• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lepsze finansowanie opieki psychiatrycznej

  opublikowane przez: Redakcja

  W 2008 r. UE oficjalnie uznała zdrowie psychiczne za jedno z praw człowieka, określając ogólny stan zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia w Europie jako klucz do sukcesu w opartych na wiedzy społeczeństwie i gospodarce.

  Dodano: 30.08.2013. 16:27  Czytaj więcej

  Opłacalne rozwiązanie w zakresie monitoringu i diagnostyki zaburzeń snu

  opublikowane przez: Redakcja

  Opracowanie opłacalnego programu na zegarek typu smartwatch może mieć kolosalne implikacje dla chorych borykających się z zaburzeniami snu. Umożliwienie personelowi medycznemu precyzyjniejszego monitorowania wzorców spania - a przez to dobór indywidualnych terapii - może polepszyć jakość życia tysięcy chorych.

  Dodano: 15.08.2013. 11:27  Czytaj więcej

  Powstanie biosztuczna wątroba?

  opublikowane przez: Redakcja

  Komórki wątrobowe są bardzo wrażliwe, dlatego trudno je hodować poza organizmem. Naukowcy z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza Polskiej Akademii Nauk w Warszawie pokazują jednak, że dzięki odpowiedniej konstrukcji mikroreaktora taka hodowla jest możliwa. Zaprezentowany demonstrator można potencjalnie wykorzystać do prób budowy biosztucznej wątroby.

  Dodano: 31.07.2013. 20:00  Czytaj więcej

  Badania nad mózgiem trampoliną dla młodych naukowców

  opublikowane przez: Redakcja

  W ramach kolektywnych prac, finansowany ze środków unijnych zespół badawczy będzie dążyć do odkrycia, w jaki sposób układy neuronowe są genetycznie kodowane i jak obliczenia neuronalne sterują zachowaniem. Przedsięwzięcie ma także dać najzdolniejszym w Europie młodym naukowcom szansę na współpracę z kolegami z innych krajów i pogłębienie wiedzy o mózgu.

  Dodano: 02.07.2013. 14:58  Czytaj więcej

  Wpływ żywienia we wczesnym okresie życia na późniejsze zdrowie

  opublikowane przez: Redakcja

  Wyniki finansowanych ze środków unijnych badań ujawniły, w jaki sposób żywienie w łonie matki i w pierwszych latach życia może wpływać na naszą podatność na otyłość, cukrzycę, choroby serca, przewlekłą chorobę płuc oraz późniejsze funkcje behawioralne i kognitywne. Ustalenia poczynione w toku projektu EARNEST (Wczesne programowanie żywieniowe) zostały teraz przełożone na porady praktyczne, które mogą mieć długofalowo korzystny wpływ na zdrowie kolejnego pokolenia Europejczyków.

  Dodano: 01.07.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Nowotwór trzustki - walka z guzem poprzez opanowywanie jego środowiska

  opublikowane przez: Redakcja

  Nowotwór trzustki jest jednym z najbardziej śmiercionośnych, zważywszy że mniej niż 5% chorych żyje dłużej niż 5 lat od zdiagnozowania. Obok agresywnego charakteru guza i jego oporności na leki wykorzystywane w chemioterapii jedną z przyczyn takich statystyk jest późna diagnoza.

  Dodano: 28.06.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Kontrolowanie powikłań po leczeniu nowotworów dziecięcych

  opublikowane przez: Redakcja

  Zdiagnozowanie nowotworu u dziecka lub nastolatka jest niezwykle traumatyczne, ale poczyniono już ogromne postępy w leczeniu i pięcioletni wskaźnik przeżywalności w krajach rozwiniętych sięga obecnie 80%. Kiedy coraz większa liczba młodych ludzi zostaje wyleczona, na znaczeniu zyskuje dążenie do poznania skutków, jakie leczenie może mieć w późniejszym okresie życia. Zespół europejskich naukowców pracuje z wyleczonymi młodymi osobami, aby ustalić fakty.

  Dodano: 28.06.2013. 15:27  Czytaj więcej

  UE i Indie łączą siły w badaniach nad malarią

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problem malarii, kojarzonej zazwyczaj z krajami rozwijającymi się, dotyka 219 milionów ludzi. Wedle naukowców wraz ze zmianami klimatu możliwe jest pojawienie się tej choroby również w niektórych częściach Europy.

  Dodano: 26.06.2013. 13:49  Czytaj więcej

  Badania rzucają światło na powiązanie genów, diety i otyłości

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W toku projektu realizowanego przez 29 partnerów z całej Europy zidentyfikowano wiele innowacyjnych produktów i reżimów dietetycznych, które mogą pomóc osobom ze skłonnością do przybierania na wadze w uniknięciu otyłości. Projekt stanowi istotny krok naprzód w kierunku rozwiązania kluczowego problemu zdrowotnego i poznania pełnego potencjału komercyjnego rynku dietetycznego.

  Dodano: 26.06.2013. 13:17  Czytaj więcej

  Słaby wzrok można poprawić za pomocą diety

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Ślepota w rozwiniętym świecie jest najczęściej spowodowana zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem (AMD). Ponad 15 milionów Europejczyków cierpi na to schorzenie, a liczba ta ma się podwoić w ciągu kolejnej dekady. Niemniej wyniki najnowszych badań dowodzą, że niektóre składniki odżywcze mogą zapobiegać takiemu rozwojowi zdarzeń, kładąc kres zależności między posuwaniem się w latach a pogarszaniem się wzroku.

  Dodano: 25.06.2013. 13:49  Czytaj więcej

  Rozprawianie się z mitami na temat gimnastykowania się na bezprecedensową skalę

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Międzynarodowy zespół naukowców podjął się ambitnego przedsięwzięcia, które uznaje się za najszerzej zakrojone prace badawcze tego typu. Ich przedmiotem będzie ustalenie, czy można opracować zindywidualizowane strategie trybu życia, aby zwalczać choroby metaboliczne takie jak otyłość, cukrzyca i problemy sercowo-naczyniowe oraz zapobiegać im.

  Dodano: 24.06.2013. 13:49  Czytaj więcej

  Identyfikacja czynników rozwoju raka piersi

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Nadal brakuje informacji o przyczynach raka piersi, które mają kluczowe znaczenie dla wczesnego wykrycia. Im szybciej zostanie wykryty rak piersi, tym większe szanse na powodzenie terapii i wyleczenie.

  Dodano: 24.06.2013. 13:37  Czytaj więcej

  XII Edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pomaluj życie na novo

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Osoby dotknięte cukrzycą oraz ich najbliższa rodzina już po raz dwunasty będą miały okazję w sposób niewerbalny opowiedzieć o swoich sukcesach i porażkach w walce z chorobą w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "pomaluj życie na novo".

  Dodano: 30.08.2008. 00:42  Czytaj więcej