• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Po mastektomii da się żyć - początek akcji informacyjnej

  26.04.2010. 03:18
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  We czwartek rozpoczęła się akcja informacyjna "Życie po mastektomii" - skierowana do kobiet, które zachorowały na raka piersi. "Rak piersi nie musi oznaczać wyroku śmierci" - mówili uczestnicy zorganizowanej z tej okazji konferencji prasowej.

  "Wcześnie wykrytego raka można zwyciężyć, można go leczyć skutecznie i dużo taniej niż zaawansowanego, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Lepiej umierać +za późno+, niż za wcześnie" - mówiła wspierająca akcję Irena Santor, u której raka piersi wykryto niemal dokładnie 10 lat temu. - "Cieszę się życiem i właśnie nagrywam nową płytę" - dodała piosenkarka.

  Nawet, jeśli leczenie zakończy się operacją chirurgiczną, można normalnie żyć i funkcjonować. Powinien w tym pomóc serwis www.pomastektomii.pl., o którym mówił podczas czwartkowej konferencji dr Sławomir Pyszniak, główny ekspert medyczny kampanii "Życie po mastektomii".

  Celem serwisu jest przekazanie kobietom z rakiem piersi praktycznej wiedzy medycznej i psychologicznej, ale ma być także platformą komunikacyjną, dla wymieniany doświadczeń i przemyśleń.

  Podane w przystępny sposób informacje dotyczą nie tylko samej choroby i jej leczenia, ale także rehabilitacji czy sfery intymnej. Można zadawać pytania psychologom, jest baza szpitali i klinik oraz biblioteka książek. Osobny dział poświęcono powikłaniom takim, jak niedowłady kończyn czy obrzęk limfatyczny - obrzęk tkanek wywołany zastojem chłonki, prowadzący do przewlekłego stanu zapalnego. "Mało kto zdaje sobie sprawę z obecności naczyń limfatycznych we własnym organizmie" - zauważył dr Pyszniak.

  Szczególne znaczenie ma zakładka "Moja historia", gdzie publikowane będą opowiadania pań z Klubu Amazonek Warszawa Centrum, zebrane w książce "I przyszedł do mnie rak". "Nic nie krzepi tak bardzo, jak słowa kobiet, które przeszły chorobę i pokazują, że nawet po negatywnej diagnozie można normalnie żyć i być szczęśliwym" - podkreślił dr Pyszniak. Dodał że, "mastektomia nie jest wyrokiem śmierci, a piersi to nie jedyny atrybut kobiecości".

  Wspierająca akcję Elżbieta Kozik, prezes Stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny zwróciła uwagę na rozbieżność pomiędzy urzędowym optymizmem a rzeczywistością. "Mówi się, że do onkologa można się dostać bez skierowania i bez kolejki. W rzeczywistości zdarza się oczekiwanie trwające tygodnie czy miesiące - stwierdziła, dodając: "Cchcemy nie tylko krytykować niedoskonałości, ale pomóc w walce z nowotworami".

  Z roku na rok wykrywanych jest coraz więcej przypadków raka piersi - co wynika częściowo z coraz większej skuteczności diagnostyki i rosnącej świadomości pacjentek. Szczególnie ważne są mammografie u kobiet po 50. roku życia oraz - w przypadku kobiet młodszych - badania palpacyjne, wykonywane samodzielnie (raz w miesiącu, w 10 dni po zakończeniu miesiączki) oraz podczas wizyt przez ginekologa.

  W roku 2007 (to najnowsze dostępne dane) odnotowano 14 482 zachorowania na raka piersi i 5 255 zgonów. Jak zaznaczyła dr Joanna Filipowska, choć rak piersi jest najczęstszym nowotworem występującym u kobiet (około 20 procent wszystkich nowotworów), może ustąpić miejsca rakowi płuc, ponieważ kobiety coraz więcej palą.

  PAP - Nauka w Polsce, Paweł Wernicki

  abe/ mag/ agt/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Implanty piersi – protezy stosowane w celu powiększenia rozmiarów kobiecych piersi z powodów kosmetycznych (tzw. augmentacja piersi, powiększenie piersi albo mammoplastyka z powiększeniem piersi) w celu odtworzenia brakującej usuniętej piersi (np. po mastektomii albo w wadach wrodzonych), a także w ramach zmiany płci. Według Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Plastycznych, augmentacja piersi jest najczęściej wykonywanym kosmetycznym zabiegiem chirurgicznym w USA. W 2006 roku w tym kraju przeprowadzono 329000 takich zabiegów. Rak gruczołu sutkowego (rak piersi, łac. carcinoma mammae) – najczęstszy nowotwór gruczołu sutkowego. Na świecie rak gruczołu sutkowego jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. W Polsce w 2002 roku stanowił blisko 13% rozpoznań nowotworów złośliwych płci. Rak sutka występuje także u mężczyzn, jest jednak rzadki; zwykle jest też późno rozpoznawany. Od lat 70. notowano na całym świecie wzrost zachorowań na raka sutka, tendencja utrzymywała się do lat 90. Zjawisko to mogło być spowodowane zarówno zmianami w stylu życia kobiet w krajach zachodnich, jak i wzrostem wykrywalności raka. Prasowanie piersi (ang. "breast ironing"; franc. "repassage des seins") - praktyki stosowane przez matki w Kamerunie, zmierzające do zatrzymania lub opóźnienia rozwoju piersi u dorastających dziewcząt, a co za tym idzie opóźnienia rozpoczęcia przez nie współżycia seksualnego lub uniknięcia molestowania seksualnego. Najczęściej stosuje się ubijanie lub uciskanie piersi za pomocą gorących przedmiotów, np. moździerzy kuchennych, kamieni, bananów itp., czasem też masaż przy użyciu ziół. Ocenia się, że około jednej czwartej kobiet w Kamerunie zostaje poddanych tym zabiegom. Nie prowadzono dokładnych badań medycznych, lecz lekarze ostrzegają, praktyki takie są nie tylko bardzo bolesne, ale grożą powikłaniami, deformacjami piersi, uszkodzeniem tkanek, zaburzeniem laktacji itd.

  Mammografia – radiologiczna metoda badania piersi u kobiet. Polega na wykonaniu serii zdjęć gruczołu przy użyciu promieni rentgenowskich. Jej zdolność do uwidoczniania szeregu charakterystycznych zmian pozwala na wczesne rozpoznanie raka piersi oraz innych patologii sutka, zanim staną się one jawne klinicznie. Bałkanica - singel zespołu Piersi (w składzie: Dziadek, Mały, Manio, Asan, Hans, Erwin, Rospor) wydany w 2013 roku. To utwór zapowiadający płytę "Piersi i Przyjaciele 2".

  Ciąża rzekoma – rzadkie zaburzenie występujące u kobiet, u których mimo braku zapłodnienia dochodzi do somatycznych zmian w organizmie jak w przypadku ciąży, tj. powiększenie obwodu brzucha oraz piersi, zatrzymania miesiączki, powiększenia macicy. Róża nowotworowa (łac. erysipelas carcinomatosum) - zaliczana do zespołów paraneoplastycznych. Jest to odczyn zapalny spowodowany szerzącymi się drogą naczyń chłonnych przerzutami nowotworowymi. Najczęściej dotyczy przerzutów wywodzących się z raka piersi.

  Mastektomia – zabieg amputacji piersi spowodowany najczęściej rakiem piersi, choć przechodzą go również transseksualiści typu k/m (kobieta/mężczyzna) w ramach operacyjnej zmiany płci. Rak płuca (inaczej rak oskrzela) – najczęstszy nowotwór złośliwy, na który umiera rocznie na całym świecie 1,3 mln osób. Jest jednym z najgorzej rokujących nowotworów. Stanowi najczęstszą przyczynę zgonów z powodu raka u mężczyzn i jest na 2. miejscu pod tym względem u kobiet. Obecny stan wiedzy wskazuje na to, że największy wpływ na ryzyko zachorowania na raka płuca ma długoterminowe narażenie na wdychane karcynogeny, a zwłaszcza dym tytoniowy. Wydaje się, że w rzadkich przypadkach zachorowań na raka płuca u osób, które nigdy nie paliły do zachorowania dochodzi najczęściej przez połączenie czynników genetycznych oraz ekspozycji na bierne palenie. Poza tym radon oraz zanieczyszczenie powietrza, także mają wpływ na powstawanie raka płuca.

  Dodano: 26.04.2010. 03:18  


  Najnowsze