• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pierwsze przeszczepienie komórek macierzystych z rodzinnego banku na Węgrzech

  21.12.2010. 11:51
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Na Węgrzech po raz pierwszy wykonano przeszczepienie komórek macierzystych przechowywanych w rodzinnym banku krwi Krio Institute należącym do Grupy FamiCord, której właścicielem jest Polski Bank Komórek Macierzystych. Niespełna dwuletniej dziewczynce przeszczepiono komórki macierzyste z krwi pępowinowej młodszego brata. Po dwóch miesiącach od operacji lekarze są pełni optymizmu i wiary w wyzdrowienie dziewczynki.

  W grudniu 2009 roku u dziewczynki zdiagnozowano białaczkę. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy leczenie było kilkakrotnie przerywane ze względu na poważne infekcje i w rezultacie nie przyniosło oczekiwanych wyników. Dopiero pobranie krwi pępowinowej podczas porodu jej brata dało nadzieję na powrót do zdrowia. Krew została spreparowana i zamrożona w minus 190 stopniach Celsjusza w najstarszym i największym węgierskim banku krwi " Krio Institute, należącym do stworzonej przez Polski Bank Komórek Macierzystych grupy FamiCord.

  Profesjonalnie pobrane i prawidłowo wytworzone komórki macierzyste okazały się odpowiednie do regeneracji szpiku kostnego. Transplantacja odbyła się 29 września 2010 w Miszkolcu w Oddziale Onkologii i Hematologii Dziecięcej oraz Transplantacji Szpiku Kostnego. Operację wykonano po uprzednim całkowitym zniszczeniu chorego szpiku kostnego. Przeszczepione komórki macierzyste wytworzyły zdrowe komórki i dały nadzieję na odbudowanie układu krwiotwórczego i odpornościowego. Pierwsze zdrowe komórki zostały zauważone w krwi dziewczynki dwa tygodnie po operacji. Lekarze twierdzą, że ich obecność jest dowodem na jej zdrowienie. Dwumiesięczny czas od operacji daje nadzieję na całkowity i długotrwały powrót do zdrowia.

  Na Węgrzech komórkami macierzystymi leczy się różnego rodzaju białaczki. Jak dotąd przeprowadzono wiele udanych transplantacji, ale po raz pierwszy wykorzystano komórki macierzyste zbankowane w węgierskim rodzinnym banku krwi pępowinowej " Krio Institute. Grupa FamiCord, do której należy spółka Krio Institute, jest jedną z największych sieci banków krwi pępowinowej w Europie. Dotychczas komórki macierzyste z krwi pępowinowej przechowywane
  w bankach Grupy zostały wykorzystane w pięciu przeszczepieniach: cztery miały miejsce w Polsce i jeden, w opisywanym przypadku, na Węgrzech.

  inf.: Hill & Knowton

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Bank komórek macierzystych (ang. Stem Cell Bank) – zakład biotechnologiczny zajmujący się przechowywaniem dorosłych komórek macierzystych pobieranych typowo z krwi pępowinowej.

  Erytropoeza (również erytrocytopoeza) – proces namnażania i różnicowania erytrocytów (czerwonych krwinek krwi), z komórek macierzystych w szpiku kostnym kości płaskich i nasadach kości długich. Proces ten jest regulowany przez stężenie erytropoetyny we krwi.

  Terapia komórkowa - rozwijająca się w medycynie gałąź terapii, polegająca na wykorzystaniu ludzkich komórek do regeneracji uszkodzonych tkanek lub narządów pacjenta. Komórki te mogą pochodzić z tego samego pacjenta, lub od dawcy. Metoda ta różni się od przeszczepów tym, że korzysta się w niej nie z całych narządów lub tkanek, ale z wyizolowanych, oczyszczonych i czasem zmodyfikowanych komórek. Do terapii komórkowej często stosuje się komórki macierzyste lub progenitorowe, które posiadają wewnętrzny potencjał regeneracji uszkodzonych tkanek. Przykładowo, ostatnio pojawia się coraz więcej doniesień o skutecznym wykorzystaniu komórek macierzystych pochodzących ze szpiku kostnego do regeneracji mięśnia sercowego po zawale.

  Multipotencja – zdolność komórek niezróżnicowanych do różnicowania się w różne typy komórek, ale wyłącznie ściśle określonej tkanki (np. komórki szpiku kostnego mogą różnicować się w komórki krwi). Ich linie potomne występują w tkankach organizmów młodocianych i dojrzałych, uczestnicząc w procesach wzrostu i regeneracji.

  Krew pępowinowa - stanowi źródło krwiotwórczych komórek macierzystych oraz komórek mezenchymy. Ta krew jest jedynym źródłem komórek macierzystych niewymagającym używania metod inwazyjnych u dawcy.

  Przeszczepienie szpiku kostnego – zabieg polegający na podaniu pacjentowi preparatu zawierającego komórki macierzyste hematopoezy (krwiotworzenia), które są w stanie odtworzyć układ krwiotwórczy pacjenta, który uległ poważnemu uszkodzeniu w czasie wcześniejszej chemioterapii lub radioterapii (przeszczep autologiczny) albo zastąpić patologiczną hematopoezę chorego (np. w przebiegu białaczki) szpikiem osoby zdrowej (przeszczep allogeniczny).

  Przeszczepienie szpiku kostnego – zabieg polegający na podaniu pacjentowi preparatu zawierającego komórki macierzyste hematopoezy (krwiotworzenia), które są w stanie odtworzyć układ krwiotwórczy pacjenta, który uległ poważnemu uszkodzeniu w czasie wcześniejszej chemioterapii lub radioterapii (przeszczep autologiczny) albo zastąpić patologiczną hematopoezę chorego (np. w przebiegu białaczki) szpikiem osoby zdrowej (przeszczep allogeniczny).

  Dodano: 21.12.2010. 11:51  


  Najnowsze