• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wakacjami w alergie

  17.08.2011. 12:25
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Trudno rekomendować cierpiącym na choroby alergiczne mieszkańcom dużych miast wyjazdy na wieś; należy szukać realnych metod radzenia sobie z problemem alergii. Jednak warto korzystać z takiej możliwości m.in. podczas wakacji i pamiętać, że na występowanie alergii ma wpływ przesadnie higieniczny tryb życia, zanieczyszczenie powietrza w miejscu zamieszkania, np. poprzez spaliny samochodowe oraz nadużywanie antybiotyków we wczesnym okresie życia - powiedział PAP prof. Bolesław Samoliński.


  Zespół Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, którym kieruje prof. Samoliński prowadził badania nad występowaniem alergii w ośmiu największych miastach w Polsce oraz regionie wiejskim. Badanie "Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce (ECAP)" wykazało, że cechy alergii deklaruje około 40 proc. badanych osób.

  Uczula nas coraz więcej czynników: m.in. roztocza, pyłki roślin, sierść zwierząt, zarodniki grzybów pleśniowych, wełna i pierze. Najwięcej osób choruje z powodu roztoczy kurzu domowego. Rośnie też liczba chorych na astmę, będącą skutkiem alergii.

  Badania ECAP prowadzone na dużej grupie respondentów. Analizowano m.in. jakie czynniki u dzieci powodują ryzyko chorób alergicznych. Wykazano, że u dużej grupy dzieci już w pierwszym roku życia został podany antybiotyk, do 3 roku życia u niemal 90 proc. dzieci. Zdaniem prof. Samolińskiego, lekarze nadużywają tych środków. Jak tłumaczył PAP w związku ze Światowym Tygodniem Alergii, umiar w stosowaniu antybiotyków wskazany jest z wielu przyczyn, m.in. z uwagi na alergie.

  ,,Jeśli dziecko ma przewlekłe katary, częste zapalenia oskrzeli bez gorączki, to powinno się rodzicom wskazać drogę alternatywną - do alergologa. Ważne jest jednak, by zasadnicze rozpoznanie choroby postawił nie pediatra, internista, pulmonolog - ale alergolog. Dopiero potem dalszy ciąg opieki może prowadzić lekarz podstawowej opieki medycznej. Po przeprowadzeniu odpowiednich badań, zamiast antybiotyków powinny zostać podane inne leki" - ocenił prof. Samoliński.

  Dodał, że wizyta u alergologa nie powinna wymagać skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. Alergii jest we współczesnym społeczeństwie tak dużo, że nie należy pacjentom utrudniać bezpośredniego kontaktu ze specjalistą.

  Wśród metod leczenia prof. Samoliński wymienił m.in. szczepionki na wiele rodzajów alergii, którymi uodparniać można dzieci już od 5 roku życia. ,,W Polsce te szczepionki nie są popularne, może dlatego, ze nie ma zbyt rozpowszechnionej wiedzy na ich temat w społeczeństwie, a i nie są one tanie. Stąd ich dostępność niewielka, ale będzie rosła" - ocenił uczony.

  Profesor zauważył, że wiele osób, które mają astmę, nie wiedzą o tym, ponieważ nie potrafią rozpoznać objawów. Dlatego zespół naukowców stworzył platformę internetową http://www.ecap.pl/ , która pozwala pacjentom na dokonanie wstępnej oceny ryzyka wystąpienia u nich alergii.

  Słowo alergia jest zrostem dwóch greckich wyrazów: allos - inny i ergos - reakcja. Alergia to nadwrażliwość zapoczątkowana przez mechanizmy immunologiczne, nieprawidłowa reakcja organizmu na niegroźny zazwyczaj czynnik. Skomplikowane procesy biologiczne związane z neutralizacją tych czynników, mogą przybrać różnorodne formy objawowe - najczęściej występujące objawy to nieżyt nosa, zapalenie spojówek, skurczy oskrzeli, trudności w oddychaniu, wysypki i bąble skórne. W skrajnych przypadkach reakcją organizmu na alergen może być wstrząs anafilaktyczny i śmierć.

   PAP - Nauka w Polsce

  kol/ bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Alergeny pokarmowe – alergeny, które dostają się do organizmu razem z pokarmem i mogą prowadzić u niektórych osób do wystąpienia objawów alergii. Do najczęstszych alergenów pokarmowych należą: jaja, owoce morza, owoce i warzywa, rośliny strączkowe, orzechy, zboża, mleko. Kichanie (reakcja odruchowa) – gwałtowne wypuszczenie powietrza z płuc w celu przeczyszczenia nosa; objaw nieżytów nosa (kataru) i gardła, alergii lub podrażnienia błony śluzowej nosa. Występuje u niektórych zwierząt, a także u człowieka. Chlamydophila pneumoniae (dawniej Chlamydia pneumoniae) – bakteria przenoszona drogą kropelkową, powodująca m.in. zapalenia płuc (rzadko u dzieci poniżej 5 r. życia). Poważnym następstwem tej infekcji jest uszkodzenie nabłonka rzęskowego w oskrzelach i alergiczne przestrojenie organizmu sprzyjające rozwojowi dychawicy oskrzelowej, nawracających katarów nosa, przewlekłego zapalenia gardzieli i zapalenia zatok. Dodatkowe objawy to bóle stawów i nierzadko zapalenie stawów. Może uszkadzać śródbłonek naczyń i tworzy się blaszka miażdżycowa.

  Alergia na substancje zapachowe (ang. fragrance allergy) – rodzaj alergii na substancje chemiczne, wykorzystywane jako aromaty w przemyśle kosmetycznym. Anosmia - całkowita utrata węchu. Występują dwa rodzaje tej dolegliwości: wrodzona lub nabyta. Utracić węch można na skutek alergii, nieżytów nosa, polipów nosa. Anosmia może być przejściowa lub trwała (w przypadku uszkodzeń komórek węchowych lub nerwu węchowego). Częściowa utrata węchu to hiposmia.

  Alergia krzyżowa – zjawisko charakteryzujące się wystąpieniem tożsamych objawów alergicznych u tej samej osoby po wprowadzeniu do jej organizmu różnych alergenów (najczęściej różną drogą). W praktyce, np. osoba uczulona na pyłki brzozy, może mieć te same objawy alergiczne po spożyciu jabłek, ananasów. Alergia na tatuaż − rzadkie powikłanie tatuażu, będące wynikiem alergii, najczęściej na barwnik koloru czerwonego.

  Zespół Westa, napady zgięciowe – występuje u niemowląt i małych dzieci - najczęściej między 3. a 9. miesiącem życia. Pojawienie się zespołu Westa u dzieci młodszych na ogół wiąże się z gorszym rokowaniem. Zespół Westa częściej stwierdza się u chłopców. Charakteryzuje się napadami, których objawem osiowym jest skłon ku przodowi. Skłon może być szybki lub powolny, mogą dołączyć się inne napady. Rozwój psychoruchowy dzieci zostaje zahamowany. Rokowanie jest na ogół niepomyślne. Napady zgięciowe występują ok. 4 roku życia, ale przeważnie dołączają się inne napady. Clemens Peter von Pirquet (ur. 12 maja 1874, zm. 28 lutego 1929) — austriacki naukowiec i lekarz pediatra, baron. Znany ze swoich dokonań na polu bakteriologii i immunologii. W 1906 zauważył, że pacjenci, którym podawał szczepionkę na ospę rozwijają znaczniej bardziej burzliwe reakcje po podaniu drugiej dawki, niż przy pierwszej iniekcji. Reakcję tę nazwał wraz z Bélą Schick mianem alergii. Słowo to (z grec. allos co oznacza "inny" i ergon co oznacza "reakcja") zostało przez niego utworzone.

  MXD - oznacza procentową zawartość granulocytów wśród krwinek białych. Podwyższony poziom może towarzyszyć alergii i zakażeniu. Natomiast spadek może być wynikiem stresu.

  Astma oskrzelowa, dychawica oskrzelowa (łac. asthma bronchiale) – przewlekła, zapalna choroba dróg oddechowych, u podłoża której leży nadreaktywność oskrzeli, która prowadzi do nawracających napadów duszności i kaszlu, występujących szczególnie w nocy i nad ranem. U podłoża tych napadów leży wydzielanie przez komórki układu oddechowego licznych mediatorów doprowadzających do rozlanego, zmiennego ograniczenia przepływu powietrza w drogach oddechowych, które często ustępuje samoistnie lub pod wpływem leczenia. Astma oskrzelowa zaliczana jest do chorób psychosomatycznych. Może być spowodowana przez przewlekły alergiczny nieżyt nosa (katar sienny), który wymaga leczenia.

  Kwas glukonowy – organiczny związek chemiczny, pochodna glukozy, powstała przez utlenienie jej grupy aldehydowej. W lecznictwie jest wykorzystywany do leczenia alergii, a jego sól wapniowa – glukonian wapnia – w przypadkach niedoboru tego pierwiastka. Choroby społeczne - różnego typu schorzenia przewlekłe, szeroko rozpowszechnione w społeczności. Występujące u ponad 10% społeczeństwa. Ograniczają możliwość wykonywania podstawowych zadań życiowych np. pracy. Wymagają długiej regularnej opieki lekarskiej, są trudno wyleczalne, stanowią problem dla całego społeczeństwa. Dzięki zaliczeniu ich do tej grupy chorób, łatwiejsze jest rozpoznawanie ich i szybki dostęp do leków. Najczęściej występującymi chorobami społecznymi są: nadciśnienie i cukrzyca.

  Test RAST (ang. radio-allergosorbent test – test radioalergosorpcji) – badanie wykonywane podczas diagnostyki alergii. Polega ono na określeniu stężenie przeciwciał IgE reagujących z określonym antygenem. Spasmus nutans – zespół zaburzeń ruchowych, występujący u niemowląt i małych dzieci. Pojawia się najczęściej między 6 a 12 miesiącem życia i zanika samoistnie do 3–4 roku życia. Charakteryzuje się następującą triadą objawów:

  Przodozgryz – jako odstępstwo od zgryzu prawidłowego może dotyczyć zarówno samych zębów jak i całych szczęk. Ważne jest ustalenie, czy szczęka i żuchwa są normalnie rozwinięte, czy też występują odstępstwa od normy (np. połączenie makrogenii – zbyt dużej żuchwy z mikrognacją – niedorozwiniętą szczęką górną). Prawie we wszystkich przypadkach przodozgryz wymaga leczenia, gdyż zaburza funkcje gryzienia i życia, może przyczynić się do wystąpienia chorób przyzębia i zaburzeń czynności stawu skroniowo-żuchwowego, a także dlatego, że od osiągnięcia pewnego wieku można go korygować już tylko chirurgicznie. Pyłkowica (pollinosis) – inaczej astma pyłkowa, jest to sezonowe, alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i spojówek, któremu często towarzyszą napady astmy oskrzelowej oraz objawy ze strony innych narządów, takich jak skóra lub przewód pokarmowy.

  Dodano: 17.08.2011. 12:25  


  Najnowsze