• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bieżące informacje turystyczne wprost na smartfona

  20.08.2013. 15:58
  opublikowane przez: Redakcja

  W ramach paneuropejskiej inicjatywy powstała aplikacja korzystająca z technologii bluetooth do przesyłania w czasie rzeczywistym informacji o mieście na smartfony turystów. Zaktualizowana aplikacja na iPhone'a ukazała się akurat na lato, umożliwiając turystom zwiedzanie ze smartfonowym przewodnikiem oraz dostęp do kolekcji fotografii historycznych i bieżących.

  Nowa aplikacja o nazwie Retro Vista funkcjonuje w Madrycie, Segowii i Jerez. W przygotowaniu są dalsze miejscowości, których w sumie ma być na koniec roku dziesięć. Wersja na telefony z systemem Android też jest obecnie w toku przygotowań.

  Projekt o nazwie ITINERE, który leży u podstaw tej innowacji, zakończył się w 2009 r. W przedsięwzięcie zaangażowało się hiszpańskie przedsiębiorstwo Worldnet21, irlandzka firma specjalizująca się w mapach online Bizmaps oraz Amvos Consulting - eksperci w analityce biznesowej. Partnerzy projektu wspólnie opracowali łatwy w użyciu sprzęt i oprogramowanie.

  Nazwa przedsięwzięcia pochodzi od łacińskiego "iter", co oznacza "w ruchu". To również akronim, którego rozwinięciem są słowa "usługi informatyczne na rzecz turystów w drodze" (Information Technology services for Incoming En-route tourists). Przedsiębiorstwa pracowały wspólnie nad platformą komunikacyjną, która umożliwiłaby turystom dostęp i pobieranie zindywidualizowanych treści na temat miast za pośrednictwem różnych urządzeń mobilnych, niezależnie od wykorzystywanej przez nich sieci telekomunikacyjnej oraz połączenia z WIFI czy siecią internetową.

  Platforma była pilotowana przy wsparciu lokalnych władz wspólnoty Kastylii i León w Hiszpanii. Punkty informacyjne rozmieszczono wzdłuż słynnej trasy pielgrzymkowej - Szlaku św. Jakuba - wzdłuż której przemieszczają się rok rocznie dziesiątki tysięcy zwiedzających. Użytkownicy aplikacji na smartfona mogą uzyskać dostęp do codziennych aktualizacji w czasie rzeczywistym i zwiedzania z przewodnikiem z wykorzystaniem technologii GPS.

  Innowacja wskazuje przyszłość informacji turystycznej i podkreśla jak bardzo technologia smartfonowa weszła do codzienności w ciągu kilku lat. Projekt ITINERE posłuży również za wsparcie biurom turystycznym i władzom lokalnym, które muszą przygotować się na nową epokę w turystyce.

  Zapewnienie podróżującym służbowo i wybierającym się na wyjazdy weekendowe dostępnych od razu i aktualnych informacji bezpośrednio na smartfona to jeden ze skutecznych sposobów osiągania tego celu.
  Za: CORDIS


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  PESEL2 to program rozwoju systemu dostępu obywateli (w szczególności przedsiębiorców) do informacji i usług publicznych on-line, projekt przeprowadzony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w celu realizacji koncepcji społeczeństwa informacyjnego, obejmujący w szczególności usprawnienie obsługi obywatela i przedsiębiorcy przez stworzenie możliwości świadczenia usług przez administrację publiczną za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, takich jak internet lub telefonia mobilna, mający uprościć systemy informatyczne i procedury administracyjne oraz poprawić wiarygodność informacji. Program PESEL2 jest przedsięwzięciem w zakresie budowy nowoczesnej e-administracji dla potrzeb zarządzania państwem. Kodyfikacja wiedzy – zebranie w jednolitą, usystematyzowaną i opartą na wspólnych zasadach całość informacji (wiedzy) potrzebnych do funkcjonowania przedsiębiorstwa. Celem kodyfikacji wiedzy jest ułatwienie dostępu do zasobów wiedzy organizacji. Realizuje się to poprzez takie przetworzenie i usystematyzowanie posiadanych informacji aby można je było łatwo odnaleźć, zrozumieć i przyswoić. Dane powinny być zapisane w określonym formacie, a dostęp do nich możliwie prosty dla wszystkich upoważnionych do tego osób. Sieć korporacyjna to jednolita, obejmująca cyfrową siecią telekomunikacyjną, struktura funkcjonalna całego przedsiębiorstwa, w którym przekazywane są wiadomości przez dowolne aktualnie dostępne nośniki informacji. Sieć taka może być siecią bardzo rozległą, a nawet międzynarodową. Sieci korporacyjne są tworzone przez duże i rozprzestrzenione geograficznie przedsiębiorstwa lub powiązane ze sobą grupy przedsiębiorstw. Sieć korporacyjna tworzona jest wówczas, gdy publiczna sieć telekomunikacyjna nie zaspakaja w pełni potrzeb użytkowników, a realizowane w niej usługi służą zamkniętej grupie odbiorców, zwykle należących do jednej organizacji.

  Przedsięwzięcie - ogólne określenie jakiegoś projektu lub działania podjętego w jakimś celu lub jakiegoś zamysłu, którego wynikiem są konkretne działania, np. działania inwestycyjne jako przedsięwzięcie inwestycyjne lub np. przedsięwzięcie termomodernizacyjne - jako opis działania mającego na celu osiągnięcie oszczędności energii w budynkach. B2E (ang. Business-to-Employee) – są witrynami firmowymi, które są dostępne dla wszystkich pracowników danego przedsiębiorstwa. Do ich zadań należy usprawnienie pracy działów personalnych – dostarczanie informacji pracownikom (często oddalonym od centrali o setki, a nawet tysiące kilometrów). Mają na celu zapewnienie kanału komunikacyjnego, za pomocą którego mogą oni kontaktować się z firmą. Kontakty firmy z pracownikami odbywające się przeważnie za pośrednictwem intranetu lub za pośrednictwem ekstranetu.

  Dostęp warunkowy – to według ustawy o ochronie niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną wszelkie środki a także przedsięwzięcia techniczne, które warunkują korzystanie z usług chronionych przez indywidualnego usługobiorcę. Kwalifikacje dostępu warunkowego może uzyskać każdy układ elektroniczny lub informatyczny, który na podstawie technicznego zabezpieczenia uniemożliwia korzystanie z usługi bez upoważnienia usługodawcy. Żeby zastosowane środki i przedsięwzięcia techniczne mogły zostać uznane za system dostępu warunkowego w rozumieniu ustawy o ochronie usług świadczonych drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym, muszą spełniać określone ustawą kryteria. Plemiona (en. Tribal Wars, de. Die Stämme) – internetowa gra strategiczna (tzw. Massive Multiplayer Online Strategic Game - w skrócie MMOSG). Twórcą gry jest niemiecka firma InnoGames GmbH. Gra początkowo była dostępna w języku niemieckim, lecz została przetłumaczona na język angielski i w tej wersji ostatecznie jest dostępna dla graczy z całego świata. W październiku 2006 roku powstała również wersja polska pod tytułem "Plemiona". W grę można grać bezpłatnie, ale istnieje możliwość wykupienia konta "premium", które daje wiele udogodnień graczowi, które mają na celu częściowo ułatwiać rozgrywkę. Aby zagrać, trzeba mieć dostęp do Internetu i dowolną popularną przeglądarkę internetową. W listopadzie 2011 polska wersja gry miała ok. 250 tys. graczy. 21 lutego 2008 powstała oficjalna Wiki Plemion. Od grudnia 2011 dostępna jest również aplikacja na urządzenia z systemem iOS. Aplikacja na urządzenia z systemem Android pojawiła się w wersji beta w grudniu 2012 roku. Do poprawnego działania wymaga ona urządzenia z wersją sytemu 2.2 lub nowszą oraz procesora w architekturze ARMv7 lub nowszej.

  Eniro AB – szwedzkie przedsiębiorstwo świadczące usługi w zakresie lokalnego wyszukiwania informacji o przedsiębiorstwach, produktach i usługach. Zarówno przedsiębiorstwa, jak i konsumenci mogą, za pośrednictwem produktów Eniro zlokalizować poszukiwane produkty i usługi oraz dokonać ich zakupu, niezależnie od preferowanego sposobu wyszukiwania: przez Internet, katalog czy telefon komórkowy. Reklamodawcy mogą zaprezentować swoją ofertę potencjalnym konsumentom. Google Art Project – przedsięwzięcie internetowe, dzięki któremu użytkownicy mogą uzyskać dostęp do zrobionych w wysokiej rozdzielczości zdjęć dzieł sztuki znajdujących się w zbiorach partnerskich muzeów – uczestników inicjatywy.

  Manufacturing Execution System (MES) - określenie tłumaczone jest na język polski jako System Realizacji Produkcji. Systemy klasy MES wykorzystując technologie informatyczne, oprogramowanie, urządzenia elektroniczne i elementy automatyki, umożliwiają efektywne zbieranie informacji w czasie rzeczywistym wprost ze stanowisk produkcyjnych i ich transfer na obszar biznesowy. Informacje o realizacji produkcji mogą być pobierane bezpośrednio z maszyn oraz przy udziale pracowników bezpośrednio-produkcyjnych.

  Instagram – fotograficzny serwis społecznościowy hostingu zdjęć, połączony z aplikacją o tej samej nazwie (dostępną aktualnie na systemy operacyjne iOS oraz Android), który umożliwia użytkownikom robienie zdjęć, stosowanie do nich filtrów cyfrowych oraz udostępnianie ich w różnych serwisach społecznościowych. Charakterystyczną cechą jest to, że nadaje zdjęciom kwadratowy kształt, podobne jak aparaty fotograficzne marki Kodak serii Instamatic, aparaty do fotografii błyskawicznej firmy Polaroid oraz średnioformatowe aparaty formatu 6x6 w przeciwieństwie do proporcji obrazu 4:3, który jest wykorzystywany przez większość aparatów fotograficznych oraz urządzeń mobilnych dysponujących funkcją foto.

  TrustPort: TrustPort - Czeskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Brnie, produkujące oprogramowanie antywirusowe o takiej samej nazwie dla komputerów klasy PC oraz urządzeń z systemem Android. Połączenie sieci telekomunikacyjnych to termin prawniczy, którego definicja przewidziana jest w ustawie z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne. Termin ten oznacza fizyczne i logiczne połączenie publicznych sieci telekomunikacyjnych użytkowanych przez tego samego lub różnych przedsiębiorców telekomunikacyjnych, celem umożliwienia użytkownikom korzystającym z usług lub sieci jednego przedsiębiorcy telekomunikacyjnego komunikowania się z użytkownikami korzystającymi z usług lub sieci tego samego lub innego przedsiębiorcy telekomunikacyjnego albo dostępu do usług dostarczanych przez innego przedsiębiorcę telekomunikacyjnego; połączenie sieci stanowi szczególny rodzaj dostępu telekomunikacyjnego realizowanego pomiędzy operatorami.

  Leopard Automobile AB – przedsiębiorstwo z główną siedzibą w Trelleborg w Szwecji, zajmujące się produkcją samochodów sportowych pod marką Leopard 6 Litre Roadster. Przedsiębiorstwo posiada zakład produkcyjny w Mielcu, ze względu na dostępność w tym mieście nowoczesnych technologii (elektronika, budowa samolotów, obróbka aluminium itd.). W projekt zaangażowany jest szwedzki miłośnik motoryzacji Alf Näslund. Współzałożycielem przedsiębiorstwa i głównym konstruktorem pojazdu jest Polak – Zbysław Szwaj. Internetowa Telewizja Miejska (i-tvm.pl) - powstała 1 stycznia 2013 roku. Organizatorem przedsięwzięcia jest spółka Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami jako wsparcie pomysłu młodych ludzi, którzy zgłosili się z taką inicjatywą . Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Powiatowego Urzędu Pracy w Grudziądzu z programów refundacji kosztów wyposażenia i doposażenia stanowisk ze środków Funduszu Pracy.

  Sieć aniołów biznesu (ang. business angels network) to organizacja tworząca platformę, w ramach której przedsiębiorca szukający finansowania dla swojego projektu, ma szansę znaleźć anioła biznesu, który wesprze go kapitałowo. Pełni ona rolę pośrednika między aniołami biznesu a pomysłodawcami, niwelując barierę informacyjną. Inwestorom zapewnia anonimowość i dostęp do najlepszych projektów (prowadzi ich selekcję) oraz profesjonalnych szkoleń, a przedsiębiorcom - wsparcie w przygotowaniu pomysłu, dopracowaniu koncepcji i dokumentacji oraz możliwość zaprezentowania projektu aniołom biznesu. Efektywność ich działania w znacznej mierze opiera się na rozbudowanym środowisku, do którego powinno należeć wielu inwestorów i pomysłodawców reprezentujących różne branże. Znaczna część sieci aniołów biznesu to instytucje non-profit, choć coraz więcej tego typu organizacji prowadzi działalność komercyjną. W Polsce sieci aniołów biznesu poszukują projektów, których potrzeby kapitałowe mieszczą się w przedziale 50 tys. – 5 mln zł. Obecnie (2011) w Polsce funkcjonuje 10 tego typu sieci: COMES Spółka Akcyjna – przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji i dystrybucji urządzeń mobilnych. Firma jest:

  Dodano: 20.08.2013. 15:58  


  Najnowsze