• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zakończyła się budowa Centrum Medycyny Inwazyjnej w Gdańsku

  15.09.2011. 00:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Zakończyła się budowa jednego z najnowocześniejszych szpitali w Polsce - Centrum Medycyny Inwazyjnej, należącego do Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Szpital ma przyjąć pierwszych pacjentów za dwa miesiące.


  W planowanym na piątek uroczystym zakończeniu inwestycji mają uczestniczyć m.in. premier Donald Tusk i minister zdrowia, Ewa Kopacz.

  Rzecznik prasowy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUM), prof. Roman Nowicki poinformował PAP, że w Centrum Medycyny Inwazyjnej (CMI), znajdującym się w sześciokondygnacyjnym budynku, jednocześnie będzie mogło być hospitalizowanych 311 pacjentów, w salach jedno- lub dwuosobowych. Przy centrum będzie prawie 300 miejsc parkingowych, podziemnych i naziemnych.

  Do nowego obiektu będzie przeniesionych m.in. kilkanaście klinik chirurgicznych oraz zespół przychodni przyszpitalnych, Bank Krwi i Centrum Urazowe. W szpitalu powstał blok operacyjny z 15 salami, których ściany są obłożone panelami szklanymi, łatwymi do dezynfekcji. "To maksymalnie zabezpieczy pacjentów przed powikłaniami infekcyjnymi" - tłumaczy Marek Langowski, kanclerz GUM.

  Koszt wyposażenia zabiegowej części szpitala wynosi prawie 87 mln zł. "Wszystkie łóżka są elektrycznie sterowane, co oznacza, że pacjent, który chce zmienić pozycję, nie będzie musiał wołać pielęgniarki" - poinformował kanclerz. Dodał, że łóżka przeznaczone dla pacjentów intensywnej terapii mają funkcję m.in. unieruchamiania, masowania, a nawet "oklepywania" chorego. Na polecenie anestezjologa +zważą go+, by łatwiej było dobrać dla pacjenta odpowiednią porcję leku.

  W nowej placówce znajdą się m.in. rezonans magnetyczny, tomokomputer, aparaty rentgenowskie, angiografy, ultrasonografy, lampy operacyjne i zabiegowe, kolumny anestezjologiczne, chirurgiczne, laparoskopowe oraz stoły operacyjne. "Takiego 1,5-teslowego rezonansu magnetycznego, jak i aparatury do znieczulenia, które są w CMI, w Polsce nie ma" - podkreślił Langowski.

  W budynku działać będzie "pneumatyczna poczta", czyli system rur, za pomocą których przy wykorzystaniu sprężonego powietrza możliwe będzie przesyłanie np. próbek krwi w specjalnych puszkach do laboratorium. Na dachu budynku powstało lądowisko dla śmigłowców, które za pomocą dwóch wind jest bezpośrednio połączone z oddziałem ratunkowym.

  Rektor GUM, prof. Janusz Moryś wyjaśnił, że główny pasaż w szpitalu ma pełnić rolę ogólnodostępnego holu-ulicy, przy której znajdą się punkty gastronomiczne i usługowe. "Chcemy, żeby był to obiekt przyjazny pacjentowi, nie kojarzył się ze szpitalem i dlatego główny pasaż w placówce będzie bardziej przypominał fragment przestrzeni miejskiej niż szpital" - powiedział.

  CMI ma również część dydaktyczną, na którą składa się audytorium z 288 miejscami dla słuchaczy oraz sale seminaryjne. Rektor poinformował, że "wszystkie sale operacyjne będą wyposażone w zestawy do transmisji obrazu i dźwięku do sal dydaktycznych; możliwe będzie zapisywanie, przechowywanie i udostępnianie nagrań z prowadzonych operacji".

  Centrum Medycyny Inwazyjnej to pierwszy nowy szpital publiczny w Trójmieście od 20 lat. "Będą tu trafiać trudne przypadki, z którymi nie poradzą sobie inne szpitale, bo jako szpital uniwersytecki mamy obowiązek zabezpieczać również sąsiednie regiony, zatem będziemy przyjmować pacjentów aż z połowy Polski północnej" - tłumaczy rektor.

  Budowa trwała ponad trzy lata, wraz z wyposażeniem pochłonęła prawie 400 mln zł, pieniądze pochodziły z budżetu państwa. Powierzchnia użytkowa placówki wynosi 32,6 tys. m. kwadratowych.

  Po przeprowadzce oddziałów chirurgicznych do CMI rozpocznie się drugi etap inwestycji, czyli modernizacja części starych budynków GUM, zbudowanych prawie sto lat temu. Część budynków będących w złym stanie technicznym będzie wyburzona. Komunikacja pomiędzy obiektami ma się odbywać łącznikami.

  PAP - Nauka w Polsce

  bls/ malk/ gma/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Lądowisko Gdańsk-Szpital UCK – lądowisko sanitarne Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, w województwie pomorskim, położone na dachu Centrum Medycyny Inwazyjnej przy ul. Dębinki 7. Przeznaczone jest do wykonywania startów i lądowań śmigłowców sanitarnych i ratowniczych w dzień i w nocy o dopuszczalnej masie startowej do 5700 kg. Olivia Business Centre – znajdujący się w budowie kompleks biurowców, usytuowany w gdańskiej dzielnicy Oliwa przy al. Grunwaldzkiej. Centrum biurowe będzie składać się z siedmiu budynków i będzie powstawało w kilku etapach. Po zakończeniu inwestycji osiągnie wielkość prawie 120 000 klasy A, na działce o powierzchni 3,5 ha. Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu - Szpital Dziecięcy – szpital położony w dzielnicy Na skarpie w Toruniu przy ulicy Konstytucji 3 Maja 42. Do grudnia 2010 roku samodzielny szpital dziecięcy, włączony w struktury WSzZ, zachowując w pełni autonomię, stanowi oddzielną jednostkę organizacyjną (obok Szpitala Specjalistycznego oraz Centrum Stomatologii). Jeden z dwóch szpitali dziecięcych w województwie kujawsko-pomorskim. W Szpitalu znajduje się także oddział urazowo-ortopedyczny dla dorosłych. Został oddany do użytku w 1988. Szpital jest największą i najnowocześniejszą placówką dziecięcą w regionie, posiadającą m.in. hotel dla matek. Przez pewien czas oficjalna nazwa brzmiała: Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziecka i Matki. Przy szpitalu działają Fundacja o Uśmiech Dziecka oraz oddział toruński Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

  Szpital Zachodni – szpital w Grodzisku Mazowieckim. Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę szpitala nastąpiło 30 maja 1989. W 1992 przerwano budowę, wznawiając ją po 4 latach w 1996. Pierwsze obiekty szpitalne oddano do użytku w 2002, a pierwszych pacjentów przyjęto w kwietniu 2003. W 2004 nadano mu imię Jana Pawła II. Obecna pełna nazwa szpitala: Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Szpital Zachodni im. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim. Oddział Intensywnej Terapii, Oddział Intensywnej Opieki Medycznej, OIT, OIOM, (ang. Intensive Care Unit, ICU) - jeden z podstawowych oddziałów szpitalnych zajmujący się leczeniem pacjentów w stanie krytycznym.

  Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki – jeden z największych szpitali w Polsce, położony w Łodzi w dzielnicy Górna. Ma profil ginekologiczno-położniczy i pediatryczny oraz status jednostki badawczo-rozwojowej Ministerstwa Zdrowia. Prowadzi działalność leczniczą, naukową oraz dydaktyczno-szkoleniową. W części ginekologiczno-położniczej mieści się 10 klinik z 396 łóżkami (oraz ok. 100 noworodkowych) i 30 poradni, w części pediatrycznej - 13 klinik z 404 łóżkami i 28 poradni; w instytucie funkcjonuje także 10 zakładów diagnostycznych. Rocznie instytut przyjmuje ok. 40 tysięcy pacjentów na oddziały szpitalne oraz udziela ok. 200 tysięcy porad lekarskich w poradniach przyszpitalnych. Od 1 marca 2011 poradnie szpitala zostały sprywatyzowane. Galeria Sfera – centrum handlowo-rozrywkowo-usługowe znajdujące się w centrum Bielska-Białej, w obrębie ulic Mostowej, Wałowej, Grażyńskiego i Cechowej (oficjalny adres: ul. Mostowa 5). Składa się z dwóch budynków: północnego (Galeria I) oddanego do użytku w grudniu 2001 r. i południowego (Galeria II) oddanego do użytku w październiku 2009 r. Łączna ich powierzchnia użytkowa wynosi 143 000 m², co czyni z Galerii Sfera największe centrum handlowe Bielska-Białej i całego województwa śląskiego. Budowę "Sfery" (budynku północnego), której nazwa pierwotnie miała brzmieć "Centrum Mostowa" rozpoczęto w 2000 r. po wyburzeniu istniejących wcześniej w tym miejscu hal fabrycznych należących do zakładów włókienniczych Lenko S.A. Oficjalne otwarcie galerii nastąpiło 6 grudnia 2001 r. W 2006 r. wyburzono opuszczone zabudowania fabryczne d. ZPW "Finex" położone wzdłuż rzeki Białej, mniej więcej naprzeciw istniejącej części Galerii Sfera, aby na ich miejscu dokonać rozbudowy centrum. Prace budowlane jednak się nie rozpoczęły ze względu na śledztwo ws. śmiertelnego wypadku, który wydarzył się podczas rozbiórki starych budynków oraz zaskarżenie przez kupców z domu towarowego Wokulski inwestycji, mającej zagrażać dojazdowi do niego, co spowodowało konieczność ponownego wydania warunków zabudowy. Ostatecznie rozbudowę "Sfery" zaczęto pod koniec 2007 r. Otwarcia budynku południowego dokonano 28 października 2009 r. W związku z rozbudową centrum znacznie zmieniono też układ komunikacyjny okolicy, zwłaszcza ul. Wałowej. Łączna liczba miejsc parkingowych wynosi 2200.

  Elektroniczna Dokumentacja Medyczna (EDM) – zbiór danych, mogący stanowić element systemu informatycznego do obsługi szpitala (HIS – Hospital Information System) przechowujący całość lub wybrane elementy dokumentacji medycznej indywidualnej (odnosząca się do poszczególnych pacjentów korzystających ze świadczeń zdrowotnych) i zbiorczej (odnosząca się do ogółu pacjentów lub określonych grup pacjentów korzystających ze świadczeń zdrowotnych). Szpital – jedna z najważniejszych jednostek organizacyjnych w systemie opieki zdrowotnej. W szpitalu udziela się świadczeń zdrowotnych w warunkach zamkniętych. Najważniejszym zadaniem szpitali jest leczenie pacjentów, ale oprócz tego zajmują się opieką zdrowotną ludzi zdrowych, np. szpitale położnicze.

  Centrum Medyczne w Teksasie (ang. Texas Medical Center, hiszp. Centro Médico de Texas) – największe centrum medyczne w Stanach Zjednoczonych oraz na świecie. Siedziba centrum znajduje się w Houston, w stanie Teksas, niemniej jednak kilka placówek badawczych znajduje się Galveston, na terenie tamtejszego uniwersytetu. W skład kompleksu wchodzi 49 instytucji zajmujących się różnymi dziedzinami medycyny, 13 szpitali specjalistycznych, dwie szkoły medyczne, 4 centra stomatologiczne, centrum nauk farmaceutycznych oraz zdrowia publicznego. Cały obszar, które zajmuje centrum medyczne jest łącznie większy niż centrum miasta Dallas. Corocznie Texas Medical Center jest odwiedzane przez 5 milionów pacjentów, w tym ponad 10 tysięcy wizyt pacjentów spoza Stanów Zjednoczonych. W 2010 roku Centrum Medyczne Uniwersytetu stanu Teksas w Galveston stało się oficjalnie częścią Texas Medical Center, a zarazem pierwszą instytucją tego typu w kraju włączaną w skład centrum znajdującą się poza granicami miasta Houston.

  Dodano: 15.09.2011. 00:33  


  Najnowsze