• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wyniki badań pokazują, że witamina C może chronić skórę

  30.09.2009. 15:12
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Brytyjscy i Portugalscy naukowcy odkryli, że witaminę C można wykorzystać do leczenia ran i ochrony komórek skóry przed uszkodzeniem DNA. W publikacji, która ukazała się w czasopiśmie Free Radical Biology and Medicine, naukowcy ocenili oddziaływanie ochronne kwasu askorbinowego na komórki skóry człowieka, aby sprawdzić czy można poprawić regenerację skóry. Pozytywne wyniki mogą stać się potężnym bodźcem dla przemysłu kosmetycznego.

  Naukowcy z Uniwersytetu w Leicester, Wlk. Brytania, oraz Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Portugalii stwierdzili, że wyniki ostatnich badań potwierdzają rezultaty poprzednich prac prowadzonych przez naukowców z Leicester, które dotyczyły witaminy C i jej związku z regeneracją skóry.

  Brytyjscy naukowcy odkryli, że naprawa DNA (kwasu dezoksyrybonukleinowego) jest nieregulowana u osób spożywających suplementy z witaminą C. W ramach ostatnich badań naukowcy wykorzystali różne techniki, w tym technikę mikromacierzową Affymetrix (do oceny ekspresji genów) oraz elektroforezę żelową pojedynczych komórek albo inaczej technikę Comet assay (do badania uszkodzeń i naprawy DNA), aby znaleźć dowody na poparcie poprzednich odkryć.

  "Ekspozycja na słoneczne promienie ultrafioletowe zwiększa się w okresie letnim, prowadząc często do zwiększenia liczby przypadków uszkodzenia skóry" - wyjaśnia dr Tiago Duarte, niegdyś z Uniwersytetu w Leicester, obecnie z Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej.

  "Promieniowanie ultrafioletowe jest również czynnikiem genotoksycznym, który powoduje raka skóry poprzez tworzenie wolnych rodników i uszkodzenie DNA. W ramach naszych badań przeanalizowaliśmy skutki przedłużonej ekspozycji na pochodną witaminy C, dwufosforan kwasu askorbinowego (AA2P), w fibroblastach skóry człowieka. Badaliśmy, które geny są aktywowane przez witaminę C w komórkach odpowiedzialnych za regenerację skóry" - dodaje.

  "Wyniki pokazały, że witamina C może poprawić gojenie się rany poprzez pobudzanie spoczynkowych [tj. nieaktywnych] fibroblastów do podziału i sprzyjanie ich migracji do uszkodzonego obszaru. Witamina C może również chronić skórę poprzez zwiększenie zdolności fibroblastów do naprawy potencjalnie mutagennych uszkodzeń DNA."

  Mimo iż wiele lat temu odkryto, że witamina C jest czynnikiem zapobiegającym zaburzeniom na tle żywieniowym typu szkorbut, do dawna już naukowcy na całym świecie toczą debatę nad jej właściwościami.

  Dr Marcus S. Cooke z Wydziału Badań Nowotworów i Medycyny Molekularnej oraz z Wydziału Genetyki Uniwersytetu w Leicester: "Wyniki badań wskazują mechanizm, dzięki któremu witamina C może przyczyniać się do utrzymania zdrowej skóry poprzez sprzyjanie gojeniu się ran i ochronę komórkowego DNA przed uszkodzeniami powodowanymi przez oksydację."

  Podkreślił, że odkrycia mają szczególne znaczenie dla naukowców zainteresowanych fotobiologią (badanie interakcji między światłem a żywymi organizmami) i "będą z pewnością przedmiotem naszych dalszych badań".

  Zdaniem zespołu, z wyników skorzysta przemysł kosmetyczny. Odkryto, że witamina C ma zdolność przeciwdziałania wysoce szkodliwym związkom chemicznym, które oddziałują na skórę.

  Wyniki sugerują, że witamina C nie tylko "zmywa" wolne rodniki, ale może przyczynić się do usunięcia uszkodzenia DNA poprzez walkę z systemem obronnym komórki i pokonanie go. Naukowcy przypuszczają, że odkrycia mogą również okazać się cenne dla prowadzonych obecnie badań nad zapobieganiem uszkodzeniom skóry i leczeniem ich, a także w walce z rakiem.

  rdo: CORDIS

  informacji: Free Radical Biology and Medicine: http://www.sfrbm.org/journal.php Uniwersytet w Leicester: http://www.le.ac.uk Teksty pokrewne: 30998 Kategoria: Różne
  Źródło danych: Uniwersytet w Leicester
  Referencje dokumentu: Na podstawie informacji udzielonych przez Uniwersytet w Leicester.
  Indeks tematyczny: Koordynacja, wspólpraca; Nauki biologiczne; Medycyna, zdrowie; Badania Naukowe RCN: 31302   W góre . O tym serwisie . Serwisy CORDIS . Helpdesk . © . Ważne informacje prawne

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Oliwka - kosmetyk używany do nawilżania i natłuszczania skóry, zwłaszcza niemowląt (od pierwszego dnia życia), dzieci i osób starszych. Głównym składnikiem jest oliwa parafinowa, która dużo rzadziej powoduje uczulenia skóry niż jej odpowiedniki oparte na oliwie roślinnej. Oliwki kosmetyczne często zawierają różne dodatki, najczęściej wyciąg z aloesu (wspomaga nawilżanie skóry), jak i rumianek, który ma właściwości kojące i łagodzące. Występują także oliwki zawierające witaminę F, która dodatkowo chroni przed wysuszeniem i podrażnieniem skóry. Opalenizna – ściemnienie barwy skóry (szczególnie widoczne u osób o jasnej karnacji) w wyniku naturalnej, fizjologicznej reakcji, która zachodzi podczas ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe światła słonecznego (lub w solarium). Przy nadmiernej ekspozycji na to promieniowanie, na skórze może wystąpić oparzenie słoneczne. Jedną z zalet opalania się jest to, że pod wpływem odpowiedniej dawki promieniowania słonecznego w skórze dochodzi do zsyntetyzowania takiej ilości witaminy D3, która pokrywa dzienne zapotrzebowanie na nią praktycznie w 100%. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Leicester – ogród botaniczny założony w 1921 r. w pobliżu domów studenckich Uniwersytetu Leicester (University of Leicester) pomiędzy ulicami: Glebe Road, Stoughton Street i Leicester Road, poza granicami miasta Leicester. Powierzchnia ogrodu wynosi 6,5 ha (65 000 m²). Ogród wykorzystywany jest w celach badawczych przez Wydział Biologii Uniwersytetu. Ogród jest otwarty dla zwiedzających. W latach 2010-2011 na skutek ostrej zimy część roślin przemarzła i została stracona.

  Kwas foliowy (folacyna, witamina B9, witamina M, witamina B11, kwas listny) – organiczny związek chemiczny z grupy witamin B. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa folium oznaczającego "liść". Kalcytriol (łac. Calcitriolum; 1,25-dihydroksycholekalcyferol, 1,25(OH)2D3) – organiczny związek chemiczny, aktywna forma witaminy D3; powstaje przez hydroksylację witaminy D3 w pozycji 25 w wątrobie przez hydroksylazę 25-hydroksykalcyferolu i w pozycji 1 w nerkach (witamina D może być również hydroksylowana w pozycjach 24 i 25, ale taka forma jest mniej aktywna).

  Uniwersytet Leicester (University of Leicester) - uniwersytet w mieście Leicester w Wielkiej Brytanii. Uczelnia założona w 1921 r., status uniwersytetu dokonany w 1957 r. Uczelnia jest wiodącą szkołą, w rankingu plasowała się na 15 miejscu według Times Higher Education z 2008 r. Obecnie zajmuje 9 miejsce według Thomson Scientific brytyjskich uczelni. Szkoła prowadzi studia licencjackie, magisterskie, doktoranckie. Na tej uczelni odkryto m.in. DNA. Uczelnia jest szkołą publiczną. Szkoła prowadzi wiele badań naukowych na światowym poziomie. Na uniwersytecie znajduje się wiele kierunków kształcących studentów m.in.: Octan tokoferylu (octan witaminy E) – organiczny związek chemiczny, ester kwasu octowego i witaminy E (tokoferolu). Jest witaminowym suplementem stosowanym w produktach dermatologicznych, np. w kremach. W przeliczeniu na czystą witaminę E przenika około 5%.

  β-Karoten – organiczny związek chemiczny, prowitamina witaminy A i najbardziej aktywny jej izomer. Neutralizuje rodniki w organizmie, stosowana jest jako lek w chorobach wzroku i skóry.

  Dodano: 30.09.2009. 15:12  


  Najnowsze