• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Surowa marchewka pomaga zapobiegac rakowi okreznicy, twierdza dunscy naukowcy

  03.07.2010. 00:12
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Naukowcy z Danii potwierdzili, iż związek chemiczny znaleziony w surowej marchwi i innych warzywach może zapobiegać powstawaniu raka okrężnicy. Nie jest za to jednak odpowiedzialna ta sama substancja, o której wcześniej myśleli.

  Eksperci przypuszczali, że to beta-karoten, który występuje marchwi, działa hamująco na komórki rakowe. Badania na Uniwersytecie Południowej Danii wykazały, że jest to właściwie chemiczna substancja roślinna o nazwie falkarinol.

  Falkarinol można także znaleźć w selerze, pietruszce, pasternaku i innych warzywach, ale tylko wtedy, gdy są surowe. Gotowanie zabija antyrakowe właściwości falkarinolu, mówią naukowcy.

  Kierujący badaniami Morten Larsen powiedział: 'To odkrycie pozwoli nam autorytatywnie polecić warzywa, które należałoby spożywać, aby bronić się przed rakiem. Mamy nadzieję, iż dalsze badania pozwolą nam na bardziej precyzyjne ustalenia, takie jak ilość marchwi i innych warzyw, którą należałoby dziennie spożywać.'

  Dr Larsen prowadził badania we współpracy z Duńskim Instytutem Nauk Rolniczych, w którym prowadzone są badania nad metodami hodowania marchwi o podwyższonej zawartości falkarinolu i studia nad reakcjami chemicznymi, jakie zachodzą w warzywach podczas mrożenia lub gotowania.

  'Wiemy, że najlepsze efekty przynosi jedzenie surowej marchwi. Wiemy także, że falkarinol jest bardzo wrażliwy na światło i ciepło, więc gotowanie oddziałuje na niego negatywnie. Wydaje się natomiast, ze zamrażanie pozwoli zachować jego właściwości antyrakowe, możemy zatem oczekiwać, że mrożone marchewki są także wartościowe,' dodał dr Larsen.

  Rak okrężnicy jest drugim najczęściej w występującym rodzajem raka w Unii Europejskiej i nie ma obecnie żadnego lekarstwa zwalczającego jego objawy, stąd niezwykle istotne są badania i wczesne wykrycie choroby.  Kategoria: Różne
  Źródło danych: Danish Government
  Referencje dokumentu: Na podstawie informacji uzyskanych od rządu duńskiego

  Indeks tematyczny: Zywnosc; Medycyna, zdrowie; Badania Naukowe


  RCN: 23327


   
  W góre . O tym serwisie . Serwisy CORDIS . Helpdesk . © . Ważne informacje prawne

  Administratorem witryny CORDIS jest Urząd Publikacji
  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Falkarinol – organiczny związek chemiczny z grupy alkoholi. Zawiera sprzężone ugrupowanie diynowe (dwa sąsiadujące wiązania potrójne) oraz drugorzędowyą grupę hydroksylową (budowa falkarinolu została potwierdzona w 1982). Występuje między innymi w żeń-szeniu właściwym i pięciolistnym, bluszczu pospolitym, marchwi i selerze korzeniowym. Badanie słuchu – jest to ocena reakcji organizmu powstałej w wyniku stymulacji dźwiękowej. Badania słuchu dzielą się na badania subiektywne i badania obiektywne. Subiektywne badania słuchu, w przeciwieństwie do badań obiektywnych, wymagają aktywnej współpracy osoby badanej (od osoby badanej wymaga się świadomej informacji zwrotnej np. czy dźwięk jest słyszalny). Badania słuchu można podzielić również na badania progowe oraz nadprogowe. Celem badań progowych jest określenie najcichszego możliwego do usłyszenia dźwięku, w badaniach nadprogowych oceniana jest percepcja dźwięku powyżej progu słyszenia. Rzetelność (ang. reliability) — cecha oznaczająca powtarzalność pomiaru. Rzetelność, obok trafności, jest jednym z podstawowych kryteriów jakości badania naukowego. Pojęcie to odnosi się do różnych terminów z zakresu metodologii nauk: można mówić o rzetelności testu, wyników badania czy wręcz badania naukowego jako całości.

  Plan badania jest jednym z etapów badania naukowego, określający jego cel i przebieg. Struktura planu badania może się różnić w zależności od dziedziny wiedzy, której dotyczy. Audyt badania klinicznego – oznacza niezależną kontrolę procedur i dokumentacji badania klinicznego prowadzoną przez sponsora, jako element systemu zapewnienia jakości, w celu ustalenia, czy badanie kliniczne jest lub było prowadzone zgodnie z protokołem badania klinicznego, a dane uzyskane w związku z badaniem klinicznym są lub były zbierane, analizowane i raportowane zgodnie z protokołem badania klinicznego oraz procedurami postępowania opracowanymi przez sponsora w celu ujednolicenia sposobu wykonywania określonych czynności związanych z badaniem klinicznym.

  Trafność (ang. validity) nie ma jednej wspólnej definicji, ale zazwyczaj odnosi się do zakresu, w którym wyjaśnienie rzeczywiście odzwierciedla zjawisko, do którego się odwołuje. Trafność, obok rzetelności, jest jednym z podstawowych kryteriów jakości badania naukowego. Pojęcie to odnosi się do różnych terminów z zakresu metodologii nauk: można mówić o trafności definicji, wskaźnika, testu, wyników badania czy wręcz badania naukowego jako całości. Respondent - osoba, której opinie stanowią przedmiot badania w naukach społecznych, najczęściej w badaniach kwestionariuszowych, także: telefonicznych, pocztowych, internetowych. W niektórych typach badań respondenci dobierani są do badań na podstawie założeń badania probabilistycznego. W praktyce opisu badań używa sie również słowa respondent w stosunku do pojedynczje osoby, która nie jest dobierana losowo, a z która prowadzi się na przykład wywiad swobodny.

  Młotek neurologiczny – instrument medyczny używany przez lekarzy do badania głębokich odruchów ścięgnistych. Badanie to jest ważną częścią badania neurologicznego mającego na celu wykrycie nieprawidłowości w ośrodkowym i obwodowym układzie nerwowym. Adaptometr – urządzenie służące do badania adaptacji oka. Badania takie przeprowadza się w całkowitej ciemności. Wyróżnia się adaptometry służące do szybkiego badania pierwszej (głównej) fazy adaptacji oraz urządzenia do badania pełnej adaptacji.

  Badania eksperymentalne – obok badań obserwacyjnych należą do podstawowych lub stosowanych badań naukowych, których celem jest ustalenie związków między badaną interwencją kliniczną a miarami ilościowymi, wybranymi do opisu próby badanej (najczęściej ocena skuteczności i bezpieczeństwa badanej interwencji).

  Test Tumor M2-PK stosuje się w profilaktyce i wczesnym wykrywaniu raka jelita grubego. Jest to wiarygodny test enzymatyczny wykrywający obecność izoenzymu M2 kinazy pirogronianowej, który bierze udział w procesie metabolizmu komórek rakowych. Test kałowy Tumor M2-PK wykrywa zmiany w jelitach, w tym stany przed nowotworowe takie jak polipy (powyżej 1 cm) i gruczolaki oraz raka jelita grubego, również we wczesnym stadium. Tumor M2-PK ma wysoką czułość. Pobieranie materiału do badania jest bezbolesne i nieinwazyjne. W przeciwieństwie do testu na krew utajoną wykrywa również niekrwawiące polipy i guzy. Test Tumor M2-PK można przeprowadzić w każdej chwili, gdyż nie wymaga specjalnego przygotowania ani diety. Materiałem pobieranym do badania jest kał. Test wykonywany jest w warunkach laboratoryjnych przez wykwalifikowany personel medyczny.

  Położnicze badanie ultrasonograficzne jest obecnie standardem badania kobiety w ciąży, i w prawidłowo przebiegającej ciąży obejmuje trzy badania:

  Dodano: 03.07.2010. 00:12  


  Najnowsze