• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pierwszy w Polsce przeszczep wątroby u pacjenta z wirusem HIV

  27.08.2011. 09:53
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Transplantolodzy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili pierwszy w Polsce przeszczep wątroby u pacjenta zarażonego wirusem HIV. Operowany był 20-letni mężczyzna.

  Prof. Marek Krawczyk, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby, powiedział w rozmowie z PAP, że przeszczep przeprowadzono już 3 sierpnia tego roku. "Informujemy o tym dopiero teraz, trzy tygodnie po zabiegu, gdy już mamy pewność, że ta pionierska w Polsce operacja się powiodła" - dodał.

  20-letni mężczyzna był już w śpiączce wątrobowej, gdy trafił do kliniki prof. Krawczyka. "Przeszczep był ostatnią jego szansą, gdyż cierpiał z powodu niewydolności wątroby i miał wodobrzusze" - podkreślił specjalista, który od wielu lat specjalizuje się w operacjach i przeszczepach wątroby.

  Według prof. Krawczyka, głównym powodem niewydolności wątroby u chorego było przewlekłe zakażenie wirusowym zapaleniem wątroby typu B. Pacjent musiał też zażywać dodatkowo obciążające wątrobę leki przeciwko wirusowi HIV, którym również był zakażony.

  "Początkowo był leczony w Zakaźnym Szpitalu Wolskim w Warszawie. Gdy doszło jednak do schyłkowej niewydolności wątroby, jedyną dla niego szansą był przeszczep tego narządu" - powiedział profesor.

  Dodał, że mężczyzna został zgłoszony do Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do Spraw Transplantacji Poltransplant w oczekiwaniu na dawcę wątroby. Do czasu przeszczepu był poddawany dializie albuminowej (nowej metodzie pozaustrojowej eliminacji toksyn z organizmu - PAP).

  Prof. Krawczyk zapewnił PAP, że stan chorego po transplantacji znacznie się poprawił. Odzyskał przytomność. Ponowiono leczenie retrowirusowe, dzięki któremu drastycznie zmniejszono u niego tzw. wiremię (obecność wykrywalnych cząstek wirusów we krwi - PAP). O ile wcześniej sięgała ona kilkuset tysięcy wirusów, to teraz spadła do zaledwie około stu.

  Warszawska Klinika Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby jest największym w Polsce ośrodkiem, w którym wykonuje się przeszczepy wątroby. W tym roku (do 25 sierpnia) przeprowadzono już 86 takich przeszczepów. W sumie od 1994 r. w klinice wykonano 975 tego typu transplantacji.

  "Mam nadzieję, że w tym roku przeprowadzimy ponad 100 przeszczepów wątroby, czyli tyle ile wykonywaliśmy przed kilku laty, zanim jeszcze gwałtownie spadła liczba dawców" - powiedział prof. Krawczyk.

  Jego zdaniem, jest to w znacznym, stopniu zasługa koordynatorów ds. przeszczepów, których jest coraz więcej w szpitalach.

  Główną przyczyna schyłkowej niewydolności wątroby, wymagającej przeszczepu, jest wirusowe zapalenie wątroby. "Do niedawna najczęściej operowano pacjentów zakażonych wirusowym zapalenie typu B. Teraz przeważa wirus typu C, na który nie ma jeszcze szczepionki" - powiedział prof. Krawczyk.

  Do klinik transplantacyjnych trafiają też chorzy z niewydolnością wątroby po zatruciu muchomorem sromotnikowym.

  "Przed kilkoma dniami, 19 sierpnia, po takim właśnie zatruciu w naszej klinice przeszczepiliśmy wątrobą 58-letniej pacjentce" -powiedział prof. Krawczyk. Dodał, że niedawno podobny przeszczep, tym razem u dziecka, przeprowadzili transplantolodzy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

  Prof. Marek Krawczyk zaczął przeszczepiać wątroby po przeszkoleniu jakie przeszedł w 1993 r. będąc na stypendium rządu francuskiego w Klinice Chirurgicznej w Villejuif. Kierował nią prof. Henri Bismuth, jeden z najbardziej znanych chirurgów wątroby.

  Po powrocie do Warszawy uruchomił w 1994 r. program przeszczepiania wątroby w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. W 1996 r. w jego klinice wykonano 6 przeszczepów tego narządu, w 2003 r. - 71 , a w 2005 r. - już 102 transplantacje.

  PAP - Nauka w Polsce, Zbigniew Wojtasiński 

  zbw/ tot/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Niewydolność wątroby – niezdolność wątroby do spełniania prawidłowych funkcji metabolicznych oraz syntezy białek. Wyróżnia się dwie główne postacie niewydolności wątroby: Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) – choroba zakaźna spowodowana przez wirusa zapalenia wątroby typu C zajmująca głównie wątrobę. WZW C często przebiega bezobjawowo, ale jego przewlekła postać może prowadzić do marskości wątroby. W niektórych przypadkach osoby chore na marskość wątroby cierpią także z powodu niewydolności wątroby, raka wątroby, a także żylaków przełyku i żołądka. Przeszczepienie wątroby – wszczepienie biorcy wątroby pochodzącej od dawcy niespokrewnionego lub fragmentu wątroby od dawcy spokrewnionego.

  Biopsja wątroby – badanie medyczne, który wykonuje się w celu rozpoznania chorób wątroby, oceny stopnia zaawansowania chorób wątroby i monitorowania postępów leczenia. Ropień wątroby (łac. abscessus hepatis) – choroba wątroby wywołana przez bakterie ropotwórcze. Ropnie wątroby są zazwyczaj mnogie, pojedyncze zaś najczęściej umiejscowione są w prawym płacie wątroby.

  Zapalenie wątroby (łac. hepatitis) – grupa chorób wątroby o różnej etiologii, których wspólnym mianownikiem jest stan zapalny tego narządu. Pierwotna marskość żółciowa wątroby (ang. primary biliary cirrhosis, PBC) – przewlekłe schorzenie wątroby o etiologii immunologicznej przebiegające z niszczeniem drobnych wewnątrzwątrobowych przewodzików żółciowych i następową cholestazą. Towarzyszy temu odczyn zapalny, a następnie zwłóknienie i przebudowa marska. Może prowadzić do niewydolności wątroby.

  Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW typu B) – wirusowe zapalenie wątroby wywołane zakażeniem HBV występujące u człekokształtnych, dawniej określane mianem żółtaczki wszczepiennej. Choroba nadal powoduje epidemie w Azji i Afryce i jest endemiczne w Chinach oraz wielu innych częściach Azji. Około jednej trzeciej ludności świata zostało zainfekowanych wirusem zapalenia wątroby B, z czego 350 milionów to przewlekli nosiciele. W Polsce jest około 2% ludności przewlekle zakażonych wirusem B zapalenia wątroby, a 15-20% Polaków przebyło to zakażenie w przeszłości. Niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby (ang. nonalcoholic steatohepatitis , NASH) – odmiana przewlekłego zapalenia wątroby, przypominająca zmiany, które występują u osób nadużywających alkohol, której przyczyną są inne czynniki niż spożywanie alkoholu. NASH traktowane jest jako progresja niealkoholowego stłuszczenia wątroby (NAFLD), stanowi czynnik ryzyka marskości wątroby oraz raka wątrobowokomórkowego.

  Marskość wątroby, zwłóknienie wątroby (łac. cirrhosis hepatis) – postępujące włóknienie miąższu wątroby, niszczące strukturę narządu.

  Ostra niewydolność wątroby (łac. insufficientia hepatis acuta, ang. acute liver failure) – szybkie pogorszenie czynności wątroby u chorych bez marskości, prowadzące w okresie krótszym niż 26 tygodni od początku objawów do wytworzenia encefalopatii i osoczowych zaburzeń krzepnięcia.

  Alkoholowe zapalenie wątroby – przewlekła choroba wątroby, objawiająca się zmianami martwiczo-zapalnymi, wywołana przewlekłym nadużywaniem alkoholu etylowego.

  Dodano: 27.08.2011. 09:53  


  Najnowsze