• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Piece kuchenne z kominem obniżają ryzyko zapalenia płuc

  06.12.2011. 16:37
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Wyniki nowych badań międzynarodowych wskazują, że osoby gotujące na otwartym ogniu i na brudnych piecach kuchennych są bardziej zagrożone zapadnięciem na choroby niż ludzie, którzy tak nie kucharzą. Odkrycia zaprezentowane w czasopiśmie The Lancet ujawniają 33% spadek liczby przypadków zapalenia płuc u dzieci mieszkających w domach, w których piece kuchenne są wyposażone w kominy oddymiające.

  Zapalenie płuc to główna przyczyna śmierci dzieci w wieku do 5 lat. Dla około 43% populacji na świecie, co odpowiada mniej więcej 3 mld osób, podstawowym narzędziem do gotowania i ogrzewania jest otwarty ogień i piec kuchenny. To wiąże się z poważnym zagrożeniem zdrowia dzieci na co dzień z powodu zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach.

  "Badania te mają zasadnicze znaczenie, ponieważ dostarczają niezbitego dowodu na to, że zmniejszenie ekspozycji na dym drzewny w gospodarstwie domowym jest działaniem na rzecz zdrowia publicznego, które prawdopodobnie dorównuje szczepieniom i suplementom żywieniowym mającym na celu ograniczenie ostrej formy zapalenia płuc i jest warte inwestycji" - wyjaśnia profesor Kirk Smith ze School of Public Health przy Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley (UC Berkeley) w USA, kierownik naukowy projektu RESPIRE (Badania nad randomizowaną ekspozycją na zanieczyszczenia w pomieszczeniach i nad skutkami dla układu oddechowego).

  Partnerzy RESPIRE z Gwatemali, Norwegii, USA i Wlk. Brytanii współpracowali ze społecznościami wiejskimi zachodnich obszarów górskich Gwatemali, losowo przydzielając gospodarstwom domowym, w których były kobiety ciężarne lub małe dzieci piec opalany drewnem z kominem lub tradycyjne, otwarte paleniska opalane drewnem. Próba objęła 265 dzieci z domów z piecami kuchennymi z kominem i 253 dzieci z domów kontrolnych. Zapalenie płuc zdiagnozowano u 149 dzieci z domów wyposażonych w piece kuchenne z kominem i u 180 z domów z otwartymi paleniskami. Całkowita liczba ostrych przypadków zapalenia płuc wyniosła 72 w grupie z piecami kuchennymi z kominem wobec 101 w grupie kontrolnej.

  Zespół ustalił, w jaki sposób wykorzystanie kominów do odprowadzania z pomieszczeń domowych dymu powstającego w czasie gotowania przyczyniło się od obniżenia liczby ostrych przypadków zapalenia płuc. Naukowcy są przekonani, że jest to efekt obniżenia stężenia dymu.

  "Ilość dymu z pieców opalanych drewnem z otwartym paleniskiem, na jaką narażone są niemowlęta, jest porównywalna z wypalaniem przez nie trzech do pięciu papierosów dziennie" - wyjaśnia profesor Smith, który 30 lat temu rozpoczął badania nad tym problemem. "Piece kuchenne z kominem zredukowały średnio o połowę ekspozycję na dym."

  Wypowiadając się na temat badań, ekspert ds. chorób zakaźnych o międzynarodowej renomie, dr Arthur Reingold z UC Berkeley, niezwiązany z projektem RESPIRE, stwierdził: "Choroby i zgony dzieci z powodu zapalenia płuc to olbrzymi ciężar i nie ma tu zbyt wielu dobrych interwencji. Instytucje finansujące i decydenci wymagają często randomizowanych, kontrolowanych testów przed podjęciem decyzji o pokaźnych inwestycjach w nowe technologie czy strategie, a te badania dostarczają potrzebnych dowodów na działanie, które się sprawdza."

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Chlamydophila pneumoniae (dawniej Chlamydia pneumoniae) – bakteria przenoszona drogą kropelkową, powodująca m.in. zapalenia płuc (rzadko u dzieci poniżej 5 r. życia). Poważnym następstwem tej infekcji jest uszkodzenie nabłonka rzęskowego w oskrzelach i alergiczne przestrojenie organizmu sprzyjające rozwojowi dychawicy oskrzelowej, nawracających katarów nosa, przewlekłego zapalenia gardzieli i zapalenia zatok. Dodatkowe objawy to bóle stawów i nierzadko zapalenie stawów. Może uszkadzać śródbłonek naczyń i tworzy się blaszka miażdżycowa. Andrew Wakefield (ur. 1957) – brytyjski były chirurg i naukowiec. Znany przede wszystkim z publikacji z 1998 w czasopiśmie Lancet. Zamieścił w niej wyniki badania, które miały wskazywać na rzekomy związek między stosowaniem u dzieci szczepionki MMR a wystąpieniem u nich autyzmu i zapalenia jelit.
  W wyniku dziennikarskiego śledztwa przeprowadzonego przez Briana Deera z The Sunday Times okazało się, że wyniki badania zostały sfałszowane. Publikacja została wycofana przez czasopismo Lancet w 2010, a sam Wakefield za swoje nieetyczne działania otrzymał naganę od brytyjskiego General Medical Council oraz zakaz wykonywania zawodu lekarza. Spondyloartropatie (SpA)-zapalenia stawów z zajęciem stawów kręgosłupa. To choroby, w których dochodzi do zapalenia stawów kręgosłupa i tkanek okołokręgosłupowych, stawów obwodowych, przyczepów ścięgnistych oraz zmian zapalnych w wielu innych układach i narządach.

  Zapalenia stawów z zajęciem stawów kręgosłupa, zwane także spondyloartropatiami - grupa chorób, których wspólną cechą jest występowanie zapalenia stawów obwodowych, zapalenia stawów krzyżowo-biodrowych, stawów kręgosłupa. U chorych nie stwierdza się czynnika reumatoidalnego, natomiast często stwierdza się obecność antygenu B27. Gorączka reumatyczna (łac. morbus rheumaticus, ang. rheumatic fever) – choroba ogólnoustrojowa o autoimmunologicznym podłożu. Gorączka reumatyczna jest powikłaniem zapalenia gardła wywołanego przez paciorkowce β-hemolizujące grupy A (PBHA), co jest uwarunkowane podobieństwem antygenów paciorkowcowych i ludzkich. W patogenezie choroby mają udział predyspozycje genetyczne. Gorączka reumatyczna jest najczęstszą na świecie przyczyną nabytych wad serca u dzieci i ludzi młodych.

  Powikłania oczodołowe zapalenia zatok przynosowych - są obok powikłań śródczaszkowych skutkiem nieleczonego zapalenia zatok. Zakażenie z ogniska w zatokach szerzy się zwykle przez ciągłość na sąsiadujące oczodoły. Wysokim ryzykiem powikłań oczodołowych obarczone są dzieci ze względu na cienkie ściany zatok. Do powikłań tych należą: Abeona – rzymska bogini chroniąca dzieci, które pierwszy raz opuszczają dom rodzinny. Abeona jest spokrewniona z Adeoną, która chroni dzieci powracające do domów rodzinnych; ad jest łacińskim przedrostkiem określającym do, a ab oznacza od.

  Dzieci Zamojszczyzny – określenie dotyczące dzieci mieszkających na Zamojszczyźnie, które podczas II wojny światowej objęto przymusowymi wysiedleniami, w celu założenia tu nowych osad dla ludności niemieckiej. Według szacunków historyków Niemcy wysiedlili z Zamojszczyzny ponad 30 000 dzieci. Dzikie dzieci, wilcze dzieci – dzieci egzystujące w społecznej izolacji, wychowywane przez zwierzęta lub posiadające jedynie pośredni kontakt z ludźmi (np. dzieci trzymane w niewoli i nie kontaktujące się z innymi ludźmi). Literackim przykładem dzieci wilczych są Romulus i Remus lub Mowgli.

  Co ty na to, tato? – oryginalna nazwa "Parental Control", amerykański program rozrywkowy o zdesperowanych rodzicach szukających nowych partnerów życiowych dla swoich pociech. Ponieważ dotychczasowi partnerzy ich dzieci nie do końca im odpowiadają i jedynym sposobem na pozbycie się tej drugiej osoby jest podsunięcie synowi/córce ciekawych nowych osób, które być może zdołają zainteresować ich dzieci na tyle, że te zdecydują się porzucić dla nich swojego dotychczasowego partnera/partnerkę. Wyboru nowej miłości dokonują zarówno ojcowie, jak i matki. Potem oni i dotychczasowa dziewczyna/chłopak ich pociechy podglądają i komentują poszczególne randki ich synów lub córek z potencjalnymi kandydatkami i kandydatami na przyszłych partnerów, nie szczędząc kąśliwych komentarzy na temat kandydatów. Pod koniec programu dzieci wybierają, z kim mają zostać: z dotychczasowym partnerem czy z nowo poznaną osobą.

  Choroba Gianottiego-Crostiego − choroba dermatologiczna wywołana przez wirus zapalenia wątroby typu B (HBV), występująca wyłącznie u dzieci w wieku ok 2-6 lat, głównie u chłopców. Osutka ma charakter czerwonych grudek, nie zlewających się ze sobą, nieswędzących, umiejscowionych na policzkach, pośladkach i kończynach. Towarzyszy jej powiększenie węzłów chłonnych i zwiększenie temperatury ciała. Wątroba może być powiększona, żółtaczka na ogół nie występuje. Przebieg jest łagodny, choroba ustępuje samoistnie po ok. 2-8 tyg.

  Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci (KFnrD) – polskie stowarzyszenie mające za cel z jednej strony poprawę stanu opieki medycznej dzieci w Polsce, a z drugiej – pomoc w rozwoju zainteresowań dzieciom wybitnie uzdolnionym. Fundusz został stworzony 30 maja 1981 przez Jana Szczepańskiego i Ryszarda Rakowskiego przy współpracy wielu lekarzy i nauczycieli akademickich. Od 23 lutego 2006 roku Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci jest organizacją pożytku publicznego. Stop pneumokokom – akcja zachęcająca do szczepienia dzieci przeciwko pneumokokom. Główne hasło kampanii to: Masz prawo wiedzieć, masz prawo pytać. Akcja była finansowana przez firmę Wyeth, producenta jedynej dostępnej w Polsce szczepionki dla dzieci do drugiego roku życia. Patronatem kampanii było między innymi Centrum Zdrowia Dziecka. Rzecznik Praw Dziecka zarzucił akcji, że ta kreuje się na kampanię społeczną, pomimo że jest to przedsięwzięcie komercyjne. Jedna z reklam (przedstawiająca umierające dziecko) została wycofana, ponieważ łamała polskie prawo - zachęcała do kupienia leku, który jest wyłącznie na receptę. Ponadto reklama miała na celu wywołanie strachu u odbiorcy.

  Leflunomid (łac. Leflunomidum, ang. Leflunomide) – prolek, lek immunosupresyjny, wykazujący właściwości antyproliferacyjne względem limfocytów T i przeciwzapalne, stosowany w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów oraz łuszczycowego zapalenia stawów u dorosłych, w celu spowolnienia postępu choroby; należy do grupy wolno działających leków przeciwreumatycznych, modyfikujących przebieg choroby (ang. DMARD – disease modifying antirheumatic drugs). Leflunomid (łac. Leflunomidum, ang. Leflunomide) – prolek, lek immunosupresyjny, wykazujący właściwości antyproliferacyjne względem limfocytów T i przeciwzapalne, stosowany w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów oraz łuszczycowego zapalenia stawów u dorosłych, w celu spowolnienia postępu choroby; należy do grupy wolno działających leków przeciwreumatycznych, modyfikujących przebieg choroby (ang. DMARD – disease modifying antirheumatic drugs).

  Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (ang. juvenile idiopathic arthritis, w skrócie JIA), znane też pod nazwą młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów (ang. juvenile rheumatoid arthritis), młodzieńcze przewlekłe zapalenie stawów (ang. juvenile chronic arthritis) lub choroba Stilla – najczęstsza u dzieci postać zapalenia stawów, o nieznanej etiologii, rozpoczynająca się w młodym wieku (przed 16 rokiem życia), trwająca co najmniej 3 miesiące, której towarzyszą zmiany w narządzie ruchu oraz objawy pozastawowe.

  Dodano: 06.12.2011. 16:37  


  Najnowsze