• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W poniedziałek rusza akcja bezpłatnych badań urologicznych

  09.09.2011. 13:25
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Od piątku ruszają zapisy na bezpłatne badania prostaty dla mężczyzn po 50. roku życia. Badania będą wykonywane w ramach Tygodnia Urologii w dniach 12-16 września w 32 miastach Polski - poinformowało PAP Polskie Towarzystwo Urologiczne, organizujące akcję.


  Jak podkreślili, mogą się na nie zgłaszać też młodsi panowie, którzy obserwują u siebie objawy sugerujące przerost prostaty (inaczej gruczoł krokowy lub stercz), jak np. częstsze niż kiedyś oddawanie moczu w ciągu dnia i w nocy, ból podczas tej czynności, trudności z rozpoczęciem lub zakończeniem oddawania moczu, nagłe parcie na mocz, nawet przy niewypełnionym pęcherzu, słaby strumień moczu.

  Aby zapisać się na badanie trzeba na stronie internetowej - www.tydzienurologii.pl - znaleźć miasto, gabinet i termin, w którym odbywają się konsultacje ( w poszczególnych miastach w różnych dniach). Potem zadzwonić na numer infolinii 801 002 155 (koszt według stawki operatora), która będzie czynna w dniach 9-16 września w godzinach od 8.00 do 19.00.

  Jak wyjaśnił prof. Marek Sosnowski, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego - organizującego badania, podczas konsultacji urolog przeprowadzi dokładny wywiad z pacjentem, a następnie w rękawiczce zbada prostatę przez odbyt. Jest to badanie bezbolesne i nie należy się go obawiać czy wstydzić. Urolodzy wykonują wiele takich badań co dnia.

  Rozrost stercza jest nie tylko przyczyną uciążliwych problemów z oddawaniem moczu, które niekorzystnie wpływa na różne sfery życia mężczyzny, także intymne. Nieleczony może mieć też poważne następstwa, takie jak zaleganie moczu, kamica pęcherza, infekcje dróg moczowych, a po długim okresie choroby nawet niewydolność nerek. Im wcześniej choroba zostanie zdiagnozowana, tym szybciej można będzie podjąć leczenie, zahamować jej objawy i zapobiec poważniejszym powikłaniom.

  ,,Nie czekajmy na rozwój choroby, nie ma się czego wstydzić. Jeśli co roku pamiętamy o przeglądzie samochodu, pamiętajmy też o kontroli swojego stercza - bo przegląd to męska rzecz!" - zaapelował prof. Sosnowski.

  Dodał, że podczas wizyty należy poinformować urologa o swoich dolegliwościach, m.in. od kiedy trwają. Dobrze jest też wcześniej przeprowadzić wywiad rodzinny i dowiedzieć się, czy krewni w męskiej linii - dziadek, ojciec lub bracia - mieli schorzenia gruczołu krokowego. Warto przynieść ze sobą wcześniejsze wyniki badań oraz leki, które pacjent zażywa. Dzięki temu lekarz będzie mógł ocenić, czy zapisane przez niego medykamenty nie będą wchodzić w interakcje z lekami już używanymi.

  ,,W Polsce taka akcja badań jest szczególnie potrzebna ze względu na dość niską świadomość problemu, jakim jest łagodny rozrost lub rak stercza, jak również z powodu wciąż niezadowalającego dostępu do specjalistów" - ocenił prof. Sosnowski. Tymczasem łagodny rozrost to problem dotyczący do drugiego pana po 50. roku życia. Po 80. obserwuje się go u 90 proc. mężczyzn.

  W tym roku organizatorzy Tygodnia Urologii chcą też dotrzeć z informacjami o tym schorzeniu do kobiet, licząc, że pomogą one zmobilizować panów - mężów, ojców, braci - do wykonania profilaktycznych badań prostaty.

  Zdają sobie przy tym sprawę, że nie zawsze łatwo jest o tym problemie rozmawiać otwarcie, dlatego przygotowali specjalny list, który panie mogą pobrać ze strony akcji i przekazać wybranemu mężczyźnie.

  Prostata jest gruczołem wielkości kasztana i znajduje się pod pęcherzem moczowym. Jej rola polega na produkcji specjalnej wydzieliny niezbędnej do utrzymania odpowiedniej jakości nasienia. W późniejszym wieku, z powodu zmian hormonalnych, ilość wydzieliny się zmniejsza, natomiast gruczoł krokowy zaczyna się powiększać i może nawet osiągnąć rozmiary pomarańczy.

  Zaczyna jednocześnie uciskać część cewki moczowej przebiegającej przez jego miąższ. Powoduje to różne problemy z oddawaniem moczu i z czasem może prowadzić do poważnych powikłań. Łagodny przerost nie zwiększa natomiast ryzyka raka prostaty.

  PAP - Nauka w Polsce

  jjj/ agt/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Łagodny rozrost gruczołu krokowego (łac. hyperplasia prostatae, ang. BPH - Benign prostatic hyperplasia) – choroba występująca u mężczyzn i związana głównie z rozrostem (rozplemem) komórek gruczołowych i komórek podścieliska gruczołu krokowego, a w mniejszym stopniu przerostem komórek (stąd niejednoznaczna nomenklatura), powodująca zwężenie drogi odpływu moczu. Uważa się, że występuje u ponad 50% mężczyzn w wieku powyżej 60 roku życia i z wiekiem częstość jej występowania wzrasta.
  Pojęcie przerost prostaty jest z patomorfologicznego punktu widzenia pojęciem błędnym, ponieważ przerost (łac. hypertrophia) oznacza powiększenie tkanki lub narządu na skutek powiększenia poszczególnych komórek, bez zwiększenia ich liczby, natomiast rozrost (łac. hyperplasia) zupełnie odwrotnie - powiększenie tkanki lub narządu na skutek zwiększenia liczby komórek, czego przykładem jest właśnie rozrost gruczołu krokowego. Cewnik Foleya – rodzaj giętkiego cewnika pęcherzowego. Jest to narzędzie urologiczne, najczęściej lateksowe, stosowane do odprowadzania moczu z pęcherza moczowego. Jego charakterystyczną cechą jest balonik o średnicy większej niż średnica cewki moczowej, który wypełniany jest sterylną wodą i utrzymuje narzędzie na stałe w pęcherzu. Grubość produkowanych cewników Foleya w skali French wynosi 10 F- 28 F. Długotrwałe stosowanie cewnika Foleya może się wiązać z powikłaniami (cewnik może być bowiem źródłem utrzymujących się zakażeń układu moczowego, może powodować mechaniczne urazy w cewce moczowej i szyi pęcherza, stwierdzone zwiększone ryzyko raka pęcherza moczowego), jest jednak najczęściej używaną metodą odprowadzenia moczu. Jeśli pacjent cierpi na nietrzymanie moczu, a nie ma zwężenia cewki moczowej, alternatywnym rozwiązaniem u mężczyzn może być cewnik zewnętrzny. Cewnik Tiemanna - jeden z typów miękkiego cewnika urologicznego, z zagiętą końcówką i stożkowatym zakończeniem. Stożek może mieć różny kształt i krzywiznę. Posiada dwa boczne otwory. Stosowany jest u mężczyzn z przerostem prostaty oraz u osób z wadami cewki moczowej (np. zastawką cewki tylnej lub zwężeniem cewki), gdy założenie prostego cewnika jest utrudnione.

  Moczenie nocne (łac. enuresis nocturna) – zjawisko polegające na niekontrolowanym oddawaniu moczu, w ciągu dnia lub podczas snu, po 3. roku życia. Jest to problem popularny w wieku dziecięcym i w większości przypadków problem ten znika sam do 5. roku życia – w przeciwnym wypadku najlepszym okresem do podjęcia leczenia jest wiek 5-6 lat. Może towarzyszyć wadom rozwojowym dróg moczowych, rozszczepowi rdzenia kręgowego, czasem przewlekłej niewydolności nerek, może mieś też tło psychogenne. Inkontynencja parcia (ang. urge incontinence), nietrzymanie moczu z powodu naglącego parcia − odczucie potrzeby częstego oddawania moczu. Chory czuje parcie już przy niewielkim wypełnieniu pęcherza moczowego, po czym dochodzi do niekontrolowanego oddania moczu (nietrzymanie moczu). Dolegliwość jest często związana z nadreaktywnością pęcherza moczowego.

  Gruczoły opuszkowo-cewkowe (gruczoły Cowpera, łac. glandulae bulbourethrales) – parzysty narząd wielkości ziarna grochu, otwierający się do cewki moczowej w obrębie tylnej ściany jej opuszki, znajduje się poniżej prostaty. Odpowiadają za wydzielanie przezroczystej wydzieliny (preejakulatu) z cewki moczowej. Wydzielina ta zabezpiecza plemniki przed kwaśnym środowiskiem cewki moczowej i pochwy, gdyż jest to płyn o charakterze zasadowym. Gruczoł krokowy, stercz (łac. prostata) - nieparzysty narząd mięśniowo-gruczołowy. Jest częścią składową męskiego układu płciowego. Składa się z dwóch płatów: lewego i prawego, połączonych węziną. Niestale występuje płat środkowy. Kształt prostaty jest porównywany do kształtu kasztana jadalnego (spłaszczony stożek). Gruczoł sterczowy jest otoczony mocną torebką z mięśni gładkich, kurczą się one podczas ejakulacji.

  Rak gruczołu krokowego (prostaty) – choroba nowotworowa gruczołu krokowego, występująca u 11% mężczyzn z rozpoznanym nowotworem i będąca przyczyną 9% zgonów z powodu chorób nowotworowych u mężczyzn. Zastawki cewki tylnej (ang. posterior urethral valvae, PUV) – najczęstsza wrodzona przyczyna utrudnienia oddawania moczu u chłopców. Częstość występowania tej wady szacuje się na 1:5 000-1:8 000 urodzeń. W wadzie tej nadmiernie przerośnięte fałdy błony śluzowej zlokalizowane w części sterczowej cewki moczowej, między jej ścianą a wzgórkiem nasiennym, utrudniają odpływ moczu z pęcherza. Do powikłań wady należą zaburzenia czynności pęcherza moczowego, przewlekła niewydolność nerek i nawracające zakażenia układu moczowego. Mimo że możliwe jest wykrycie tej wady w okresie prenatalnym, nadal wiele przypadków diagnozowanych jest gdy rozwiną się już poważne powikłania.

  Cewnik urologiczny jest cienką rurką z tworzywa sztucznego wprowadzaną do pęcherza w celu odprowadzenia moczu. Cewnik jest używany w sytuacjach, kiedy jest utrudniony naturalny odpływ moczu. Cewnikowanie pęcherza jest również częścią niektórych badań diagnostycznych np. cystometria (urodynamika), cystografia.

  Tamsulozyna – organiczny związek chemiczny, antagonista receptora α1a. Skutecznie zmniejsza napięcie mięśnia zwieracza cewki moczowej. Stosowany jest w leczeniu objawów przerostu prostaty.

  Dobowa zbiórka moczu (DZM) – badanie określające ilość wydalanych w ciągu doby z moczem związków chemicznych takich jak sód, potas, fosfor, wapń, magnez, kwas moczowy, mocznik, kreatynina, hormony i in. oraz zdiagnozować choroby układu moczowego. Polega na zebraniu całej ilości oddanego w ciągu 24 godzin moczu. Zbiórkę rozpoczyna się rano, przy czym pierwszej porcji moczu oddanej zaraz po nocy nie powinno się gromadzić. Ostatnią porcją moczu, który gromadzimy jest pierwsza porcja moczu oddana następnego ranka. Mocz powinien być trzymany zamknięty w dużym naczyniu. Po całej procedurze zebrany mocz należy dobrze wymieszać i pobrać około 100ml do tradycyjnego pojemniczka na mocz oraz jak najszybciej zanieść do laboratorium (mocz powinien być trzymany najwyżej parę godzin, w lodówce, w temperaturze 2-4 °C). Należy dołączyć informację o całkowitej ilości zebranego moczu.

  Dodano: 09.09.2011. 13:25  


  Najnowsze