• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Publiczne toalety a higiena

  29.09.2009. 22:52
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  W pracy, szkole,w sklepach i podróży " codziennie korzystamy z publicznych łazienek, choć mało o tym mówimy i myślimy. A powinniśmy " ponieważ czystość i stan toalet ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, a nawet powodzenie w interesach!


  Toaleta to bardzo ważne miejsce w obiektach użyteczności publicznej. Niestety, publiczne łazienki najczęściej kojarzą się ze strachem przed zarazkami, nieporządkiem i brakiem higieny. Ogólny stan pomieszczenia, dostępność papieru toaletowego, jego jakość oraz świeży zapach " to wszystko decyduje o tym, czy skorzystamy z toalety i będziemy chcieli do niej kiedykolwiek wrócić.

  Badania ankietowe przeprowadzone przez producenta papierów higienicznych firmę Metsä Tissue dowodzą, że 55% ankietowanych osób korzysta z publicznej toalety przynajmniej raz dziennie. Prawie 72% jest zdania, że zarazki mogą być przenoszone właśnie przez niewłaściwy poziom higieny tym miejscu.

  Korzystanie z toalety w miejscach publicznych często bywa koniecznością. Ankietowani stwierdzają jednak, że zdarza im się korzystać z toalety również żeby, przebrać się, porozmawiać przez telefon, poprawić makijaż, odpocząć, a nawet spać i jeść! Niestety, 60,6% ankietowanych powstrzymuje przed korzystaniem z toalet brak higieny, a nieprzyjemny zapach determinuje decyzje u 59,9% osób. Dla 38,7% odpowiadających osób poważnym problemem stają się również zapchane toalety.

  Toalety publiczne stanowią wizytówkę firm i punktów usługowych, w których się znajdują. Na przykład aż 84,8 % ankietowanych twierdzi, że nie wróci więcej do restauracji, jeżeli toaleta nie była czysta. Co więcej, 57,7% nie wróci nawet jeśli jedzenie było smaczne. 82% ankietowanych odradzi znajomym wybór restauracji, w której toaleta była nieestetyczna.

  W biurach zadbane toalety wpływają na estetykę pracy " według 50% ankietowanych powinny mieć dużo wyższy standard niż toalety publiczne. 97,8% uważa, że ładna i czysta toaleta w miejscu pracy jest oznaką, że pracodawca dba o swój personel. Zaś 94,5% odpowiadających twierdzi, że nieestetyczna toaleta w biurze negatywnie nastraja do pracy. Utrzymanie w należytym porządku toalet w biurowcach jest niezwykle ważne, gdyż tylko 2,8% osób deklaruje, że nie korzysta z toalet w pracy.

  Estetyczna toaleta jest też oznaką dbałości o klientów. 78,3% ankietowanych uważa, że dostępna i czysta toaleta buduje pozytywną opinię na temat obsługi na stacji benzynowej. Prawie 100% osób zgadza się z opinią, że ładna toaleta to dowód na to, że właściciel stacji dba o swoich klientów. Czysta toaleta skłania 65,3% ankietowanych do kolejnej wizyty na danej stacji benzynowej. 35% już nigdy nie wróci, jeśli toaleta będzie niehigieniczna.

  W przypadku centrów handlowych dostępność toalety nie determinuje wyboru. Aczkolwiek aż 88,6% badanych odpowiedziało, że czysta toaleta to element serwisu, jaki powinno zapewnić centrum handlowe. 66,5% ankietowanych wróci do danej sieci handlowej, jeśli toaleta była czysta, a 45,5% osób zrobi więcej zakupów i częściej odwiedzi sklep z ogólnodostępną toaletą dla klientów. Wyniki badania wskazują, że toalety w marketach powinny być elementem koncepcji zarządzania - jest to dowodem dbałości o klientów.

  Podsumowując, dbałość o stan toalet publicznych nie jest tylko codziennym obowiązkiem, ale koniecznym elementem zarządzania. To warunek zdrowia, dobrego samopoczucia jego użytkowników i w końcu nawet powodzenia w interesach właściciela danego obiektu! Dlatego najważniejsze jest, aby toaleta była czysta i higieniczna " tak twierdzi 85,70% ankietowanych. Przyjemny zapach jest istotny dla 47,50%, a 27,10% zwraca uwagę na dostępność papieru toaletowego. Dodatkowo ładne wnętrze przykuje uwagę 24,50%, a miękki i delikatny papier 21,40% osób odwiedzających toaletę.

  A jak użytkownicy toalet dbają o swoje zdrowie i higienę? Przeprowadzone przez Metsä Tissue badania wykazały, że 93,1% osób myje ręce po wyjściu z toalety. To bardzo wysoki i pozytywny wynik. 67,2% myje ręce używając mydła, 57,7% korzysta z ciepłej wody, ale niestety, tylko 47% wyciera dłonie ręcznikiem papierowym.

  To bardzo niedobrze. Mokre dłonie są doskonałym środowiskiem rozmnażania się bakterii. Do tego stopnia, że w niektórych sytuacjach lepiej nie umyć rąk w ogóle niż pozostawić je mokre. " mówi Małgorzata Łęcka Kierownik Marketingu AFH Metsä Tissue - Suszenie rąk po umyciu jest niezwykle ważne i należy o tym pamiętać. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście ręcznik papierowy. Dostępne w niektórych toaletach suszarki elektryczne mogą roznosić zarazki. Bakterie przecież rozmnażają się w ciepłym i wilgotnym środowisku. Co więcej, suszarki wydmuchują powietrze pobrane z toalety…

  W obu przypadkach " zarówno, jeśli jest się użytkownikiem toalety publicznej oraz, gdy zarządza się jej sprawnym funkcjonowaniem należy pamiętać o dbałości o higienę. Przecież Toaleta to najważniejszy pokój na świecie!

  Metsä Tissue to wiodący w Europie dostawca papierów higienicznych dla gospodarstw domowych, klientów instytucjonalnych oraz przedsiębiorstw. Firma jest także największym na świecie dostawcą różnego rodzaju papierów do pieczenia i gotowania. Jej marki to: Lambi, Serla, Mola, Tento, Fasana i Katrin. Zatrudnia ona około 3600 osób w dziesięciu fabrykach w Finlandii, Niemczech, Polsce, na Słowacji i w Szwecji. Obroty Metsä Tissue przekraczają 800 mln euro. Firma należy do grupy Metsäliitto.

  W oparciu o: TBWA

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Toaleta młodej kobiety (Czesząca się dama, Toaleta Wenus, Kobieta z lustrem) – obraz włoskiego malarza Giovanniego Belliniego. Automatyczna toaleta publiczna najczęściej spotykana jako wolnostojący obiekt prefabrykowany. Automatyczna toaleta publiczna tym różni się od tradycyjnej, że nie wymaga stałego dozoru osoby sprzątającej i pobierającej opłatę. Funkcja czyszczenia realizowana jest za pomocą urządzeń czyszczących, a za pobieranie opłaty odpowiada wrzutnik monet. Open Government (z ang. otwarty rząd) jest koncepcją zmian funkcjonowania instytucji publicznych, których celem jest zwiększanie dostępu do informacji publicznej i innych zasobów informacyjnych będących w posiadaniu instytucji publicznych, jak również działania na rzecz zwiększenia poziomu transparentności administracji publicznej. Rozwój koncepcji otwartego rządu jest ściśle związany z postępem technologicznym, dostępnością cyfrowych narzędzi ułatwiających komunikację oraz usieciowieniem funkcjonowania jednostek i instytucji.

  Toaleta Diany (hol. Diana en haar Nimfen) – obraz Jana Vermeera datowany na lata 1654-1656. Obraz jest sygnowany – sygnatura znajduje się w lewym dolnym rogu, na skale. Papieska toaleta (tytuł oryg. El baño del Papa) - film urugwajsko-brazylijsko-francuski w reżyserii Césara Charlone i Enrique Fernándeza. Premiera filmu odbyła się 21 maja 2007 roku.

  Tunes (port: Estação Ferroviária de Tunes) – stacja kolejowa w Tunes, w gminie Silves, w dystrykcie Faro, w Portugalii. Znajduje się na Linha do Algarve. Została otwarta w 1889. Stacja posiada kasy biletowe, toaletę, poczekalnię, bar i jest przystosowana do obsługi osób niepełnosprawnych. Dostępność transportowa – stopień łatwości z jakim można dostać się do danego miejsca, dzięki istnieniu sieci infrastruktury i usług transportowych. Dany punkt obszaru jest tym dostępniejszy transportowo, im więcej jest innych punktów, do których można dotrzeć zadowalająco szybko, tanio i sprawnie. Zostało stworzonych i zdefiniowanych szereg specyficznych pojęć tej dostępności, takich jak: dostępność czasowa, dostępność gałęziowa, dostępność wielogałęziowa (multimodalna), dostępność transportu publicznego, dostępność do węzłów transportowych, dostępność potencjałowa (ang. potential accessibility) i inne.

  Inkontynencja pomikcyjna ang. PMD (Post Micturition Dribbling - kropelkowanie pomikcyjne) – rodzaj inkontynencji, który dotyczy tylko mężczyzn. Cewka moczowa mężczyzn jest o kilkanaście centymetrów dłuższa niż cewka kobiet. Po oddaniu moczu (mikcja) w cewce może pozostać nawet kilka mililitrów moczu. Po skorzystaniu z toalety może zdarzyć się wyciek tych kilku kropli moczu w niekontrolowany sposób, powodując kłopotliwe plamy na spodniach. Kingston – w terminologii żeglarskiej pokładowa toaleta na jednostce pływającej. Nazwa pochodzi od otworu w dnie kadłuba służącego do wprowadzania wody do wnętrza jednostki. Kingston może mieć prostą konstrukcję i składać się tylko z miski klozetowej, bądź bardziej skomplikowaną z systemem pomp pobierających wodę zaburtową, a następnie odpompowujących nieczystości na zewnątrz. Obsługa kingstona wymaga przeszkolenia załogi, ponieważ niewłaściwa obsługa może powodować problemy podczas żeglugi w ciężkich warunkach. Często w obecnie produkowanych jachtach występuje pośredni zbiornik na fekalia, gdyż w większości marin nie można wyprowadzać nieczystości za burtę.

  Toaleta kompostująca – to dowolny system zmieniający ludzkie odchody w kompost i żyzną ziemię poprzez naturalny rozkład materii organicznej w zawarte w niej minerały. Mikro- i makroorganizmy dokonują tego w odpowiednim czasie, przemieniając materiał podczas kolejnych stadiów utleniania, czasem również przypadkowego rozkładu beztlenowego.

  Embraer Phenom 100 – lekki odrzutowiec zaprojektowany przez brazylijskiego producenta samolotów Embraer. Może pomieścić maksymalnie czterech (w normalnej konfiguracji) lub sześciu pasażerów (po usunięciu toalety). Maksymalny zasięg Phenoma 100 wynosi 1320 mil morskich. Pierwsze samoloty trafiły do odbiorców w grudniu 2008 r. Cena szacowana jest na 3,6 milionów dolarów amerykańskich.

  Plac Pułaskiego – plac w kształcie ronda, w Olsztynie, na osiedlu Kętrzyńskiego. Jest jednym z niewielu rond w Europie, gdzie na środku umiejscowiony jest parking, przystanek autobusowy i toaleta miejska. Plac był kiedyś miejscem handlu, przede wszystkim towarami spożywczymi. Supermax - typ nowoczesnego więzienia, w którym zastosowano wszystkie dostępne środki kontroli nad skazanymi, między innymi stałego monitorowania oraz na stałe zaczepionych identyfikatorów pozwalających na zlokalizowanie więźnia. Przykładem jest zakład karny Souza-Baranowski. Liczba więzień tego typu w USA to 31, znajdują się w nich przestępcy skazani za najpoważniejsze przestępstwa. Każdy skazany ma osobną celę, nie kontaktuje się on w żaden sposób z innymi współwięźniami. Cela składa się z łóżka, toalety, prysznica, krzesła, telewizora i małego okienka o przekroju prostokąta. Nie odnotowano ucieczek z tego typu więzień. W 2006 roku skazani wygrali proces o niehumanitarne traktowanie (całkowitą izolację). Obecnie odchodzi się od więzień tego typu ze względu na odsetek recydywistów, najprawdopodobniej powodowany izolacją i samotnością, które mają gorszy wpływ na resocjalizację.

  Kompost – nawóz organiczny wytwarzany z odpadów roślinnych i zwierzęcych w wyniku częściowego, tlenowego rozkładu (butwienie) przez mikroorganizmy poprzez proces kompostowania w pryzmach kompostowych, kompostownikach lub specjalnych bioreaktorach, tudzież toaletach kompostujących. Nautika 1000 - laminatowy jacht motorowy (barka turystyczna) zaprojektowana przez Andrzeja Skrzata. W wersji podstawowej ma dwie dwuosobowe kabiny, toaletę, messę z kambuzem. W wersji rozszerzonej ma trzy dwuosobowe kabiny. Wysokość pomieszczeń ok. 1,90 metra. Przeznaczony jest dla od 4 do 8 osobowej załogi. Do napędu jednostki użyto silnika diesla o mocach od 29 do 55 KM. Początkowo zaprojektowany został jako jacht o klasie projektowej B , jednak producent deklaruje klasę jachtu jako C (jednostka przeznaczona do żeglugi śródlądowej oraz przybrzeżnej przy wietrze do 6°B oraz wysokości fali do 2 metrów). Producentem jest stocznia Delphia Yachts z Olecka.

  Park Narodowy Päijänne (fiń. Päijänteen kansallispuisto) - park narodowy o powierzchni 14 km², znajdujący się w południowej części jeziora Päijänne w Finlandii. Został utworzony w 1993 roku i jest zarządzany przez Metsähallitus. Park obejmuje około 50 niezamieszkanych wysp (z ponad 1800 znajdujących się na jeziorze) oraz części kilku zamieszkanych. Większość obszarów parku jest dostępna wyłącznie drogą wodną (łódź wiosłowa lub kajak).

  Dodano: 29.09.2009. 22:52  


  Najnowsze