• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Znany z prac nad HIV Holy zmarł w wieku 75 lat

  19.07.2012. 16:37
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Antonin Holy, wybitny czeski chemik, którego badania przyczyniły się do zrewolucjonizowania prac nad lekami przeciwwirusowymi stosowanymi w leczeniu HIV i zapalenia wątroby typu B, zmarł 16 lipca. Miał 75 lat.

  Instytut Chemii Organicznej i Biochemii Czeskiej Akademii Nauk, w którym dr Holy rozpoczął pracę w 1960 r., ogłosił, że naukowiec zmarł po walce z nieokreśloną, przewlekłą chorobą.

  Czeski naukowiec, który w swoich pracach skupiał się na chemii kwasu nukleinowego, odegrał zasadniczą rolę w odkryciu substancji wchodzących w skład leków stosowanych w terapii chorych na AIDS, HIV, zapalenie wątroby typu B, ospę i zapalenie spojówek.

  Dr Holy zmarł tego samego dnia, w którym organ nadzoru medycznego w USA zapalił zielone światło dla leku, który on pomógł opracować - Truvady - do stosowania w leczeniu pacjentów zagrożonych podwyższonym ryzykiem zarażenia się wirusem wywołującym AIDS. Farmaceutyk, który zawiera lek Viread - stosowany w leczeniu zapalenia siatkówki u chorych na AIDS - jest stosowany w profilaktyce zakażenia. Viread opracowali dr Holy i wirusolog Erik De Clercq, czołowy naukowiec z Katholieke Universiteit Leuven w Belgii. Ich współpraca rozpoczęła się w 1976 r.

  Gilead Sciences Inc., amerykańskie przedsiębiorstwo farmaceutyczne i producent leku Truvada, przekazało darowiznę w wysokości milionów dolarów na rzecz Instytutu Chemii Organicznej i Biochemii, której część pomogła sfinansować prace dr Holy'ego.

  "To ogromna strata" - powiedział Zdenek Havlas, były dyrektor Instytutu Chemii Organicznej i Biochemii Czeskiej Akademii Nauk i kolega dr Holy'ego. "Był i zawsze pozostanie w gronie największych chemików i naukowców. Miał szczególny talent, gdyż potrafił stwierdzić od razu, spoglądając na strukturę chemiczną, czy warto kontynuować badania i czy przyniosą one jakieś efekty".

  Dr Holy urodził się 1 września 1936 r. w Pradze. Za czasów reżimu komunistycznego w byłej Czechosłowacji w większości pracował sam i miał zakaz opieki nad studentami. Po upadku reżimu komunistycznego w 1989 r. uzyskał pozwolenie na zbudowanie zespołu i został wykładowcą na czeskich uczelniach. Wydział Chemii Uniwersytetu w Manchesterze, Wlk. Brytania, nadał mu w 2008 r. tytuł profesora honoris causa.

  Dr Holy otrzymał Nagrodę Kartezjusza Unii Europejskiej w dziedzinie nauki oraz Order Zasługi Republiki Czeskiej w 2001 r. Jego nazwisko zostało przedłożone w 2008 r. przez Czeską Akademię Nauk do nominacji do Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Karol Lesław Grela (ur. 23 listopada 1970 w Warszawie) – polski chemik organik, profesor, nauczyciel akademicki. Zajmuje się zagadnieniami syntezy organicznej, metatezy olefin i chemii metaloorganicznej. Tytuł zawodowy magistra inżyniera uzyskał w 1994 roku na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej. Stopień naukowy doktora nauk chemicznych uzyskał w 1998 roku w Instytucie Chemii Organicznej Polskiej Akademii Nauk (promotor prof. Mieczysław Mąkosza). Następnie odbył staż podoktorski (1999–2000) w Instytucie Maxa Plancka (Max-Planck-Institut für Kohlenforschung) w Mülheim (Niemcy) pod kierunkiem prof. Aloisa Fürstnera. Habilitacja w IChO PAN w 2003. Tytuł naukowy profesora zwyczajnego uzyskany w 2008. Od 2012 roku związany z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Warszawskiego gdzie jest nauczycielem akademickim. Kieruje badaniami naukowymi zespołu w Laboratorium Syntezy Metaloorganicznej w Centrum Nowych Technologii III na warszawskiej Ochocie. Instytut Chemii Organicznej PAN – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Warszawie. Tematyka badań w IChO jest skoncentrowana wokół problemów współczesnej chemii organicznej. Jednostka posiada prawo do nadawania stopnia naukowego doktora oraz doktora habilitowanego w zakresie chemii. Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN (CBMiM PAN) - instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Łodzi, w którym prowadzi się badania z zakresu chemii organicznej, chemii i fizyki polimerów, spektroskopii NMR i masowej oraz biochemii i biologii molekularnej.

  Holy Diver – Live – album koncertowy heavy metalowego zespołu Dio. Podczas nagrywanego koncertu grupa zagrała cały album Holy Diver, zachowując kolejność nagrań. Pomimo tego, zapis koncertu nie pochodzi z trasy koncertowej promującej ten album, lecz jest nowym wydawnictwem. Koncert został wydany również na płycie DVD oraz Blu-ray jednak tutaj kolejność utworów była inna. Michael Levitt (ur. 6 maja 1947 w Pretorii) - amerykański naukowiec żydowskiego pochodzenia, profesor Uniwersytetu Stanforda, członek National Academy of Sciences, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 2013.

  Chemia bioorganiczna – dyscyplina naukowa łącząca ze sobą elementy chemii organicznej oraz biochemii. Podstawową różnicą pomiędzy chemią bioorganiczną a biochemią są cele tych dwóch dyscyplin naukowych. Biochemia (a także pokrewne nauki, takie jak biologia molekularna) koncentruje się na wykorzystaniu chemii w celu zrozumienia procesów biologicznych na poziomie molekularnym. Natomiast głównym celem chemii bioorganicznej jest wykorzystanie zdobyczy chemii organicznej w celu tworzenia nowych biomolekuł (lub modyfikacji już istniejących). Yves Chauvin (ur. 10 października 1930 w Menun, Belgia) - francuski chemik, laureat Nagrody Nobla z dziedziny chemii w roku 2005 za przeprowadzone badania mechanizmu reakcji metatezy. Jest dyrektorem Institut français du pétrole (IFP, "Francuski Instytut Naftowy") oraz członkiem Francuskiej Akademii Nauk.

  Ahmed Hassan Zewail (arab. أحمد حسن زويل ur. 26 lutego 1946 w Damanhur) – amerykański chemik pochodzenia egipskiego, laureat Nagrody Nobla z chemii w 1999 za prace z dziedziny femtochemii za badania z zastosowaniem ultraszybkich metod laserowych. Członek Królewskej Szwedzkiej Akademii Nauk. Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Opolskiego (WMFiI UO) - jeden z 8 wydziałów Uniwersytetu Opolskiego powstały 1 września 2008 roku w wyniku reorganizacji Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii poprzez wydzielenie z jego struktur Instytutu Chemii i przekształcenia go w samodzielny Wydział Chemii. Kształci studentów na trzech podstawowych kierunkach zaliczanych do nauk ścisłych matematycznych, na studiach stacjonarnych oraz niestacjonarnych.

  Datowanie radiowęglowe – metoda badania wieku przedmiotów oparta na pomiarze proporcji między izotopem promieniotwórczym węgla C a izotopami trwałymi C i C (datowanie izotopowe). Metoda dostępna w wielu laboratoriach, również w Polsce, opracowana została przez Willarda Libby’ego i jego współpracowników w 1949. Libby otrzymał za tę pracę Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii w 1960 roku.

  Władysław Rajmund Leppert ( ur. 25 grudnia 1848 w Łącku, zm. 1920) - polski chemik i przemysłowiec. Prowadził badania w dziedzinie chemii organicznej oraz technologii chemicznej. Był współzałożycielem fabryki farb i lakierów w Helenówku koło Warszawy w 1879 roku. Był także jednym z założycieli pierwszego polskiego chemicznego czasopisma naukowego "Chemik Polski". Interesował się historycznym rozwojem chemii w Polsce. Napisał pracę Rys rozwoju chemii w Polsce do roku 1830.

  John Charles Polanyi (ur. 23 stycznia 1929 w Berlinie) – kanadyjski chemik, laureat nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 1986 za badania dynamiki elementarnych procesów chemicznych (wraz z nim otrzymali nagrodę Dudley R. Herschbach i Yuan T. Lee). Profesor Uniwersytetu Toronto. Od 1986 r. członek Papieskiej Akademii Nauk.

  Dodano: 19.07.2012. 16:37  


  Najnowsze