• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pierwsze w Polsce zabiegi wszczepienia soczewek nowej generacji

  19.01.2010. 12:08
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  W warszawskim Centrum Mikrochirurgii Oka "LASER" odbyły się trzy nowatorskie zabiegi korekcji wysokiej krótkowzroczności za pomocą soczewki nowej generacji - tak zwanej zwijalnej soczewki fakijnej. 18 stycznia przeprowadził je prof. Jerzy Szaflik i jego zespół.

  Nazwa soczewki fakijnej pochodzi od greckiego "fakos", co oznacza ziarno soczewicy, od którego wywodzi się także polskie słowo "soczewka". Dosłownie więc soczewka fakijna to "soczewkowa soczewka". Soczewka tego typu wprowadzana jest do przedniej komory oka - pomiędzy rogówką a własną soczewką pacjenta, tworząc układ optyczny o skorygowanej ogniskowej.

  Jednak dotychczas stosowane soczewki fakijne były sztywne, co sprawiało pewne problemy przy wszczepianiu i rekonwalescencji. Nowego typu soczewki zwijalne wprowadzane są do wnętrza oka przez nacięcie w rogówce, mające zaledwie dwa milimetry, za pomocą odpowiedniego aplikatora. Gdy soczewka trafi w odpowiednie miejsce, rozprostowuje się.

  Przez cały czas trwania zabiegu pacjent pozostaje przytomny - wystarcza podać mu znieczulenie miejscowe. Samo nacięcie jest natomiast tak małe, iż nie trzeba zakładać szwu.

  Poprawa wzroku u pacjenta następuje niemal natychmiast, choć zanim mózg sobie z nią poradzi, mogą pojawić się przejściowe trudności z widzeniem obuocznym. Po 2-3 tygodniach można operować drugie oko (zwykle jest taka potrzeba, choć zdarzają się duże wady wzroku dotyczące tylko jednego oka).

  Soczewka fakijna w przypadku krótkowzroczności (od minus 2 do minus 20 dioptrii) może zastąpić okulary, szkła kontaktowe czy operację laserowej korekcji wzroku.

  Przeciwwskazaniami do jej wszczepienia są między innymi: wiek (poniżej 18 lub powyżej 45 lat), nieustabilizowana wada wzroku, choroby tkanki łącznej oraz zmiany hormonalne, mogące utrudnić gojenie (na przykład w cukrzycy, ale i podczas ciąży).

  Koszt jednej soczewki to około 3,5 tysiąca złotych, co znacznie przewyższa koszty samej operacji (która trwa zaledwie kilkanaście minut). Dużo więcej czasu zajmuje przeprowadzenie badań diagnostycznych i kwalifikacja do zabiegu (kilka godzin). Specjaliści szacują, iż przy bardzo dużych wadach wzroku koszty odpowiednio mocnych, a zarazem cienkich soczewek okularowych lub kontaktowych, w które musi zainwestowac pacjent, na przestrzeni kilku lat mogą przekroczyć cenę zabiegu nową metodą.

  Choć elastyczna soczewka wygląda delikatnie, powinna wytrzymać 40 - 50 lat. Jednocześnie może zostać w każdej chwili w łatwy sposób usunięta, gdyby wymagał tego stan zdrowia pacjenta - na przykład pojawienia sie typowej dla starszego wieku dalekowzroczności.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Acrysof Toric - toryczna soczewka wewnątrzgałkowa przeznaczona dla pacjentów po usunięciu zaćmy w celu korekcji bezsoczewkowości oraz astygmatyzmu rogówkowego (od wartości około 0,75 do ponad 4 dioptrii). Zabieg usunięcia zmętniałej naturalnej soczewki poprzedzający implantacją soczewki torycznej nie różni się od standardowej operacji zaćmy. Natomiast wszczep soczewki Toric wymaga wcześniejszego oznaczenia osi w której soczewka ma się znaleźć na koniec operacji. Oznaczenie osi dokonuje się poprzez odciśnięcie na rogówce znaczników które pomogą chirurgowi ustawić soczewkę. Wszczep soczewki Toric dokonuje się przez równie małe cięcie jak innych zwijalnych soczewek. Soczewka cienka – modelowa soczewka sferyczna o zaniedbywalnie małej grubości. Pojęcie soczewki cienkiej zostało wprowadzone w celu uproszczania wzorów opisujących bieg promieni w układach optycznych (np. w równaniu soczewki) w optyce geometrycznej. Dobrym przybliżeniem soczewki cienkiej jest soczewka, której grubość jest znacznie mniejsza od jej ogniskowej, a średnica jest znacznie mniejsza od promieni krzywizn soczewki, i dla której rozpatrywane są tylko promienie przyosiowe, tzn. biegnące blisko osi optycznej. Środek soczewki jest to punkt soczewki znajdujący się na jej osi optycznej. Promień przechodzący przez środek soczewki nie zmienia swojego kierunku.

  Soczewka kontaktowa (niewłaściwie nazywana też szkłem kontaktowym) – soczewka umieszczana bezpośrednio na rogówce oka. Służy do korygowania wad wzroku, pełni funkcje opatrunkowe lub kosmetyczne (np. zmiana koloru oczu). ReSTOR – nazwa firmowa sztucznej wieloogniskowej soczewki wewnątrzgalkowej wszczepianej do oka po usunięciu naturalnej soczewki w wyniku operacji zaćmy lub zabiegu refrakcyjnego. Zabieg implantacji sztucznej soczewki odbywa się podczas tego samego zabiegu operacyjnego, co usunięcie soczewki naturalnej.

  Soczewka Luneburga – soczewka o kształcie kuli, w której gradient współczynnika załamania powoduje ciągłe zakrzywianie się toru wiązki promieniowania. Współczynnik załamania zmienia się w funkcji odległości od środka soczewki, przy czym w centrum przyjmuje wartość √2 razy większą niż na obrzeżach. Lupa – przyrząd optyczny służący do bezpośredniej obserwacji drobnych blisko położonych przedmiotów. W ścisłym znaczeniu tego słowa jest to soczewka skupiająca dająca co najmniej trzykrotne powiększenie. Soczewki dające mniejsze niż trzykrotne powiększenie nazywane są szkłami powiększającymi. Lupa zbudowana jest zazwyczaj z jednej soczewki skupiającej lub z zespołu blisko siebie położonych soczewek umieszczonych w oprawce. Tworzy obraz prosty, pozorny i powiększony.

  Aberracja optyczna – wada pojedynczej soczewki, układu optycznego, obiektywu, a także zwierciadła niepłaskiego, polegająca na deformacji uzyskanego obrazu, a w szczególności zniekształceniu, pogorszeniu ostrości lub niepożądanych zmianach chromatycznych. Aberrację zmniejsza się stosując zamiast pojedynczej soczewki zespół soczewek wykonanych z różnych gatunków szkła. Ortokorekcja – niechirurgiczna metoda korygowania krótkowzroczności oraz niewielkiego astygmatyzmu. Proces korekcji odbywa się w nocy przy pomocy twardych, gazoprzepuszczalnych soczewek ortokeratologicznych, które delikatnie i bezpiecznie zmieniają przednią krzywiznę rogówki. Dzięki temu w ciągu dnia pacjent widzi dobrze bez użycia tradycyjnych soczewek czy okularów. Współczesne soczewki ortokeratologiczne pozwalają w pełni skorygować krótkowzroczność do -5 dioptrii i astygmatyzm do +1,5 dioptrii. Soczewki ortokorekcyjne mogą być stosowane u dzieci od 10. roku życia, jak również u osób dorosłych.

  Foropter - urządzenie stosowane w okulistyce i optometrii służące do ustalenia wady wzroku. Zawiera wewnątrz soczewki sferyczne i cylindryczne, pryzmaty, różne filtry optyczne, cylinder skrzyżowany, otwór stenopeiczny i inne przybory.

  Soczewka Fresnela (soczewka schodkowa, soczewka pierścieniowa) – skonstruowana w 1822 przez Augustina-Jeana Fresnela soczewka składająca się z koncentrycznych pierścieni będących pocienionymi fragmentami soczewki. Często zbudowana jest z dwóch warstw – rozpraszającego kolimatora i skupiającego kolektora.

  Zwichnięcie soczewki – zerwanie obwódki rzęskowej, na której podwieszona jest soczewka, najczęściej w wyniku urazu. Czasami zwichnięta soczewka może dostać się do ciała szklistego i być przyczyną wtórnej jaskry. Zwichnięcie soczewki może wystąpić w: Essilor - firma projektująca i produkująca soczewki okularowe (szkło progresywne). Od końca lat 80. jest liderem w swojej branży na świecie produkując ponad 200 mln soczewek rocznie.

  Punkty węzłowe (punkty nodalne) – punkty przecięcia się z osią optyczną soczewki lub układu optycznego promieni, które przy przejściu przez układ nie zmieniają kierunku, a doznają jedynie przesunięć równoległych .

  Dodano: 19.01.2010. 12:08  


  Najnowsze