• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • XVI Letnia Szkoła Biotechnologii w Gdańsku

  05.07.2010. 07:18
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG-GUMed oraz międzynarodowe konsorcjum HEPACIVAC organizują w dniach 11-17 lipca XVI Letnią Szkołę Biotechnologii na Wyspie Sobieszewskiej. Podczas spotkania młodzi naukowcy zdobędą wiedzę o wirusologii molekularnej i nowych metodach badań leków i szczepionek oraz spotkają się ze znanymi wykładowcami z Polski i zagranicy.

  W zajęciach weźmie udział około 60 studentów i młodych naukowców.

   

  "Tegoroczna szkoła jest przeznaczona zarówno dla studentów na początkowych latach biotechnologii, jak też i magistrantów oraz doktorantów - powiedziała PAP prof. dr hab. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk, organizatorka XVI Letniej Szkoły Biotechnologii. - Każdy z nich znajdzie tu coś ciekawego."

  Wykłady i seminaria, prowadzone w języku angielskim, zaplanowano w dwóch grupach tematycznych.

  W pierwszej, dotyczącej infekcji wirusem zapalenia wątroby typu C, będzie mowa m.in. o biologii molekularnej tego wirusa, epidemiologii, postępach w metodach leczenia. Druga grupa będzie poświęcona metodom badania leków i szczepionek i skoncentruje się m.in. na badaniach klinicznych, toksykologii oraz konstrukcji szczepionek antywirusowych. W tej części szkoły letniej będzie też mowa o szczepionce na wirusa zapalenia wątroby typu C.

  "Celem naszej szkoły, oprócz omówienia zagadnień merytorycznych, jest integracja uczestników. Młodzi naukowcy mają okazję osobistego kontaktu ze znanymi ludźmi nauki z zagranicy. Zdarza się, że dzięki tym kontaktom wyjeżdżają na praktyki do zagranicznych uczelni" - podkreśla prof. Bieńkowska-Szewczyk.

  Swój przyjazd potwierdzili wykładowcy z Polski i zagranicy, m.in. dr Sergio Abrignani z National Institute of Molecular Genetics we Włoszech, który jest jednym z odkrywców wirusa HCV, dr Arnd Hoeveler, szef Biotechnologii dla Zdrowia w European Commission-Research.

  PAP - Nauka w Polsce, Małgorzata Nowak

  agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Anna Jadwiga Podhajska (z domu Wiśniewska, ur. 17 kwietnia 1938 w Gdyni, zm. 5 lutego 2006 w Gdańsku) - lekarz, profesor biotechnologii, specjalistka w dziedzinie mikrobiologii, biologii molekularnej i inżynierii genetycznej. Nauczyciel akademicki, ekspert w dziedzinie biotechnologii i animatorka życia naukowego Pomorza. Współzałożycielka Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Medycznej w Gdańsku (MWB UG-AMG) oraz założycielka Centrum Transferu Technologii w ramach Pomorskiego Parku Technologicznego w Gdyni. Pozawydziałowy Zamiejscowy Instytut Biotechnologii Stosowanej i Nauk Podstawowych – powstał w wyniku reorganizacji Zamiejscowego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego w Weryni. Jacek Józef Otlewski (ur. 1956 r.) – polski biolog, specjalizujący się w chemii biofizycznej i enzymologii, nauczyciel akademicki, pierwszy dziekan Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego w latach 2006-2012.

  Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – został założony staraniami trójmiejskiego środowiska akademickiego. Założycielami wydziału byli m.in.: Karol Taylor, Wacław Szybalski, Anna Podhajska oraz Wiesław Makarewicz. Wydział mieści się w budynku gdańskiej, poniemieckiej Victoriaschule oraz w nowo wybudowanym Instytucie Biotechnologii przy ulicy Kładki 24. HGV (ang. Hepatitis G Virus) – jednoniciowy wirus RNA, z rodziny Flaviviridae, o budowie genomu zbliżonej do wirusa HCV. Pierwsze nazewnictwo wirusa HGV swoją historią sięga do roku 1967, kiedy to wykazano prawdopodobieństwo obecności wirusa na podstawie szczegółowych badań na pacjencie w Chicago, u którego wystąpiły potransfuzyjne oznaki zapalenia wątroby. Domyślano się, że powodował je wirus nie-A, nie-B i nazwano go od inicjałów pacjenta (roboczo) GB. Dopiero w połowie lat 90. zbadano tego wirusa bliżej.

  Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby, WZW (ang. World Hepatitis Day, WHD) – święto obchodzone corocznie 28 lipca, w dzień urodzin Barucha Samuela Blumberga, który zidentyfikował wirusa zapalenia wątroby typu B. Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego – najmłodszy z piętnastu wydziałów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Powstał w roku 2002 na bazie Instytutu Biologii Molekularnej wchodzącego w owym czasie w skład Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi. Siedziba WBBiB mieści się przy ul. Gronostajowej 7 w Krakowie na terenie III Kampusu UJ. Wydział dysponuje nowoczesnymi laboratoriami oraz bardzo dobrze wyposażonymi salami dydaktycznymi.
  Prace naukowe prowadzone na WBBiB mają zróżnicowany charakter. Wśród nich można wyróżnić m.in.


  Akademia PISM - szkoła jest częścią Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Misją Akademii PISM jest rozwój zawodowy pracowników administracji publicznej oraz pracowników sektora prywatnego poprzez udział w szkoleniach, warsztatach oraz kursach z zakresu stosunków międzynarodowych i dyplomacji. Akademia PISM prowadzi Studium Polityki Zagranicznej(dziewięciomiesięczne szkolenie w trybie weekendowym), kursy z zakresu Protokołu Dyplomatycznego, specjalistyczne warsztaty w języku angielskim oraz inne szkolenia otwarte oraz na zamówienie. W Akademii wykładają: wysocy urzędnicy państwowi, dyplomaci, eksperci, dziennikarze i pracownicy nauki, którzy prowadząc zajęcia w formie wykładów i warsztatów. Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego (WB UWr) – jeden z 10 wydziałów Uniwersytetu Wrocławskiego powstały w 2006 roku w wyniku podziału Wydziału Nauk Przyrodniczych na trzy mniejsze jednostki organizacyjne i poprzez przekształcenie Instytutu Biochemii i Biologii Molekularnej. Kształci studentów na dwóch podstawowych kierunkach zaliczanych do nauk biologicznych na studiach stacjonarnych.

  Żółty Tydzień – akcja społeczna, której ideą jest edukacja na temat WZW A i B oraz popularyzacja szczepień ochronnych jako sprawdzonej profilaktyki tych chorób. Podczas Żółtego Tygodnia pacjenci mają ułatwiony dostęp do szczepionek przeciwko żółtaczce typu A (pokarmowej) lub typu B (wszczepiennej) po obniżonych kosztach. Akcja odbywa się dwa razy w roku:

  Piotr Szulkin (ur. 26 kwietnia 1950) w Gdańsku – reżyser scenarzysta, plastyk, autor książek. Wykładowca (prof. dr hab) Szkoły Filmowej w Łodzi. Syn profesora fizyki Pawła Szulkina i Marii Szulkin. Żonaty od 1974 roku z dr psychologii Renatą Karwowską-Szulkin, wieloletnią prorektor Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

  Dodano: 05.07.2010. 07:18  


  Najnowsze