• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Truskawki sprawdzają się w niwelowaniu wpływu alkoholu na żołądek

  27.10.2011. 17:37
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Paneuropejski zespół naukowców wykazał, że spożywane truskawek może działać ochronnie na żołądek uszkodzony przez alkohol, ponieważ owoce te pomagają chronić jego błonę śluzową.

  Zespół, w skład którego weszli naukowcy z Hiszpanii, Serbii i Włoch, opisał w czasopiśmie PLoS One, jak przeciwutleniające właściwości truskawek mogą pomóc w udoskonaleniu metod leczenia wrzodów żołądka.

  Dzięki wsparciu na kwotę 2.999.999 EUR z projektu EUBerry (Zrównoważona poprawa europejskiej produkcji, jakości i wartości odżywczej owoców w zmieniającym się środowisku: truskawki, porzeczki, jeżyny, czarne borówki i maliny), realizowanego z tematu "Żywność, rolnictwo, rybołówstwo i biotechnologia" Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE, zespół wykazał, że spożywanie wyciągu z truskawek wiąże się bezpośrednio z mniejszymi uszkodzeniami błony śluzowej żołądka.

  Badania dowodzą, że dieta bogata w truskawki może pomóc w profilaktyce zaburzeń gastrycznych powiązanych z powstawaniem wolnych rodników lub innych reaktywnych form tlenu (ROS).
  Współautorka raportu z badań, Sara Tulipani z Uniwersytetu w Barcelonie, zauważa: "Pozytywne oddziaływanie truskawek jest nie tylko powiązane z ich właściwościami przeciwutleniającymi i wysoką zawartością związków fenolowych (antocyjanów), ale również z faktem aktywowania przez nie przeciwutleniających mechanizmów obronnych i enzymów w organizmie."

  Uzyskane wyniki mają również znaczenie dla tych osób, które borykają się z problemami żołądkowymi nie mającymi związku ze spożywaniem alkoholu. Nieżyt żołądka czy zapalenie błony śluzowej żołądka może być również następstwem infekcji wirusowych lub niesterydowych leków przeciwzapalnych, takich jak aspiryna oraz leków stosowanych w terapii przeciwko niechlubnej bakterii żołądkowej Helicobacter pylori.

  Kolejny autor raportu z badań, Maurizio Battino z Politechniki Marche we Włoszech, sugeruje że zdiagnozowani chorzy, którzy spożywają truskawki mogą "zmniejszyć uszkodzenia błony śluzowej żołądka".

  Battino podkreśla również, że celem badań nie było znalezienie sposobu na złagodzenie skutków nadmiernego spożywania alkoholu, tylko odkrycie "molekuł w błonie żołądka, które chronią przed szkodliwym oddziaływaniem różnych środków".

  Nadrzędnym celem projektu EUBerry, który zgromadził naukowców z Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Wlk. Brytanii i Włoch, i będzie realizowany do 2014 r., jest zdobycie niezbędnej wiedzy i narzędzi do umożliwienia hodowli atrakcyjnych dla konsumentów i konkurencyjnych cenowo, świeżych owoców o wysokiej jakości odżywczej, optymalnej dla zdrowia człowieka.

  Ponadto istnieje nadzieja, że paneuropejskiemu zespołowi uda się wypracować i przetestować zestaw narzędzi do podniesienia konkurencyjności europejskiej produkcji owoców i ich dostępności dla konsumentów. Platforma EUBerry zostanie opracowana i sprawdzona przy wykorzystaniu truskawek, malin i borówek jako modelowych gatunków uprawnych. Ponadto zostaną zanalizowane w kontekście porzeczek i jeżyn specyficzne punkty krytyczne powiązane z podniesieniem jakości i obniżeniem kosztów produkcji.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka - przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka prowadzące do zaniku komórek okładzinowych żołądka i w konsekwencji ograniczenia wydzielania kwasu solnego oraz czynnika wewnętrznego (IF), niedoboru witaminy B12 i niedokrwistości megaloblastycznej. Zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka może mieć podłoże autoimmunologiczne lub (najczęściej) związane być z zakażeniem Helicobacter pylori i w obydwu przypadkach zwiększa ryzyko rozwoju nowotworu żołądka. Zapalenie błony śluzowej żołądka, czy właściwie zapalenie żołądka (łac. i ang. gastritis), ze względu na rzadko występujące ograniczenie stanu zapalnego jedynie do błony śluzowej – stan, w którym dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej żołądka przez różne czynniki etiologiczne wywołujące reakcję zapalną. Bezsoczność (łac. achylia) – niewydzielanie soku żołądkowego z powodu zaburzeń w funkcjonowniu błony śluzowej żołądka. Bezpośrednim powodem tego stanu może być

  Zapalenie żołądka przerostowe, łagodne, choroba Ménétriera, choroba Brintona, gastroenteropatia wysiękowa, fałdy olbrzymie żołądka – to nadmierny, olbrzymiofałdowy rozrost błony śluzowej żołądka. Inhibitory pompy protonowej (IPP) – grupa leków stosowanych w terapii schorzeń górnego odcinka przewodu pokarmowego, głównie w zapobieganiu i leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Działanie inhibitorów pompy protonowej polega na zahamowaniu wytwarzania kwasu solnego przez pompę protonową znajdującą się w komórkach okładzinowych błony śluzowej żołądka. Z chemicznego punktu widzenia są one słabymi zasadami, pochodnymi sulfinylobenzimidazolu. Są silniejsze od innych leków stosowanych w celu hamowania wydzielania kwasu żołądkowego. Rzadko wywołują działania uboczne, najczęściej pod postacią zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Mogą wchodzić w interakcje z lekami, które ulegają metabolizmowi przy udziale cytochromu P450.

  W tym haśle opisano historię odkryć i badań nad chorobą wrzodową i Helicobacter pylori. W 2005 Barry Marshall i Robin Warren otrzymali nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny za odkrycie, że powstawanie choroby wrzodowej jest spowodowane głównie przez zakażenie Helicobacter pylori, bakterię preferującą kwaśne środowisko, jakie występuje w żołądku. W wyniku tych odkryć, wrzody trawienne związane z zakażeniem H. pylori są obecnie leczone antybiotykami, które stosuje się w celu eradykacji zakażenia. Przez 30 lat przed ich odkryciem powszechnie wierzono, że powstawanie wrzodów trawiennych jest wywoływane przez nadmiar kwasu solnego w żołądku. W tym czasie kontrolowanie kwasowości środowiska było podstawową metodą leczenia wrzodów trawiennych, co przynosiło tylko częściowy sukces. Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy (łac. Morbus ulcerosus ventriculi et duodeni) – obecność wrzodów trawiennych, czyli ubytków w błonie śluzowej żołądka lub dwunastnicy. Występują one najczęściej w dwunastnicy i wtedy stwierdza się częstsze występowanie u mężczyzn. Najczęstszymi przyczynami są: zakażenie Helicobacter pylori i niesteroidowe leki przeciwzapalne. Często występującym i głównym objawem jest ból w nadbrzuszu, jednak czasem przebieg może być skąpo- lub bezobjawowy. Niekiedy objawy są niecharakterystyczne. Gastroskopia jest badaniem diagnostycznym, które ostatecznie rozstrzyga o rozpoznaniu wrzodów. W leczeniu główną rolę odgrywa leczenie zakażenia Helicobacter pylori, stosowanie leków: blokerów pompy protonowej i H2-blokerów oraz właściwa dieta, zaprzestanie palenia papierosów i unikanie leków wrzodotwórczych. W przypadku powikłań choroby (perforacja wrzodu, zwężenie odźwiernika, podejrzenie transformacji nowotworowej), a niekiedy w wypadku nieskuteczności leczenia zachowawczego stosowane jest leczenie operacyjne.

  Dodano: 27.10.2011. 17:37  


  Najnowsze