• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pierwsze w Polsce zabiegi tyreoplastyki

  15.12.2009. 21:16
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Dwa pierwsze w Polsce, pokazowe zabiegi tyreoplastyki - pozwalające odzyskać normalną barwę głosu osobom z porażeniem fałdu głosowego lub z wadami wrodzonymi głosu - wykonał belgijski chirurg prof. Felix De Jong z kliniki w Leuven. Operacje odbyły się 11 grudnia w Wielkopolskim Centrum Onkologii.

  Belgijski chirurg zoperował dwie kobiety: 51-letnią z porażeniem fałdu głosowego po leczeniu operacyjnym tarczycy oraz 25-letnią z niewydolnością głośności od urodzenia.
  Oba zabiegi udały się.

  Tyreoplastyka to zabieg chirurgiczny, który leczy dysfonię poprzez operację w obrębie struktur krtani. Operacja, w znieczuleniu miejscowym, polega na takim przesunięciu niesprawnego fałdu głosowego, aby zdrowy fałd podczas mówienia stykał się z tym porażonym, dzięki czemu pacjent może mówić poprawnie bez zniekształceń głosu.

  Podczas zabiegu lekarze wycinają fragment krtani - tak, aby dostać się do fałdu głosowego, który jest przesuwany w odpowiednie miejsce. Pacjent w czasie zabiegu współpracuje z lekarzami, którzy umieszczają uszkodzony fałd tak, aby głos pacjenta był jak najlepszy.

  "Zabiegi tyreoplastyki są zabiegami pomagającymi chorym wrócić do normalnego zawodowego czynnego życia. Są wskazane w braku poprawy po leczeniu zachowawczym"- powiedział PAP doktor Jakub Pazdrowski z oddziału Chirurgii Głowy i Szyi i Onkologii Laryngologicznej Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu.

  Leczenie zachowawcze polega na próbach farmakologicznego lub elektrostymulacyjnego przesunięcia uszkodzonego fałdu. Do porażenia fałdu głosowego dochodzi najczęściej podczas operacji tarczycy.

  Autor obu zabiegów prof. Felix De Jong ma na swoim koncie już ponad tysiąc takich zabiegów. Poznańskie centrum chce w przyszłości samo przeprowadzać podobne zabiegi.

  Obie operacje przeprowadzono w ramach organizowanego przez Polską Grupę Badań Nowotworów Głowy i Szyi oraz Oddział Chirurgii Głowy i Szyi i Onkologii Laryngologicznej Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu kursu "Chirurgia szyi i krtani".

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Kantor Hipolita Cegielskiego – dawny budynek biurowo-handlowy fabryki Hipolita Cegielskiego, zlokalizowany w Poznaniu przy ul. Strzeleckiej, na terenie Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Krakowie – krakowski oddział Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach – gliwicki oddział Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

  Operacja, zabieg operacyjny, zabieg chirurgiczny – wszelkiego rodzaju zabiegi na narządach i tkankach ciała, służące poprawie stanu zdrowia i samopoczucia chorego, bądź postępowanie diagnostyczne przeprowadzane w taki sposób. Wbrew nazwie, zabiegi chirurgiczne nie należą do kompetencji wyłącznie lekarzy chirurgów - do operacji należy m.in. cięcie cesarskie, będące jednym z podstawowych zabiegów wykonywanych przez lekarza ginekologa. Miejsca przeznaczone do wykonywania zabiegów operacyjnych to bloki (sale) operacyjne. Leczenie chirurgiczne – wykonywanie zabiegów, mających na celu naprawę uszkodzeń lub leczenie chorób. W leczeniu chirurgicznym uwzględnia się okres przygotowania do operacji, operację oraz okres pooperacyjny. Leczenie chirurgiczne obejmuje także zabiegi bezkrwawe takie jak: nastawianie złamań i zwichnięć, czy leczenie stanów zapalnych.

  Janina Dziukowa z domu Grzymałowska (ur. 1927, zm. 17 października 2013) – polski radiolog, prof. dr hab., nestorka powojennej radiodiagnostyki onkologicznej w Polsce, twórczyni i kierowniczka Zakładu Radiodiagnostyki Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie na warszawskim Ursynowie. Krzysztof Zbigniew Warzocha (ur. 1966) – polski lekarz, specjalista w zakresie hematologii i onkologii klinicznej, profesor nauk medycznych, dyrektor Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie.

  Jeremi Święcki - (ur. 25 października 1913 r. w Paryżu, zm. 23 grudnia 1991 w Gliwicach) - polski lekarz, radiolog, onkolog, dyrektor Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach. Marian Eugeniusz Reinfuss (ur. 1945) – polski onkolog, profesor nauk medycznych, dyrektor Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Krakowie.

  Wielkopolskie Centrum Onkologii (WCO) – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej: szpital wraz z zespołem poradni i pracowni specjalistycznych, specjalizujący się w wykrywaniu i leczeniu nowotworów. Znajduje się w Poznaniu przy ul. Garbary 15.

  Mieczysław Rajmund Chorąży (ur. 31 sierpnia 1925 w Janówce) – polski lekarz, onkolog, profesor, doktor honoris causa dwóch polskich uczelni, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk i członek czynny Polskiej Akademii Umiejętności, wieloletni kierownik Zakładu Biologii Nowotworów w Centrum Onkologii w Gliwicach, oddziale Instytutu im. Marii Curie Skłodowskiej.

  Torbiel przewodu tarczowo-językowego (torbiel środkowa szyi, łac. cystis ductus thyreoglossi, cystis colli mediana) - zaburzenie rozwojowe polegające na obecności pozostałości przewodu tarczowo-językowego (ductus thyreoglossus), stanowiącego w embriogenezie drogę zstępowania zawiązka tarczycy z dna jamy ustnej do przestrzeni przedniej szyi. Torbiel jest wyścielona nabłonkiem migawkowym lub wielowarstwowym płaskim, znajduje się w linii środkowej szyi w okolicy kości gnykowej. Mogą w niej także znajdować się odszczepione tkanki tarczycy. Torbiel środkowa wymaga leczenia operacyjnego (operacja Sistrunka). Czasami ulegać może nadkażeniu ropnemu i przebijać się na zewnątrz skóry szyi. Niezwykle rzadko w torbieli środkowej szyi może rozwijać się nowotwór złośliwy. Najczęściej o utkaniu raka tarczycy (rak brodawkowaty), co tłumaczy embriogenezę torbieli.

  Dodano: 15.12.2009. 21:16  


  Najnowsze