• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W sobotę w Gdańsku Piknik na Zdrowie

  16.06.2010. 15:18
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Bezpłatne badanie poziomu cukru i cholesterolu we krwi, nauka samobadania piersi i udzielania pierwszej pomocy, przegląd stomatologiczny - to tylko część oferty "Pikniku na Zdrowie", który 19 czerwca organizuje Gdański Uniwersytet Medyczny.

  "Zaplanowaliśmy wiele atrakcji: od bezpłatnych badań profilaktycznych po dobrą zabawę. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie" - zapewnia rektor GUMed prof. Janusz Moryś.

  Na uczestników Pikniku będzie czekać ponad 50 stoisk w niemal 40 kategoriach tematycznych. Podczas imprezy będzie się można dowiedzieć m.in., jakie mogą być działania niepożądane leków i z czego mogą wynikać. Specjaliści będą udzielali porad na temat radzenia sobie z uzależnieniami, odbędą się też warsztaty dotyczące zdrowej diety, a pielęgniarki nauczą, jak opatrywać drobne skaleczenia.

  Dla dzieci przewidziano liczne konkursy, zabawy i zajęcia.

  Na scenie piknikowej odbędzie się również pokaz rehabilitacji, symulacja wypadku i pokaz pierwszej pomocy. Poza tym odbędą się warsztaty z Tai-Chi oraz jogi. W czasie Pikniku goście będą mogli się poczęstować zdrową zupą z soczewicy.

  To już piąta edycja "Pikniku na Zdrowie". Impreza rozpocznie się o godz. 11.00 w Zielonym Park (przy al. Zwycięstwa) w Gdańsku.

  Więcej informacji na stronie http://www.pikniknazdrowie.gumed.edu.pl/ LT

  PAP - Nauka w Polsce

  agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Krakowski Piknik Archeologiczny – cykliczna impreza o charakterze edukacyjnym organizowana co roku w sobotę od 2003 roku na przełomie maja i czerwca. Impreza utrzymana w konwencji rodzinnego pikniku. Organizatorem jest Muzeum Archeologiczne w Krakowie. Odbywa się na terenie zespołu dworsko-parkowego w Branicach. W trakcie pikniku czynna jest wystawa prezentująca naczynia gliniane odkryte na terenie Nowej Huty. Zrekonstruowane są groby sprzed 6000 i 2500 lat "pierwszych mieszkańców Branic". Można wziąć udział w wykopaliskach archeologicznych na zaimprowizowanym stanowisku archeologicznym. Repliką sierpa krzemiennego można ściąć trawę. Można zemleć ziarno w żarnach, skleić gliniane skorupy garnków. Do makiet renifera i mamuta można rzucać oszczepem lub do tarczy strzelać łukiem. Piknik urozmaicają pokazy walk i szyków bojowych historycznych oddziałów zbrojnych: wojów, rycerzy, żołnierzy. Tour de France 2014 będzie 101 edycją wyścigu. Odbędzie się między 5 a 27 lipca 2014 roku. Będzie składać się z 21 etapów. Wyścig rozpocznie się w Wielkiej Brytanii, gdzie rozegrane zostaną pierwsze trzy etapy. Janusz Moryś (ur. 20 stycznia 1958 w Gdańsku) – polski lekarz, specjalista w zakresie anatomi i neurobiologii, profesor nauk medycznych. Od 2008 rektor Akademii Medycznej w Gdańsku i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

  Sezon NHL 2013/2014 będzie 96. sezonem gry National Hockey League, a 97. jej działalności. Pierwsze mecze sezonu odbędą się 1 października 2013 roku. W tym dniu odbędzie się trzy spotkania. Drugi sezon z rzędu nie odbędą się spotkania w Europie, również NHL All-Star Game nie odbędzie się w zamian zawodnicy ligi NHL będą uczestniczyć w turnieju olimpijskim w Soczi. Hokeiści wrócą na tafle w Ameryce 26 lutego. 1 stycznia odbędzie się NHL Winter Classic, który został przełożony z powodu lokautu. Dodatkowo obędzie się jeszcze pięć innych spotkań na otwartych stadionach w ramach NHL Stadium Series oraz Heritage Classic. Sezon zasadniczy zakończy się 13 kwietnia 2013 roku. Farmakoepidemiologia, inaczej epidemiologia leków (z gr. pharmaco(n) – lekarstwo, epi – ponad, demos – człowiek, logos – nauka, doktryna) – nauka zajmująca się badaniem leków, traktując je jako czynniki determinujące zdrowie lub choroby w populacji. Łączy wiedzę z farmakologii, terapii klinicznej, epidemiologii oraz statystyki. Stosowana jest w analizie bezpieczeństwa leków i zdrowia publicznego.

  XXII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2022 odbędą się w Katarze w 2022 roku. Będzie to pierwszy turniej mistrzostw świata, który odbędzie się na Bliskim Wschodzie. XXI Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018 odbędą się w Rosji w 2018 roku. Jest to pierwszy turniej mistrzostw świata, który odbędzie się w Europie Wschodniej. Jest to również pierwszy turniej mistrzostw świata, który odbędzie się na dwóch kontynentach: w Europie i Azji.

  Mistrzostwa Europy U-21 w piłce nożnej 2015 - turniej piłkarski, który odbędzie się w 2015 roku w Czechach. Będzie to dwudziesta edycja tych rozgrywek. Lekarz – osoba posiadająca właściwe kwalifikacje, potwierdzone wymaganymi dokumentami, do udzielania świadczeń zdrowotnych, w szczególności do: badania stanu zdrowia, rozpoznawania chorób i zapobiegania im, leczenia i rehabilitacji chorych, udzielania porad lekarskich, a także wydawania opinii i orzeczeń lekarskich, w zakresie swojej specjalizacji (art. 2 ustawy opublikowanej w Dz. U. z 2005 r. Nr 226, poz. 1943).

  Lekarz – osoba posiadająca właściwe kwalifikacje, potwierdzone wymaganymi dokumentami, do udzielania świadczeń zdrowotnych, w szczególności do: badania stanu zdrowia, rozpoznawania chorób i zapobiegania im, leczenia i rehabilitacji chorych, udzielania porad lekarskich, a także wydawania opinii i orzeczeń lekarskich, w zakresie swojej specjalizacji (art. 2 ustawy opublikowanej w Dz. U. z 2011 r. Nr 277, poz. 1634).

  Turniej olimpijski w hokeju na lodzie mężczyzn podczas XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi będzie dwudziestą drugą edycją w historii i odbędzie się w dniach od 12 do 23 lutego 2014 roku. Do rywalizacji przystąpi 12 drużyn, podzielonych na trzy grupy. Turniej obejmować będzie trzydzieści spotkań: 18 w fazie grupowej, 4 w rundzie kwalifikacyjnej, cztery ćwierćfinały, dwa półfinały oraz po jednym meczu o brązowy oraz złoty medal. W każdej z nich zmagania toczyły się systemem kołowym (tj. każdy z każdym, po jednym meczu). Po zakończeniu tego poziomu rozgrywek rozpocznie się decydująca faza pucharowa. W pierwszej rundzie zagra osiem najgorszych zespołów fazy grupowej, systemem: 5-12, 6-11, 7-10, 8-9. Zwycięzcy tych par awansują do ćwierćfinałów, w których już wcześniej znajdą się najlepsze cztery zespoły fazy grupowej. Do finału awansują dwie drużyny, które zwyciężą w spotkaniach półfinałowych.

  Sabantuj – (święto pługa) tatarskie święto ludowe. Obchodzone jest po zakończeniu wiosennych prac polowych, ma charakter pikniku rodzinnego oraz sportowego: przeciąganie liny, bitwa na równoważni, rzucanie podkową, wspinanie się po słupie itp. Po raz pierwszy od ponad stu lat święto zorganizowali podlascy Tatarzy w Kruszynianach w czerwcu 2007 roku. Wzięło w nim udział ponad 150 osób. Leśny Ogród Botaniczny "Marszewo" – ogród botaniczny działający na gruntach w zarządzie Nadleśnictwa Gdańsk przy Ośrodku Edukacji Leśnej w Marszewie w Gdyni. Zezwolenie na działalność tej placówki wydane zostało 4 sierpnia 2010 roku. Ogród wyznaczony został na powierzchni 49,69 ha. Koncepcja ogrodu opracowana została na zlecenie Nadleśnictwa Gdańsk przez pracowników naukowych Uniwersytetu Gdańskiego. Z licznych kolekcji tematycznych roślin, jako pierwszy powstał sad starych odmian drzew owocowych. W młodej placówce bezpłatnie realizowana jest edukacja przyrodnicza na leśnej ścieżce przyrodniczej i w interaktywnej sali edukacyjnej.

  Dodano: 16.06.2010. 15:18  


  Najnowsze