• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Więcej czasu na antykoncepcję awaryjną

  03.02.2010. 10:36
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Nowa pigułka antykoncepcyjna chroni przed ciążą nawet 120 godzin po stosunku.

  Czasopismo medyczne "Lancet" opublikowało badania, w których porównano działanie dwóch rodzajów pigułek antykoncepcyjnych: starszych, zawierających substancję o nazwie levonorgestrel oraz zarejestrowanego w maju 2009 roku środka, w którym substancją aktywną jest ulipristal. Dr Anna Glasier z NHS Lothian w Edynburgu i jej współpracownicy przeanalizowali przypadki 1600 kobiet, które sięgnęły po "pigułkę po stosunku".

  Okazało się, że 2,6 proc. spośród pań, które zażyły levonorgestrel mimo to zaszło w ciążę. Wśród kobiet, które zastosowały ulipristal odsetek ten wynosił 1,8 proc. Kobiety te brały pigułki do 72 godzin po stosunku.

  Na mniejszej grupie kobiet przebadano też skuteczność pigułek po czasie dłuższym niż trzy doby. Po zażyciu levonorgestrelu trzy spośród 106 pań były w ciąży, zaś po ulipristalu - żadna z grupy zażywających go 97 kobiet.

  W Wielkiej Brytanii awaryjne pigułki antykoncepcyjne oparte na levonorgestrelu są dostępne bez recepty dla osób po 16 roku życia. Na pigułkę z uliprestalem musi jednak wypisać receptę lekarz, gdyż - jak podkreślają ginekolodzy prowadzący opisane badania - lek ten nie ma jeszcze tak długiej historii bezpiecznego stosowania, jak starsze specyfiki z tej kategorii. W Polsce antykoncepcja "po" dostępna jest wyłącznie na receptę.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Tabletka antykoncepcyjna, pigułka antykoncepcyjna – doustny środek antykoncepcyjny zawierający syntetyczne odpowiedniki hormonów. Działanie jej polega na blokowaniu owulacji oraz zmianie konsystencji śluzu szyjki macicy w taki sposób, że nie przepuszcza on plemników. Sabotaż reprodukcyjny lub przymus reprodukcyjny - starania o manipulację stosowaniem środków antykoncepcyjnych przez daną osobę lub podkopywanie czyichś wysiłków na rzecz zapobieżenia niechcianej ciąży. Wśród przykładów takich praktyk znajdują się m.in. zastępowanie pigułek antykoncepcyjnych fałszywymi pigułkami, nakłuwanie prezerwatyw lub diafragm, a także stosowanie gróźb lub przemocy fizycznej w celu uniemożliwienia danej osobie zrealizowania zamiaru zastosowania antykoncepcji. Sabotaż reprodukcyjny może być praktykowany zarówno przez partnera, jak i partnerkę seksualną, lub osobę trzecią. Pigułki (łac. pilulae) – recepturowa stała dozowana postać leku do podawania doustnego w kształcie małych kulek o średnicy 3–5 mm i masie 0,1-0,3 g. W ich skład oprócz substancji leczniczej (łac. basis) wchodzą także składniki podłoża (łac. constituens), które są dobrane w ten sposób, aby dała się uformować plastyczna masa pigułkowa, z której sporządza się pigułki. W języku potocznym terminem "pigułki" określa się często tabletki.

  Antykoncepcja postkoitalna, inaczej antykoncepcja kryzysowa, antykoncepcja awaryjna, antykoncepcja doraźna, antykoncepcja „po stosunku", antykoncepcja ratunkowa – środki antykoncepcyjne, które przyjmuje się po niezabezpieczonym stosunku, aby zapobiec niechcianej ciąży. Tabletka gwałtu, pigułka gwałtu lub koktail gwałtu (ang. Date Rape Drug, randkowy narkotyk gwałtu) - określenie substancji psychoaktywnych najczęściej z grupy depresantów (GHB, flunitrazepam) wywołującej senność oraz kilkugodzinną amnezję u osoby, której podano środek.

  Pigułki dla Aurelii, polski film fabularny z gatunku filmu wojennego, zrealizowany w 1958 przez Stanisława Lenartowicza. O Szablę Wołodyjowskiego – jedna z najstarszych imprez szermierczych na świecie zaliczana do klasyfikacji Pucharu Świata. Pierwsza edycja tego prestiżowego turnieju odbyła się w 1955 roku (walczono tylko drużynowo), w 2007 w Warszawie rozgrywano turniej już po raz 52. W 2002 imprezy nie rozgrywano. Dotychczas tylko czterech reprezentantów Polski zwyciężało w turnieju: Jerzy Pawłowski, Emil Ochyra, Tadeusz Piguła i Norbert Jaskot. Czterokrotnie również zwycięstwa odnieśli Polacy zespołowo.

  3,4-Metylenodioksymetamfetamina (MDMA, pigułki ecstasy, XTC) − organiczny związek chemiczny, drugorzędowa amina strukturalnie podobna do metamfetaminy. Półsyntetyczna substancja psychoaktywna wykazująca działanie empatogenne, euforyczne i psychodeliczne.

  Dodano: 03.02.2010. 10:36  


  Najnowsze