopolskiej kampanii ,,Forum przeciwko depresji".

  Dodano: 21.02.2012. 18:19  Czytaj więcej

  Naukowe prognozowanie witalności - unijne badania nad długością życia

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Chociaż dla większości osób wiedza na temat długości życia wiąże się z pytaniami, na które lepiej nie znać odpowiedzi, to dla medycyny może mieć ona pozytywne implikacje. Naukowcy z Uniwersytetów w Glasgow i Exeter w Wlk. Brytanii opracowali być może nowy sposób na sprawdzenie, jak długo dana osoba będzie żyć, na podstawie analizy DNA.

  Dodano: 21.02.2012. 17:37  Czytaj więcej

  Oznaczanie wartości odżywczej - nie tak skuteczne, jak mogłoby się wydawać

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Konsumenci wykorzystują etykiety określające wartość odżywczą do podejmowania przemyślanych decyzji o odżywianiu się i "odpowiedniej" żywności dla zachowania lepszego zdrowia. Wyniki nowych badań przeprowadzonych w Europie wskazują jednak, że istnieją ograniczenia w sposobie, w jaki te etykiety można wykorzystywać w rzeczywistych sytuacjach. Wyniki stanowią dorobek projektu FLABEL (Etykietowanie żywności w celu pogłębienia wiedzy na rzecz jakości życia), który otrzymał dofinansowanie w kwocie niemal 2,9 mln EUR z tematu "Żywność, rolnictwo, rybołówstwo i biotechnologia" (Europejska bio-gospodarka oparta na wiedzy lub KBBE) Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE. Odkrycia zostały zaprezentowane przez doradcę naukowego w projekcie FLABEL, profesora Klausa G. Grunerta, przy okazji niedawnego internetowego seminarium.

  Dodano: 21.02.2012. 17:17  Czytaj więcej

  Prof. Duch: nie możemy wykorzystywać mózgu w stu procentach

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Mózgu człowieka nie da się wykorzystać w stu procentach. Ale potencjał tego narządu można zwiększyć - zwłaszcza w czasie, kiedy mózg najintensywniej się rozwija, a więc w pierwszym roku życia - mówił w sobotę podczas konferencji TEDx Poznań prof. Włodzisław Duch.

  Dodano: 21.02.2012. 07:33  Czytaj więcej

  Mniej zachorowań na grypę w tym roku w Polsce

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W tym sezonie mamy jak na razie jedynie umiarkowany wzrost zachorowań na grypę, choć szczyt zakażeń występuje zwykle w lutym i w marcu - poinformował PAP dr Paweł Grzesiowski, prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń w Warszawie. 

  Dodano: 21.02.2012. 00:19  Czytaj więcej

  Kichanie, świszczący oddech, swędzenie oczu? Ulga może być tuż-tuż

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Osoby, u których roztocza kurzu domowego są powodem astmy, być może już niedługo odetchną z ulgą. Naukowcy z Wlk. Brytanii zidentyfikowali molekułę, która może doprowadzić do opracowania nowych metod leczenia ludzi uczulonych na te uprzykrzone stworzonka. Wyniki ich badań zostały zaprezentowane w czasopiśmie Journal of Biological Chemistry.

  Dodano: 20.02.2012. 16:37  Czytaj więcej

  Dziennik Polski: Skórne protezy z genetycznie modyfikowanych świnek

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Polscy lekarze zastosowali już pierwsze opatrunki ze skóry pochodzącej ze świń modyfikowanych genetycznie - informuje "Dziennik Polski". 

  Dodano: 19.02.2012. 23:19  Czytaj więcej

  Depresja poporodowa ujawnia się wkrótce po narodzinach dziecka

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Depresja poporodowa jest częstym schorzeniem kobiet, które urodziły dziecko, ale ujawnia się wkrótce po porodzie, a nie dopiero np. po upływie pół roku - powiedział PAP prof. Janusz Heitzman, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.


  Dodano: 18.02.2012. 17:25  Czytaj więcej

  ,,Dziennik Polski: Będzie mniej studentów medycyny

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Uczelnie medyczne zapowiadają ograniczenie naboru studentów. Np. o 19 proc. mniej studentów przyjmie w nowym roku akademickim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego - informuje ,,Dziennik Polski". 

  Dodano: 17.02.2012. 22:33  Czytaj więcej

  Unijni naukowcy badają zawiłości opieki u schyłku życia

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zadbanie o starzejącą się populację pozostaje wyzwaniem dla Europy. Międzynarodowy zespół naukowców, którego prace są finansowane ze środków unijnych, opublikował nowy raport z badań opisujący często pomijane zawiłości niefarmakologicznej opieki paliatywnej nad osobami starszymi.

  Dodano: 17.02.2012. 17:17  Czytaj więcej

  Choroba dwubiegunowa - wczesne wykrycie gwarantuje sukces terapii

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Choroba dwubiegunowa jest poważnym schorzeniem psychicznym, które może rujnować życie rodzinne, zawodowe i społeczne. Jednak, wczesne jej wykrycie zwiększa szanse na skuteczne leczenie i normalne życie - mówili eksperci we wtorek na konferencji prasowej.

  Dodano: 16.02.2012. 20:04  Czytaj więcej

  Unijne ustawodawstwo onkologiczne w centrum uwagi

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dzieci i młodzież, u których zdiagnozowano nowotwór muszą się zmierzyć z dodatkowym wyzwaniem: unijne ustawodawstwo wywarło negatywny wpływ na leczenie zapewniane tym pacjentom. Taką informację zaprezentowano w czasie Światowego Dnia Walki z Rakiem - wydarzenia w Parlamencie Europejskim, które zgromadziło 15 lutego kluczowe osobistości w Brukseli, Belgia.

  Dodano: 16.02.2012. 17:49  Czytaj więcej

  TNS OBOP: 93 proc. kobiet uważa, że w ciąży należy unikać używek

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Spośród różnych czynników, które mogą mieć ujemny wpływ na rozwijający się płód, najczęściej wskazywane są używki (93 proc.) - wynika z badania TNS OBOP "Polka w ciąży". 

  Dodano: 16.02.2012. 14:04  Czytaj więcej

  Pierwszy na świecie system badań przesiewowych pokazano w Warszawie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pierwszy na świecie system o nazwie SZOK umożliwiający prowadzenie zintegrowanych badań przesiewowych w skali całego kraju przedstawiono w środę na konferencji prasowej w Warszawie.

  Dodano: 16.02.2012. 08:19  Czytaj więcej

  Eksperci: zakażenie HIV może dotyczyć każdego z nas

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Większość Polaków uważa, że zakażenie HIV ich nie dotyczy i tylko 9 proc. wykonało raz w życiu test na obecność wirusa. Tymczasem, Polska jest w czołówce krajów UE pod względem liczby zakażonych, którzy nie wiedzą o swojej infekcji - przypominają eksperci.

  Dodano: 16.02.2012. 07:25  Czytaj więcej

  Nowe spojrzenie na żywienie dzieci odstawianych od piersi - stałe pożywienie zdrowsze od papki

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Kobiecy tandem badawczy z Wlk. Brytanii odkrył, że podawanie niemowlętom stałego pokarmu do pobierania palcami, aby ułatwić ich odstawienie od piersi, przynosi dwie korzyści: po pierwsze wzrasta prawdopodobieństwo, że niemowlęta wykształcą zdrowsze nawyki żywieniowe; a po drugie, w porównaniu do dzieci, którym podawane jest przetarte pożywienie łyżeczką, maleje ryzyko pojawienia się nadwagi. Badania, których wyniki zaprezentowano w czasopiśmie British Medical Journal (BMJ), przynoszą nowe informacje na temat tego, jak konkretny sposób odstawiania od piersi może wpłynąć na preferencje żywieniowe i wskaźnik masy ciała (BMI) we wczesnym dzieciństwie.

  Dodano: 14.02.2012. 18:37  Czytaj więcej

  Skłonność do choroby wieńcowej można odziedziczyć po ojcu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Mężczyźni mogą być bardziej narażeni na chorobę wieńcową z powodu cech genetycznych związanych z dziedziczonym po ojcu chromosomem Y - informuje "The Lancet". 

  Dodano: 14.02.2012. 09:53  Czytaj więcej

  Piersi mogą być bezpieczniejsze dzięki polskiemu testerowi Braster

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Unikalne zastosowanie termografii ciekłokrystalicznej do wczesnego wykrywania zmian chorobowych w kobiecych piersiach opracowali polscy naukowcy ze spółki Braster. Przy pomocy prostego testu kobiety będą mogły samodzielnie wykonywać badania kontrolne.

  Dodano: 14.02.2012. 07:47  Czytaj więcej

  Eksperci: testy na HIV w ciąży to obowiązek przyszłej mamy

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Kobieta planująca ciążę lub ciężarna powinna obowiązkowo wykonywać badania w kierunku zakażenia HIV - alarmują eksperci. Wiedza na temat infekcji pozwala zastosować odpowiednią profilaktykę, która daje blisko 100 proc. szansę na urodzenie zdrowego dziecka. 

  Dodano: 13.02.2012. 15:04  Czytaj więcej