• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sukces krakowskich lekarzy na międzynarodowym kongresie

  28.10.2010. 09:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Praca krakowskich lekarzy zdobyła I nagrodę w konkursie na najlepszą publikację naukową podczas X Kongresu Urologów Europy Centralnej w Bratysławie - poinformował rzecznik Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego Maciej Rogala. Autorami publikacji byli lekarze z Katedry i Kliniki Urologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego pod kierunkiem prof. Zygmunta Dobrowolskiego: dr Wacław Lipczyński, lek. med. Leszek Michalski, dr Barbara Glazar i dr Robert Chrzan.

  Praca powstała we współpracy z Katedrą Radiologii CM UJ, kierowaną przez prof. Andrzeja Urbanika.

  Publikacja dotyczyła wczesnej diagnostyki raka stercza poprzez przezodbytnicze badanie chorego za pomocą rezonansu magnetycznego w połączeniu ze spektroskopią protonową. Uzyskane w ten sposób dane zostają przetwarzane za pomocą własnej metody informatycznej na obraz ultrasonograficzny, w oparciu, o który zostaje następnie wykonana celowana biopsja przezodbytnicza.

  Jak podkreślają lekarze, korzyści wynikające z powyższych badań są bardzo duże: chory ma wykonane od 1-3 punkcji stercza zamiast 6-18 wg obowiązującej metody sekstantowej. Jest ona dokładniejsza, a więc i wykrywalność raka stercza przy stosowaniu tej metody jest większa niż w przypadku tradycyjnej biopsji sekstantowej. Jest to szczególnie istotne, ponieważ wczesne wykrycie raka stercza to szansa na wczesne wyleczenie choroby nowotworowej.

  W rywalizacji konkursowej, w ramach której praca krakowskich urologów została uznana za najlepszą, startowali autorzy aż 180 publikacji. W Kongresie uczestniczyli lekarze z Czech, Węgier, Austrii, Polski, Niemiec, Ukrainy, Szwajcarii, Turcji, Hiszpanii, Grecji, Chorwacji, Słowenii, Serbii i ze Słowacji. HP

  PAP - Nauka w Polsce

  abe/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Jadwiga Bogdaszewska-Czabanowska (ur. 2 października 1932 w Łazach koło Zawiercia, zm. 27 sierpnia 2013 w Krakowie) – polski dermatolog, prof. dr hab. med., wieloletni kierownik Katedry i Kliniki Chorób Skórnych i Wenerycznych Akademii Medycznej im. Mikołaja Kopernika oraz Katedry i Kliniki Dermatologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, stanowisko to piastowała w latach 1977-2003, jako następczyni prof. Kazimierza Lejmana. Biblioteka Jagiellońska (BJ, tzw. Jagiellonka) – główna biblioteka Uniwersytetu Jagiellońskiego, która wraz z Biblioteką Medyczną Collegium Medicum oraz bibliotekami wydziałowymi i instytutowymi tworzy system biblioteczno-informacyjny UJ. Stanowi jedną z największych bibliotek w Polsce, stąd też została uznana za część Narodowego Zasobu Bibliotecznego. Posiada status biblioteki narodowej – obowiązuje prawo o egzemplarzu obowiązkowym. Uczelnie medyczne w Polsce – uczelnie publiczne nadzorowane przez ministra właściwego do spraw zdrowia, wyspecjalizowane w kształceniu w dziedzinach nauk medycznych (lekarze, lekarze dentyści, magistrzy pielęgniarstwa, magistrzy farmacji i inni). Działają jako samodzielne uczelnie (uniwersytet medyczny) lub – w trzech przypadkach – jako część uniwersytetów: bydgoskie Collegium Medicum UMK, krakowskie Collegium Medicum UJ oraz olsztyński Wydział Nauk Medycznych UWM. Poza kształceniem uczelnie medyczne prowadzą prace naukowo-badawcze oraz szpitale kliniczne.

  Adam Szymusik (ur. 12 lutego 1931, zm. 16 lipca 2000), polski psychiatra, profesor (mianowany w 1977). Kierownik Katedry Psychiatrii i Kliniki Psychiatrii Dorosłych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, honorowy prezes Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Zdrowia Psychicznego. Grzegorz Dyduch (ur. 1969) – założyciel i gitarzysta grup Świetliki oraz Trupa Wertera Utrata. Lekarz, specjalista patomorfolog, doktor nauk medycznych, pracownik Zakładu Patomorfologii Klinicznej i Doświadczalnej Katedry Patomorfologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  Teresa Adamek-Guzik (ur. 11 września 1939 w Sułkowicach, zm. 29 kwietnia 2008 w Krakowie) – prof. dr hab. med., specjalista chorób wewnętrznych i alergologii, od 1993 roku kierowniczka Kliniki i Katedry Chorób Wewnętrznych i Medycyny Wsi w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, która znajduje się w Szpitalu im. J. Dietla w Krakowie. Szpital Uniwersytecki w Krakowie – szpital kliniczny w Krakowie mieszczący się przy ul. Kopernika 36 (dyrekcja). Szpital stanowi bazę dydaktyczną i naukową Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

  Ryszard Jerzy Gryglewski (ur. 4 sierpnia 1932 r. w Wilnie) – polski lekarz, specjalista w dziedzinie farmakologii, kierownik Katedry Farmakologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego (sprawował tę funkcję od 1965 do 2003 r.). Pomnik Macieja Miechowity – pomnik znajdujący się w Krakowie w Dzielnicy I Stare Miasto przy ul. Kopernika 7, na skwerku przed budynkiem Katedry Historii Medycyny Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  Muzeum Anatomopatologiczne Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego – muzeum anatomii patologicznej w Krakowie przy ulicy Grzegórzeckiej 16, zlokalizowane w przyziemiu Katedry Patomorfologii Collegium Medicum UJ. Muzeum jest jednym z największych tego typu zbiorów w Europie. Działa od roku 1831.

  Salonik Historii Pielęgniarstwa – stała ekspozycja muzealna Instytutu Pielęgniarstwa i Położnictwa Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego zlokalizowana w Krakowie przy ul. Kopernika 25. Eksponaty pochodzą z ostatnich 100 lat działalności pielęgniarstwa w Krakowie (m.in. oryginalne dokumenty, kroniki, protokoły, listy, fotografie, portrety, albumy, meble, mundury pielęgniarek z lat 30. XX wieku oraz przedmioty użytkowe).

  Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego (CM UJ) – jednostka Uniwersytetu Jagiellońskiego grupująca wydziały medyczne, najstarsza i jedna z większych tego typu w Polsce. Wojciech Roeske (ur. 9 lutego 1916, w Trzemesznie zm. 25 czerwca 2001 w Krakowie) - profesor w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego na Wydziale Farmacji. Był pierwszym doktorem habilitowanym farmacji w Polsce i wykładowcą historii farmacji, a także kierownikiem Zakładu Historii Farmacji AM w Krakowie. W latach 1965-1986 był dyrektorem Muzeum Farmacji w Krakowie.

  Dodano: 28.10.2010. 09:04  


  Najnowsze