• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Widzieć... językiem

  19.03.2010. 17:21
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Brytyjski żołnierz, który stracił wzrok po wybuchu granatu w Iraku, dzięki nowoczesnej technologii "widzi" teraz jezykiem - informuje serwis "BBC News/Health"

  24-letni starszy szeregowy Craig Lundberg został wyznaczony przez władze do udziału w eksperymentalnej terapii. Teraz może czytać, rozpoznawać kształty i samodzielnie spacerować dzięki urządzeniu BrainPort.

  Przetwarza ono obrazy, rejestrowane kamerą, na serie impulsów elektrycznych odbieranych językiem. Umieszczona na okularach kamera video zastępuje oczy, a do przekazywania sygnałów służy plastikowy "lizak", umieszczany w ustach.

  Jak mówi Lundberg, impulsy odczuwane są jako ukłucia - pacjent czuje się, jakby lizał baterię 9V. Może w ten sposób odczytywać zarysy przedmiotów, co wystarcza, by na przykład sięgnąć wprost po coś przed sobą, zamiast mozolnie obmacywać otoczenie rękami.

  Niestety, nie da się jednocześnie "patrzeć" i mówić czy jeść. Być może ostateczna wersja będzie działać na dziąsła lub podniebienie.

  BrainPort i szkolenie w jego użyciu kosztowały około 18 000 funtów. Mimo zadowolenia z technologicznej nowinki, Lundberg nie zrezygnuje ze swojego psa-przewodnika o imieniu Hugo.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  1) pododdział stanowiący zazwyczaj część składową dywizjonu lub pułku artylerii (np. bateria artylerii, bateria artylerii przeciwlotniczej, bateria moździerzy) lub rakiet (bateria rakietowa). Jest ona uzbrojona w działa samobieżne, holowane lub wyrzutnie rakiet. Składa się zwykle z pododdziału dowodzenia i plutonów ogniowych. Rozmieszcza się ją na jednym stanowisku ogniowym (stanowisku startowym) lub plutonami, niekiedy nawet poszczególnymi działonami. Może wykonywać jedno lub więcej zadań ogniowych - zależnie od liczby dział (wyrzutni) i rodzaju amunicji (konwencjonalna, jądrowa). Może strzelać z zakrytych (ogniem pośrednim) lub odkrytych (ogniem na wprost) stanowisk ogniowych; Weteran (łac. veteranus, od veteris: stary) – żołnierz biorący udział w operacjach poza granicami państwa. W Polsce weteranem może zostać żołnierz lub funkcjonariusz, który pełnił służbę poza granicami kraju nie krócej niż sześćdziesiąt dni. Dzień 29 maja ustanowiono jako Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa. W 2012 roku weszła w życie ustawa, która wprowadza dwa statusy Weteran i Weteran poszkodowany. Każdy żołnierz i funkcjonariusz, który spełnia kryteria może się ubiegać o przyznanie statusu. Odruch warunkowy (ang. conditioned response) – nabyta reakcja organizmu. Odruch warunkowy klasyczny powstaje podczas życia osobnika na bazie odruchu bezwarunkowego. Występuje dopiero po analizie danego bodźca przez ośrodek kojarzenia w mózgowiu, głównie w pniu mózgu. Powstawanie odruchów warunkowych wynika z powtarzalności pewnych sytuacji oraz integracyjnej funkcji mózgowia, które korzystając z danych przekazywanych przez różne zmysły może postrzegać otoczenie wieloaspektowo. Wprawdzie bodźcem powodującym wydzielanie śliny jest obecność w pysku pokarmu, lecz podczas jedzenia pies widzi otoczenie, widzi pokarm (jego formę), czuje zapach i rejestruje wiele innych cech sytuacji. Każdy z tych elementów może stać się bodźcem warunkowym i wywoływać ślinienie, o ile pies będzie głodny.

  Dyskusja Wikipedysty:Justka-justka: Ok. Zrobione. Czy mogę prosić o rzucenie okiem czy teraz jest w porządku, czy może warto coś poprawić? Dziękuję za poświęcony czas! :) Game Boy Camera, nazywana w Japonii Pocket Camera (jap. Poketto Kamera ポケットカメラ) – oficjalne akcesorium wyprodukowane przez Nintendo dla konsoli Game Boy i wydane 17 września 1998. Game Boy Camera jest kompatybilna z wszystkimi wersjami konsoli (z wyjątkiem Game Boy Micro). Kamera może robić zdjęcia o rozdzielczości 256x224 (obrazy są skalowane do połowy tej rozdzielczości na urządzeniach z anty-aliasingiem), zdjęcia używają czterokolorowej palety barw konsoli Game Boy. Długość ogniskowej to około 50 mm. Kamera jest kompatybilna z urządzeniem Game Boy Printer, dzięki któremu można drukować zrobione zdjęcia na papierze termicznym. Zarówno aparat, jak i drukarka zostały wprowadzone na rynek przez Nintendo głównie dla dzieci w trzech największych regionach gier wideo: Japonii, Ameryce Północnej i Europie.

  Drugi język , L2 - język przyswojony jako drugi w kolejności po języku ojczystym. Niekoniecznie jest równoznaczny z językiem obcym. Większość dzieci na świecie posługuje się dwoma językami. Na przykład dla dziecka kaszubskiego, posługującym się w środowisku rodzinnym i rówieśniczym językiem kaszubskim i stykającego się z literackim językiem polskim dopiero w szkole język polski jest językiem drugim, ale nie obcym. Bardzo często się zdarza w krajach wielojęzycznych, że L2 jest dominujący dla danej osoby, zwłaszcza gdy funkcjonuje ona poza terenem, na którym może posługiwać się językiem ojczystym. Na przykład Katalończyk mieszkający poza Katalonią posługuje się na co dzień językiem hiszpańskim (L2) jako językiem głównym. W tej sytuacji może czasami dochodzić do procesu stopniowej utraty umiejętności mówienia językiem ojczystym (language attrition). Kamera internetowa (ang. webcam) – kamera cyfrowa, podłączana bezpośrednio do komputera, zazwyczaj za pomocą złącza USB. Kamera może transmitować obrazy statyczne (co pewien czas, zwany czasem odświeżania, przesyła pojedynczy obraz) lub transmisja może odbywać się w sposób ciągły (tzw. streaming cams). Najprostsze modele oparte są na tańszej matrycy CMOS, o niewielkich rozmiarach, rozdzielczości 640x480 pikseli i przydadzą się użytkownikom mało wymagającym i mającym niezbyt wydajne łącze internetowe. Przeważnie spełniają swoje zadania, ale jakość obrazu, wykonanie i szybkość działania pozostawiają wiele do życzenia. W słabszym oświetleniu pracuje wyraźnie gorzej. Coraz częściej spotyka się modele pracujące z prędkością 30 klatek/s, w rozdzielczości 800x600 pikseli.

  Dyskusja Wikipedii:Grafika na medal - propozycje/Bitwa nad Little Big Horn: Jak dla mnie teraz jest jeszcze bliżej ideału, poza odcieniami. A może wziąłbyś kolory bezpośrednio z (teraz już medalowej) mapki hipsometrycznej Żuław? Po co kombinować, jak mamy dobry wzór. Może się tylko okazać, że warto odjąć im trochę intensywności, żeby nie zakłócały pierwszego planu, czyli samej bitwy. -- kocio ✉ 15:17, 8 mar 2006 (CET) Politerapia – terapia wielolekowa, kiedy pacjent przyjmuje dwa lub więcej środków farmakologicznych jednocześnie, najczęściej według zaleceń lekarza. Leczenie może dotyczyć jednej lub kilku chorób jednocześnie. Może to być kilka leków o różnym działaniu lub jeden lek (np. w tabletce lub syropie), który zawiera w sobie kilka różnych, ale dobranych właściwie do leczonej choroby substancji czynnych. Skład substancji tworzących np. tabletkę złożoną jest tak dobrany, aby ich efekt leczniczy uzupełniał się, a jednocześnie aby nie wchodziły one ze sobą w istotne interakcje lub działania przeciwstawne.

  IAI Scout, hebr. זהבן ("Wilga") – izraelski, bezzałogowy aparat latający (UAV - Unmanned Aerial Vehicle) opracowany w 1970 roku przez firmę Israel Aerospace Industries. Głównym zadaniem aparatu jest zwiad taktyczny. Scout może przenosić na swoim pokładzie kamerę telewizyjną lub kamerę termowizyjną. Może przenosić również laserowy wskaźnik celów. Podczas działań w dolinie Bekaa w 1982 roku w części używanych Scoutów aparaturę zwiadowczą zastąpiono głowicami zawierającymi materiał wybuchowy. Aparat może być sterowany przez operatora znajdującego się na ziemi, jak również może wykonać lot po wcześniej zaprogramowanej trasie. Scouty pozostały na uzbrojeniu armii izraelskiej do wczesnych lat 90., kiedy to zostały wyparte przez IAI Searcher.

  Ogrodzenie – otoczenie działki lub terenu za pomocą urządzenia ochronnego (płotu, muru, żywopłotu itp.) mające na celu ochronę przed dostępem osób trzecich lub zwierząt niemających prawa wstępu, gdy wstęp może stanowić dla nich zagrożenie lub gdy mogą wyrządzić na terenie szkody materialne.

  John Lundberg (ur. 5 grudnia 1968 roku) – angielski artysta i producent filmów dokumentalnych. Na początku lat 90. założył grupę Circlemakers - zespół angielskich artystów, który zasłynął dzięki tworzeniu (w utajeniu) setek największych i najbardziej złożonych na świecie kręgów zbożowych. Prompter (także teleprompter, autocue) – urządzenie służące do wyświetlania wcześniej zapisanego tekstu, który jest czytany przez osobę stojącą przed kamerą.

  Dodano: 19.03.2010. 17:21  


  Najnowsze