• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sześcioletni Tomek nie potrzebuje już dializ

  21.08.2010. 23:13
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Nadal poprawia się stan 6-latka, któremu we wtorek przeszczepiono wątrobę. Stopniowo wybudza się ze śpiączki, nie wymaga już dializ - poinformował prof. Piotr Kaliciński, krajowy konsultant w dziedzinie chirurgii dziecięcej na sobotniej konferencji prasowej w CZD.

  Sześcioletni Tomek przeszedł operację przeszczepu wątroby we wtorek 17 sierpnia w Centrum Zdrowia Dziecka (CZD) w Międzylesiu. Jego własna wątroba uległa uszkodzeniu z powodu zatrucia muchomorem sromotnikowym.

  Teraz pacjent przebywa na oddziale pooperacyjnym. "Tomek reaguje na bodźce, ale niemal nie otwiera oczu. Na razie jeszcze jest pod wpływem leków sedacyjnych. Dopiero gdy nawiążemy z nim kontakt słowny, będzie można ustalić, czy jego mózg nie uległ uszkodzeniu - choć nic na to nie wskazuje, bo nie doszło do wzrostu ciśnienia śródczaszkowego" - powiedział prof. Kaliciński, kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów CZD.

  "Wątroba pracuje sprawnie, podjęła już wszystkie funkcje - świadczy o tym zarówno prawidłowe krzepniecie krwi, jak i normalizujący się poziom bilirubiny czy enzymów wątrobowych" - mówił prof. Kaliciński. Chłopiec ciągle jeszcze wymaga przy oddychaniu pomocy respiratora, natomiast nie potrzebuje już dializ - dobra praca nerek także świadczy o prawidłowym stanie wątroby. W ciągu najbliższych dni stan pacjenta powinien się nadal poprawiać. Wybudzanie może potrwać kilka, a nawet kilkanaście dni.

  Profesor Kaliciński przyznał, że nie można przewidzieć, kiedy Tomek opuści szpital - "Niektóre dzieci można wypisać po około dwudziestu dniach, inne wymagają hospitalizacji nawet przez pół roku". Tomek na razie nie wie, co się z nim stało. Choroba miała nagły przebieg.

  Tomek jest jednym z czwórki dzieci, które w ostatnim tygodniu przeszły w CZD operację przeszczepu narządu - lekarze z CZD przeszczepili w tym tygodniu jeszcze jedną wątrobę i dwie nerki.

  Jak podkreślił prof. Kaliciński, w dziedzinie przeszczepów wiele jeszcze pozostaje do zrobienia. Na przykład przeszczep nerek wykonuje się w Polsce rocznie u około 1000 osób, zaś pacjentów poddawanych dializie i oczekujących na przeszczep jest 17 000. Przypadek Tomka bardzo zwiększył zainteresowanie przeszczepami - na izbę przyjęć CZD zgłaszały się nawet osoby, które chciały zostać dawcami.

  Zgodnie z polskim prawem, dawcą narządu może być tylko osoba bliska albo zmarły. Ponieważ krewni Tomka nie mogli być dawcami wątroby, sześciolatek czekał na przeszczep dziewięć dni. Dawcą organu został 25-letni mężczyzna, który zginął w wypadku drogowym.

  Na stronie internetowej CZD i na Facebooku umieszczony został wzór oświadczenia woli potwierdzającego zgodę na pobranie narządów po śmierci. Jest tam też m.in. ostrzeżenie przed podawaniem grzybów dzieciom, których organizm jest szczególnie wrażliwy na trucizny. Corocznie w Polsce odnotowuje się od 500 do nawet 1000 zatruć grzybami, z czego od 30 do 60 przypadków kończy się śmiercią. PMW/JJJ

  PAP - Nauka w Polsce

  pz/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Piotr Kaliciński (ur. 1955 w Krakowie) – polski chirurg transplantolog dziecięcy, prof. dr med., kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów w Instytucie „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie. Zapalenie wątroby (łac. hepatitis) – grupa chorób wątroby o różnej etiologii, których wspólnym mianownikiem jest stan zapalny tego narządu. Pandit Davasarman – postać występująca w cyklu książek Alfreda Szklarskiego o Tomku Wilmowskim, jeden z głównych bohaterów czwartej części przygód Tomka - Tomek na tropach Yeti..

  Tomek w grobowcach faraonów to dziewiąty tom cyklu książek Alfreda Szklarskiego o przygodach Tomka Wilmowskiego i jego przyjaciół, po raz pierwszy wydany w 1994 roku, a później kilkukrotnie wznawiany. Został ukończony i wydany po śmierci autora. Współautorem powieści jest ks. Adam Zelga. Tomek w Gran Chaco to ósmy tom z cyklu książek Alfreda Szklarskiego o przygodach Tomka Wilmowskiego i jego przyjaciół, po raz pierwszy wydany w 1987 roku, a później kilkukrotnie wznawiany.

  Tomek wśród łowców głów – szósty tom cyklu książek Alfreda Szklarskiego o przygodach Tomka Wilmowskiego i jego przyjaciół, po raz pierwszy wydany w 1965 roku a później wielokrotnie wznawiany. Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) – choroba zakaźna spowodowana przez wirusa zapalenia wątroby typu C zajmująca głównie wątrobę. WZW C często przebiega bezobjawowo, ale jego przewlekła postać może prowadzić do marskości wątroby. W niektórych przypadkach osoby chore na marskość wątroby cierpią także z powodu niewydolności wątroby, raka wątroby, a także żylaków przełyku i żołądka.

  Rana kłuta (łac. Vulnus ictum s. punctatum) charakteryzuje się bardzo małą powierzchnią widoczną na skórze i poważnymi nieraz uszkodzeniami wewnętrznymi ciała. Jest ona głęboka i w jej wyniku mogą ulec uszkodzeniu narządy wewnętrzne, które mogą się skończyć późniejszymi powikłaniami (np. przebicie ścięgna może spowodować jego dożywotnią niesprawność, przebicie mięśnia może spowodować uszkodzenie żyły lub tętnicy, czego wynikiem może być wewnętrzny wylew lub krwotok, a przebicie takich narządów jak serce lub wątroba może być przyczyną śmierci). Tomek i przyjaciele; Jak lokomotywy uratowały lotnisko (ang.Thomas and Friends; Calling All Engines) - film pełnometrażowy serialu Tomek i przyjaciele. W Wielkiej Brytanii film ten został wyprodukowany z okazji 60 lecia powstania małej, niebieskiej lokomotywy. W Polsce film był emitowany na kanale MiniMini, a obecnie jest emitowany na kanale JimJam. W Polsce film został również wydany na płycie DVD. Premiera filmu w Wielkiej Brytania miała miejsce w 2005 roku, a w Polsce rok później.

  Marskość wątroby, zwłóknienie wątroby (łac. cirrhosis hepatis) – postępujące włóknienie miąższu wątroby, niszczące strukturę narządu.

  Niewydolność wątroby – niezdolność wątroby do spełniania prawidłowych funkcji metabolicznych oraz syntezy białek. Wyróżnia się dwie główne postacie niewydolności wątroby:

  Tomek u źródeł Amazonki to siódmy tom cyklu książek Alfreda Szklarskiego o przygodach Tomka Wilmowskiego i jego przyjaciół, po raz pierwszy wydany w 1967 roku, a później wielokrotnie wznawiany. Tomek w tarapatach jest pierwszą opowieścią Alfreda Szklarskiego napisaną w 1948, opublikowaną pod pseudonimem Fred Garland. Opowiada o nastolatku podróżującym po świecie, przeżywającym niezwykłe przygody, poznającym ciekawych ludzi. Postać tytułowa tej książki stała się pierwowzorem Tomka Wilmowskiego, głównego bohatera późniejszych dziewięciu tomów, nie należy jednak do tego cyklu.

  Dodano: 21.08.2010. 23:13  


  Najnowsze