• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Światowy Dzień Mycia Rąk

  14.10.2010. 19:48
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Ok. 1,5 mln małych dzieci umiera co roku z powodu biegunki; mycie rąk mydłem może zredukować jej występowanie aż w 40 proc. - przypomina UNICEF w przededniu Światowego Dnia Mycia Rąk, który przypada w piątek. Mycie rąk zmniejsza też ryzyko zachorowania na grypę.

  Światowy Dzień Mycia Rąk, obchodzony z incjatywy UNICEF 15 października, został ustanowiony, by podkreślić ogromne znaczenia mycia rąk wodą i mydłem. To jedna z najbardziej efektywnych i dostępnych metod profilaktyki zdrowotnej.

  UNICEF przekonuje, że mycie rąk mydłem to nawyk, który może uratować życie. Właściwa higiena, szczególnie po wyjściu z toalety i przed jedzeniem, redukuje o ponad 40 proc. zachorowania na biegunkę oraz o 25 proc. infekcje oddechowe. Każdego roku choroby układu pokarmowego i oddechowego są przyczyną śmierci ponad 3,5 miliona dzieci poniżej piątego roku życia.

  Mydło, mimo że jest dostępne w większości gospodarstw domowych na świecie, używane jest - w zależności od regionu- przez od zera do 34 proc. rodzin.

  Częste mycie rąk to prosty i skuteczny sposób na zmniejszenie ryzyka zarażenia się grypą - podkreśla dr Paweł Stefanow z Zakładu Epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

  Także Główny Inspektorat Sanitarny zaleca częste mycie rąk mydłem pod bieżącą wodą, a po kasłaniu lub kichaniu mycie rąk mydłem pod bieżącą, ciepłą wodą przez 20-30 sekund, także między palcami.

  W 2008 r. w obchodach pierwszego Światowego Dnia Mycia Rąk wzięło udział ponad 200 mln dzieci, tego dnia w 86 krajach na pięciu kontynentach odbywały się różnorodne imprezy promujące mycie rąk.

  W tym roku UNICEF wraz z partnerami promuje zasady higieny m.in. w szkołach na terenach dotkniętych powodzią w Pakistanie. Akcje związane z Światowym Dniem Mycia Rąk organizuje również m.in. Polska Akcja Humanitarna.AKW

  PAP - Nauka w Polsce

  abr/ woj/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Myjnia samochodowa – miejsce oferujące usługę mycia samochodu. Aktualnie usługi myjni samochodowej to nie tylko mycie nadwozia i podwozia, ale również mycie silnika, woskowanie, odkurzanie, pranie tapicerki i inne. Światowy Dzień Mycia Rąk (ang. Global Handwashing Day , GHD) - święto obchodzone corocznie 15 października, ustanowione przez UNICEF w 2008 roku, jako akcja edukacyjna której celem jest globalna edukacja na temat mycia rąk. Dozownik mydła – urządzenie służące do wydzielania środka czyszczącego (mydła lub inne odpowiedniego płynu do mycia rąk). Dozowniki mogą być obsługiwane ręcznie (za pomocą przycisku lub dżwigni) lub być automatyczne (zbliżeniowe), używane są zazwyczaj w obiektach użyteczności publicznej.

  Mycie rąk jest czynnością higieniczną czyszczenia rąk najczęściej przy użyciu wody lub innego płynu, często z dodatkiem mydła, w celu usunięcia chemikaliów, brudu, i mikroorganizmów z powierzchni skóry. Gąbka – przedmiot mający wodochłonne właściwości, wykorzystywany najczęściej do utrzymania czystości ludzkiego ciała, używany podczas kąpieli po uprzednim naniesieniu mydła, np. poprzez wcieranie lub nanoszenie płynu. W minionych wiekach stosowano gąbki naturalne, obecnie zwykle wytwarzone są z materiałów tekstylnych, mogą mieć różne kształty, kolory i wielkości. Oprócz gąbek do mycia ciała spotyka się gąbki do mycia samochodów, do ścierania tablic, do mycia naczyń oraz gąbki do masażu.

  Bańka mydlana – zazwyczaj sferyczna błona z wody wypełniona powietrzem lub innym gazem. Powstaje z mieszaniny wody z mydłem lub detergentem (np. płynem do mycia naczyń), czasami z niewielkim dodatkiem gliceryny utrudniającym parowanie wody – przedłużającym żywotność bańki. Mydło siarkowe – rodzaj mydła o działaniu antybakteryjnym, przeciwłojotokowym i przeciwtrądzikowym. Zawiera ok. 3–5% siarki. Zalecane jest dla osób o skórze tłustej. Może być też stosowane do mycia przetłuszczających się włosów ze skłonnościami do łupieżu. Stosując je należy uważać na usuwanie naturalnej flory skóry - przedłużające się stosowanie może doprowadzić do osłabienia barier ochronnych skóry i zaatakowania jej przez np. grzyby.

  Szampon - zazwyczaj płynny środek do mycia włosów, zawierający ciekłe mydło, substancje pieniące oraz substancje pomocnicze, takie jak związki zapachowe, odżywcze, nawilżające, antystatyczne, natłuszczająco-nabłyszczające, lecznicze i koloryzujące włosy. Żel pod prysznic − substancja posiadająca właściwości płynnej formy mydła, która używana jest do mycia ciała podczas kąpieli pod natryskiem.

  Mydło marynarskie - rodzaj mydła mającego zdolność do pienienia się w wodzie morskiej. Wyrabia się go z oleju kokosowego poprzez jego zmydlanie wodorotlenkiem sodowym.

  Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy – prywatne muzeum w Bydgoszczy prezentujące eksponaty i akcesoria związane z utrzymywaniem higieny przez człowieka, a w szczególności historię produkcji i używania mydła.

  Szare mydło – mydło potasowe, to mieszanina soli potasowych wyższych kwasów karboksylowych, gliceryny, kwasu cytrynowego, chlorku sodu i innych. W odróżnieniu od mydeł sodowych nie zawiera sztucznych barwników czy substancji zapachowych, co sprawia, że uczulenia spowodowane szarym mydłem są znacznie rzadsze niż przy stosowaniu innych środków higienicznych. Zapach szarego mydła jest prawie nieodczuwalny. Światowy Dzień Zapalenia Płuc, również Światowy Dzień Pneumonii, Światowy Dzień Walki z Pneumonią (ang. World Pneumonia Day) – międzynarodowe święto obchodzone corocznie 12 listopada, ustanowione przez Światową Koalicję przeciwko Zapaleniu Płuc u Dzieci (ang. Global Coalition Against Child Pneumonia), wspierane technicznie przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), UNICEF oraz Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (CDC).

  Stalowe mydło – kawałek stali nierdzewnej, najczęściej uformowany na kształt kostki mydła. Jego zadaniem jest neutralizacja silnych zapachów z rąk, powstałych przy obieraniu i krojeniu cebuli, czosnku lub ryb. Kształt kostki mydła pełni jedynie funkcje ergonomiczne i dekoracyjne. W rzeczywistości każdy kawałek stali nierdzewnej (na przykład łyżka) z powodzeniem może być wykorzystany w tym samym celu co stalowe mydło. Zmiana we wzorcu objawu – technika mająca na celu dokonanie zmiany w zachowaniu tworzącym objaw czy problem. Zmiana może polegać na zastąpieniu określonego elementu schematu innym elementem, zewnętrznym wobec nawyku, może dążyć do usunięcia schematu lub może być dodaniem nowego (nowych) elementu (elementów). Zmiany dokonać można zarówno na poziomie behawioralnym lub / i na poziomie poznawczym. Przykładem interwencji wobec objawu mogą być zadania terapeutyczne jakie Milton Erickson dawał swoim pacjentom: „(...) radził np. osobie z przymusem mycia rąk, by zmieniła rodzaj mydła. Czasem prosił nałogowego palacza, by trzymał papierosy na strychu, a zapałki w piwnicy. Pewnego razu poinstruował dziewczynkę ssącą kciuk, by ssała go przez określony czas każdego dnia.”.

  Szara woda – Europejska Norma 12056-1 definiuje szarą wodę jako wolną od fekaliów zabrudzoną wodę. W praktyce jest to nieprzemysłowa woda ściekowa wytwarzana w czasie domowych procesów takich jak mycie naczyń, kąpiel czy pranie, nadająca się w ograniczonym zakresie do powtórnego wykorzystania. W tradycyjnym gospodarstwie domowym 50—80% wody ściekowej może być wykorzystanej jako szara woda. Do wykorzystania nadaje się niemal cała woda, jakiej używa się w domu, z wyjątkiem wody po spłukaniu toalet. Szara woda znacznie różni się od wody powstałej po spłukaniu ubikacji zarówno ilością, jak i różnorodnością zawartych w niej chemikaliów i bakterii (od odchodów po toksyczne środki chemiczne). Szara woda zawdzięcza swą nazwę mętnemu wyglądowi oraz statusowi, który nie kwalifikuje jej jako wody czystej pitnej ani też jako wody silnie skażonej. Zgodnie z powyższą definicją, jeśli szara woda zawiera znaczące ilości odpadów kuchennych czy też silne środki chemiczne, należy ją zakwalifikować jako ściek.

  Dodano: 14.10.2010. 19:48  


  Najnowsze