• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • System do diagnozowania na odległość w Nowym Targu

  01.04.2011. 12:25
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Medyczna Stacja Odbiorcza systemu Lifenet, pozwalająca szybciej i skuteczniej nieść pomoc zawałowcom, została uruchomiona w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu. System umożliwia przesyłanie zapisu EKG z karetki do szpitala.


  Jak powiedział ordynator oddziału Kardiologii Inwazyjnej szpitala w Nowym Targu, Artur Klecha, w przypadku zawału mięśnia sercowego liczy się każda minuta, która decyduje o zdrowiu, a często i życiu pacjenta.

  ,,Teletransmisja danych, czyli wyników badania EKG, pozwala na szybką diagnostykę i bezpośredni transport pacjenta na zabieg ratujący życie" - mówi Klecha.

  System telemedyczny Lifenet polega na tym, że zespół pogotowia ratunkowego za pomocą specjalnego sprzętu w karetce wykonuje elektrokardiogram (EKG) chorej osoby, a następnie za pomocą telefonu komórkowego przesyła jego zapis do szpitala. Dane odbierane są w szpitalu za pomocą Medycznej Stacji Odbiorczej. Dzięki temu, lekarz może szybko ocenić kondycję pacjenta i podjąć decyzję o dalszym leczeniu, czy ewentualnej operacji.

  Cała procedura przesyłania EKG trwa kilka minut i pozwala zaoszczędzić niezbędny i kluczowy dla życia chorego czas. Z szacunków lekarzy wynika, że dzięki systemowi Lifenet, skrócenie czasu od zbadania pacjenta do podjęcia leczenia inwazyjnego wynosi od 40 do około 100 minut.

  W całej Polsce działa już ponad 50 podobnych Medycznych Stacji Odbiorczych. System Lifenet funkcjonuje w Polsce od 2004 roku. Pierwszą placówką medyczną w kraju, w której uruchomiono Medyczną Stację Odbiorczą, był Szpital Kliniczny Akademii Medycznej w Białymstoku. W ubiegłym roku w Polsce przeprowadzono 18 tys. transmisji telemedycznych. SZB

  PAP - Nauka w Polsce

  ls/ jra/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  e-WUŚ – elektroniczny system weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców, który został wprowadzony 1 stycznia 2013 r. pozwala na weryfikowanie prawa pacjenta do opieki medycznej finansowanej przez NFZ na podstawie numeru PESEL. System pozwala szybko sprawdzić ubezpieczenia pacjenta.

  Elektroniczna Dokumentacja Medyczna (EDM) – zbiór danych, mogący stanowić element systemu informatycznego do obsługi szpitala (HIS – Hospital Information System) przechowujący całość lub wybrane elementy dokumentacji medycznej indywidualnej (odnosząca się do poszczególnych pacjentów korzystających ze świadczeń zdrowotnych) i zbiorczej (odnosząca się do ogółu pacjentów lub określonych grup pacjentów korzystających ze świadczeń zdrowotnych).

  Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu – muzeum położone w Nowym Targu. Placówka mieści się w budynku dawnego nowotarskiego ratusza, a jej patronem jest Czesław Pajerski - organizator i kustosz muzeum.

  Zaawansowana symulacja medyczna – w odróżnieniu do symulacji w medycynie jest związana z nowym działem w edukacji medycznej i polega na zastosowaniu prostych trenażerów, skomputeryzowanych symulatorów pacjenta lub pacjentów standaryzowanych w symulowanych warunkach klinicznych lub wypadku.

  Synagoga w Nowym Targu – synagoga znajdująca się w Nowym Targu przy ulicy Jana Kazimierza 2, niedaleko głównej synagogi.

  Rzecznik Praw Pacjenta (RzPP) – centralny organ administracji rządowej właściwy w sprawach ochrony praw pacjentów określonych w ustawie z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Rzecznik wykonuje swoje zadania przy pomocy Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

  Serial medyczny jest seryjną dramatyczną produkcją telewizyjną, w której wydarzenia koncentrują się na szpitalu, personelu karetki pogotowia lub innego środowiska medycznego. W Stanach Zjednoczonych większość seriali medycznych trwa około 45 minut i najczęściej akcja rozgrywa się w szpitalu. Większość aktualnie emitowanych seriali wykracza poza wydarzenia odnoszące się do zawodów postaci i pokazuje niektóre aspekty ich życia osobistego. Może to być np. wątek romansu między dwojgiem lekarzy. Popularnymi przykładami seriali medycznych są Ostry dyżur, Szpital Dobrej Nadziei, Dr House, St. Elsewhere, Chirurdzy oraz Bez skazy.

  Dodano: 01.04.2011. 12:25  


  Najnowsze