• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rusza I polski tydzień wiedzy o ADHD

  20.09.2010. 00:25
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Konsultacje dla rodziców i nauczycieli, kampania informacyjna w mediach i szkołach - to najważniejsze elementy rozpoczynającego się w poniedziałek, pierwszego w Polsce Tygodnia Świadomości ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi).

  ADHD (ang. Attention Deficit Hyperactivity Disorder), uważany jest za jedno z najczęstszych zaburzeń wieku rozwojowego. Statystyki podają, że diagnozowane jest u 3-7 proc. dzieci; częściej występuje u chłopców.

  "ADHD to nie choroba, ale dysfunkcja, zaburzenie, z którym przy odpowiedniej wiedzy można sobie świetnie radzić" - podkreśla prezes Polskiego Towarzystwa ADHD Ilona Lelito.

  Dodaje jednak, że warunkiem jest świadomość tego, czym jest ADHD i jak postępować z dziećmi, u których je zdiagnozowano. Popularyzacji tej wiedzy służyć ma właśnie I polski Tydzień Świadomości ADHD. Tak jak w całej Europie, także w Polsce Tydzień obchodzony będzie w dniach 20-26 września.

  "Głównym adresatem tegorocznej kampanii są rodzice dzieci z ADHD. Im więcej będą oni wiedzieli o ADHD i rozumieli mechanizmy tego zaburzenia, tym życie zarówno ich dziecka, jak i najbliższego otoczenia będzie łatwiejsze" - przekonywali organizatorzy Tygodnia podczas promującej go konferencji prasowej w Warszawie.

  Obecni na niej psychologowie, psychiatrzy, a także rodzice dzieci z ADHD opowiadali o podstawowych objawach ADHD jak: nadruchliwość, impulsywność i zaburzenia uwagi. Podkreślali, że nie należy kojarzyć ADHD z agresją, oraz wskazywali, że jedną z najistotniejszych rzeczy w przypadku rodziców i nauczycieli jest nabycie umiejętności komunikacji z dotkniętym ADHD dzieckiem.

  W jaki sposób się z nim komunikować, będą instruować rodziców i nauczycieli psychologowie i pedagodzy w specjalnie utworzonych w trakcie Tygodnia punktach konsultacyjnych i poradniach dla rodziców. W Warszawie np. Uniwersytet dla Rodziców zaprasza w środę, 22 września, do swojej siedziby przy ul. Raszyńskiej 8/10 na bezpłatne konsultacje psychologa i pedagoga specjalnego.

  W Gdańsku 23 września na indywidualne konsultacje w sprawie ADHD zaprasza Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 4. Tego dnia w poradni odbędzie się też prelekcja dla nauczycieli: "Jak efektywnie współpracować z rodzicem dziecka z nadpobudliwością psychoruchową".

  W Krakowie konsultacje i porady psychologów od poniedziałku 20 września do niedzieli 26 września oferuje Poradnia Polskiego Towarzystwa ADHD.

  W trakcie Tygodnia Świadomości w telewizji emitowany będzie też specjalny spot reklamowy, a do szkół podstawowych i gimnazjów trafią broszury informacyjne.

  To tylko przykłady działań, jakie odbywać się będą w całej Polsce w trakcie Tygodnia Świadomości ADHD. Pełen wykaz inicjatyw znaleźć można na stronie internetowej www.linemed.pl.

  Organizatorem Tygodnia Świadomości ADHD jest federacja europejskich stowarzyszeń ADHD-Europe, zrzeszająca organizacje pacjentów i rodziców dzieci z ADHD z 27 krajów Europy. Kampanii patronują m.in.: Ministerstwo Zdrowia, Rzecznik Praw Dziecka, Komitet Ochrony Praw Dziecka. JS

  PAP - Nauka w Polsce

   malk/ bk/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  ADHD (ang. Attention Deficit Hyperactivity Disorder) – zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, określany w literaturze także jako zaburzenia hiperkinetyczne. Termin ADHD obejmuje zarówno ADHD z zaburzeniami hiperaktywnymi, jak i bez nich u dorosłych i dzieci. Można się spotkać także z terminem ADD (Attention-deficit disorder), który pojawił się jako nazwa zaburzenia jako pierwszy, a także AADD (Adult attention-deficit disorder), czy AADHD określające zaburzenie u osób dorosłych. Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi u osób dorosłych (określany również jako AADD, Adult ADHD - z ang. Adult attention deficit hyperactivity disorder) to powszechny termin określający neuropsychologiczny stan ADHD, gdy jest obecny u osoby dorosłej. Ponad 60% dzieci ze zdiagnozowanym ADHD we wczesnym dzieciństwie posiada jego zauważalne symptomy w dorosłym życiu. Adderall – nazwa handlowa środka farmaceutycznego stosowanego jako lek pomocniczy w leczeniu nadpobudliwości psychoruchowej i zaburzeń uwagi (ADHD). Zażywany również nielegalnie (w celach nieleczniczych) przez sportowców jako środek dopingujący.

  Test ciągłego wykonywania (ang. Continuous Performance Task/Test), w skrócie CPT – test neuropsychologiczny mierzący selektywną uwagę, impulsywność, stosowany m.in. w diagnostyce ADHD. Gabor Maté jest kanadyjskim lekarzem węgierskiego pochodzenia , który specjalizuje się w badaniu i leczeniu uzależnień, a także jest powszechnie uznawany za jego unikalne spojrzenie na Attention Deficit Disorder i jego mocno zakorzenioną wiarę w związek pomiędzy umysłem a zdrowym ciałem. Popularny mówca i lider seminariów w powyższej tematyce, jest stałym felietonistą Vancouver Sun i The Globe and Mail.

  Amfetaminil – organiczny związek chemiczny, substancja psychoaktywna o działaniu stymulującym, pochodna amfetaminy. W latach 70. XX wieku badano przydatność amfetaminilu w leczeniu otyłości, ADHD i narkolepsji. Substancja ta ostatecznie została wycofana ze spisu leków ze względu na duży potencjał nadużywania. Agata Majda (ur. 7 marca 1972 roku w Olkuszu) – polska psycholożka, specjalistka od nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi.

  Metylofenidat (MPH) – organiczny związek chemiczny, lek o działaniu stymulującym z grupy fenetylamin jest inhibitorem zwrotnego wychwytu dopaminy i noradrenaliny. Używany jest w leczeniu ADHD i narkolepsji oraz przy wyprowadzaniu z narkozy. Znajduje się w grupie II-P na wykazie środków odurzających i substancji psychotropowych. Pemolina – organiczny związek chemiczny, stymulująca substancja psychoaktywna. W niektórych krajach sprzedawana jest pod nazwą Cylert jako lek na ADHD i narkolepsję. Pemolina posiada mniej efektów ubocznych niż większość stymulantów, między innymi nie powoduje zmniejszenia apetytu i suchości w ustach. Pemolina prawdopodobnie ze względu na łagodniejsze działanie psychoaktywne nie zyskała tak dużej popularności na czarnym rynku jak pokrewna substancja – 4-metyloaminoreks.

  Pipradrol (Meretra) – organiczny związek chemiczny, stymulująca substancja psychoaktywna. W latach 50. XX w. pipradrol używany był do leczenia otyłości, narkolepsji i ADHD. W latach 70. został wycofany ze spisu leków ze względu na duży potencjał nadużywania w celach rekreacyjnych. Obecnie używany jest jeszcze w niektórych krajach w Europie. Pipradrol ze względu na swój długi czas działania (12 h) podawany był w jednej dawce (0,5 – 4 mg) rano.

  ADHD Syndrom – polski zespół grający punk. Pochodząca z Podhala grupa zadebiutowała w roku 2009 albumem Grzeczna młodzież. Członkowie zespołu ADHD Syndrom wraz z kolegami z innej miejscowej kapeli, Ape organizują corocznie punkowy festiwal M.E.B.P Fest pod hasłem "Stop nudzie! Stop schematom!".

  Grzeczna młodzież – debiutancki album zespołu ADHD Syndrom, wydany 11 maja 2009 roku. Pierwszym singlem, który promuje album jest utwór „Zabawa”. Tangle - układanka antystresowa, relaksacyjna, rehabilitacyjna wymyślona i opatentowana w 1991 roku przez Richarda X Zawitza. Inspiracją splotu Tangle był taoistyczny symbol nieskończoności, bez początku i bez końca, spirala która nie plącze się ma jednocześnie właściwości rehabilitacyjne (przywraca sprawność po operacjach, urazach dłoni), antystresowe (dla osób nadpobudliwych, które mają problemy z koncentracją), pomaga walczyć z nałogiem palenia papierosów (zajmuje dłonie, przyzwyczajone do trzymania papierosa), rozwija kreatywność i wyobraźnię dzieci w różnym wieku (od 3 roku życia, z uwagi na małe elementy).

  Nazwy dni tygodnia, jak również tydzień, w języku polskim, podobnie jak w większości języków słowiańskich, wywodzą się z czasów początków chrystianizacji Słowian przez misjonarzy w VII wieku, a nazwy dni zostały utworzone w sposób numeryczny „odliczając” ich kolejność po niedzieli, która pierwotnie była początkiem tygodnia, jednak w potocznym użyciu, nazwy te zostały uznane za numer dnia w tygodniu czego skutkiem jest uznanie poniedziałku za pierwszy dzień tygodnia. Alienacja rodzicielska (ang. parental alienation, PA) – zespół świadomych, bądź nieświadomych zachowań wywołujących zaburzenia w relacji pomiędzy dzieckiem, a drugim rodzicem na skutek niewłaściwych postaw jednego lub obojga głównych opiekunów, najbliższego otoczenia dziecka i funkcjonowania prawa rodzinnego i jego instytucji, w sytuacji rozchodzenia się rodziców. Stosowane metody alienacji rodzicielskiej to manipulowanie strachem i lękami dziecka, szantaż emocjonalny, utrudnianie kontaktów oraz inne negatywne działania. Podczas niej indukowane są dziecku negatywne emocje, postawy i przekonania wobec drugiego rodzica. Może przyczyniać się do powstawania zaburzeń emocjonalnych, rozwojowych, osobowościowych i psychicznych u dziecka. Często stosowana jest przez głównego opiekuna w działaniach mających doprowadzić do wykluczenia z życia dziecka drugiego rodzica. Alienacja rodzicielska jest formą przemocy emocjonalnej.

  Dodano: 20.09.2010. 00:25  


  Najnowsze