• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prof. Alicja Chybicka odebrała nagrodę Rzecznika Praw Obywatelskich

  17.12.2010. 22:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego prof. Alicja Chybicka otrzymała w piątek Nagrodę Honorową Rzecznika Praw Dziecka dla osób i organizacji szczególnie zasłużonych w działalności na rzecz dzieci i obrony ich praw. Uroczystość odbyła się podczas sympozjum naukowego "Co nowego w pediatrii i onkologii?", które w piątek rozpoczęło się we Wrocławiu.

  Wręczając nagrodę Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak podkreślił, że Chybicka jest nie tylko lekarzem, który pomaga tysiącom dzieci wyjść z ciężkiej choroby nowotworowej, ale także osobą, "która wbrew zawirowaniom politycznym jest gotowa, aby o sprawy dzieci zabiegać i o nie walczyć".

  W rozmowie z dziennikarzami Chybicka zaznaczyła, że otrzymane wyróżnienie jest dla niej bardzo ważne, ale traktuje je jako nagrodę dla wszystkich lekarzy pediatrów, którzy na co dzień starają się pomóc swoim małym pacjentom. "Nie robię nic specjalnego. Jestem pediatrą i w mój zawód wpisana jest pomoc dzieciom, bo dziecko samo o siebie nie zawalczy, dlatego my dorośli musimy to robić" - dodała.

  Prof. Alicja Chybicka, oprócz pełnienia funkcji przewodniczącej Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, jest także kierownikiem Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu.

  W ciągu roku przez jej klinikę "przechodzi" 10 tys. małych pacjentów. Profesor swoje życie poświęca leczeniu dzieci chorych na nowotwory, a jednocześnie prowadzi działalność naukową, koncentrując się na hematologii, onkologii, przeszczepianiu komórek macierzystych i terapii genowej oraz immunologii nowotworów wieku dziecięcego. Chybicka jest także Kawalerem Orderu Uśmiechu.MIC

  PAP - Nauka w Polsce

  abe/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dziecięca Nagroda SERCA – nagroda specjalna w postaci statuetki, jaką przyznają dzieci ze Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych "Serce" w Świdnicy.

  Stanisław Trociuk (ur. 3 grudnia 1964) – polski prawnik, w latach 1995 - 2001 Dyrektor Zespołu Prawa Administracyjnego i Spraw Mieszkaniowych w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, od 2002 zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich. Po śmierci Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem pełnił od 11 kwietnia 2010 do czasu mianowania nowego Rzecznika 21 lipca 2010 obowiązki Rzecznika Praw Obywatelskich.

  Alicja Paulina Chybicka z domu Opolska (ur. 10 maja 1951 w Wałbrzychu) – polska lekarka, profesor doktor habilitowany nauk medycznych, profesor zwyczajny na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Senator VIII kadencji.

  Prawa dziecka – przedmiot traktatów międzynarodowych, w szczególności Konwencji o prawach dziecka z 1989. Rzecznikiem praw dziecka w Polsce jest Marek Michalak.

  Salima Ghezali (ur. 1958 roku w Bouira) - algierska dziennikarka i pisarka. Członkini Women in Europe and the Maghreb, założycielka i wydawca magazynu dla kobiet NYSSA, a także wydawca French weekly La Nation (Algeria). Salima Ghezali jest działaczką na rzecz poszanowania praw kobiet i praw człowieka, a także na rzecz demokracji w Algierii. W 1997 roku została jej przyznana Nagroda Sacharowa, coroczna nagroda ufundowana przez Parlament Europejski dla osób lub grup osób i organizacji zasłużonych w walce na rzecz praw człowieka i wolności.

  Rzecznik Praw Pacjenta (RzPP) – centralny organ administracji rządowej właściwy w sprawach ochrony praw pacjentów określonych w ustawie z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Rzecznik wykonuje swoje zadania przy pomocy Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

  Odznaka honorowa "Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka" – polskie odznaczenie cywilne, nadawane przez Rzecznika Praw Obywatelskich.

  Dodano: 17.12.2010. 22:47  


  Najnowsze