• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim powstanie Centrum Urazowe

  08.07.2011. 01:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Do końca przyszłego roku powstanie Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. W środę władze województwa małopolskiego podpisały z dyrekcją szpitala umowę na dofinansowanie budowy z funduszy unijnych.

  Centrum Urazowe, które zostanie zbudowane w sąsiedztwie istniejących obiektów Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Botanicznej, będzie kosztowało blisko 58,5 mln zł. Ponad 49,7 mln zł stanowią środki unijne w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, a prawie 8,8 mln zł przekaże Ministerstwo Zdrowia.

  Jak podkreślił dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Andrzej Kulig, centrum będzie miało kilka zadań. Zajmie się wielospecjalistycznym leczeniem skutków urazów na najwyższym poziomie referencyjnym, będzie też obiektem przygotowanym na przyjęcie ofiar katastrof. Dzięki wyposażeniu go w sale wykładowe i szkoleniowe stanie się również ośrodkiem dydaktycznym dla studentów medycyny i lekarzy.

  Centrum spełni standardy obowiązujące w krajach UE oraz wymogi ustawy o ratownictwie medycznym.

  Centrum będzie się mieściło w nowo zbudowanym, 5-kondygnacyjnym budynku o powierzchni użytkowej około 7,5 tys. metrów kwadratowych. Znajdą się tam pomieszczenia dla m. in. Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, bloku operacyjnego z sześcioma salami operacyjnymi oraz pięciu oddziałów szpitalnych dysponujących 110 łóżkami, w tym 31 na intensywnej terapii.

  W ramach programu unijnego Infrastruktura i Środowisko sfinansowane zostanie wyposażenie Centrum Urazowego. Do tego samego programu zgłoszono budowę lądowiska dla helikopterów na dachu nowego budynku.

  Marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa podkreślił, że krakowskie centrum będzie jednym z kilkunastu tego typu ośrodków, które mają powstać w całym kraju w ramach ogólnopolskiego systemu ratownictwa medycznego.

  Centra Urazowe są tworzone na bazie ośrodków wysokospecjalistycznych z myślą o ofiarach wypadków i katastrof. Chodzi o to, aby pacjenci od razu trafiali do miejsca, w którym będą szybko diagnozowani i leczeni przez specjalistów.

  PAP - Nauka w Polsce

  rgr/ bno/ agt/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Krakowskie Centrum Komunikacyjne (KCK) – współczesna inwestycja, której głównym celem jest poprawienie komunikacji w ścisłym centrum Krakowa. W ramach Krakowskiego Centrum Komunikacyjnego powstały lub powstają: Nuuk Center – centrum handlowe w stolicy GrenlandiiNuuk. Znajduje się w sąsiedztwie centrum kulturalnego Katuaq, w dzielnicy Nuuk Centrum. Składa się z ponad 20 punktów handlowych i gastronomicznych oraz podziemnego parkingu, usytuowanych na powierzchni 25 000 m². Budowę obiektu przeprowadziła duńska firma MT Højgaard pod kierownictwem firmy Agerskov Consulting z Nuuk. Centrum zostało otwarte 27 lipca 2012 roku. Jego szacunkowy koszt budowy wyniósł 100 mln. USD. Centrum Medyczne w Teksasie (ang. Texas Medical Center, hiszp. Centro Médico de Texas) – największe centrum medyczne w Stanach Zjednoczonych oraz na świecie. Siedziba centrum znajduje się w Houston, w stanie Teksas, niemniej jednak kilka placówek badawczych znajduje się Galveston, na terenie tamtejszego uniwersytetu. W skład kompleksu wchodzi 49 instytucji zajmujących się różnymi dziedzinami medycyny, 13 szpitali specjalistycznych, dwie szkoły medyczne, 4 centra stomatologiczne, centrum nauk farmaceutycznych oraz zdrowia publicznego. Cały obszar, które zajmuje centrum medyczne jest łącznie większy niż centrum miasta Dallas. Corocznie Texas Medical Center jest odwiedzane przez 5 milionów pacjentów, w tym ponad 10 tysięcy wizyt pacjentów spoza Stanów Zjednoczonych. W 2010 roku Centrum Medyczne Uniwersytetu stanu Teksas w Galveston stało się oficjalnie częścią Texas Medical Center, a zarazem pierwszą instytucją tego typu w kraju włączaną w skład centrum znajdującą się poza granicami miasta Houston.

  Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu - Szpital Dziecięcy – szpital położony w dzielnicy Na skarpie w Toruniu przy ulicy Konstytucji 3 Maja 42. Do grudnia 2010 roku samodzielny szpital dziecięcy, włączony w struktury WSzZ, zachowując w pełni autonomię, stanowi oddzielną jednostkę organizacyjną (obok Szpitala Specjalistycznego oraz Centrum Stomatologii). Jeden z dwóch szpitali dziecięcych w województwie kujawsko-pomorskim. W Szpitalu znajduje się także oddział urazowo-ortopedyczny dla dorosłych. Został oddany do użytku w 1988. Szpital jest największą i najnowocześniejszą placówką dziecięcą w regionie, posiadającą m.in. hotel dla matek. Przez pewien czas oficjalna nazwa brzmiała: Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziecka i Matki. Przy szpitalu działają Fundacja o Uśmiech Dziecka oraz oddział toruński Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Lądowisko Gdańsk-Szpital UCK – lądowisko sanitarne Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, w województwie pomorskim, położone na dachu Centrum Medycyny Inwazyjnej przy ul. Dębinki 7. Przeznaczone jest do wykonywania startów i lądowań śmigłowców sanitarnych i ratowniczych w dzień i w nocy o dopuszczalnej masie startowej do 5700 kg.

  Keangnam Hanoi Landmark Tower to kompleks, w którym mieścić się będzie hotel, centrum handlowe oraz biura. Budowany jest w Hanoi na ulicy Phạm Hùng w dzielnicy Từ Liêm przez firmę Keangnam z Korei Południowej. Najwyższa wieża ma 70 pięter. Kompleks składa się z głównej wieży 345 metrów wysokości (70 pięter) oraz dwóch mniejszych mających 47 pięter. Całkowity koszt inwestycji to 1,050 miliardów USD. Będzie 17. najwyższym budynkiem na świecie i 5. pod względem wielkości powierzchni. Śląskie Centrum Logistyki S.A. – spółka akcyjna zarządzająca centrum logistycznym o charakterze regionalnym i strukturze częściowo rozproszonej zlokalizowane w Gliwicach. Głównymi akcjonariuszami spółki są: miasto Gliwice (pakiet większościowy) oraz Odratrans S.A. i Przedsiębiorstwo Transportu Kolejowego Holding S.A. Położenie centrum jest zgodne z przedstawionym w projekcie PBZ-023-13 jednakże należy zwrócić uwagę, iż centrum powstało jako inicjatywa lokalna. Centrum zbudowane jest w pobliżu dwóch transeuropejskich korytarzy transportowych: III oraz IV.

  Pre-umowa – termin występujący w regionalnych programach operacyjnych w ramach polityki spójności UE w latach 2007–2013. Jest to forma umowy stosowana w projektach unijnych znajdujących się w indykatywnych wykazach indywidualnych projektów kluczowych dla poszczególnych regionów. Pre-umowa jest zobowiązaniem beneficjenta do prawidłowego i terminowego przygotowania indywidualnego projektu kluczowego do realizacji w ramach regionalnego programu operacyjnego. Określa niezbędne warunki do spełnienia przez beneficjenta przed złożeniem przez niego wniosku o dofinansowanie dla indywidualnego projektu kluczowego. Centrum Wsparcia Mobilnych Systemów Dowodzenia Wojsk Lądowych (CWMSD) – instytucja wdrażająca i realizująca nadzór nad eksploatacją systemów informatycznego wsparcia dowodzenia w Wojskach Lądowych. Centrum zajmuje się ponadto analizą wykorzystania systemów dowodzenia i możliwości rozbudowy i modernizacji tych systemów. Zapewnia właściwą organizację i kompatybilność systemów informatycznych i dowodzenia na poziomie mobilnej rozległej sieci teleinformatycznej. Żołnierze CWMSD uczestniczą także w pracach w ramach międzynarodowych grup rozwojowych np. programu MIP, NATO Coalition Warrior Interoperability Demonstration, Combined Endeavor. Żołnierze centrum działają również na rzecz Polskich Kontyngentów Wojskowych poza granicami kraju.

  Kościół NMP Szkaplerznej w Szynwałdzie - kościół rzymskokatolicki w Szynwałdzie k. Tarnowa położony w centrum miejscowości przy drodze powiatowej Tarnów-Ryglice. Wzniesiony został w latach 1910-1918 według projektu opracowanego przez Adolfa Juliusza Stapfa w miejscu poprzedniej, drewnianej świątyni.

  Galeria Emka –2-kondygnacyjne centrum handlowe w Koszalinie, oddane do użytku w 2002 roku. Znajduje się przy ulicy Jana Pawła II, w bezpośrednim sąsiedztwie ulicy Władysława IV. W centrum znajduje się blisko 100 lokali handlowych, z których największym w budynku jest supermarket sieci Sano. Galeria Emka zajmuje 22 000 m2 powierzchni. Obiekt posiada naziemny parking na 550 samochodów. Jest to najstarsze centrum handlowe w Koszalinie.

  Centrum Szkolenia Sił Połączonych (ang. Joint Force Training Centre) – ośrodek szkoleniowy NATO podległy Dowództwu ds. Transformacji w Norfolk, utworzony w 2004 roku w Bydgoszczy ma za zadanie szkolenie oficerów z krajów wchodzących w skład NATO oraz współdziałających w ramach programu Partnerstwo dla Pokoju, a także upowszechnianie najnowszych technologii i rozwiązań w zakresie działań na szczeblu taktycznym. Centrum organizuje wykłady, seminaria, konferencje i ćwiczenia dla oficerów. Szefem centrum jest gen. Agner Rokos. Prawobrzeże Świnoujście: Miasto ma będący obecnie podczas prac modernizacyjnych stadion, na którym w sezonie 2007/08 rozgrywane są mecze I ligi piłkarskiej. Stadion należy do klubu piłkarskiego MKS Flota Świnoujście, obecnie stadion Floty jest w przebudowie, przebudowywane są trybuny oraz zmieniana i poszerzana jest nawierzchnia płyty boiska, a w przerwie zimowej ma być wybudowana skocznia, rzutnia oraz nowa szersza bieżnia. Powstaną też małe boiska do siatkówki i koszykówki. Nad trybuną stanie tzw. wiata techniczna z systemem nagłośnienia. Stadion docelowo będzie spełniał funkcję obiektu wielofunkcyjnego dla potrzeb piłkarzy jak i lekkoatletów. W ramach budowy Centrum Kultury i Sportu zostanie wyremontowany i przebudowany hotel, który będzie służył również na potrzeby przyjezdnych sportowców i osobistości.

  Dodano: 08.07.2011. 01:33  


  Najnowsze