• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego

  15.07.2011. 00:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  15 lipca przypada Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego. W 2011 r. liczba używanych "komórek" zwiększy się do 6 mld, ale wraz z rozwojem telefonii mobilnej nasila się dyskusja, czy mogą być one groźne dla zdrowia. Ustalenia naukowe nie są jednoznaczne.

  W 2010 r. ukazało się największe dotąd badanie "Interphone". Przeprowadzono je w latach 2001-2004 w 13 krajach, m.in. w Kanadzie i Izraelu oraz państwach Europy Zachodniej, na grupie osób w wieku 30-59 lat, z których część zachorowała na guza mózgu. Z tych obserwacji nie wynika, że telefony komórkowe są szkodliwe. Badania nie są jednak w pełni wiarygodne.

  Wykazano w nich, że ludzie często używający telefonów komórkowych (co najmniej pół godziny dziennie przez 10 lat), o 40 proc. są bardziej narażeni na glejaki, wyjątkowo niebezpieczne guzy mózgu. Ale jednocześnie w tych samych badaniach ustalono, że telefony komórkowe mogą zmniejszyć ryzyko glejaka, jak i oponiaka, łagodnego nowotworu ośrodkowego układu nerwowego.

  Z kolejnych badań opublikowanych przez "The American Journal of Epidemiology", które przeprowadzono w Izraelu, wynika, że częste używanie "komórek" o 58 proc. zwiększa groźbę zachorowania na nowotwór gruczołów ślinowych. Choroba uaktywnia się zwykle w szóstej lub siódmej dekadzie życia i jest raczej łagodna.

  Szwedzcy specjaliści po przeanalizowaniu 16 badań na łamach "Occupational and Environmental Medicine" doszli do wniosku, że po 10 latach używania telefonów komórkowych dwukrotnie zwiększa się ryzyko zachorowania na glejaka oraz nerwiaka nerwu słuchowego (łagodnego i wolno rosnącego guza, na który chorują najczęściej osoby około 50. roku życia).

  Dr Nora D. Volkow, dyr. National Institute on Drug Abuse w Maryland, ustaliła, że dłuższe, trwające ponad 50 minut rozmowy przez telefon komórkowy mogą nieznacznie, bo o 7 proc., zwiększyć aktywność mózgu w miejscu najbardziej zbliżonym do anteny aparatu.

  Na tej podstawie nie można jeszcze stwierdzić, że promieniowanie telefonów komórkowych jest szkodliwe, a tym bardziej, że może wywołać guza mózgu. Są to jednak pierwsze badania (opublikowane w lutym 2011 r.), które wykazały, że emitowane przez telefony komórkowe słabe promieniowanie radiowe może bezpośrednio wpływać na komórki nerwowe mózgu.

  Na początku czerwca 2011 r. agencja badań nad rakiem Światowej Organizacji Zdrowia (International Agency for Research on Cancer) oświadczyła, że używanie telefonów komórkowych należy uznać za "być może rakotwórcze dla człowieka", podobnie jak warzywa konserwowe oraz kawa.

  IARC rozróżnia trzy podstawowe kategorie substancji i czynników rakotwórczych. Do pierwszej zaliczane są te, co do których nie ma wątpliwości, że są kancerogenne dla ludzi. Jak dotąd wyróżniono 107 takich czynników, wśród nich jest azbest i tytoń.

  Drugą kategorię tworzą substancje "prawdopodobnie kancerogenne", takie jak wirus brodawczaka ludzkiego, który sprzyja powstawaniu raka szyjki macicy u kobiet, oraz praca na nocną zmianę.

  Trzecia grupa to czynniki "możliwie rakotwórcze". Do nich też zaliczono telefony komórkowe wraz 266 innymi substancjami, takim jak pestycyd DDT, ołów, spaliny z rury wydechowej, a także konserwowe warzywa oraz kawa.

  Z kolei najnowszy raport, który ukazał się na początku lipca 2011 r., podważa wszystkie wcześniejsze ustalenia. Jego autorzy - grupa specjalistów z Wielkiej Brytanii, USA i Szwecji - twierdzą, że nie ma żadnego przekonującego dowodu wykazującego, że może być jakikolwiek związek między używaniem telefonów komórkowych oraz nowotworami. Nie dostrzegli żadnego biologicznego mechanizmu, który mógłby do tego doprowadzić.

  "Choć wciąż pozostaje pewna doza niepewności, kolejne wyniki badań coraz częściej podważają hipotezę, że używanie telefonów komórkowych przez ludzi dorosłych grozi powstaniem guza mózgu" - twierdzą eksperci na łamach pisma "Environmental Health Perspectives".

  Za tym przekonaniem przemawia to, że w ostatnich 25 latach nie zauważono w krajach uprzemysłowionych wzrostu zachorowań na guzy mózgu. Nie znaczy to jednak, że nie ma powodów do niepokoju. Nie wiemy jeszcze, jakie mogą być skutki intensywnego korzystania z telefonów komórkowych po dłuższym okresie np. po 15 czy 20 latach.

  Dotychczasowe badania przeprowadzono niemal wyłącznie na osobach dorosłych. Tymczasem największym powodem do niepokoju jest używanie telefonów przez dzieci i młodzież od najwcześniejszych lat. A takie badania z udziałem nastolatków dopiero się rozpoczynają.

  W kwietniu 2010 r. w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Finlandii, Holandii i Danii uruchomiono projekt o nazwie "Cosmos", który zakłada, że przez 30 lat będzie obserwowanych 250 tys. osób. w wieku od 18. do 69. roku życia.

  W lutym 2011 r. zainaugurowano międzynarodowe badanie Mobi-Kids. Tym razem badacze chcą sprawdzić czy u osób w wieku 10-24 lat, które zachorowały na złośliwego guza mózgu, jakiś wpływ na ich chorobę mogło mieć częste używanie telefonów komórkowych.

  PAP - Nauka w Polsce, Zbigniew Wojtasiński

  mlu/ jbr/ agt/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Wpływ promieniowania telefonów komórkowych na zdrowie: Stale zwiększająca się ilość używanych telefonów komórkowych na całym świecie spowodowała wzrost zainteresowania tematem związanym z wpływem promieniowania telefonów komórkowych na zdrowie. Powodem tego jest fakt, iż telefon komórkowy wykorzystuje promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie fal mikrofalowych. Zainteresowanie to obejmuje dużą liczbę badań naukowych (zarówno o charakterze epidemiologicznym jak i eksperymentalnym in vivo oraz in vitro, na roślinach, zwierzętach i ludziach) dotyczących skutków oddziaływań pól elektromagnetycznych (PEM) o charakterystykach używanych w bezprzewodowych urządzeniach telekomunikacyjnych takich jak: telefony komórkowe, telefony bezprzewodowe DECT, telewizja cyfrowa DVB-T, sieci bezprzewodowej (Wi-Fi) i inne. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), bazując na konsensusie środowisk naukowych i medycznych, stwierdziła, że efekty zdrowotne (takie jak bóle głowy) najprawdopodobniej nie są wywołane przez telefony komórkowe lub stacje bazowe. WHO spodziewa się, że w latach 2009–2010 zostaną utworzone zalecenia dotyczące telefonów komórkowych. Siemens S25 – model telefonu komórkowego marki Siemens. Jeden z pierwszych telefonów komórkowych wyposażonych w kolorowy wyświetlacz LCD. Dzięki wyjątkowo rozbudowanym funkcjom był jednym z najbardziej zaawansowanych telefonów komórkowych produkowanych pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX wieku. BREW (Binary Runtime Environment for Wireless) – platforma programowania aplikacji stworzona przez Qualcomm dla telefonów komórkowych (m.in. Benq-Siemens). Platforma może obsługiwać sieci GSM/GPRS, UMTS, i CDMA. Na platformie BREW można ściągać oraz uruchamiać małe aplikacje oraz gry Java (również trójwymiarowe), wysyłać wiadomości, udostępniać zdjęcia itp. BREW został oparty na językach C oraz C++ (dostępnym darmowym BREW SDK). Jednymi z najbardziej znanych telefonów opartych na technologii BREW są telefony komórkowe BenQ-Siemens EF81 oraz bardzo podobny funkcjami do niego Siemens SXG75. Obecnie wiele osób edytuje oraz wprowadza swoje poprawki do tych telefonów.

  SPV (lub Orange SPV) - marka telefonów komórkowych sprzedawana wyłącznie przez sieć Orange. SPV to skrót od Sound Picture Video, co ma podkreślać multimedialne atuty telefonów tej marki. Ideą mobile web jest umożliwienie dostępu do serwisów WWW z poziomu urządzeń przenośnych (głównie telefonów komórkowych i PDA). Internet mobilny jest medium łączącym elastyczność Internetu i dostępności telefonów komórkowych.

  Ideą Internetu mobilnego jest umożliwienie dostępu do serwisów WWW z poziomu urządzeń przenośnych (głównie telefonów komórkowych i PDA). Internet mobilny jest medium łączącym elastyczność Internetu i dostępności telefonów komórkowych. Dual SIM – jest to funkcja umożliwiająca korzystanie z dwóch kart SIM za pośrednictwem jednego telefonu komórkowego. Niektóre z nowoczesnych modeli telefonów komórkowych mają wbudowaną funkcję Dual SIM (posiadają dwa sloty na karty SIM). Większość z nich zaprojektowana jest tak, aby obie karty mogły być aktywne jednocześnie. Najbardziej popularnym zastosowaniem funkcji Dual SIM jest korzystanie z numeru służbowego i prywatnego w jednym telefonie.

  Nokia E – seria telefonów komórkowych firmy Nokia, należąca do klasy telefonów biznesowych. Telefony te są przeznaczone do zastosowań profesjonalnych, głównie w biznesie, dzięki wielu dostępnym aplikacjom, które mogą przydać się biznesmenom. Smartfony te są oparte na systemie operacyjnym Symbian, większość jest wyposażona w technologię Wi-Fi, posiadają własną przeglądarkę internetową, slot kart pamięci typu microSD, miniSD lub RS-MMC. myPhone – istniejące od 2007 r. przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją telefonów komórkowych i akcesoriów. Na rynku najbardziej znane jest z wytwarzania telefonów na dwie karty SIM (tzw. Dual SIM), których w swojej ofercie posiada kilkanaście. Spośród innych technologii stosowanych w telefonach myPhone wymienić należy: telewizję w telefonie, nagrywanie audycji radiowych, radio FM, odtwarzacz plików MP3 oraz video, modulator głosu, wyświetlacz dotykowy i inne.

  Telefon z klapką, telefon składany, clamshell (z ang. muszla) – rodzaj budowy telefonów komórkowych. Składa się z dwóch głównych elementów połączone zawiasem umożliwiającym wzajemny ruch osiowy, który pozwala na składanie i rozkładanie urządzenia. Na jednej części znajduje się wyświetlacz i głośnik, na drugiej klawiatura. w złożonym telefonie ze względu na brak dostępu do wyświetlacza i klawiatury, korzystanie z takiego telefonu jest najczęściej niemożliwe. Niektóre telefony mają dwa wyświetlacze. Dodatkowy jest mniejszy i umieszczony po drugiej stronie klapki.

  Mobilinux - Dystrybucja Linuksa przeznaczona na smartfony. Został on stworzony przez MontaVista Software 25 kwietnia 2005. Mobilinux jest oparty na open source i Otwartym standardzie, przeznaczony do zmaksymalizowania wykorzystania mocy baterii dla telefonów komórkowych. Ponad 35 milionów telefonów komórkowych i innych urządzeń przenośnych działa na Mobilinux, znacznie więcej niż w innych zastosowaniach komercyjnych

  Gamelion – niezależne studio deweloperskie. Zajmuje się tworzeniem gier i aplikacji na telefony komórkowe oraz inne platformy, a także oferuje pełny zakres usług portingowych oraz testing. Firma posiada największą bazę telefonów komórkowych w Polsce (ponad 1000 modeli). Gamelion został założony w Finlandii w 2002 roku, a w 2005 roku inwestorem został Magnolia Ventures. Główna siedziba firmy znajduje się w Szczecinie (ponad 100 pracowników). Drugie, mniejsze biuro zostało otwarte w Bydgoszczy w 2007 roku. W sumie Gamelion zatrudnia ponad 130 pracowników. Trēo to nazwa serii telefonów komórkowych typu smartfon początkowo produkowanych przez firmę Handspring (od 2002), wykupioną w 2004 r. przez Palm, Inc. Wszystkie modele posiadają wiele wbudowanych funkcji typowych dla palmtopów (kalendarz, notatnik, kalkulator, etc.) oraz dla telefonów komórkowych (lista kontaktów, obsługa SMS i e-mail oraz przeglądanie stron internetowych). Najnowsze modele wyposażone są dodatkowo w aparat fotograficzny, dyktafon oraz obsługę MMS. Wszystkie posiadają ekran dotykowy oraz wbudowaną klawiaturę kciukową. Tradycyjnym systemem operacyjnym dla palmtopów Trēo jest Palm OS, a nowsze modele wyprodukowane zostały również w wersjach z systemem Windows Mobile.

  Dodano: 15.07.2011. 00:33  


  Najnowsze