• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wyłowić nowe leki z oceanu

  28.02.2013. 16:26
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Za każdym razem, gdy zażywamy antybiotyk, słabsze szczepy bakterii są zabijane, a silniejsze, bardziej wirulentne przeżywają i mnożą się. Dawniej zjawisko to nie budziło większych obaw, ponieważ zawsze znajdował się nowy lek, który umożliwiał zwalczanie infekcji. Obecnie jednak dotychczasowe możliwości leczenia wyczerpują się.

  Jak twierdzi prof. Marcel Jaspars z Uniwersytetu w Aberdeen (Zjednoczone Królestwo), od roku 2003 nie zarejestrowano żadnego nowego antybiotyku. Zainteresowanie tworzeniem nowych antybiotyków słabnie, gdyż są one skuteczne zaledwie przez około dziesięciu lat. Przez to firmom farmaceutycznym nie opłaca się inwestować w te leki, a w efekcie na rynku może zabraknąć antybiotyków. "Jeżeli nic nie zostanie zrobione, za dziesięć, dwadzieścia lat wrócimy do sytuacji sprzed ery antybiotyków, w której obecnie łatwe w leczeniu infekcje mogą zacząć ponownie okazywać się śmiertelne", mówi Jaspars.

  Odkrywanie nowych leków jest zatem poważnym wyzwaniem w kontekście zdrowia publicznego. Naukowcy uważają jednak, że rozwiązanie tego problemu może znajdować się w oceanie. Większość aktualnie stosowanych antybiotyków zostało wyizolowanych ze źródeł lądowych, a ostatnie próby poszukiwania nowych leków na lądzie przynosiły głównie ponowne odkrycia znanych antybiotyków lub ich bliskich analogów. Nowe dane wyraźnie wskazują, że środowisko morskie stanowi niewykorzystane źródło nowych biologicznie aktywnych cząsteczek, a w szczególności antybiotyków. Naukowcy od dawna szukają w oceanach potencjalnych nowych leków, choć poszukiwania te koncentrują się przede wszystkim na wodach tropikalnych.

  Celem projektu PharmaSea jest rozwiązanie coraz dotkliwszego problemu antybiotykoodporności poprzez poszukiwanie nowych leków w oceanach. Nowatorstwo projektu polega na objęciu badaniami najgłębszych i najzimniejszych wód oceanicznych na naszej planecie. Wyniki poszukiwań powinny być interesujące, ponieważ wcześniej nie zebrano prawie żadnych próbek pochodzących z mórz arktycznych i antarktycznych.

  W tym dużym, przewidzianym na cztery lata projekcie wezmą udział europejscy naukowcy ze Zjednoczonego Królestwa, Belgii, Norwegii, Hiszpanii, Irlandii, Niemiec, Włoch, Szwajcarii i Danii, którzy będą zbierać i badać próbki mułu i osadów pochodzące z dużych, wcześniej niebadanych pod tym kątem, rowów oceanicznych. Projekt został dofinansowany kwotą ponad 9,5 mln euro ze środków UE i zrzesza 24 partnerów z 14 krajów, reprezentujących przemysł, środowisko naukowe i organizacje non-profit.

  Jednym z założeń inicjatywy PharmaSea jest znalezienie nowych antybiotyków wśród nowo odkrytych bakterii morskich. Oprócz tego poszukiwane będą leki przeciwko schorzeniom neurologicznym i zapalnym oraz innym chorobom zakaźnym.

  Od pewnego czasu naukowcy zdają sobie sprawę, że bogactwo życia oceanicznego może być niezbadanym skarbcem farmaceutyków. Oceany są źródłem wielu unikalnych pod względem budowy produktów naturalnych, kryjących się głównie w bezkręgowcach, takich jak gąbki, osłonice, mszywioły i mięczaki. Kilka takich związków (szczególnie metabolit osłonicy ET-743) wykazują wyraźne właściwości farmakologiczne i są interesującymi kandydatami na nowe leki, przede wszystkich przeciwko chorobom nowotworowym. Inne związki są obecnie opracowywane jako analgetyki (zikonotyna z mięczaka Conus magus) lub leki przeciwzapalne. Wiele produktów naturalnych otrzymanych z bezkręgowców morskich jest uderzająco podobnych pod względem budowy do znanych metabolitów pochodzenia mikrobowego, co sugeruje, że mikroorganizmy - bakterie, mikroglony - co najmniej uczestniczą w ich biosyntezie.

  W ramach projektu PharmaSea będą badane nie tylko nowe obszary na dnie oceanów, ale także w "przestrzeni chemicznej". "Za pomocą naszej szerokiej platformy nowoczesnych bioanaliz służących do wykrywania właściwości leczniczych, będziemy testować wiele unikalnych, uzyskanych z próbek morskich związków chemicznych, które dosłownie nigdy wcześniej nie ujrzały światła dziennego. Liczymy, że uda nam się znaleźć szereg nowych ciekawych substancji leczniczych", mówi dr Camila Esguerra, badaczka i wykładowczyni w Laboratorium Badań Molekularnych na belgijskim Uniwersytecie w Leuven. Organizmy morskie żyjące poniżej 2000 metrów pod poziomem morza uważane są za interesujące źródło nowych bioaktywnych związków chemicznych, ponieważ udaje im się przetrwać w ekstremalnych warunkach. "Rowy oceaniczne są od siebie oddzielone i stanowią swoiste wyspy różnorodności. W każdym z nich życie ewoluowało niezależnie", tłumaczy Jaspars.

  Międzynarodowy zespół wykorzysta strategie powszechnie stosowane do pobierania próbek w morzach. Badacze będą opuszczać z kutrów zamocowane na kablach próbniki zbierające materiał z dna rowów. Następnie spróbują wyhodować z zebranego osadu unikalne bakterie i grzyby, z których będzie można wyizolować nowe lecznicze cząsteczki do testów farmakologicznych. Projekt PharmaSea wspierany będzie przez partnerów z Chin, Chile, Kostaryki, Nowej Zelandii i RPA. Pierwsze badania terenowe zostaną przeprowadzone najbliższej jesieni w Rowie Atakamskim we wschodniej części Oceanu Spokojnego, u wybrzeży Chile i Peru. Badacze będą także przeszukiwać wody arktyczne u wybrzeży Norwegii oraz wody w pobliżu Antarktyki, wraz z partnerami z Włoch i RPA. Poszukiwania obejmą także głębokie rowy oceaniczne w pobliżu Nowej Zelandii i Chin.

  "Liczymy, że uda nam się znaleźć szereg nowych ciekawych substancji leczniczych", mówi Jaspars. Naukowcy mają nadzieję, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pacjenci będą mogli korzystać z nowo okrytych leków w ciągu dziesięciu lat. Dzięki temu możliwe będzie zwalczanie infekcji bakteryjnych, które zabijają każdego roku 25 tys. obywateli UE.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Innowacyjność gospodarki to zdolność i motywacja przedsiębiorców do prowadzenia badań naukowych polepszających i rozwijających produkcję, do poszukiwania nowych rozwiązań, pomysłów i koncepcji. Innowacje w gospodarce prowadzą do tworzenia nowych produktów, do ulepszania technologii, zwiększenia efektywności i tym samym do zwiększenia konkurencyjności gospodarki wobec innych krajów. Co ty na to, tato? – oryginalna nazwa "Parental Control", amerykański program rozrywkowy o zdesperowanych rodzicach szukających nowych partnerów życiowych dla swoich pociech. Ponieważ dotychczasowi partnerzy ich dzieci nie do końca im odpowiadają i jedynym sposobem na pozbycie się tej drugiej osoby jest podsunięcie synowi/córce ciekawych nowych osób, które być może zdołają zainteresować ich dzieci na tyle, że te zdecydują się porzucić dla nich swojego dotychczasowego partnera/partnerkę. Wyboru nowej miłości dokonują zarówno ojcowie, jak i matki. Potem oni i dotychczasowa dziewczyna/chłopak ich pociechy podglądają i komentują poszczególne randki ich synów lub córek z potencjalnymi kandydatkami i kandydatami na przyszłych partnerów, nie szczędząc kąśliwych komentarzy na temat kandydatów. Pod koniec programu dzieci wybierają, z kim mają zostać: z dotychczasowym partnerem czy z nowo poznaną osobą. Civilization III: Conquests – drugi i zarazem ostatni oficjalny dodatek do Civilization III, pozwalający graczom wziąć udział w ośmiu największych podbojach znanych z historii naszej cywilizacji, w tym podboju Mezopotamii czy Ameryki. W każdej z ośmiu kampanii przygotowanych przez autorów, obejmujemy pieczę nad jedną z ośmiu nowych, potężnych cywilizacji (m.in. Sumeryjczycy i Majowie). Każda z rzeczonych nacji posiada swego własnego potężnego przywódcę, unikalne jednostki (m.in. Sumerian Enkidu Warrior, Trebuchet), technologię i specjalne umiejętności czy cechy. Ponadto możliwości gry rozszerzone zostały o szereg nowych funkcji, w tym: nowe warunki zwycięstwa, nowe cuda świata (Statua Zeusa), nowe elementy terenu, nowe surowce (tytoń, egzotyczne owoce, itp.), nowe katastrofy i klęski żywiołowe (erupcje wulkanów), nowe budynki i ulepszenia miast, nowe opcje dyplomatyczne, nowe typy rządów (np. Islamski Sułtanat) oraz wsparcie dla rozgrywki za pośrednictwem poczty elektronicznej (play-by-email). Udoskonalony został także edytor map i scenariuszy.

  Streptograminy – grupa naturalnych antybiotyków oraz ich pochodnych, wytwarzanych przez bakterie z rodzaju Streptomyces. W skład każdej streptograminy wchodzą dwa całkowicie odrębne związki chemiczne, pierwsza grupa tych związków (streptograminy A) są cząsteczkami makrolaktonów zawierających wiele nienasyconych wiązań i należą do niej: Nowe siedem cudów natury – projekt wyboru siedmiu nowych cudów świata zaproponowany przez szwajcarską fundację New7Wonders. Konkurs nawiązuje do wyboru Nowych siedmiu cudów świata w lipcu 2007 roku. Wyboru dokonali internauci.

  Obecnie mamy na polskiej Wikipedii zaledwie dwóch aktywnych biurokratów: Lajsikonika i mnie, najmniej spośród dużych projektów Wikimedia; żaden z nas nie specjalizuje się w botach i językach programowania. Przyznawanie flag botom zostało w związku z tym zawieszone do czasu opracowania nowych zasad, gwarantujących kontrolę używania botów na polskiej Wikipedii. Poniżej pozwoliłem sobie przedstawić pięć propozycji wyjścia z impasu. Zapraszam do dyskusji, nowe rozwiązania powinniśmy przyjąć na drodze konsensusu do 21 lutego 2008. Szwedzki (dyskusja) 16:10, 7 lut 2008 (CET) Strategia rozwoju rynku – strategia marketingowa polegająca na wejściu firmy na nowe rynki zbytu z dotychczasowymi produktami. Jest ona zwykle znaczenie trudniejsza od strategii penetracji rynku oraz bardziej czasochłonna i wymagająca znacznego przygotowania. Konieczna jest wszechstronna analiza preferencji i aspiracji nowych nabywców, ponieważ wymagania i zwyczaje zakupowe nowych klientów mogą się różnić od dotychczasowych nabywców. Problemem może być również brak doświadczenia na nowym terenie.

  Parytet sieci (ang. grid parity) to określenie sytuacji, w której nowe źródło energii może dostarczać energii elektrycznej po koszcie uśrednionym mniejszym albo równym kosztowi nabycia energii w sieci energetycznej. Termin ten jest najczęściej używany w dyskusjach na temat nowych instalacji odnawialnych źródeł energii, w szczególności nowych technologii produkcji energii z biomasy, wiatrowej i słonecznej, które obecnie wchodzą na rynek. Wiadomości Żeglarskie - (ang. Notice to Mariners) - periodyczne wydawnictwo dla nawigatorów/żeglarzy, opisujące wszelkie zmiany dotyczące bezpieczeństwa nawigacji, np. zmiany w oznakowaniu nawigacyjnym (wystawione nowe, przesunięte lub usunięte znaki i światła nawigacyjne, zmienione charakterystyki świateł, czasowo wyłączone światła nawigacyjne itp.), informacje o nowych wrakach czy pomiarach głębokości, nowe systemy rozgraniczenia ruchu i zmiany istniejących, nowe przepisy lokalne i zmiany istniejących, informacje o nowych edycjach map morskich i publikacji nautycznych i wiele innych. Umożliwiają one aktualizację (korektę) map oraz publikacji używanych w żegludze, co jest wymagane przez V Rozdział konwencji SOLAS.

  StarCraft: Brood War – dodatek do StarCrafta wydany przez Blizzard Entertainment w grudniu 1998 roku. Zawiera trzy nowe kampanie (razem 26 nowych misji), po jednej dla każdej z ras znanych z poprzedniej części. Kontynuowana jest w nich opowieść rozpoczęta w podstawowej wersji Starcrafta. Każda z ras ma również do dyspozycji nowe jednostki i możliwości, co wiąże się z uatrakcyjnieniem i jeszcze większym zbalansowaniem gry. Blizzard dodał także mnóstwo nowych map i 3 dodatkowe tereny: mroczny - twilight, zimowy - ice i pustynny - desert.

  Kardynałowie z nominacji Innocentego IV: Papież Innocenty IV (1243-1254) mianował co najmniej 15 nowych kardynałów na dwóch konsystorzach: pierwszy miał miejsce 28 maja 1244 (12 nowych kardynałów), a drugi najprawdopodobniej w grudniu 1251 (3 nowych kardynałów). Wśród nowych purpuratów było dwóch papieskich bratanków (Guglielmo i Ottobono Fieschi) i dwóch przyszłych papieży (Mikołaj III i Adrian V). Po raz pierwszy do Świętego Kolegium zostali powołani dominikanin (Hugues de Saint-Cher) oraz Węgier (István Báncsa).

  Benperidol – organiczny związek chemiczny, pochodna butyrofenonu, stosowany jako lek przeciwpsychotyczny. Został opracowany przez Janssen Pharmaceutica w 1965 roku. Jest jednym z najsilniejszych leków przeciwpsychotycznych na europejskim rynku farmaceutycznym. Z przeglądu systematycznego badań klinicznych Cochrane Collaboration z roku 2005 wynika, że brakuje randomizowanych badań klinicznych mogących jednoznacznie wykazać skuteczność benperidolu w leczeniu schizofrenii, autorzy zwrócili też uwagę, że interesujący profil leku zasługuje na dalsze badania. Panda Security jest wiodącym światowym dostawcą rozwiązań zabezpieczających opartych na technologii cloud (chmura). Produkty firmy dostępne są w 195 krajach w 23 językach. Korzystają z nich miliony użytkowników na całym świecie. Panda Security to pierwsza firma z branży IT Security, która wykorzystała możliwości Cloud Computing wraz z technologią Kolektywnej Inteligencji. Ten innowacyjny model ochrony może każdego dnia automatycznie analizować i klasyfikować tysiące nowych próbek złośliwych programów. Gwarantuje to firmom i użytkownikom domowym najbardziej efektywną, proaktywną ochronę przeciwko zagrożeniom pochodzącym z internetu, przy minimalnym wpływie na wydajność systemu.

  Inhalacja, wziewanie - zabieg leczniczy polegający na wdychaniu par wód mineralnych, roztworów leków lub ich aerozoli. Wykonywany za pomocą specjalnego aparatu (inhalatora) lub nebulizatora lub przez wdychanie par wrzącego płynu. Do inhalacji używa się leków działających rozkurczowo na drzewo oskrzelowe, ułatwiających wykrztuszanie wydzieliny, działających przeciwzapalnie i antybiotyków. Inhalacje najczęściej stosowane są w astmie oskrzelowej, ostrych i przewlekłych stanach zapalnych dróg oddechowych.

  Dodano: 28.02.2013. 16:26  


  Najnowsze