• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • We Wrocławiu powstaje nowoczesne laboratorium badające leki przeciwnowotworowe

  21.09.2010. 00:20
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Nowoczesne laboratorium prowadzące badania nad lekami przeciwnowotworowymi powstanie w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda PAN we Wrocławiu. Placówka na budowę laboratorium otrzymała 17 mln zł unijnej dotacji.

  Jak powiedział PAP koordynator projektu utworzenia laboratorium doc. dr hab. Janusz Boratyński Zintegrowane Laboratorium NeoLek - Doświadczalnej Onkologii i Innowacji Technologii powstanie w Zakładzie Onkologii Doświadczalnej, który od 1969 r. prowadzi badania na substancjami o potencjalnej aktywności przeciwnowotworowej.

  Nowoczesne laboratorium będą tworzyć po modernizacji dwa działające obecnie laboratoria: Laboratorium Doświadczalnej Terapii Przeciwnowotworowej oraz Laboratorium Chemii Biomedycznej.

  W laboratorium NeoLek będą prowadzone kompleksowe badania preparatów przeciwnowotworowych oraz opracowywane własne preparaty i technologie. Jakość badań ma być podwyższona przez wprowadzenie standardu Dobrej Praktyki Laboratoryjnej.

  "Takie badania są obecnie prowadzone w naszych laboratoriach, ale dzięki modernizacji laboratorium będą one na wyższym standardzie" - powiedziała specjalista ds. wdrażania projektu dr Joanna Wietrzyk.

  Placówka swoją ofertę będzie kierowała do przedstawicieli firm farmaceutycznych, chemicznych i biotechnologicznych oraz krajowych i zagranicznych jednostek naukowych.

  Zintegrowane Laboratorium NeoLek - Doświadczalnej Onkologii i Innowacji Technologii powinno rozpocząć swoją działalność na początku 2012 r.

  PAP - Nauka w Polsce

  pdo/ agt/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Laboratorium – pomieszczenie przeznaczone do przeprowadzania badań naukowych lub analiz lekarskich. Wyposażone w odpowiedni do tego celu sprzęt. Laboratorium postrzegane nie jako pomieszenie, lecz jako jednostka organizacyjna jest zespołem złożonym z ludzi, pomieszczenia i sprzętu. Laboratorium kosmiczne Columbus – europejskie laboratorium naukowe przeznaczone dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Fab Lab (z ang. Fabrication Laboratory) - to rodzaj pracowni lub małego laboratorium, w której mamy możliwość realizacji własnych projektów i pomysłów. Jest to miejsce dla osób które chcą realizować swoje marzenia, hobby, naukę lub pracę, a potrzebują narzędzi i przestrzeni oraz wiedzy technicznej.

  Analiza zdalna zwana teleanalizą to analiza chemiczna badanych obiektów dokonywana na odległość - bez sprowadzania obiektów do laboratorium. Stosowana jest przede wszystkim do badania obiektów, których w normalnych warunkach laboratoryjnych nie można przebadać, m.in do badania składu atmosfery, badania ciał niebieskich. Stół laboratoryjny - specjalnie wykonany stół, służący do przeprowadzania badań w laboratorium. Stół stanowi podstawowe stanowisko pracy chemików, mikrobiologów i analityków medycznych.

  Techniki laboratoryjne to zespoły czynności, które rutynowo wykonuje się w laboratoriach i których opanowanie jest podstawowym warunkiem właściwej pracy eksperymentalnej. Laboratorium Dextera (ang. Dexter’s Laboratory, 1996-2003) – amerykański serial animowany opowiadający o perypetiach młodego geniusza Dextera, który wybudował w swoim pokoju tajne laboratorium, oraz jego siostry Dee Dee.

  Subaseal - rodzaj gumowego korka stosowanego w laboratoriach chemicznych, który używa się razem z cannulami i igłami laboratoryjnymi. Retorta – okrągłe naczynie szklane z długą szyjką pełniącą funkcję chłodnicy, używane niegdyś w laboratoriach do destylacji. Wykonanie ze szkła i brak połączeń zapewnia dużą odporność chemiczną i umożliwia destylację cieczy żrących. Obecnie zamiast retort używa się szlifowe zestawy do destylacji.

  Dygestorium, wyciąg laboratoryjny – przeszklona komora o kształcie dużej szafy, zaopatrzona w wydajny wentylator stale wydmuchujący z niej powietrze poza teren laboratorium (najczęściej umiejscowiony na dachu). Jej podstawowym zadaniem jest zapobieganie wydostawania się do atmosfery laboratorium szkodliwych substancji (trucizn, nieprzyjemnie pachnących gazów itp.), a także ochrona przed ewentualnymi pożarami i eksplozjami. Dygestoria stosuje się w laboratoriach chemicznych, biologicznych, analitycznych i przy niektórych rodzajach produkcji przemysłowej.

  Lawrence Berkeley National Laboratory (Berkeley Lab) – multidyscyplinarne laboratorium naukowe znajdujące się na terenie Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, podlegające Departamentowi Energii Stanów Zjednoczonych. Zatrudnia około 4200 pracowników, a jego roczny budżet to około 800 mln dolarów. Prowadzi badania głównie w dziedzinie fizyki, chemii, genomiki, badań materiałowych i inżynierii. Znajdują się tam między innymi:

  Cannula - cienka, długa i giętka igła wykonana ze stali nierdzewnej, zaostrzona na obu końcach, która służy w laboratorium do transferowania (lewarowania) cieczy z jednego naczynia do drugiego bez kontaktu z otoczeniem. Afera Laboratorium Frakcjonowania Osocza (LFO) – popularna nazwa wydarzeń związanych z rozpoczętą w 1995 roku inwestycją, którą miało być powstanie Laboratorium Frakcjonowania Osocza w Mielcu. Laboratorium nigdy nie powstało, a w 2001 prokuratura w Tarnobrzegu rozpoczęła śledztwo w sprawie wyłudzenia kredytu na budowę LFO.

  Bellcore (Bell Communications Research, Inc) - laboratorium badawcze obsługujące siedem regionalnych kompanii należących do Bell Telephone, mieszczące się w Livingstone, New Jersey. Laboratorium Dramatu - placówka artystyczno-edukacyjna stworzona w celu rozpowszechniania polskiej dramaturgii. Twórcą Laboratorium jest dramatopisarz Tadeusz Słobodzianek.

  Laboratorium Cavendisha – jednostka Uniwersytetu Cambridge stanowiąca wydział fizyki tegoż uniwersytetu, otwarta w 1874 r. jako laboratorium przeznaczone do nauczania. Prowadzi się w nim badania m. in. w zakresie nadprzewodnictwa, mikroskopii elektronowej, radioastronomii, chemii oraz biologii (rentgenografia strukturalna).

  Dodano: 21.09.2010. 00:20  


  Najnowsze