• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • We wtorek kolejna operacja 6-latka po przeszczepie

  23.08.2010. 17:13
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Nadal poprawia się stan 6-latka, któremu przeszczepiono wątrobę. W wtorek ma być przeprowadzona operacja zamknięcia powłok brzusznych - poinformował prof. Piotr Kaliciński, krajowy konsultant w dziedzinie chirurgii dziecięcej.  Sześcioletni Tomek przeszedł operację przeszczepu wątroby 17 sierpnia w Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu. Przeszczep był konieczny z powodu zatrucia muchomorem sromotnikowym. Teraz chłopiec przebywa na oddziale pooperacyjnym.

  "Wątroba Tomka pracuje prawidłowo. Jest już wydolny oddechowo, ale nadal nieprzytomny - dlatego nie odkrztusza wydzieliny i nadal musi oddychać z pomocą respiratora. Wszystkie wskaźniki powoli się stabilizują. Dzisiaj zostanie poddany badaniu aktywności elektrycznej mózgu (EEG) i tomografii komputerowej głowy. We wtorek planowana jest operacja zamknięcia powłok brzusznych" - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej prof. Kaliciński, kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów CZD.

  Zdaniem profesora, przełomowe będzie nawiązanie kontaktu słownego z chłopcem. "Dopiero gdy nawiążemy z nim kontakt słowny, będzie można ustalić, czy jego mózg nie uległ uszkodzeniu - choć nic na to nie wskazuje. Trudno przewidzieć, jak długo chłopiec zostanie jeszcze w szpitalu, może to być od jednego do nawet kilku miesięcy w zależności od tego, jak się będzie rehabilitował i czy nie będzie powikłań" - wyjaśnił prof. Kaliciński.

  "Nie dawajmy dzieciom do jedzenia grzybów" - przestrzegł prof. Kaliciński - "Nie ma w nich nic, czego by potrzebowały, a ryzyko zatrucia w przypadku młodego organizmu jest szczególnie duże".

  Doceniając zainteresowanie mediów i społeczeństwa (wiele osób zgłaszało się jako potencjalni dawcy), prof. Kaliciński zaznaczył, że w transplantologii potrzebne są systemowe działania, a nie doraźne akcje. Chodzi zwłaszcza o edukację społeczeństwa - na przykład świadomość, że śmierć mózgu jest nieodwracalna i jej stwierdzenie pozwala na pobranie narządów do transplantacji.

  W Polsce jest już ponad 1000 dzieci po przeszczepach (głównie nerek i wątroby), liczba dorosłych po takich operacjach idzie w dziesiątki tysięcy, a na świecie - w miliony. "Przeszczep to już normalna metoda lecznicza" - powiedział profesor.

  Zgodnie z polskim prawem, dawcą narządu może być tylko osoba bliska albo zmarły. Ponieważ krewni Tomka nie mogli być dawcami wątroby, sześciolatek czekał na przeszczep dziewięć dni. Dawcą organu został 25-letni mężczyzna, który zginął w wypadku drogowym. PMW

  PAP - Nauka w Polsce

  tot/ jra/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Piotr Kaliciński (ur. 1955 w Krakowie) – polski chirurg transplantolog dziecięcy, prof. dr med., kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów w Instytucie „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie. Zapalenie wątroby (łac. hepatitis) – grupa chorób wątroby o różnej etiologii, których wspólnym mianownikiem jest stan zapalny tego narządu. Przeszczepienie wątroby – wszczepienie biorcy wątroby pochodzącej od dawcy niespokrewnionego lub fragmentu wątroby od dawcy spokrewnionego.

  Acta Angiologica – oficjalny kwartalnik Polskiego Towarzystwa Angiologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej wydawany przez Wydawnictwo Via Medica. Redaktorem naczelnym jest prof. Arkadiusz Jawień. Zastępcami redaktora naczelnego są: prof. Aldona Dembińska-Kieć, prof. Andrzej Dorobisz oraz prof. Małgorzata Szczerbo-Trojanowska. Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) – choroba zakaźna spowodowana przez wirusa zapalenia wątroby typu C zajmująca głównie wątrobę. WZW C często przebiega bezobjawowo, ale jego przewlekła postać może prowadzić do marskości wątroby. W niektórych przypadkach osoby chore na marskość wątroby cierpią także z powodu niewydolności wątroby, raka wątroby, a także żylaków przełyku i żołądka.

  Próżniociąg, wyciągacz próżniowy (vacuum) – narzędzie używane na salach porodowych w celu skrócenia drugiego okresu porodu. Próżniociągu używa się, gdy widoczna jest już główka dziecka. Aby dziecko mogło się urodzić, zwykle potrzebne są jeszcze kilkakrotne skurcze parte, które zastępuje próżniociąg. Po takim zabiegu u dziecka występuje lekki obrzęk główki, co zanika po jednej, dwóch dobach. Ciężkie powikłania u noworodka lub jego śmierć zdarza się w przypadku 0,1–3 na 1000 użyć próżniociągu. Próżniociąg położniczy był w Polsce w latach 2000-2004 przyczyną 1,5% zgonów matek przy porodzie. Marskość wątroby, zwłóknienie wątroby (łac. cirrhosis hepatis) – postępujące włóknienie miąższu wątroby, niszczące strukturę narządu.

  Przeszczepianie narządów, transplantacja (z łac. transplantare – szczepić i plantare – sadzić) – przeszczepienie narządu w całości lub części, tkanki lub komórek z jednego ciała na inne (lub w obrębie jednego ciała). Przeszczepianiem narządów zajmuje się medyczna dziedzina naukowa nazywana transplantologią. Choroba zarostowa żył wątrobowych (zespół niewydolności zatokowej wątroby, ang. hepatic veno-occlusive disease, VOD) – przewlekła choroba wątroby może być spowodowana leczeniem cytostatykami, np. busulfanem albo wystąpić jako powikłanie po przeszczepie szpiku, objawia się narastającym wodobrzuszem, bolesną hepatomegalią i żółtaczką.

  Rana kłuta (łac. Vulnus ictum s. punctatum) charakteryzuje się bardzo małą powierzchnią widoczną na skórze i poważnymi nieraz uszkodzeniami wewnętrznymi ciała. Jest ona głęboka i w jej wyniku mogą ulec uszkodzeniu narządy wewnętrzne, które mogą się skończyć późniejszymi powikłaniami (np. przebicie ścięgna może spowodować jego dożywotnią niesprawność, przebicie mięśnia może spowodować uszkodzenie żyły lub tętnicy, czego wynikiem może być wewnętrzny wylew lub krwotok, a przebicie takich narządów jak serce lub wątroba może być przyczyną śmierci).

  Dawca narządów, dawca organów lub ogólnie dawca – żywy człowiek albo zwłoki ludzkie, od których pobiera się komórki, tkanki lub narządy.

  Udar Mózgu. Problemy Interdyscyplinarne – to półrocznik wydawany przez Wydawnictwo Via Medica pod patronatem Polskiego Towarzystwa Udaru Mózgu. Redaktorem naczelnym jest prof. Ryszard Podemski. Zastępcą redaktora naczelnego jest prof. Grzegorz Opala. Endokrynologia Polska – dwumiesięcznik Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego wydawany przez Wydawnictwo Via Medica. Redaktorem naczelnym jest prof. Beata Kos-Kudła. Zastępcami redaktora naczelnego są: prof. Ewa Sewerynek, prof. Marek Bolanowski, prof. Roman Junik oraz dr hab. Tomasz Bednarczuk.

  Narzędzie – przedmiot lub urządzenie służące do bezpośredniego oddziaływania w procesie pracy na przedmiot pracy stanowiące wyposażenie człowieka lub maszyny. Większość prostych narzędzi jest maszynami prostymi. Narzędzie pozwala wykonać to, czego przeciętny człowiek nie byłby w stanie wykonać "gołymi rękami", lub ułatwia to, co może wykonać sam. Narzędziami posługują się też niektóre gatunki zwierząt.

  Dodano: 23.08.2010. 17:13  


  Najnowsze