• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Trwa Żółty Tydzień, warto się zaszczepić

  18.03.2009. 01:00
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Do 20 marca trwa Żółty Tydzień, w czasie którego osoby jeszcze nieszczepione powinny zaszczepić się przeciw groźnemu wirusowi zapalenia wątroby typu B, a osoby poniżej 40. roku życia - przeciw wirusowi zapalenia wątroby typu A - powiedział prof. Andrzej Radzikowski, gastroenterolog i pediatra.

  Trwająca do 20 marca XIX edycja ogólnopolskiej akcji Żółty Tydzień to dobra okazja do zaszczepienia się przeciwko dwóm typom wirusowego zapalenia wątroby - typu A (WZW A) oraz typu B (WZW B). Na wszystkich, którzy jeszcze zdecydują się zaszczepić, czekają punkty szczepień, których adresy znajdują się na stronie www.zoltytydzien.pl, www.szczepienia.pl oraz pod numerem infolinii 0 801 109 509 begin_of_the_skype_highlighting              0 801 109 509      end_of_the_skype_highlighting begin_of_the_skype_highlighting              0 801 109 509      end_of_the_skype_highlighting.

  "Wirus typu B to wirus wszczepiennego zapalenia wątroby, którym można się zarazić przy jakimkolwiek, nawet niewielkim kontakcie z krwią zakażonych osób czy zakażonymi narzędziami. Zakaźność tego wirusa jest 100-krotnie wyższa niż wirusa HIV - wystarczy nawet ślad krwi, by się nim zarazić" - powiedział w rozmowie z PAP prof. Radzikowski, mazowiecki konsultant ds. pediatrii.

  Jak wyjaśnił, wszczepienne zapalenie wątroby typu B (WZW B) w ogromnym odsetku przypadków powoduje przejście ostrego procesu zapalnego w przewlekły, a ten z kolei powoli niszczy wątrobę i prowadzi do tzw. marskości. "W niemałym odsetku osoby z marskością wątroby, jeżeli nie umrą przedtem na niewydolność tego narządu, są kandydatami do raka wątroby, bo wirus typu B jest też wirusem rakotwórczym" - podkreślił specjalista. Jak zaznaczył, WZW B jest śmiertelnym zagrożeniem, a sprawa zaszczepienia się i zabezpieczenia przed nim jest sprawą życia i śmierci.

  Zdaniem specjalisty, na WZW B powinni być zaszczepieni wszyscy - od noworodków po osoby w podeszłym wieku. "Jeśli jest jeszcze ktoś, kto nie jest zaszczepiony, to powinien to zrobić" - podkreślił prof. Radzikowski.

  W Polsce od 1994 r. wszystkie noworodki są szczepione przeciw WZW B. "Natomiast osoby urodzone przed tym rokiem mogą być zaszczepione tylko wtedy, gdy ich rodzice lub oni sami wyłożyli na to pieniądze, np. podczas Żółtego Tygodnia" - powiedział prof. Radzikowski.

  Jak przypomniał, Polska jest krajem ogromnego sukcesu szczepień przeciw WZW B, stawianym przez Światowa Organizację Zdrowia za wzór. "Nie chodzi tylko o obowiązkowe szczepienia dzieci przeciw WZW B, ale też o to, że ludzie na wezwanie lekarzy sami zaczęli się szczepić. W związku z tym w ciągu ostatnich 20 lat liczba nowych zakażeń wirusem typu B dramatycznie spadła - z 20.000 w 1990 r. do ok. 1.000 obecnie" - wyjaśnił. Wzmogła się też czujność w placówkach służby zdrowia - np. wprowadzono jednorazowe strzykawki. Obecnie do zakażeń WZW B dochodzi przede wszystkim u dentystów, gdyż nie mają oni jednorazowych narzędzi, a sterylizacja nie chroni w pełni przez tym wirusem. Można go "złapać" również u fryzjera czy kosmetyczki.

  "Z kolei wirus zapalenia wątroby typu A rozprzestrzenia się drogą pokarmową. WZW A jest określane jako choroba brudnych rąk, braku higieny. Wirus typu A powoduje większe lub mniejsze epidemie. W latach 60. i 70. były one bardzo częste w Polsce i obejmowały niemały odsetek ludzi. Ale w latach 80. zmalały, a wręcz zanikły, choć nie było jeszcze szczepień. W dużym stopniu odpowiada za to poprawa higieny" - tłumaczył prof. Radzikowski.

  W Polsce od 20 lat nie było poważnej epidemii WZW A i z tego powodu młode pokolenie, poniżej 40. roku życia, w tym wszystkie dzieci, jest absolutnie nieuodpornione na to schorzenie. Natomiast pokolenie osób starszych jest odporne niemal w 100 proc.

  "Tymczasem za wschodnią granicą nadal są stałe ogniska epidemiczne WZW A. W związku z tym lekarze w każdej chwili spodziewają się epidemii tego schorzenia, którą mogą zawlec do Polski np. ukraińscy czy białoruscy pracownicy i handlarze. Epidemia ta może objąć bardzo dużą część młodych Polaków" - powiedział profesor.

  Dlatego - jego zdaniem - przeciw WZW A powinny być zaszczepione wszystkie dzieci oraz ludzie młodzi (poniżej 40.-45. roku życia), a w szczególności ci, którzy jeżdżą na wakacje do krajów trzeciego świata - do Afryki i Azji oraz w sprawach służbowych za wschodnią granicę - do Rosji, na Ukrainę i Białoruś. Dla osób młodych nieszczepionych przeciw WZW B i WZW A B jest szczepionka bliźniacza uodparniająca na obydwa wirusy - przypomniał prof. Radzikowski.

  Specjalista przypomniał, że obecnie najbardziej podstępny jest wirus zapalenia wątroby typu C (WZW C), który atakuje wątrobę nie powodując wyraźnego, ostrego procesu zapalnego i powoli prowadzi do jej zniszczenia. Do zakażenia tym wirusem dochodzi najczęściej w trakcie procedur medycznych, takich jak jak przetaczanie krwi. Niestety, ciągle nie ma na niego szczepionki.

  PAP - Nauka w Polsce, Joanna Morga

  tot/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) – choroba zakaźna spowodowana przez wirusa zapalenia wątroby typu C zajmująca głównie wątrobę. WZW C często przebiega bezobjawowo, ale jego przewlekła postać może prowadzić do marskości wątroby. W niektórych przypadkach osoby chore na marskość wątroby cierpią także z powodu niewydolności wątroby, raka wątroby, a także żylaków przełyku i żołądka. Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW typu B) – wirusowe zapalenie wątroby wywołane zakażeniem HBV występujące u człekokształtnych, dawniej określane mianem żółtaczki wszczepiennej. Choroba nadal powoduje epidemie w Azji i Afryce i jest endemiczne w Chinach oraz wielu innych częściach Azji. Około jednej trzeciej ludności świata zostało zainfekowanych wirusem zapalenia wątroby B, z czego 350 milionów to przewlekli nosiciele. W Polsce jest około 2% ludności przewlekle zakażonych wirusem B zapalenia wątroby, a 15-20% Polaków przebyło to zakażenie w przeszłości. Wirus zapalenia wątroby typu D, HDV (z ang. Hepatitis D Virus), nazywany też wirusem delta, jest małym, kolistym wirusem RNA. Wiriony są owalne, średnica ich wynosi 36 nm, zawierają kolistą, pojedynczą nić RNA o ujemnej polarności będącą najmniejszym genomem występującym w wirusach ludzkich i zwierzęcych. Może ulegać namnażaniu jedynie w organizmach zakażonych wirusem zapalenia wątroby typy B. Związek między tymi dwoma wirusami wynika stąd, iż HDV nie koduje białka osłonki, którym jest HBsAg. Genom otoczony jest:

  Wirus zapalenia wątroby typu A, HAV (z ang. Hepatitis A Virus, oficjalna nazwa enterowirus 72) – ssRNA wirus z rodziny Picornaviridae. HAV jest wirusem o średnicy 27 nm i symetrii ikosaedralnej. Znany jest jeden serotyp tego wirusa. HAV jest przyczyną wirusowego zapalenia wątroby typu A, tzw. żółtaczki pokarmowej. Żółty Tydzień – akcja społeczna, której ideą jest edukacja na temat WZW A i B oraz popularyzacja szczepień ochronnych jako sprawdzonej profilaktyki tych chorób. Podczas Żółtego Tygodnia pacjenci mają ułatwiony dostęp do szczepionek przeciwko żółtaczce typu A (pokarmowej) lub typu B (wszczepiennej) po obniżonych kosztach. Akcja odbywa się dwa razy w roku:

  Antygen HBs – antygen, którego poziom świadczy o zakażeniu wirusem HBV (wywołującym wirusowe zapalenie wątroby typu B, WZW B). Kapsyd wirusa ma różne białka powierzchniowe od reszty wirusa, które działają jak antygeny. Antygeny te rozpoznawane są przez przeciwciała, które wiążą się z białkami, w szczególności do jednego z tych białek powierzchniowych. Poziom przeciwciał przeciw antygenowi HBs może być oznaczony laboratoryjnie. Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby, WZW (ang. World Hepatitis Day, WHD) – święto obchodzone corocznie 28 lipca, w dzień urodzin Barucha Samuela Blumberga, który zidentyfikował wirusa zapalenia wątroby typu B.

  Wirus zapalenia wątroby typu E, HEV (z ang. Hepatitis E Virus) – wirus RNA pierwotnie hepatotropowy, wielkości około 30 nm, przenoszony drogą fekalno-oralną, wywołujący wirusowe zapalenie wątroby, występujące endemicznie w Azji Środkowej i Półudniowo-Wschodniej oraz w Afryce Północno-Wschodniej. Została opracowana szczepionka, wprowadzono ją na rynek chiński (stan na maj 2013). Bronić się można, przestrzegając takich samych zasad jak w przypadku WZW A. Kobiety w ciąży zakażone HEV narażone są na poronienie, przedwczesny poród, a nawet śmierć (w trzecim trymestrze śmiertelność dochodzi do 25%) w mechaniźmie powikłań okołoporodowych lub piorunującego zapalenia wątroby. Okres wylęgania trwa od 2 do 9 tygodni. W Polsce zdarzają się przypadki "przywleczenia" choroby z wycieczek zagranicznych. Choroba Gianottiego-Crostiego − choroba dermatologiczna wywołana przez wirus zapalenia wątroby typu B (HBV), występująca wyłącznie u dzieci w wieku ok 2-6 lat, głównie u chłopców. Osutka ma charakter czerwonych grudek, nie zlewających się ze sobą, nieswędzących, umiejscowionych na policzkach, pośladkach i kończynach. Towarzyszy jej powiększenie węzłów chłonnych i zwiększenie temperatury ciała. Wątroba może być powiększona, żółtaczka na ogół nie występuje. Przebieg jest łagodny, choroba ustępuje samoistnie po ok. 2-8 tyg.

  Wirus zapalenia wątroby typu B (WZW B, ang. hepatitis B virus, HBV) – otoczkowy wirus DNA z rodziny Hepadnaviridae, hepatotropowy i limfotropowy, powodujący wirusowe zapalenie wątroby typu B, zidentyfikowany przez Barucha Samuela Blumberga w 1967 roku.

  HGV (ang. Hepatitis G Virus) – jednoniciowy wirus RNA, z rodziny Flaviviridae, o budowie genomu zbliżonej do wirusa HCV. Pierwsze nazewnictwo wirusa HGV swoją historią sięga do roku 1967, kiedy to wykazano prawdopodobieństwo obecności wirusa na podstawie szczegółowych badań na pacjencie w Chicago, u którego wystąpiły potransfuzyjne oznaki zapalenia wątroby. Domyślano się, że powodował je wirus nie-A, nie-B i nazwano go od inicjałów pacjenta (roboczo) GB. Dopiero w połowie lat 90. zbadano tego wirusa bliżej.

  Telbiwudyna (ang. telbivudine) – lek przeciwwirusowy, z grupy analogów nukleozydów, stosowany w leczeniu przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu B u dorosłych. W badaniach klinicznych wykazano, że telbiwudyna jest skuteczniejsza niż adefowir i lamiwudyna oraz jej stosowanie wiąże się z mniejszym ryzykiem wystąpienia oporności.

  Dodano: 18.03.2009. 01:00  


  Najnowsze