• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tydzień Mózgu 2011 - od poniedziałku w Krakowie

  11.03.2011. 20:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Jak przebiega proces kształtowania się mózgu, jakie są źródła empatii i agresji, czy szczepionki dla niemowląt są bezpieczne - o tym m.in. będą mówić w Krakowie naukowcy podczas dorocznego "Tygodnia Mózgu", który rozpocznie się w poniedziałek.
  Tegoroczna impreza odbywać się będzie pod hasłem ,,Rozwój mózgu". W trwającym do 20 marca cyklu otwartych wykładów wezmą udział m.in. psychologowie, farmakolodzy, neurochirurdzy.

  Wykłady - które odbywać się będą w auli Audytorium Maximum UJ - poprowadzą naukowcy z Collegium Medicum UJ, Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie, Polskiego Instytutu Evidence Based Medicine w Krakowie oraz Instytutu Psychologii UJ. Zaproszono też naukowców z innych ośrodków naukowych w kraju: Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

  Jak przypomniała na czwartkowej konferencji prasowej prof. Elżbieta Pyza z Zakładu Cytologii i Histologii Instytutu Zoologii UJ, krakowski "Tydzień Mózgu" jest organizowany od 12 lat. ,,Jeszcze ani razu nie powtórzył się temat wykładu. Każdy następny podejmuje inną tematykę, chociaż niektórzy naukowcy kilkakrotnie już występowali podczas naszej imprezy" - zauważyła.

  Impreza jest częścią "Światowego Tygodnia Mózgu", koordynowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Krzewienia Wiedzy o Mózgu - DANA Alliance for the Brain. W tym samym terminie - zawsze w marcu - podobne imprezy organizowane są na całym świecie, w tym także w innych ośrodkach naukowych w Polsce.

  "Tydzień Mózgu 2011" w Krakowie jest organizowany przez Polskie Towarzystwo Przyrodników im. Mikołaja Kopernika wraz z Zakładem Cytologii i Histologii Instytutu Zoologii UJ oraz Instytutem Farmakologii Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. RCZ

  PAP - Nauka w Polsce

  hes/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Światowy Tydzień Mózgu, Tydzień Mózgu (ang. Brain Awareness Week) – święto mające na celu popularyzację wiedzy o mózgu i jego działaniu. Obchodzone 12-16 marca od 1996 pierwszy raz w Stanach Zjednoczonych (zapoczątkowane przez Dana Alliance for Brain Initiatives), a w Polsce od 1999 roku. Obchody są organizowane z inicjatywy Instytutu Nenckiego oraz wspierane przez Polskie Towarzystwo Badań Układu Nerwowego, Komitet Neurobiologii PAN i Stowarzyszenie na Rzecz Krzewienia Wiedzy o Mózgu DANA. Akcje edukacyjne odbywają się m.in. w Warszawie i Krakowie.

  Głęboka stymulacja mózgu (ang. deep brain stimulation - DBS) – chirurgiczna metoda leczenia, polegająca na implantacji urządzenia zwanego rozrusznikiem mózgu, które wysyła impulsy elektryczne do określonej części mózgu.

  Moskiewski Instytut Badań Mózgu W. I. Lenina (ros. Институт Мозга) powstał decyzją Rady Komisarzy Ludowych 13 listopada 1928 roku. Instytut istnieje do dziś, od 1950 roku jako instytut Rosyjskiej Akademii Nauk Medycznych. Status instytutu definiował go jako "instytut badań naukowych [...] ze wszystkimi prawami i przywilejami najwyższych naukowych instytucji Związku Radzieckiego". Pierwszym dyrektorem Instytutu został niemiecki neurobiolog Oskar Vogt. Obecnie nosi nazwę Instytut Mózgu Ludzkiego Rosyjskiej Akademii Nauk.

  Salonik Historii Pielęgniarstwa – stała ekspozycja muzealna Instytutu Pielęgniarstwa i Położnictwa Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego zlokalizowana w Krakowie przy ul. Kopernika 25. Eksponaty pochodzą z ostatnich 100 lat działalności pielęgniarstwa w Krakowie (m.in. oryginalne dokumenty, kroniki, protokoły, listy, fotografie, portrety, albumy, meble, mundury pielęgniarek z lat 30. XX wieku oraz przedmioty użytkowe).

  Irena Maria Nalepa (ur. 24 listopada 1951 w Krakowie) – polska psychofarmakolożka, neurobiolożka, biochemiczka, profesor nauk medycznych, profesor, kierownik Zakładu Biochemii Mózgu oraz zastępca dyrektora ds. ogólnych Instytutu Farmakologii PAN, członek Komitetu Neurobiologii Polskiej Akademii Nauk. Przewodnicząca Rady Naukowej czasopisma "Wszechświat". Pełniła również funkcje sekretarza oraz wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego.

  PACI (ang. partial anterior circulation infarct) – częściowy zawał mózgu obejmujący zakres unaczynienia tętnicy przedniej lub środkowej mózgu. Jest to rodzaj zawału mózgu związany z częściową niedrożnością jednej z tętnic krążenia przedniego mózgu (obejmującego tętnicę środkową i tętnicę przednią).

  Śmierć mózgu – definicja śmierci utożsamiająca śmierć człowieka jako całości z nieodwracalnym ustaniem funkcji mózgu. Obecnie przyjęta w Polsce definicja śmierci jako śmierci całego mózgu obowiązuje od 2007 roku. Rozpoznanie śmierci mózgu pozwala na zaprzestanie dalszego, niecelowego leczenia oraz na pobranie ze zwłok narządów do celów transplantacyjnych.

  Dodano: 11.03.2011. 20:04  


  Najnowsze